Jump to content
Sign in to follow this  
seatcowl

Φώτα που τυφλώνουν

Recommended Posts

Ίσως ειναι το δικό μου "κουμπί", ίσως ενοχλεί και άλλους πολύ...

Όταν είμαι έξω προσπαθώ να φυλάγομαι απο 1000 μεριές και αυτό με το οποίο δεν την παλεύω κάστανο είναι τα κωλορυθμισμένα φώτα ορισμένων που κοιτάνε στο θεό και τυφλώνουν και μόλις βρεθούν απο πίσω μου νομίζω πως έχει ανέβει η αυλαία και πρέπει να αρχίσω να τραγουδάω καθώς μονοπολούν την οποιαδήποτε ορατότητα στους καθρέφτες μου.

Αρκετοί μάλλον νομίζουν πως τα φώτα πορείας ειναι για να φωτίζουν την είσοδο του σπιτιού τους, να βρίσκουν τα κλειδιά τους στο σκοτάδι, να τους βοηθάνε να μαζεύουν χόρτα το βράδυ, να κλέβουν κότες απο κάποιο κοτέτσι όταν κοιμάται ο ιδιοκτήτης, να ψαρεύουν με πυροφάνι κλπ...

Η πλειοψηφία αυτών φυσικά είναι μάλλον έτσι έπειτα απο DIY τοποθέτηση xenon και λοιπές @@ριες που κωλοχαίρονται όταν τα ανάβουν έπειτα απο την εγχείρηση και βλέπουν οτι φωταγωγούν όλη την γειτονιά.

"Πωπω τι φώτα έχω ο π__στης!"

... όπως το'πες φιλαράκι, θα έλεγα εγώ...

Προς το παρόν ρίχνω μούτζες αλλά πάρα μα πάρα πολλές φορές όταν έρχεται ο κουραστικός δίπλα μου να ρωτήσει τι τρέχει και του λέω οτι τα φώτα του τυφλώνουν, αρχίζει χριστοπαναγίες, γαμοσταυρίδια κλπ... γιατί έκανα το τραγικό λάθος να τον μουτζώσω για την ηλιθιότητα του.

Ενοχλεί άλλους όσο εμένα? Πως το αντιμετωπίζετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πολλες φορες και τα απλα φωτα τυφλωνουν! εγω το μονο π κανω ειναι να αλλαξω κατευθυνση το κεφαλι μου! το να κατσω να ασχοληθώ με τον καθε εναν για τα φωτα του..κανενας δν θα παει να τα κοιταξει..η μαλλον 1/10!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ το βρίσκω σούπερ ενοχλητικό! πρόσφατα είμαι με τον κολλητό μου δικάβαλο στην εγνατία απο βαρδάρη προς αριστοτέλους και ξαφνικά βλέπω στους καθρέφτες να με πλησιάζει ένα θωρηκτό λέω ώχ αμάν μας την πέσανε εξωγήινοι με πλησιάζει και δεν βλέπω τίποτα!Προβολάκια αναμένα μέσα στην πόλη Σεπτέμβρη μήνα! Τελικά ήταν ένα TDM με 2 κάνγκουρες πάνω, γύρω στα 30 ψιλο τούμπανοι και φυσικά ΑΚΡΑΝΩΤΟΙ! τους λέω άσε πολύ ομίχλη απόψε δύσκολα τα πράγματα! με αγριοκοιτάνε και οι 2 σε φάση έτοιμοι για τσαμπουκά!

λέω ρε παιδιά τα φώτα σας τυφλώνουν τους καθρέφτες μου!

και πήρα την θεϊκή απάντηση..."καλύτερα να σε βλέπουν!" και φύγαν αμέσως! πολύ θα ήθελα να τους πώ ότι καλύτερα να μπορούν να σε δούν χωρίς να τυφλωθούν και πέσουν πάνω σου και καλύτερα αφού νοιάζεσαι τόσο για την ασφάλεια σου βάλε και κανένα κράνος!γιατί ακόμα και τον ήλιο να βάλεις να φέγγει αν κάποιος πέσει πάνω σου δεν θα την γλυτώσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν από κανα 2ωρο μου ήρθε από το αντίθετο ρεύμα ένα αμάξι (δε μπόρεσα να δω τι ήταν φυσικά) με φώτα πορείας xenon και 4(!) παρακαλώ αναμένα φώτα ομίχλης (λέμε τώρα) πάνω στον προφυλακτήρα, επίσης xenon. Πραγματικά τυφλώθηκα.

Γενικά όταν συμβαίνει από το αντίθετο ρεύμα παίζω τα φώτα μπας και καταλάβει ο άλλος και το διορθώσει κάποια στιγμή .Όταν είναι στους καθρέπτες προσπαθώ να αλλάξω θέση ώστε να μην με ενοχλούν τα φώτα. Εννοείται ότι είναι εξαιρετικά ενοχλητικό και πολύ επικίνδυνο.

Πάρε κι ένα σχετικό βιντεάκι που θυμήθηκα. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

HID Kits από ebay χωρίς προτζέκτορα, μη σου τύχει.

I feel you.

Τροποποιήθηκε από τον telephoner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από μηχανές δεν είχα ποτέ θέμα άλλα είχα με τα ριμάδο σκούτερ με τα στρογγυλό φαναρά τους και τα xenon μου έρχεται να κουβαλάω κανένα σφυρί και να τους τα σπάω αμάν ποια. Έχουμε τα αυτοκίνητα από το αντίθετο ρεύμα με τους προβολείς συνεχεία έχουμε και αυτούς ειλικρινά είναι να έχεις κανένα προβολέα στο χέρι και με το που σε τυφλώνουν απευθείας κάρφωμα στα ματιά και άντε στα τσακίδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομίζω πως έχει ανέβει η αυλαία και πρέπει να αρχίσω να τραγουδάω καθώς μονοπολούν την οποιαδήποτε ορατότητα στους καθρέφτες μου.

Αρκετοί μάλλον νομίζουν πως τα φώτα πορείας ειναι για να φωτίζουν την είσοδο του σπιτιού τους, να βρίσκουν τα κλειδιά τους στο σκοτάδι, να τους βοηθάνε να μαζεύουν χόρτα το βράδυ, να κλέβουν κότες απο κάποιο κοτέτσι όταν κοιμάται ο ιδιοκτήτης, να ψαρεύουν με πυροφάνι κλπ...

Η πλειοψηφία αυτών φυσικά είναι μάλλον έτσι έπειτα απο DIY τοποθέτηση xenon και λοιπές @@ριες που κωλοχαίρονται όταν τα ανάβουν έπειτα απο την εγχείρηση και βλέπουν οτι φωταγωγούν όλη την γειτονιά.

ακομα χτυπιεμαι απο τα γελια :tooth: :tooth: :tooth::worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχα πετυχει τυπα με beverly με το προβολεα ανοιχτο και μαζι βαρκαντερο με προβολακια ανοιχτα.ηταν σε ολο το δρομο απο πισω και οπως καταλαβαινετε ηταν σα να σου εχει το φως ο οδοντιατρος στη μουρη.

Στο φαναρι αρχιζα να φωναζω πισω στη κοπελα μου και να λεω οτι ειναι ηλιθιοι που βαζουν 100 φωτα και κυκλοφορουν με προβολεις ανοιχτους λες και ειναι στη ζουγκλα.το βαρκαντερο το επιασε το νοημα,ο αλλος στα τετοια του.

Ειχα πετυχει και μπαρμπα με κλρ παλι με το προβολεα.στο φαναρι του το ειπα οτι ενοχλει και τον εκλεισε.

τα μισα σκουτερ πανε με τη μεγαλη σκαλα ανοιχτη ,ταχα μου για να τους βλεπουν και σε γκαβωνουν.

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμβαίνει πολλές φορές αυτό..

Καλοκαίρι,μετά απο το τέλος της βραδινής Ελληνικής βραδυάς,γυρνούσα σπίτι με χαλαρούς ρυθμούς λόγω κούρασης και το περασμένο της ώρας,τυπάς με jeep,δεν ξέρω μάρκα,με ένα τόνο φώτα πάνω και xenon,να μπαίνει στη στροφή και να με θαμπώνει τόσο πολύ που βγήκα απο τον δρόμο..ευτυχώς δεν έπεσα..απο μεγάλη τύχη..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμβαίνει πολλές φορές αυτό..

Καλοκαίρι,μετά απο το τέλος της βραδινής Ελληνικής βραδυάς,γυρνούσα σπίτι με χαλαρούς ρυθμούς λόγω κούρασης και το περασμένο της ώρας,τυπάς με jeep,δεν ξέρω μάρκα,με ένα τόνο φώτα πάνω και xenon,να μπαίνει στη στροφή και να με θαμπώνει τόσο πολύ που βγήκα απο τον δρόμο..ευτυχώς δεν έπεσα..απο μεγάλη τύχη..

Καλά αν είχες κουδουνίσει από πιώμα και με LED ποδηλάτου να ταν, θα το έβλεπες για φως του ΟΑΚΑ :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και είναι και μερικοί με κανα Toyota MR2 που είναι ίσα με το πάτωμα και σου κάνουν παρατήρηση γιατί τους τυφλώνεις από πίσω.

Το παραπάνω είναι γεγονός. Μου έχει κάνει παρατήρηση οδηγός MR2 επειδή τον τύφλωνα. Και όταν του είπα ότι η δέσμη μου είναι σωστά ρυθμισμένη και ότι αυτοκίνητο του είναι κοντό με αποτέλεσμα να χτυπάει καθρέπτες με κοίταζε σα χάνος... :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λύση υπάρχει, directional emp generator, αλλά πολλά τα φράγκα ρε γμτ

http://www.amazing1.com/emp.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πιθηκοι ειναι ρε παιδια,με ποια λογια να συνεννοηθεις

η καμια μπανανα να ξεχαστουν

η καποιο αποκαλυπτικο γεγονος στη ζωη τους μπας και στρωσουν(θανατος ασθενεια κλπ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρέπει να μάθουμε να ζούμε και με αυτούς που μας στραβώνουν. Είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα και το αντιμετωπίζουμε συχνά γύρω μας.

Κι ενώ στις σοβαρές χώρες της Ευρώπης, από όσο έχω ταξιδέψει και οδηγήσει τη μοτοσυκλέτα (φέτος ήμασταν Γαλλία, Ελβετία), το μόνο πιθανό στράβωμα είναι από κάποιον με ξεχασμένους προβολείς, στην Ελλάδα έχουν επιπλέον όσους έχουν τοποθετήσει στο όχημά τους φώτα μη εγκεκριμένα, "κιτάκια" κι ένα σωρό πατέντες που φέγγουν ακανόνιστα και στραβώνουν τους πάντες.

Δεν έχει νόημα να τσακωνόμαστε.

Πρέπει να μάθουμε να αμυνόμαστε στον επιθετικό χρήστη του δρόμου (και για μένα το να στραβώνεις τον απέναντι είναι επιθετική συμπεριφορά) και ας φροντίσουμε να περάσουμε την αξία της υπευθυνότητας στην οδήγηση σε όσο πιο πολλούς μπορούμε (στα παιδιά μας, στους φίλους μας).

Αυτό κάνω προσωπικά εγώ. :)

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λες για άμυνα και ότι την εφαρμόζεις, όμως χωρίς όμως να γράφεις το πως.

Ποιο σαφές μπορείς να το κάνεις, πως το αντιμετωπίζεις το φαινόμενο;

Πες μας και αν δεν πιάσει θα το πάμε παραδοσιακά Ελληνικά.......βαριοπούλες και μπαζούκας !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή δεν γίνεται να τσακώνεσαι κάθε 2 χλμ , η καλύτερη λύση είναι να τον αφήσεις να σε προσπεράσει .

Από το αντίθετο ρεύμα εγώ παλιά τους έπαιζα τα φώτα , πλέον απαξιώ γιατί βαρέθηκα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά το ίδιο κάνω, ουδέποτε έχω τσακωθεί για φώτα (αστειευόμενος έγραψα τα περί μπαζούκας και emp) αλλά δεν παύει να είναι αρκετά ενοχλητικό.

Το μόνο παρήγορο που έχω παρατηρήσει είναι ότι με σε σχέση με παλιότερα έχει ελαττωθεί κατά πολύ το φαινόμενο.

Πριν 3-4 χρόνια ήταν πολύ μεγάλο το ποσοστό οχημάτων που στράβωναν (ήταν και η περίοδος που έκαναν το μπαμ στην αγορά τα e-bay xenon) τώρα πλέον είναι ελάχιστοι.

ΥΓ Για την Πάτρα αναφέρομαι, αλλού δεν ξέρω τι συμβαίνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά το ίδιο κάνω, ουδέποτε έχω τσακωθεί για φώτα (αστειευόμενος έγραψα τα περί μπαζούκας και emp) αλλά δεν παύει να είναι αρκετά ενοχλητικό.

Το μόνο παρήγορο που έχω παρατηρήσει είναι ότι με σε σχέση με παλιότερα έχει ελαττωθεί κατά πολύ το φαινόμενο.

Πριν 3-4 χρόνια ήταν πολύ μεγάλο το ποσοστό οχημάτων που στράβωναν (ήταν και η περίοδος που έκαναν το μπαμ στην αγορά τα e-bay xenon) τώρα πλέον είναι ελάχιστοι.

ΥΓ Για την Πάτρα αναφέρομαι, αλλού δεν ξέρω τι συμβαίνει.

Αθήνα το αντίθετο έχω να πω. Τώρα είναι πάρα πολλοί αυτοί που έχουν τέτοια είδους φώτα. Το έχουν παρακάνει. Δεν υπάρχει φόρα να μην πετύχεις έστω και έναν με xenon η κινεζιές παρόμοιου τύπου. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι :shoot: αλλά αυτά είναι μόνο λόγια. Απλά αφήστε τους μέχρι να το καταλάβουν από μόνοι τους ( :lac: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα!

Το φαινόμενο με τα λάθος ρυθμισμένα φώτα, xenon και άλλο μπορείτε να φανταστείτε

έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις στην χώρα μας,

α) Έλλειψη οδηγικής παιδείας

ο καθένας φυσικά κάνει ότι κάνουν και οι άλλοι (βάζει xenon κτλ. χωρίς να γνωρίζει ούτε τα βασικά για τον φωτισμό, μόδα κτλ.),

μερικοί δεν τους απασχολεί το θέμα και δεν τους ενδιαφέρει αν τα φώτα τους ενοχλούν τους υπόλοιπους οδηγούς,

κάποιοι άλλοι ζουν στον κόσμο τους και κανονικά δεν θα έπρεπε να οδηγούν.

β) Έλλειψη ελέγχου,

Τα ΚΤΕΟ, η τροχαία κτλ. δεν κάνουν ελέγχους όπως προβλέπετε.

Τα αποτελέσματα (το χάος) τα βλέπετε κάθε μέρα στους δρόμους,

νομίζω δεν χρειάζεται να συνεχίσω.

Υ.Γ.

Τα στερεότυπα τύπου ''οι κουτάκιδες'', οι ''σκουτεράδες'', κτλ. τα προκαλούν όλα αυτά,

ΔΕΝ ισχύουν σε καμία περίπτωση, αφού σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες των οχημάτων

υπάρχουν εξαιρέσεις και πλήρη αδιαφορία για τον Κ.Ο.Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λύση υπάρχει, directional emp generator, αλλά πολλά τα φράγκα ρε γμτ

http://www.amazing1.com/emp.html

The trick is to generate a high enough power pulse to fry the electronic control processor modules without creating collateral damage to unintended targets.

:mB_kalo_e: :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το beverly 400 με το στρογγυλό φανάρι.

Είναι πάααρα πολύ ψηλά και σε τυφλώνει όπως και να έχει ρυθμιστεί.

Τα 2 πιο ενοχλητικά πράγματα στο δρόμο για εμένα είναι τα φώτα που τυφλώνουν και οι δυνατές εξατμίσεις. Σπάζομαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω ξαναπει και παλιότερα ότι:

Δεν είναι τα xenon που ενοχλούν, τα κακό (ή καθόλου ρυθμισμένα) φανάρια (δέσμη) φταίνε.

Έχω xenon και στα δύο μου αυτοκίνητα εδώ και έξι χρόνια. Απλά μόλις τα εγκατέστησα έκατσα σε ένα ρημάδη τοίχο και ρύθμισα ΣΩΣΤΆ τη δέσμη μου. Και μην ακούσω χαζομάρες περί λάθος προβολέων κτλ. Αν η λάμπα έχει ακριβώς το ίδιο σχήμα με την αλογόνου το μόνο που μεταβάλλεται είναι η ποσότητα του φωτός (lm) και ο μόνος λόγος που τα ρυθμίζουμε είναι επειδή κατά την εγκατάσταση η λάμπα ΔΕΝ μπαίνει ποτέ στην ίδια απολύτως θέση με την ίδια κλήση κτλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα