Jump to content
gregomaga

Σταθερός υπολογιστής vs Laptop (500€)

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες! Ένα φιλαράκι μου θέλει να πάρει υπολογιστή περίπου στα 500€... Το δίλημμα του είναι αν πρέπει να πάρει desktop η laptop...Θα το έχει κυρίως στο σπίτι και θα είναι συνδεδεμένο με τηλεόραση (42''). Δεν θέλει να κάνει τρομερά πράγματα, κυρίως multimedia καταστάσεις (ταινίες,μουσική,εικόνες και ίντερνετ) βλέπει πολλές ταινίες και θέλει να τις βλέπει σε HD... Αυτός γέρνει προς laptop λόγο φορητότητας (να το έχει μαζί του σε περίπτωση εκδρομής η βόλτας αν και είναι σπάνιες). Για πείτε καμιά ιδέα! B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν τίθεται σύγκριση από πλευράς value/money, επιδόσεις κλπ η πλάστιγγα βαράει έδαφος από την πλευρά του desktop (στα ίδια χρήματα εννοείται)

Όμως δεν είναι το μόνο που μετράει στην αγορά ενός υπολογιστή και μπορεί βασικά να τον νοιάζει το look, η φορητότητα, το μέγεθος κλπ και να να μην δίνει σημασία στα υπόλοιπα.

Οπότε μόνο αυτός μπορεί να αποφασίσει, ζυγίζει τα θέλω του και πράττει ανάλογα.

Εγώ πχ Laptop δεν αγόρασα και δεν θα αγοράσω ποτέ γιατί με νοιάζει να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερη απόδοση για τα (λίγα) χρήματα μου.

Αν δεν είχα οικονομικό πρόβλημα θα βάραγα ένα Alienware 18.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα συμφωνήσω μαζί σου... Έχει ένα θεματάκι ακόμα: έχει ένα παλιό home cinema που είναι με οπτικό καλώδιο και θέλει να το συνδέσει με τον νεο υπολογιστή. Σε σταθερούς βρήκες κάποιες κάρτες ήχου που έχουν οπτική θύρα πάνω. Σε laptop πως μπαίνει? Μόνο με τους μετατροπείς που βρίσκω στο ίντερνετ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με 400ευρω μονταρει ενα pc να κανει ανετα αυτα που θελει .Με τα αλλα 100 παρνει ενα φτηνο ταμπλετ να το περνει μαζι του.Και ο σκυλος και η πιττα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν το desktop δεν έχει , το laptop σε 2 χρόνια θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν το desktop δεν έχει , το laptop σε 2 χρόνια θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα .

Γιατί να βγάλει προβλήματα; Έχω 180 laptop στην εταιρία, που τα βαστάμε καμιά 5ετία τουλάχιστον, και ποτέ δεν είχαμε θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί να βγάλει προβλήματα; Έχω 180 laptop στην εταιρία, που τα βαστάμε καμιά 5ετία τουλάχιστον, και ποτέ δεν είχαμε θέμα.

Η αλήθεια είναι οτι και μένα μου έδωσαν laptop από την εταιρία που είναι 4ετίας και ακόμα ξυρίζει και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα αλλά ήταν της τάξης των 1400€...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αυτά τα laptop παίζετε και παιχνίδια ή μόνο για δουλειά είναι;

Κι εγώ προς σταθερό θα τον σπρώξω το φίλο σου. Υπάρχουν πολύ ωραία, μικρά και κομψά κουτιά πλέον που τα βάζεις δίπλα στην τηλεόραση και δεν καταλαβαίνεις ότι είναι Η/Υ. Επίσης, σκεφτείτε ότι για ένα laptop πληρώνεις και την οθόνη, περιφερειακά κλπ ενώ για το σταθερό μόνο τα εξαρτήματα.

Κουτιά κλικ1, κλικ2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί να χαλάσει; Όσο προσέχεις κάτι τόσο θα σου κρατήσει... Εγώ έχω ακόμη το πρώτο μου από το 2001 και είναι μια χαρά πλην της μπαταρίας του, και του δίσκου, που τον άλλαξα κάποια στιγμή. Αναμενόμενα & φυσιολογικά και τα δύο.

Στο θέμα του gregomaga τώρα, για την συγκεκριμένη χρήση εγώ δεν θα έβαζα κανένα desktop, αλλά κάποιο mini που δεν πιάνει χώρο και δεν κάνει θόρυβο, όπως τα ASRock Mini PCs.

Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ είναι απλά ένα WD TV media player (~80€-85€) με εξωτερικούς δίσκους με σύνδεση HDMI στην TV, και οπτική στον πολυκάναλο ενισχυτή. Παίζει τα πάντα όμορφα και ωραία χωρίς να έχεις τις βλακείες ενός υπολογιστή.

Internet & κάποια δουλειά στο tablet & τα βαριά στο laptop...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάλι για τα laptop μόνο κακά λόγια έχω να πω.

2 μου έχουν καεί από το 2006 που πήρα το πρώτο.

Και όχι των 500 ευρώ.Μιλάμε για laptop του χιλιάρικου.

Καλύτερα κουτί που το αναβαθμίζεις και το φτιάχνεις και εύκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λέτε ρε του παιδιού πως με 500e για να βλέπει ταινίες φωτογραφίες κλπ δεν του κάνει ο Laptop πάτε καλά?

Με 500 μια χαρά λαπτοπ παίρνεις που να παίζει full HD, δεν θα ζορίζεται ούτε θα ανεβάζει τρελλές θερμοκρασίες για να αρχίσει να σκορπάει στα 2 χρόνια. Λίγο καθαρισμό που και που, λίγη κοινή σύνεση και μια χαρά θα είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λέτε ρε του παιδιού πως με 500e για να βλέπει ταινίες φωτογραφίες κλπ δεν του κάνει ο Laptop πάτε καλά?

Με 500 μια χαρά λαπτοπ παίρνεις που να παίζει full HD, δεν θα ζορίζεται ούτε θα ανεβάζει τρελλές θερμοκρασίες για να αρχίσει να σκορπάει στα 2 χρόνια. Λίγο καθαρισμό που και που, λίγη κοινή σύνεση και μια χαρά θα είναι.

Δεν είναι προφανώς ότι δεν κάνει,απλά ένα desktop θα το κάνει καλύτερα αυτό που θέλει και πιο ξεκούραστα.

Αε που δεν χρειάζεται και την ίδια συντήρηση,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι προφανώς ότι δεν κάνει,απλά ένα desktop θα το κάνει καλύτερα αυτό που θέλει και πιο ξεκούραστα.

Αε που δεν χρειάζεται και την ίδια συντήρηση,

Διαφωνώ. Σα να λέμε με το Χόρνετ θα πας στο περίπτερο, αλλά με το GSR πιό ξεκούραστα. Α αλλά το Hornet το βάζεις και στην τσάντα σου στην ανάγκη.Δηλαδή ναι θα έχει διαφορά, αλλά δεν είναι αξιόλογη σε αυτή την χρήση.Οι δουλειές που θέλει δεν είναι υψηλού φόρτου, δεν θα ζοριστεί το laptop και νομίζω είναι μεγάλο + το να μπορεί να το πάρει μαζί του, ειδικά αφού το δήλωσε ως κριτήριο.Επίσης ο desktop θέλει χώρο, το laptop το κλείνεις και το κοτσάρεις σε ένα ράφι εκεί κοντά διακριτικά.A επίσης, το laptop έρχεται με οθόνη! Που σημαίνει πως μπορείς να έχεις ταινία και ταυτόχρονα να τσεκάρεις και τίποτα στο νετ ή να κάνεις οτιδήποτε άλλο θες.

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή αν πάρει ένα σταθερό με 300€ και του μείνουν τα 200, θα τον χαλάσει πολύ;

Δε διαφωνώ στα πλεονεκτήματα του laptop αλλά πιστεύω ότι δεν αξίζουν τόσο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειτε desktop + tablet, ειτε laptop σκετο ειτε tablet σκετο.

Οποιοδηποτε απο τα 3 μπορει να κανει τη δουλεια που θελει με χαρακτηριστικη ανεση.

Απλα το desktop μπορει να παρει και μια καρτα γραφικων πανω, εαν ποτε αποφασισει να παιζει κανα παιχνιδακι στη μεγαλη τηλεοραση οταν βαριεται.

Ενα desktop intel των 300 και κατι ψιλα που εχω στο σαλονι, κανει τη δουλεια τελεια και χωρις να ζοριζεται ουτε λιγο. Καταναλωνει και γυρω στα 50 watt ρευμα ολα κι'ολα, οποτε μπορω να το εχω για ωρες ανοιχτο να κατεβαζει ταινιες κτλπ.

Απλα δεν κανει για παιχνιδια προφανως, αφου δεν εχει ανεξαρτητη καρτα γραφικων.

Μια απ' τα ιδια και με ενα vaio που ειχα γι'αυτη τη δουλεια παλαιοτερα.

Ας βαλει και ενα 4αρι giga ram για να μπορει να κανει πραγματα ταυτοχρονα χωρις να εχει θεμα(πχ. browsing+ταινια κτλπ.)

Τα γραφικα του επεξεργαστη τραβανε επισης απο τη ram, που ειναι αλλος ενας λογος που χρειαζεται 4gb αντι για 2.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επιλογές ....χμμ.....

1)Android stick + laptop (http://www.laptopmag.com/android-sticks)

2)Mini PC + tablet

3)Laptop + tablet

εκτός απο τα κλασικά

5)μόνο Mini PC

6)μόνο laptop

Εγώ μπορει να έλεγα το 1 ή 2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω ενα lenovo του 2006 το πιο φθηνο τοτε, το οποιο το δουλεψα για 2 χρονια και ως download machine χωρια να σβησει σχεδον καθολου, οι φθορα που εβγαλε ηταν η φυσιολογικη, μονο το βιντιλατερ του επεξεργαστη ακουγεται καπως παραπανω, βεβαια το καθαριζα απο σκονες τακτικα, ουτε κολλαει ουτε καηκε, απλα πλεον ειναι μικρο επεξεργαστικα και δεν το δουλευω πολυ. Αρκετοι την εχουν πατησει με λαπτοπ αλλα δεν αποτελει κανονα οτι χαλανε.

Στο θεμα του φιλου σου θα συμφωνησω με την παραπανω αποψη της αγορας σταθερου και ενος ταμπλετ, εγω εχω σταθερο, 2 λαπτοπ, νετμπουκ, smart TV και ταμπλετ, το 95% απο τις ¨δουλειες¨ Τις κανω με το ταμπλετ... θα σωθει!

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα laptop χαλανε ειτε απο κακομεταχειρηση(κραδασμοι, χτυπηματα κτλπ), ειτε απο υψηλες θερμοκρασιες.

Πρεπει να καθαριζονται οι ψυκτρες απο σκονη και καλο ειναι να υπαρχει μια καλη ψυκτρα για να βαζουμε κατω απο το laptop.

Καποια αυτοκαταστρεφονται, αλλα συνηθως για καποιο λογο χαλανε.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελικά αποφάσισε για desktop και με αυτά τα λεφτά θα πάρει κάτι αρκετά αξιόλογο θα έλεγα! :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγώ είμαι υπέρ του desktop με χίλια. Άσε που με τόσα χρήματα εγώ θα έπαιρνα και desktop και laptop. Οι απαιτήσεις του μέσου χρήστη υπερκαλύπτονται με απλά μηχανήματα, δεν χρειάζεται να καταφεύγουμε σε υπερβολές. Εγώ πήρα με 150 ευρώ 4πύρηνο pc με 4 gb ram, οθόνη 19" lg και πληκτρολόγιο ποντίκι. Μεταχειρισμένο βέβαια αλλά δεν έχω τέτοια κολλήματα.

Επίσης αυτή την περίοδο έχω βρει καταπληκτικές προσφορές κατά καιρούς σε καινούρια laptop (300 ευρώ super μηχανηματάκι).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρε ενα i5 τα εχουμε στην εταιρια και πανε σφαιρα και με ssd παρακαλω

http://www.ebay.com/itm/Intel-NUC-D54250WYKH-Mini-HDMI-SSD-HDD-Mini-DisplayPort-USB-3-0-HD-/231356342512?pt=Desktop_PCs&hash=item35dde9a0f0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά χαρά και πάλι! Τελικά κατέληξε εδώ απο το Πλαίσιο...http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/ypologistes/etoimoi-ypologistes/Turbo-X-Cerberus-G100.htm

Πολύ δυνατό μηχανάκι για τα λεφτά του πιστεύω. Του βγήκε σύνολο 600€ μαζί με έναν 64gb ssd.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα