Jump to content
Apisteftos

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 2

Recommended Posts

Τον πήρα και εγώ, τον χρησιμοποιώ και τον κρατάω κανονικά τον λιντλίσιο που λέμε.

Δεν έχω βάλει πολύμετρο, δεν σκοπεύω να βάλω και θα τον χρησιμοποιώ κανονικά αλλά με επίβλεψη. Όταν τελειώσει την φόρτιση τον βγάζω μιας και δεν με ενδιαφέρει το θέμα της συντηρησεως.

Δεν φορτίζω μπαταρία ποτέ πάνω σε μοτό. 

Τον δοκίμασα σε παλιές μπαταρίες πούχω για διάφορες δουλειές όπως κομπρεσεράκια, μπουλονόκλειδα κλπ και παρόλο ότι είναι ταλαιπωρημένες (γιαυτό βγήκαν άλλωστε από το μοτό) τις έκανε τούμπανο και το κομπρεσεράκι πήγαινε σφαίρα.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πως αφαιρούμε την κόλλα από τα βαρίδια στης ζάντες?

Έγραψε κάποιος ότι μπορούμε να αλλάζουμε τα τακάκια μεριά στον μπροστά τροχό για να τρώγονται τα ίδια, ισχύει αυτό? Γιατί σε εμένα με το C-ABS πάντα το αριστερό τρώγετε πολύ πιο γρήγορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δοκίμασα και WD και βενζίνα και παραφινέλαιο ακόμα και να το πλύνω ρε η άτιμη δεν φεύγει. Για αυτό έχετε καμιά άλλη ιδέα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αεροδρομιου δεν πρέπει να είναι γτ με πλοίο τα στειλαν, μου ζήτησαν να τους στειλω την πληρωμή και το url της αγγελίας

123 τλκ βγήκε το μανίκι πάλι καλά, 90 περίπου βγαίνει το φπα και τα υπόλοιπα δασμοι

Έγραψε κάποιος ότι μπορούμε να αλλάζουμε τα τακάκια μεριά στον μπροστά τροχό για να τρώγονται τα ίδια, ισχύει αυτό? Γιατί σε εμένα με το C-ABS πάντα το αριστερό τρώγετε πολύ πιο γρήγορα.

Νίκο δε νομίζω τα τακάκια της μιας δαγκάνας να μπαίνουν στην άλλη κι αν μπουν το υλικό που τρώγεται θα είναι από τη λάθος μεριά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζέστανέ τη με θερμοπίστολο Νίκο και ύστερα τράβηξέ τη να βγει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείς να αλλάξεις τα τακάκια αλλά λόγω της φθοράς που έχουν δεν θα έχεις καλό φρένο μέχρι να φαγωθούν λίγο και να πάρουν το σχήμα της δισκόπλακας. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να λιπάνεις την γλύστρα για να μην έχεις μονόπλευρη φθορά στα τακάκια. (πλευστές δεν είναι οι δαγκάνες σου;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλεγξε ότι τα έμβολα στη δαγκάνα είναι καθαρά και όλα εξέρχονται με την ίδια ταχύτητα. Επίσης σε διάφορα σημεία χρειάζεται λίπανση με το κατάλληλο γράσο σιλικόνης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει άλλος φίλος εδώ που να έχει αγοράσει τον φορτιστή Ultimate Speed CAR BATTERY CHARGER ULGD 3.8 A1 για να μου πει αν αξίζει να τον κρατήσω ή να τον επιστρέψω ? Σημειωτέον ότι αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σοβαρό δεν θέλω να μπω σε διαδικασία επιστροφής ή αγοράς νέου.

Τον έχω δυο χρονια και κανένα πρόβλημα....

Τώρα στις γιορτες ειχα βγαλει την μπαταρία και την είχα σχεδον 2 βδομάδες συνδεμένη με το φορτιστή ....

Και εγώ δε φρτίζω με τη μπαταρία πάνω στη μηχανή.... Την ωρα που θα κάνωγια να τραβήξω μπαλαντέζα την έχω βγάλει, δυο βιδες ειναι ..

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δοκίμασα και WD και βενζίνα και παραφινέλαιο ακόμα και να το πλύνω ρε η άτιμη δεν φεύγει. Για αυτό έχετε καμιά άλλη ιδέα?

Ασετόν

Ξέρεις , αυτό που ξεβάφουμε τα νύχια μας  :tooth:

• Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλεγξε ότι τα έμβολα στη δαγκάνα είναι καθαρά και όλα εξέρχονται με την ίδια ταχύτητα. Επίσης σε διάφορα σημεία χρειάζεται λίπανση με το κατάλληλο γράσο σιλικόνης.

Δεν εχω θεμα με την επαναφορα, αλλα με το οτι σταματω πιο πολυ με το πισω το οποιο εχει σχεση με το μπροστα αριστερο δισκο και τρωγετε πιο γρηγορα απο οτι το δεξι.

Ασετόν

Κρυμμένο περιεχόμενο

Γιαννη εχεις να μου δωσεις γιατι εγω πλεον βαζω μονιμα και δεν εχω. :_boredom:

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νίκο, αλήθεια... Μάθε να φρενάρεις με το μπροστινό. Αν σε φρενάρει κάτι αποτελεσματικά αυτό είναι το μπροστινό. Ξεκίνα αγνοώντας το πίσω. Πες οτι δεν υπάρχει. Και όταν μάθεις το μπροστά μαθαίνεις να χρησιμοποιείς και τα δυο όπως πρέπει για να έχεις 100% πέδηση και περισσότερη σταθερότητα...

Το Combined ABS θα το κάνεις εσύ, συνειδητά... Που έτσι και αλλιώς είναι μια πολύ μικρή βοήθεια, τίποτα παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καινούργια αλυσιδογράναζα στο μηχανάκι και η αλυσίδα δεν έχει τον ίδιο τζόγο από σημείο σε σημείο.. δηλαδή ρυθμισμένη στα 35mm και αν γυρίσω τον τροχό-περπατήσει η αλυσίδα ξαφνικά σφίγγει και δεν έχει ούτε 1,5 πόντο τζόγο.. ελπίζω να έγινα κατανοητός:_unsure:.. τι φταίει ρε παιδιά?

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είπα ότι δεν φρενάρω με το μπροστά αλλά ότι χρησιμοποιώ ποιο πολύ το πίσω. Π.χ. Σε χαλαρή βόλτα παταω το πίσω μόνο όταν θέλω να τρέξω πιο πολύ παταω και τα δυο με περισσότερη δύναμη στο μπροστά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καινούργια αλυσιδογράναζα στο μηχανάκι και η αλυσίδα δεν έχει τον ίδιο τζόγο από σημείο σε σημείο.. δηλαδή ρυθμισμένη στα 35mm και αν γυρίσω τον τροχό-περπατήσει η αλυσίδα ξαφνικά σφίγγει και δεν έχει ούτε 1,5 πόντο τζόγο.. ελπίζω να έγινα κατανοητός:_unsure:.. τι φταίει ρε παιδιά?

Το μυαλό μου πάει σε λοξό πίσω τροχό,για κοίτα τις ενδείξεις του τεντωτήρα της αλυσίδας,είναι στις ίδιες γραμμές?

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με χάρακα την ρύθμισα! 4 χιλιοστά από κάθε μεριά! το αποκλείω το ενδεχόμενο αυτό.. δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπηκε σωστα το εμπρόσθιο γραναζι ?

Οι τεντωτηρες ειναι οκ τα 10ρακια παξιμαδια ή κλώτσησε κάποιο ?

Φαινεται ίσιος ο τροχός, κοιτωντας απο πίσω ?

Τα ρουλεμαν του τροχου ειναι οκ ? Περιστρέφεται ελευθερα χωρις την αλυσιδα φορεμενη ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπάρχει και λάθος μεριά τοποθέτησης για το μπροστά γρανάζι?

τεντωτηρες  και παξιμαδάκια είναι υπερκομπλέ!

ο τροχός φαίνεται ολόισιος.

για τα ρουλεμάν δεν το έχω κοιτάξει..

ενημερωτικά έχω 15,156 χιλιόμετρα στο μηχανάκι.. παίζει να έχουν θέμα τα ρουλεμάν με αυτά τα χιλιόμετρα?

αύριο το μεσημέρι θα τα ξανακοιτάξω όλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νεράκι ava και σφουγγάρι.

Αν είναι πολύ λερωμένο και μέσα,βούτηγμα όλο σε λεκάνη με τα παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπάρχει και λάθος μεριά τοποθέτησης για το μπροστά γρανάζι?

Κανονικα, πρεπει να βλεπεις τα γραμματα πο υεχει χαραγμενα πανω του. Το πιο βασικο ομως, ειναι να εχει κάτσει σωστα μεσα στο καρέ + να κλειδωσε και η ασφάλεια σωστα. Τα 2 χ 10ρακια που σφιξαν την ασφάλεια, τερματισαν ? Μηπως εχεις βαλει άλλο γραναζι Μη μαμισιο πχ 13αρι ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτήν τη στιγμή παιδιά έχω 9500 χιλιόμετρα και το μηχανάκι αγοράστηκε καινούριο στρώθηκε για 1600 χλμ σύμφωνα με το μάνιουαλ και πάντα δουλεύει με Motul 710.

Στις 16000 το μάνιουαλ προτείνει αλλαγή πιστονιού (top end rebuild). Πόσα περίπου χιλιόμετρα αντέχει ένας μαμά κύλινδρος, γενικά φθείρεται εύκολα και αν φθαρθεί ποιες είναι οι διαδικασίες επισκευής του; Ή πας αναγκαστικά σε καινούριο κύλινδρο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν θυμάμαι για τα γράμματα.. θα το κοιτάξω αύριο.. σώστα έκατσε και η ασφάλεια και την γύρισα για να μην βγαίνει και οι βίδες τερμάτισαν και τις έσφιξα.. μπροστά έχω 14άρι rk όπως και η αλυσίδα και πίσω 38άρι IQ tech... εντός την εβδομάδας θα κάνω μια 300 άρα χιλιόμετρα μονοήμερη και θέλω να είναι κομπλέ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...