Jump to content
Apisteftos

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 2

Recommended Posts

pit_hal, λεσ και εισαι κανας νέος.

Εδώ υπάρχουν τύποι που λένε "τι κι αν το manual λέει κάθε 6κ, εγώ αλλάζω κάθε 3!"

ότι θέλει ο καθένας θα σου πει. 

Είναι από αυτά που είσαι ευλαβικός και ανοιχτοχέρης αν τα αλλάζεις πιο συχνά απότι λέει το μάνουαλ, και δε το αγαπας πολύ, και ααα εγώ ξέρω ότι λέει κάτι τόσο αλλα σιγά τα λεφτα που εινια μωρέ, και διάφορα επιχειρήματα.

Υπάρχουν οι άλλοι που λένε, ότι λέει το μάνουαλ. Με ποιο σαφή και λογικά επιχειρήματα. κατ εμε.

και οι άλλοι που λένε, δε παθαίουν τίποτα, και στα διπλά τα αλλαξεις οκ θα ναι.

Δεν είναι λογικό να αλλάζουν τα πραγματα καθω΄ς πρεοχωράει η τεχνολογία;

ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΘΑ ΜΕΝΑΝ ΠΙΣΩ?! 

Αναθεμα. 

Σορρυ αν σε πειραξε ο τόνος μου

πριν 30 λεπτά, το μέλος pit_hal έγραψε:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι βρε συ κουλ! απλά όταν δεν εχεις αντίστοιχη εμπειρία με καινούργιο όχημα και σου λένε οτι απο τα 0 χιλιόμετρα εως τις 30 χιλιάδες δεν θα ξαναπάς ε σου φαίνεται κάπως.

Στο συνεργείο πχ μου έλεγαν ότι ειναι και θεμα μαρκετινγκ οτι εχουν ανέβει τόσο πολύ τα διαστήματα σέρβις. πιο πολύ η ερώτηση ειχε να κανει με το αν μετα το στρώσιμο χρειάζεται ή οχι αλλαγή λαδιών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πέτρο, τα 30Κ είναι κομμένα κ ραμμένα για τις εταιρίες leasing.

Χαρούμενες εκείνες, χαρούμενος ο οδηγός, κλαίει ο αγοραστής του μεταχειρισμένου μετά από 5 χρόνια.

Προσωπικά θα άλλαζα λάδια ανά 15Κχλμ ή ταβάνι 2 έτη (ό,τι χρονικό διάστημα προτείνει ο κατασκευαστής) γιατί περισσότερο φοβάμαι την σπηλαιωση λαδιού και το ζόρισμα λόγω τουρμπίνας.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

30K ή ενα χρόνο λένε αλλα ακριβώς αυτό λέω και εγώ με σένα. σε τουρμπάτο μοτέρ που είναι δικό σου απο 0κμ κριμα ειναι να βλέπει συντήριση μια στο πολύ τόσο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ουσιαστικότερο πάντως, είναι ο οδηγός να ανοίγει το καπό, να τσεκάρει τα βασικα υγρά τουλάχιστον μια φορά το μήνα.

Ιδιαίτερα τα λάδια.

Επειδή πολύ οδηγοί (γερμανικών ιδιαιτέρως) βρέθηκαν με τον δείκτη στεγνό κ τα μυαλά στα κάγκελα, προσοχή μη στεγνώσει το κάρτερ.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με τα καινουργια ούτε το καπό δεν ανοίγεις, μπαίνεις απο την εφαρμογή του κινητού και σου κάνει διάγνωση στάθμη λαδιού, πιέσεις ελαστικών τα πάντα όλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν ειναι δικό μου βρε! εγώ ενα πουντο εχω του κάποτε!opel astra 2017 diesel ειναι το αμάξι του αφεντικού μου, εχει αισθητήρα ακόμα και για το αν κατουριέσαι! με ενα πρόγραμμα 5ετες με πέρσοναλ assist παίρνεις τηλέφωνο αν βαριέσαι να βάλεις το gps μονος σου και του λές θελω να παω εκει και το ρυθμίζει απο μακριά. σου κάνει τεχνικό έλεγχο remote για θερμοκρασίες, σταθμη υγρών, πιέσεις τα πάντα. ακόμα και κόρνα σε πατάρει remote!

Σε εθνική οδό αν δεν βγάλεις φλάς και πας να αλλάξεις λωρίδα σε βάζει μονο του παλι στην λωρίδα σου. ανοιξα το καπώ και ειχε περισσότερες καλωδιώσεις και φίσες με καλώδια παρά κινητήρα!

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Holy shit dude, πάντως παίζει να είναι η εξαίρεση.
Κάτι μου λέει οτι τα περισσότερα αμάξια δεν έχουν τέτοιους αυτοματισμούς. Ας με διορθώσει κάποιος (που να μην είναι πλούσιος) αν κάνω λάθος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 35 λεπτά, το μέλος sunblock έγραψε:

Κάτι μου λέει οτι τα περισσότερα αμάξια δεν έχουν τέτοιους αυτοματισμούς. Ας με διορθώσει κάποιος (που να μην είναι πλούσιος) αν κάνω λάθος...

Σε διορθωνω και δεν ειμαι πλουσιος! :tooth: Τα περισσοτερα αυτοκινητα πλεον εχουν ενα καρο αυτοματισμους, αισθητηρες για τα παντα. Βεβαια ακομα ειναι προαιρετικος εξοπλισμος που πρεπει να πληρωσεις εξτρα, αλλα δεν θα αργησει η μερα που θα θεωρουνται "εκ των ουκ ανευ".
Ευτυχως δηλαδη.

Ολη η ερευνα γυρω απο το αυτοκινητο πλεον ειναι στον τροπο διασυνδεσης-παροχης και ληψης πληροφοριας, σε τεχνολογιες αυτονομης οδηγησης, ηδη η Mercedes την παρουσιασε στα ακριβα της μοντελα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 57 λεπτά, το μέλος sunblock έγραψε:

Όντως τα καινούρια έχουν αρκετά τέτοια, και από τις βασικές εκδόσεις κιόλας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά ένα elm καρφωμένο στην θύρα obd και το torque στο κινητό, είναι αρκετά για πολλή πληροφορία.

Αλλά αν δεν ανοίξει το καπό να δεις και να μυρίσεις, δε λέει τίποτα. Τι κι αν φτιάξουν έλεγχο με teamviewer.....

Αν δε δούμε απόχρωση κ μυρωδιά του 10w40 ή του paraflu κοκ.....τι @@@ petrolheads είμαστε? :tooth::tooth:

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά... αν θα πάρω αμάξι (δηλαδη πολλλαααααααααα χρονια απο τωρα) θα παθω πολιτισμικο σοκ σιγουρα.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ας διαβάσει το μανουαλ. Θα τα γραφει μέσα. Λογικά ότι γραφει του παν. Έχουν προοδεύσει τα πράγματα 

Τροποποιήθηκε από τον koukou

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 44 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Βασικά ένα elm καρφωμένο στην θύρα obd και το torque στο κινητό, είναι αρκετά για πολλή πληροφορία.

Αλλά αν δεν ανοίξει το καπό να δεις και να μυρίσεις, δε λέει τίποτα. Τι κι αν φτιάξουν έλεγχο με teamviewer.....

Αν δε δούμε απόχρωση κ μυρωδιά του 10w40 ή του paraflu κοκ.....τι @@@ petrolheads είμαστε? :tooth::tooth:

Ποιο 10w40! ( κατα το "ποια ΑΜΣΤΕΛ") :tooth:
Πλεον 5w30 ή 0w30!

Πριν χρονια ο μαστορας στο αμαξι εβγαζε την βεργα του λαδιου, εβαζε δαχτυλο και το αλοιφε στο αλλο για να αποφανθει αν ο λαδι αντεχε ακομα η οχι! Μονο που δεν το δοκιμαζε ! :laugh:

Τωρα στο βγαζει το board computer του αυτοκινητου. Το σκιζεις  και κατεβαινουν τα χιλιομετρα για σερβις με γεωμετρικο ρυθμο! 

Ευτυχως δεν εχω τετοι αμαξι, να μου σπαει τις μπαλες καθε φορα! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από το 2001 πληροφοριακά υπάρχουν τα αναφερόμενα παραπάνω, 2 χρόνια ή 30.000 χλμ αλλαγή λαδιών, με αισθητήρα ποιότητας λαδιού, λάδια 5-30 κλπ,.:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε με δουλεύετε? Αν πάρω ένα citroen C1 θα έχει ηλεκτρονική μέτρηση στάθμης λαδιού και πίεσης ελαστικών?

Δε μιλάω για πράγματα που ελέγχει ο εγκέφαλος και μπορούν να διαβαστούν με ένα απλό OBDII, μιλάω για πράγματα που χρειάζονται αισθητήρες. Αισθητήρες που κοστίζουν χρήμα. Στα περισσότερα αμάξια δε σου βάζουν χερούλια συνοδηγού και πορτάκι στο ντουλαπάκι για να ρίξουν το κόστος και εσεις μου λέτε οτι έχουν τέτοια κόλπα; και στην πλειοψηφία τους κιόλας?

Κάτι δεν καταλαβαίνω...

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπα δεν νομίζω να μίλησε κανείς για φθηνό αμάξι...που τάχει αυτά...εγώ μιλώ για 7.5 εκατομμύρια δραχμούλες κούτα το 2001 και ζει και βασιλεύει μέχρι σήμερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας που τ' αναφέραμε, και αρχή διαλόγου κάναμε :tooth:

Ξέρει κανείς καμιά καλή μάρκα για οργανάκια αυτοκινήτου που να μην κοστίζουν μια περιουσία; Είδα κάτι Defi αλλά με το που μου είπε 60 ευρώ το ένα κατάλαβα ότι ήταν μούφα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περί τακακίων το θέμα μου.

Sintered ή carbon ceramic; Ποιά τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 24/4/2017 at 3:33 ΜΜ, το μέλος pit_hal έγραψε:

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, πήρε ο αφεντικός μου ενα Opel Astra Diesel του '17 καινούργιο και εχει τώρα 1600κμ. και του είπαν απο την όπελ το πρώτο σερβις ειναι στις 30.000κμ.

μεχρι τώρα τα καινούργια στα 1000κμ δεν αλλάζαμε τα πρώτα λάδια να φύγουν τα γρέζια?δεν ισχύει πια? και αλλαγή λαδιών καθε 30.000κμ δεν ειναι πολυ?

νομιζω η 1η αλλαγη πρεπει να γινει στα 500 η 1000. μετα ναι, τα αλλαζεις στα 30κ. το ιδιο γινεται και σε καποια vag αλλα 30κ και σε βαγκ, ρισκαρεις? :biggrin:

opel astra ειπες ε, γιατι ρωτησε τον τι γνωμη εχει για την υποστροφη:laugh::laugh::laugh:

Την 26/4/2017 at 8:16 ΠΜ, το μέλος Sledgehammer έγραψε:

Μιας που τ' αναφέραμε, και αρχή διαλόγου κάναμε :tooth:

Ξέρει κανείς καμιά καλή μάρκα για οργανάκια αυτοκινήτου που να μην κοστίζουν μια περιουσία; Είδα κάτι Defi αλλά με το που μου είπε 60 ευρώ το ένα κατάλαβα ότι ήταν μούφα..

η βαζεις τα γνωστα επωνυμα και πανακριβα η δε βαζεις τιποτα. βεβαια υπαρχει και η επιλογη των μουφα, αλλα αν γεννησει γιατι δε δουλευε σωστα το οργανακι κριμα δεν ειναι?

αν τα θες για εφε σε ατμοσφαιρικο, βαλε τα πιο φθηνα που θα βρεις. στην τελικη μονο το φωτισμο συνδεεις :biggrin:

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 28/4/2017 at 10:46 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

η βαζεις τα γνωστα επωνυμα και πανακριβα η δε βαζεις τιποτα. βεβαια υπαρχει και η επιλογη των μουφα, αλλα αν γεννησει γιατι δε δουλευε σωστα το οργανακι κριμα δεν ειναι?

αν τα θες για εφε σε ατμοσφαιρικο, βαλε τα πιο φθηνα που θα βρεις. στην τελικη μονο το φωτισμο συνδεεις :biggrin:

Σε ατμοσφαιρικό θέλω να τα βάλω, από τη μια θέλω να τις έχω αυτές τις ενδείξεις (θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία και πίεση λαδιού) από την άλλη ξέρω οτι δεν χρειάζεται. Πιο πολύ μάλλον θέλω να κάνω κάτι για να πω ότι το 'κανα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον, αποφάσισα να αλλάξω κυλινδροπιστονο αφού αυτό που εχω τώρα καίει λάδια, ξυδια κλπ.

Βρήκα κάτι φτηνό αλλά δεν ξέρω εαν θα είναι καλή ποιότητα.

Όλο το σετ κανει 28 ευρώ και μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει στα 33 ευρώ. 

Αξίζει να το πάρω ή θα δώσω τζάμπα λεφτά ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τροποποιήθηκε από τον christaras

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 2/5/2017 at 0:40 ΜΜ, το μέλος Sledgehammer έγραψε:

Σε ατμοσφαιρικό θέλω να τα βάλω, από τη μια θέλω να τις έχω αυτές τις ενδείξεις (θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία και πίεση λαδιού) από την άλλη ξέρω οτι δεν χρειάζεται. Πιο πολύ μάλλον θέλω να κάνω κάτι για να πω ότι το 'κανα

τσαμπα ταλαιπωρια σε ηλεκτρολογο αδερφε. φατα σουβλακια η βενζινη τα λεφτα που θα δωσεις για τα οργανα :winking:

πριν 9 λεπτά, το μέλος christaras έγραψε:

Λοιπον, αποφάσισα να αλλάξω κυλινδροπιστονο αφού αυτό που εχω τώρα καίει λάδια, ξυδια κλπ.

Βρήκα κάτι φτηνό αλλά δεν ξέρω εαν θα είναι καλή ποιότητα.

Όλο το σετ κανει 28 ευρώ και μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει στα 33 ευρώ. 

Αξίζει να το πάρω ή θα δώσω τζάμπα λεφτά ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

σετ κυλινδροπιστονο με 28ευρω? μηπως ειναι για 28μερες χρησης?

προσωπικα δε θα το εβαζα φιλε. πιθανων δε θα αντεξει πολυ, αλλα σκεψου οτι μπορει να προκαλεσει ζημια και θα σου βγει πολυ ακριβοτερο.

βαλε κατι καλο και αξιοπιστο να εισαι σιγουρος οτι δε θα σε αφησει πουθενα.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

τσαμπα ταλαιπωρια σε ηλεκτρολογο αδερφε. φατα σουβλακια η βενζινη τα λεφτα που θα δωσεις για τα οργανα :winking:

σετ κυλινδροπιστονο με 28ευρω? μηπως ειναι για 28μερες χρησης?

προσωπικα δε θα το εβαζα φιλε. πιθανων δε θα αντεξει πολυ, αλλα σκεψου οτι μπορει να προκαλεσει ζημια και θα σου βγει πολυ ακριβοτερο.

βαλε κατι καλο και αξιοπιστο να εισαι σιγουρος οτι δε θα σε αφησει πουθενα.

Εχεις κάποια καλη μάρκα στο νου σου;

Καποιο μαγαζί κοντά στην Αθήνα ή που να υποστηρίζει αντικαταβολη;

Ευχαριστώ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...