Jump to content

Recommended Posts

Μετά από πολύ καιρό απραξίας και με τα όσα πολύ σημαντικά γεγονότα που συνέβησαν στην ζωή μου και έφεραν τον κόσμο μου πάνω-κάτω, ένοιωθα μέσα μου πως όχι απλά χρειάζεται να κάνω ένα ταξιδάκι, αλλά πως επιβαλλόταν να βγω ξανά στους δρόμους, να αδειάσει το μυαλό μου, να ανοίξει το μάτι μου και να δει τον ορίζοντα, να γεμίσω τις μπαταρίες μου βρε αδερφέ!

Φυσικά, δεν υπήρχε περίπτωση να συμβιβαστώ με μια ημερήσια διαδρομή πήγαινε-έλα, που χωρίς αντίρρηση πρόκειται για μια εγγυημένη λύση, αλλά προφανώς όχι για το δικό μου πρόβλημα….4 μήνες χωρίς χιλιόμετρα στον μετρητή μου!

Γι’ αυτόν τον λόγο η απόφαση επάρθει, η ανάλογη άδεια από την δουλειά το ίδιο και η περίπτωση αρκετά καλότυχη, το τετραήμερο Σ-Κ-Δ-Τ της 28ης Οκτωβρίου!

Που να πάμε όμως; Προφανώς έπρεπε κάπου που δεν είχαμε ξαναπάει, κάπου μακριά, μέσα από βουνά, ποτάμια, θάλασσες και πολλή περιπέτεια….χμμμ

Μα φυσικά ο παλιόκαιρος δεν θα μας έκανε το χατίρι και τα δελτία λυσσάξανε να λένε για τις θεομηνίες που επέρχονταν εκείνες τις ημέρες και πάλι φυσικά σε ΟΛΟ τον ελλαδικό χώρο!

Πολλοί μου είπαν μην πας….οι συγγενείς «μα είσαι τρελός;», κάποιοι φίλοι μου έδωσαν μερικές ιδέες και οι επιλογές ήταν είτε βόρεια προς Ιωάννινα μεριά (μ’ αρέσουν πολύ τα μέρη εκεί), είτε νότια προς Καλαμάτα-Μάνη….Ο καιρός παντού σκατά, οπότε δεν υπήρχε και μεγάλη δυσκολία στην επιλογή…Πάμε Μάνη!

Το πρόβλημα:

Είναι λογικό και επόμενο τέτοιες εποχές να φας βροχή στον δρόμο….είναι όμως ολίγον μακ@κία να ξεκινήσεις βρέχοντας…Το foreca, σε αντίθεση με όλα τα άλλα, έδειχνε πως από Σάββατο πρωί, μετά τις 10 και την Κυριακή κάτι θα έφτιαχνε. Έτσι έλυσα το θέμα ως εξής: έκλεισα ξενοδοχείο στην Μάνη μέσω net, για 2 βράδια (Κυριακή-Δευτέρα) και του Σαββάτου, το άφησα στο φλου. Το σχέδιο ήταν να μην σηκωθούμε πολύ πρωί, κατά τις 10, να δούμε τι λέει από καιρό και ανάλογα φεύγουμε ή μένουμε και ξεκινάμε την επόμενη που ίσως ήταν καλύτερα. Το βράδυ στην Πάτρα έγινε χαμός από κρύο-βροχή και αέρα…κοινώς Ο σκατόκαιρος!....υπομονή μέχρι την επόμενη.

Σάββατο πρωί λοιπόν, χωρίς κανένα άγχος, ξυπνάμε, ντουσάκι-πρωινό….ο καιρός; Ένα θαύμα! Ηλιοφάνεια παντού….Χα! μαλακισμένα σάϊτς! Ο foreca σας έβαλε και πάλι γυαλιά!

Ισοθερμικά, μπότες, τζάκετς, τα πράγματά μας στα καινούρια sidebags (παρθενικό ταξίδι, ανυπομονούσα να τα δοκιμάσω), ρύθμιση ανάρτησης, τσεκ πίεση λάστιχα, βενζίνη και βοοοοουυυυυυυρρρρρ!!! Ξεχυθήκαμε στους δρόμους με το fazeraki μου να θέλει ακόμα 2.000χλμ για σέρβις, να βαράει λίγο ο τεντωτήρας, αλλά γενικά σε τρομερή φόρμα και με περίσσια όρεξη!

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γιώργο πλήρωσες πολλά στο Φλοίσβο;

Πςςςς, αμέσως το έπιασε η γάτα!

Όχι Νίκο, δεν θα έλεγα πως πλήρωσα πολλά...νομίζω ότι ήταν καλά 50€ και πρωινό, ενώ με βόλεψαν και με την μηχανή. Απλά δεν μ'άρεσε το κολπάκι με τα χρήματα, μόνο αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την επόμενη ημέρα, μετά από το πρωινό που είχαμε στο δωμάτιό μας παρακαλώ και μάλιστα την ώρα που είχαμε ζητήσει εμείς, πήραμε μαζί μας τα απαραίτητα και κατεβήκαμε προς το σπήλαιο Διρού που ήταν μόνο 6χλμ μακριά μας.

Ο καιρός καλός, ηλιόλουστος αλλά με αρκετό αέρα.

Η βόλτα στο σπήλαιο που είναι συνολικά 1500μέτρα, το επισκέψιμο, από τα 14χλμ που έχουν εξερευνηθεί ως τώρα και γίνεται κατά κύριο λόγο με βαρκάκι, αφού πρόκειται για λιμναίο σπήλαιο, και καμιά 400αριά μέτρα περπάτημα στο τέλος, είναι μια αξέχαστη εμπειρία. Λόγω του σκοταδιού και της απαγόρευσης χρήσης φλάς (επειδή ευνοεί την ανάπτυξη κάποιων βακτηριδίων), οι φώτο δεν βγαίνουν και πολύ καλές αλλά εμείς προσπαθήσαμε:

Πρίν την επιβίβαση…τι το ήθελα το τζάκετ, έσκασα, η θερμοκρασία είναι πάντα σταθερή στους 18 βαθμούς.

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720405.JPG

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B12.10.07.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B12.11.13.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B12.12.53.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B12.24.54.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720448.JPG

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B12.30.55.jpg

Όπως είπα, υπέροχη εμπειρία, το συνιστώ σε όλους. Το εισιτήριο έχει 12 ευρώ το άτομο.

Τέλος ξαναβγαίνουμε στο φώς από μια από τις εξόδους του σπηλαίου η οποία μας βγάζει λίγο πιο πέρα από εκεί που μπήκαμε εξ’ αρχής. Το να φανταστεί κανείς ότι βρίσκεται 250μέτρα κάτω από το έδαφος σε μια ιδιαίτερα σεισμογενή χώρα είναι κάπως…χαχαχα

Πανέμορφη περιοχή, πεντακάθαρα νερά:

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B12.44.38.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B12.47.48.jpg

Την ίδια ημέρα λοιπόν κάναμε μια μικρή επιπλέον βόλτα, επισκεφτήκαμε την γύρω περιοχή και διάφορα άλλα μέρη, όπως Γερολιμένας, Βάθεια κ.α. Μερικές φώτο ακολουθούν:

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720494.JPG

Το γατί αυτό μας ακολουθούσε σε όλη την διαδρομή που περπατούσαμε, σαν σκύλος ένα πράγμα!

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720500.JPG

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B14.09.19.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720512.JPG

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B14.10.52.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720515.JPG

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B14.12.13.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B14.13.16.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720525.JPG

Τέλος, το απόγευμα καταλήξαμε στο Λιμένι, λίγο πιο έξω από την Αρεόπολη, για χαλάρωση και φαγητό:

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720542.JPG

Το μέρος όμως είναι πραγματικά ωραίο και φυσικά περπατήσαμε και λίγο να το δούμε:

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720531.JPG

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720533.JPG

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B17.31.15.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720547.JPG

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B17.35.25.jpg

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B74-10-27%2B17.36.58.jpg

Στο εστιατόριο έκανα και μια νέα φιλία:

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720539.JPG

Έμαθα λοιπόν πως το όνομά του είναι Πάτσυ…άξιζε ένα χάιδεμα λοιπόν που το δέχτηκε ευχαρίστως:

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720540.JPG

Όμως ρε μακ@κα Πάτσυ, πάνω στη μπαλακλάβα μου βρήκες να κοιμηθείς;;;;

Φτού γμτ, άντε να την φορέσεις τώρα….με τίποτα!

25.10.2014%2B-%2B%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%B720537.JPG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο παιδιά, απίθανο ταξίδι.

Σας βοήθησε και ιδιαίτερα ο καιρός τουλάχιστον τις περισσότερες μέρες.

Να είστε πάντα καλά και να ταξιδεύεται.

ΥΓ. Super η touring έκδοση του FAZER και όμορφες οι βαλίτσες.

Εύχομαι ολόψυχα να τις γεμίσετε πολλά πολλά χιλιόμετρα.

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαγευτικα μερη και αγαπημενα. Πολυ ωραιοι, αψογη η βολτα με μια τεραστια ελλειψη: Ακρωτηριο Ταιναρο, ή Καβο Ματαπας ή αλλιως το νοτιοτερο ακρο της ηπειρωτικης Ελλαδας. Δυο βηματα απο το Πορτο Καγιο... (γραφω απο το ιπαδ και δεν εχω φωτο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μπράβο παιδιά, απίθανο ταξίδι.

Σας βοήθησε και ιδιαίτερα ο καιρός τουλάχιστον τις περισσότερες μέρες.

Να είστε πάντα καλά και να ταξιδεύεται.

ΥΓ. Super η touring έκδοση του FAZER και όμορφες οι βαλίτσες.

Εύχομαι ολόψυχα να τις γεμίσετε πολλά πολλά χιλιόμετρα.

:cheers:

Θενξ Γιώργη!

Να είσαι σίγουρος, αυτό σκοπεύουμε να κάνουμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραια βολτα!!!!

Ωραιες φωτο!!!! φωτογραφος εισαι??? :lol:

Ωραιο εργαλειο!!!

Παντα τετοια!!!!

σταλθηκε με

το super duper wow μου Doogee Titans με ταπα-ομιλιας hi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίες εικόνες Γιώργη. :vv:

Να είσαι πάντα καλά να ταξιδεύεις με το adventure Fazer. :grin:

.....................

Γι’ αυτόν τον λόγο η απόφαση επάρθει, η ανάλογη άδεια από την δουλειά το ίδιο και η περίπτωση αρκετά καλότυχη, το τετραήμερο Σ-Κ-Δ-Τ της 28ης Οκτωβρίου!

Που να πάμε όμως; Προφανώς έπρεπε κάπου που δεν είχαμε ξαναπάει, κάπου μακριά, μέσα από βουνά, ποτάμια, θάλασσες και πολλή περιπέτεια….χμμμ

Μα φυσικά ο παλιόκαιρος δεν θα μας έκανε το χατίρι και τα δελτία λυσσάξανε να λένε για τις θεομηνίες που επέρχονταν εκείνες τις ημέρες και πάλι φυσικά σε ΟΛΟ τον ελλαδικό χώρο!

Πολλοί μου είπαν μην πας….οι συγγενείς «μα είσαι τρελός;», κάποιοι φίλοι μου έδωσαν μερικές ιδέες και οι επιλογές ήταν είτε βόρεια προς Ιωάννινα μεριά (μ’ αρέσουν πολύ τα μέρη εκεί), είτε νότια προς Καλαμάτα-Μάνη…. Ο καιρός παντού σκατά, οπότε δεν υπήρχε και μεγάλη δυσκολία στην επιλογή…Πάμε Μάνη!

Το πρόβλημα:

Είναι λογικό και επόμενο τέτοιες εποχές να φας βροχή στον δρόμο….είναι όμως ολίγον μακ@κία να ξεκινήσεις βρέχοντας…Το foreca, σε αντίθεση με όλα τα άλλα, έδειχνε πως από Σάββατο πρωί, μετά τις 10 και την Κυριακή κάτι θα έφτιαχνε. Έτσι έλυσα το θέμα ως εξής: έκλεισα ξενοδοχείο στην Μάνη μέσω net, για 2 βράδια (Κυριακή-Δευτέρα) και του Σαββάτου, το άφησα στο φλου. Το σχέδιο ήταν να μην σηκωθούμε πολύ πρωί, κατά τις 10, να δούμε τι λέει από καιρό και ανάλογα φεύγουμε ή μένουμε και ξεκινάμε την επόμενη που ίσως ήταν καλύτερα. Το βράδυ στην Πάτρα έγινε χαμός από κρύο-βροχή και αέρα…κοινώς Ο σκατόκαιρος!.... υπομονή μέχρι την επόμενη.

Σάββατο πρωί λοιπόν, χωρίς κανένα άγχος, ξυπνάμε, ντουσάκι-πρωινό….ο καιρός; Ένα θαύμα! Ηλιοφάνεια παντού….Χα! μαλακισμένα σάϊτς! Ο foreca σας έβαλε και πάλι γυαλιά!

Ισοθερμικά, μπότες, τζάκετς, τα πράγματά μας στα καινούρια sidebags (παρθενικό ταξίδι, ανυπομονούσα να τα δοκιμάσω), ρύθμιση ανάρτησης, τσεκ πίεση λάστιχα, βενζίνη και βοοοοουυυυυυυρρρρρ!!! Ξεχυθήκαμε στους δρόμους με το fazeraki μου να θέλει ακόμα 2.000χλμ για σέρβις, να βαράει λίγο ο τεντωτήρας, αλλά γενικά σε τρομερή φόρμα και με περίσσια όρεξη!

Μία απ' τα ίδια (σχεδόν).

Είχα πει ότι θα έφευγα οπωσδήποτε το 4ήμερο (εγώ το έκανε 5ήμερο, :lipssealed: έβαλα και Παρασκευή άδεια) και με βάση τα περίπου προβλεπόμενα περί καιρού, πήγα Ήπειρο με ορμητήριο την Άρτα.

Παρασκευή πρωί έφυγα, όλη η διαδρομή με βροχή, πότε νορμάλ και πότε τουλούμια και διπλή σκάλα στους υαλοκαθαριστήρες.

Ήμουν με το αμάξι βέβαια και γι' αυτό το αποφάσισα κι έφυγα Παρασκευή, αλλιώς κοκοκο.

Απ' το Σάββατο το πρωί λοιπόν ένας ήλιος ΝΑ. 4 μέρες σχεδόν σκάσαμε, μόνο το βράδυ είχε λίγη ψύχρα αλλά πολύ νορμάλ πράγματα (10-12 βαθμούς).

Και στην επιστροφή την Τρίτη, μέχρι Μεσολόγγι μια χαρά. Απ' το Αντίρριο και μετά βροχή, όχι έντονη αλλά συνεχής μέχρι Αράχωβα.

Καλό χειμώνα to everybody. :)

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άγρια ομορφιά. Π@υτανα πατρίδα...

Ωραίες φωτο, ταξιδεψαμε κι εμείς λιγάκι :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραια βολτα!!!!

Ωραιες φωτο!!!! φωτογραφος εισαι??? :lol:

Ωραιο εργαλειο!!!

Παντα τετοια!!!!

σταλθηκε με

Ευχαριστώ φίλε μου ομόσταβλε! χαχαχα

Δεν είμαι φωτογράφος, μάπα φώτο βγάζω συνήθως...χαίρομαι που σου άρεσαν και φαντάσου πως ήταν και από το κινητό μου!! χεχεχε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίες εικόνες Γιώργη. :vv:

Να είσαι πάντα καλά να ταξιδεύεις με το adventure Fazer. :grin:

Μία απ' τα ίδια (σχεδόν).

Είχα πει ότι θα έφευγα οπωσδήποτε το 4ήμερο (εγώ το έκανε 5ήμερο, :lipssealed: έβαλα και Παρασκευή άδεια) και με βάση τα περίπου προβλεπόμενα περί καιρού, πήγα Ήπειρο με ορμητήριο την Άρτα.

Παρασκευή πρωί έφυγα, όλη η διαδρομή με βροχή, πότε νορμάλ και πότε τουλούμια και διπλή σκάλα στους υαλοκαθαριστήρες.

Ήμουν με το αμάξι βέβαια και γι' αυτό το αποφάσισα κι έφυγα Παρασκευή, αλλιώς κοκοκο.

Απ' το Σάββατο το πρωί λοιπόν ένας ήλιος ΝΑ. 4 μέρες σχεδόν σκάσαμε, μόνο το βράδυ είχε λίγη ψύχρα αλλά πολύ νορμάλ πράγματα (10-12 βαθμούς).

Και στην επιστροφή την Τρίτη, μέχρι Μεσολόγγι μια χαρά. Απ' το Αντίρριο και μετά βροχή, όχι έντονη αλλά συνεχής μέχρι Αράχωβα.

Καλό χειμώνα to everybody. :)

Ευχαριστώ Κώστα!

Απ'ότι καταλαβαίνω λοιπόν και επάνω οι ίδιες καιρικές συνθήκες επικρατούσαν...δίκιο είχα...Καλά, δεν με σταμάταγε τίποτα μιλάμε!

Όσο για το adventure, δεν το έβγαλα έτσι τυχαία....χαχαχα, δεν έχω φώτο αλλιώς θα σας έδειχνα κάτι πλαγιές όλο λάσπη που κατέβηκα, που υποτίθεται εκεί υπήρχε δρόμος!...όταν έβλεπα άσφαλτο πάλι έλεγα "ουφφφ, δόξα το Θεο", ούτε μοτοκρός να ήταν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άγρια ομορφιά. Π@υτανα πατρίδα...

Ωραίες φωτο, ταξιδεψαμε κι εμείς λιγάκι :)

Πάντα τέτοια!

Εκτός από το κομμάτι με τη βροχή! :crazy:

Χαίρομαι, αυτός ήταν ο σκοπός μου....είναι δύσκολα όταν βρέχει και κάνει κρύο, αλλά όπως και να το κάνεις έχει και αυτή η εποχή μια ιδιαίτερη γοητεία, ειδικά όταν επισκέπτεσαι τέτοια μέρη....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να και ένα βιντεάκι από την διαδρομή στο σπήλαιο, ίσα για να πάρετε μια ιδέα:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειδικα αυτη στο "τελωνειο" ολα τα λεφτα!!!

Τα βαλιτσακια εχουν ειδικη βαση τυπου καγκελα???

ή πιανουν με ιμαντες και βελκρο οπως τα σαμαρια???

σταλθηκε με

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειδικα αυτη στο "τελωνειο" ολα τα λεφτα!!!

Τα βαλιτσακια εχουν ειδικη βαση τυπου καγκελα???

ή πιανουν με ιμαντες και βελκρο οπως τα σαμαρια???

σταλθηκε με

Έγραψες "τελωνείο" και για μια στιγμή έμεινα.....χαχαχα, τι λέει αυτός τώρα...χαχαχα

Τα βαλιτσάκια είναι τα Κ33 της ΚΑPPA και τα καγκελάκια που δένουν επάνω είναι τα PLX360 της Givi. Μακριά από ιμάντες και άλλα δεσίματα.

Άσχετο, αλλά για όποιον ενδιαφέρεται έχω δυο σαμάρια για πούλημα και τα αντίστοιχα καγκελάκια της Givi για softbags, για FZ6.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποσο σου κοστισαν???

Εγω εχω σαμαρια που με φερμουαρ φτανουν τα 40 λιτρα εκαστο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!

Τα σαμαρια σου, φτιαξε ενα ωραιο ποστ με φωτο κτλ και να στο βαλω στο fazerclub αν θες και δεν εισαι μελος!!!

σταλθηκε με

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα