Jump to content
ChristosMTB

Αιθανόλη. Καλή εναλλακτική ή όχι ?

Recommended Posts

Είδα αυτό το βίντεο σήμερα και μου κίνησε την περιέργεια.

Πια είναι η γνώμη σας για την αιθανόλη?

Πιστεύεται πως θα μπορούσε να είναι το καύσιμο του μέλλοντος ?

Προκαλεί όντως ζημιές στα carbs ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για ρίξε μια ματιά εδώ. Επίσης αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς ας μας πει :lol:

Τροποποιήθηκε από τον Mindattack21

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μάνιουαλ στο αυτόκινητό μου πάντως, λέει, απαγορεύεται βενζίνη με πάνω απο 5% αιθανόλη, και γενικά αποφύγετε βενζίνες με αιθανόλη.

Προφανώς κάτι χαλάει :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην Βραζιλία πάντως το 70% των οχημάτων λειτουργούν με αιθανόλη απ' ότι ξέρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αιθανόλη έχει διάφορα προβλήματα. Του μέλλοντος σε καμία περίπτωση.

Αν μπει στα δικά μας θα αρχίσουν να λιώνει ότι πλαστικό υπάρχει, θα αρχίσουν σκουριές (είναι υδροσκοπική: μαζεύει το νερό από την ατμόσφαιρα), και θα πέσει η απόδοση.

Και στο Χόνδα υπάρχει τέτοια σημείωση. Όχι περιεκτικότητα πάνω από 10% αιθανόλης, ή 5% μεθανόλης.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_fuel

Υπάρχει και μια άλλη πλευρά, που με εκνευρίζει αλλά και με κάνει να γελάω: Αντί να καλλιεργούμε τα χωράφια για να παράγουμε τρόφιμα, καλλιεργούμε καύσιμα. Δεν πάμε καλά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει και μια άλλη πλευρά, που με εκνευρίζει αλλά και με κάνει να γελάω: Αντί να καλλιεργούμε τα χωράφια για να παράγουμε τρόφιμα, καλλιεργούμε καύσιμα. Δεν πάμε καλά...

Σαν γεωπόνος σου απαντάω ότι καλλιεργούμε ότι υπάρχει ζήτηση και ότι πρόκειται να επιφέρει κέρδος στον παραγωγό χωρίς να μας ενδιαφέρει και πολύ περί τίνος πρόκειται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν αρχίσουμε να καίμε αιθανολη η οποία παράγεται και από φυτικές πρώτες ύλες τότε πως θα πλουτίζουν τα πετρελαιοπαραγωγα κράτη?

Το παπί μου το έκαιγε το οινόπνευμα μια χαρά με τραβηγμένο τσοκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν αρχίσουμε να καίμε αιθανολη η οποία παράγεται και από φυτικές πρώτες ύλες τότε πως θα πλουτίζουν τα πετρελαιοπαραγωγα κράτη?

Γιαυτό οι σχετικοί νόμοι με την παραγωγή βιοκαυσίμων είναι ''περίεργοι''.

Το παπί και jack daniels καίει !! :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στη Γαλλία σχεδόν όλα τα βενζινάδικα έχουν την SP98 (98άρα αμόλυβδη) και την SP95-E10 (95άρα αμόλυβδη με μέχρι 10% Αιθανόλη). Καθαρή 95άρα (SP95 σκέτο) σπάνια θα πετύχω. Για την SP95-E10 έχουν πινακίδα που λέει πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλα τα οχήματα με καταλύτη που κυκλοφόρησαν μετά το 2001 και για τα παλιότερα να χρησιμοποιείται μόνο SP95. Και πουθενά δεν έχω δει 100άρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο αμερικάνικο apriliaforum πάντως έχουν θέμα με τα τεποζιτα του rsv4 που τρωγονται από βενζίνη με υψηλή περιεκτικότητα σε αιθανολη. Τώρα βέβαια θα μου πεις aprilia, τι περιμένεις :-D

Τροποποιήθηκε από τον gkourv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι αιθανολη και μ... αν δεν αποδιδει σαν την μπιτζινα τι θα καιει το τακεκαβα το 59?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εξήγησε το λίγο αυτό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τσισα με μια ασπιρινη καιει ο ταφεας :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμεις στο χωριο εχουμε εναν καταχαζο που εχει βαλει ενα crypton x να καψει diesel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εξήγησε το λίγο αυτό

Η καύση του χρειάζεται περισσότερο οξυγόνο.

Το οινιπνευμα μοριακα αν το δουμε εχει ενα μοριο οξυγονου στη συνθεση του, αρα κατα την καυση του χρειαζεται λιγοτερο οξηγονο απο απ´οτι η βενζινη, το καρπμυρατερ μας ειναι ρυθμιζμενο ετσι ωστε να καιει βενζινη, να τραβαει τον αναλογο αερα, οταν εμεις βαζουμε οινοπνευμα θα πρεπει να μειωσουμε με ενα τροπο το οξυγονο που παιρνουμε, γιαυτο τραβαμε τσοκ, βεβαια μη νομιζεται οτι πηγαινει κανονικα, ναι μεν δουλευει αλλα δεν τραβαει, ο λογος ειναι οτι το οινοπνευμα θελει μεγαλυτερη σχεση συμπιεσης απο ενα συμβατικο βενζινοκινητηρα.

Αυτα τα ακουσα σε ενα βιντεο που μιλουσε ο Μιχαλης Καλογερακης, ισως να ειναι και απολυτα σωστα οπως σας τα μεταφερω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε καρμπ μην κολωνετε βαλτε οινοπνευμα βαλτε αποσμητικο βαλτε ραουνταπ πιξ κλπ κλπ τα περνει ολα με 0,5 λιτρα ουισκι για καλυτερη αραιωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Yποχρεωτική από το 2019 η προσθήκη βιοαιθανόλης  στη βενζίνη.Όλα τα πρατήρια καυσίμων θα πρέπει να έχουν στις αντλίες τους ειδική σήμανση ώστε να γνωρίζει ο καταναλωτής το ποσοστό βιοκαυσίμου (αιθανόλης στην περίπτωση της βενζίνης) που περιέχεται μέσα στο ορυκτό καύσιμο. Τα σήματα αυτά θα είναι ένας κύκλος με κεφαλαίο γράμμα Ε (Ethanol) και δίπλα του έναν αριθμό που θα αφορά το μέγιστο ποσοστό περιεκτικότητας, δηλαδή αν δείτε το σήμα Ε10 σημαίνει πως η βενζίνη περιέχει έως 10%. Τονίζεται η λέξη “ΕΩΣ” διότι η βενζίνη θα έχει 1% φέτος και 3% από του χρόνου αλλά στα πρατήρια η αντλία θα έχει το σύμβολο Ε10.

Το ανησυχητικό είναι αυτό που γράφεται παρακάτω και σχετίζεται με τις καταστροφικές επιπτώσεις της αιθανόλης στους κινητήρες.Ειναι όντως έτσι και αν ναι, σε ποιες περιεκτικότητες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα πλαστικα ρεζερβουαρ,απλως την γαμησανε!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μεταλλικα στοιχεια-εξαρτηματα του κινητηρα και των περιφεριακων ισως να μην αντιμετοπισουν προβλημα, τα πλαστικα, τα λαστιχακια και O-ring ισως να μην ειναι τοσο ανθεκτικα.

Υπαρχει ενα βιντεο στο Youtube οπου ο Μιχαλης Καλογερακης εκανε καποιες μεταρροπες σε ενα παπι για να καιει αιθανολη την οποια παραγει μονος του, εκει λεει 2-3 πραγματακια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα