Jump to content

Recommended Posts

Μαλλον ξερεις καλυτερα απο μενα...Keep walking.. :_thumbsup:

να στο πω αλλιως τι χαλαει πιο γρηγορα απ τα 3??

το μπροστινο γραναζι το πισω η η αλυσιδα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

να στο πω αλλιως τι χαλαει πιο γρηγορα απ τα 3??

το μπροστινο γραναζι το πισω η η αλυσιδα???

Ειναι τελειως ατοπο αυτο που λες.Δεν εχει σχεση με το τι δουλεια κανει το καθενα αλλα με το τι υλικο ειναι φτιαγμενα. Σε καποιες περιπτωσεις χαλαει πιο γρηγορα η αλυσιδα,σε αλλες τα γραναζια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mitsea είναι πολύ σχετικό το τι θα σου χαλάσει πρώτο.

Στο δικό μου μηχανάκι πχ,ενώ φαινόταν να την έχει φάει η αλυσίδα,τελικά τα γρανάζια την είχαν ακούσει.Και αρκετά παραπάνω απο την αλυσίδα μάλιστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι τελειως ατοπο αυτο που λες.Δεν εχει σχεση με το τι δουλεια κανει το καθενα αλλα με το τι υλικο ειναι φτιαγμενα. Σε καποιες περιπτωσεις χαλαει πιο γρηγορα η αλυσιδα,σε αλλες τα γραναζια.

ακριβως αυτο θελω να πω και γω μπορει να παρεις σετ καινουργια και το πισω πχ να ειναι αλουμινιου που για αλλους λογους το βαζουνε αλλα δεν εχει διαρκεια κ τοσο μεγαλη αντοχη .

Η μπορει να δωσεις για μια αλυσιδα οπως μια που παρηγκειλα εγω 25-30 ευρο πχ κ να σου βγαλει κ 2 χρονια η και 4 η κ 1 οποτε ολα ειναι σχετικα

οπως και να χει απ τη στιγμη που τα δικα μου φαινομενικα ειναι οκ και εχουν μια σχετικη φθορα αλλαζω μια αλυσιδα με 25-30 ευρο και κανω δουλεια...

Και αμα φαγωθει το γραναζι μετα απο κανα χρονο το αλλαζω.

Δε δινω μαζεμενα κανα 60αρι για σετ ουτε με σφαιρες το θεορω ηλιθιο

συγνωμη 160αρι ηθελα να πω.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαφορά είναι πως το 160 που κοστίζει το σετ,θα σε πάει πολύ μακριά σε βάθος χρόνου,από ότι θα σε πάει μια φρέσκια αλυσίδα με φθαρμένα γρανάζια.

Μη νομίζεις ότι η αλυσίδα θα κάτσει στα γρανάζια σου όπως θα κάτσει σε 2 καινούρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γενικα συστηνεται να αλλαζονται μαζι γραναζια+αλυσιδα.

Βαλε ενα δουλεμενο γραναζι διπλα σε καινουργιο και θα δεις τη διαφορα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εφόσων έχεις κάνει τόσα πράγματα και το πας αργά,καλύτερα να έχεις ΝΈΑ σετ γρανάζια αλύσιδα πάνω παρά δουλεμένα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο μπατζετ χαλαει η δουλεια το μηχανακι λογο ελειψης μαζεμενων χρηματων ηδη καθεται 5 μηνες και δεν παιρνει αλλο.....

ειμαι τυπος του οτι χαλαει η αλαζετε η επισκευαζεται δεν εχω τη δυνατοτητα να μπουν ολα καινουργια μονο τα απαραιτητα οποτε προχωραω και τα υπολοιπα σιγα σιγα στη πορεια..

εντιτ . μονο αυτο μου χει μεινει τωρα σα μεταφορικο αποκλειστικα δικο μου ........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα σημερα ειχε καλη μερα και μπορεσα να κανω λιγο δουλιτσα στο πλαισιο.

Για αρχη η ζαντα με τη γραναζιερα βγηκε αλλαχτηκαν ρουλεμαν καινουργια της γραναζιερας διαλυθηκε.!!!

Βγηκε ολο το ψαλιδι πλυθηκε σαπουνιστηκε φυγαν τα χοντρα καθαρισμα και γρασαρισμα στα ρουλεμαν του μπηκε καινουργια γλυστρα βαφτηκαν οι αποστατες και η κοντρα που κραταει τη δαγκανα και τοποθετηση ξανα.

Τωρα ειναι ετοιμο για πλυσιμο με πιεση κ καφτο για να βαλουμε το μοτερ και να ειναι καθαρα ολα.

Εντωμεταξυ ηρθε κ το βολαν που περιμενα και αλυσιδα σημερα γραναζια προς το παρον τα ιδια λογο ελειψης χρηματων συντομα θα αλαχτουν κ αυτα.....

post-26437-0-24498800-1424902689_thumb.j

post-26437-0-98960600-1424902691_thumb.j

post-26437-0-68609600-1424902694_thumb.j

post-26437-0-02033000-1424902698_thumb.j

post-26437-0-52963400-1424902701_thumb.j

post-26437-0-23580200-1424902705_thumb.j

post-26437-0-48039200-1424902707_thumb.j

post-26437-0-40923600-1424902710_thumb.j

post-26437-0-14584600-1424902713_thumb.j

post-26437-0-44180600-1424902716_thumb.j

post-26437-0-82374700-1424902719_thumb.j

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα η μερα λιγο καλη σημερα και ετσι το μοτορι αρχησε να δειχνει λιγο μηχανακι...

Μπηκε πανω το μοτερ ηλεκτρικα σωληνες ντιζες κλπ ολα οκ αυριο πρωτα ο θεος να χει καλη μερα να μπουνε νερα λαδια αλυσιδα φρενα κλπ και να παρει μπροστα...

post-26437-0-68257800-1425142384_thumb.j

post-26437-0-47704600-1425142387_thumb.j

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια εχω κατι μερες και παιδευομουνα να το βαλω μπρος τελικα κατελιξα στα κυλινδρα μου τα οποια ειναι λιγο ξεχυλομενα και δεν ανεβαζουν συμπιεση.

ευτυχως εχω και αλλα 2 πιο καλα που θα τα κανω τραμπα και θα τα ριξω πανω απλα δεν βοηθαει και ο καιρος καθολου οπως βλεπαιτε και θ αργησω λιγο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια εχω κατι μερες και παιδευομουνα να το βαλω μπρος τελικα κατελιξα στα κυλινδρα μου τα οποια ειναι λιγο ξεχυλομενα και δεν ανεβαζουν συμπιεση.

ευτυχως εχω και αλλα 2 πιο καλα που θα τα κανω τραμπα και θα τα ριξω πανω απλα δεν βοηθαει και ο καιρος καθολου οπως βλεπαιτε και θ αργησω λιγο..

Ολοκληρη ανακατασκευη στο μοτερ,λυσιμο μεχρι κατω,αλλαζεις κυλινδρους-εχεις αλλους 2 καβατζα και τους κοιτας με το ματι? Μεγαλη απροσεξια αυτη να ξερεις.....Και αφου οι αλλοι δυο κυλινδροι ειναι καλυτεροι οπως λες(με το ματι) γιατι δεν εβαλες αυτους απο την αρχη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολοκληρη ανακατασκευη στο μοτερ,λυσιμο μεχρι κατω,αλλαζεις κυλινδρους-εχεις αλλους 2 καβατζα και τους κοιτας με το ματι? Μεγαλη απροσεξια αυτη να ξερεις.....Και αφου οι αλλοι δυο κυλινδροι ειναι καλυτεροι οπως λες(με το ματι) γιατι δεν εβαλες αυτους απο την αρχη?

Γιατι με το ματι δε φαινονται και τοσο οτι ειχαν ξεχυλωσει τοσο πολυ μιλαμε για εκατοστα τ χιλιοστου και αυτα που εχω καβαντζα ειναι απο νεοτερο μοντελο και ο ενας κυλινδρος ειναι με καινουργιο χιτονιο εγω ηθελα να βαλω τα δικα του επανω.

τεσπα θα μπουν αυτα προς το παρων και τα δικα του μολις βρεθει χρημα θα πανε αγγλια για καινουργια επιστρωση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με οβαλ κυλινδρο παιρνει μπροστα ενα μοτερ,ειδικα διχρονο.Αλλου ειναι το προβλημα σου.

Επισης οταν κανεις ολικη ανακατασκευη σε ενα μοτερ,ειδικα τετιας χρονολογιας ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως μετρας ανοχες εστω και εμπειρικα με φιλλερ και ελατηριο ή με παχυμετρο.Μετρηση με το ματι για να γινει πρεπει να ειναι σε πολυ χαλια κατασταση που θα ειχε ξυλωσει και το ιδιο το νικασιλ και δε θα σε απασχολουσε αν ειναι οβαλ ή οχι.Ξαναλεω και επιμενω πως με οβαλ κυλινδρους ενα μηχανακι παιρνει μπροστα,ακομα και αν οριακα φαινεται με το ματι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εκτος και αν εχει ξεφυγει στις ανοχες και δεν παιρνει

ναι ειδικα επανω ειναι χαλια εχουν ξεφυγει απ τις ανοχες μαλλον γιαυτο.

αλλα ελεγα μηπως δουλεψουνε με καινουργια πιστονια ελλατηρια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εκτος και αν εχει ξεφυγει στις ανοχες και δεν παιρνει

Λαθος.Και ξεχειλωμενος να ειναι ο κυλινδρος το μοτερ παιρνει μπρος,σε διχρονο ειδικα ειναι ακομη πιο ευκολο.Δικο μου μηχανακι πρωην,450,ειχε τοσο ξεχειλα κυλινδρο που κατευαζε βενζινες και τις ανακατευε με λαδια,ναι αυτο ακριβως που καταλαβες.Και μαντεψε,επαιρνε μπροστα με την ΠΡΩΤΗ μανιβελα.Σιγουρεψου οτι εχεις σωστα ρευματα και δεν εχει γινει μαλακια,φτιαξε απο την αρχη τα καρμπυρατερ και οι κυλινδροι θα ειναι το τελευταιο που θα κοιταξεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα