Jump to content
LaCatascopa

Βανδαλισμός μηχανής..

Recommended Posts

Διόλου απίθανο αυτό..

Έχει πολλά καλόπαιδα η γειτονιά και δεν είναι απίθανο να έγινε παρεξήγηση..

Επίσης παλιότερα αρκετά συχνό φαινόμενο ήταν να ανοίγουν αμάξια για να φοβάσαι και να τα βάζεις σε parking για σιγουριά..

Όσο σκέψη και να βάλω δε νομίζω να μπορώ να καταλήξω κάπου με σιγουριά και ακόμα και να καταλήξω δε θα καταφέρω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ποτέ ξανά..

Κακό πράγμα.. Μακριά από όλους μας!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κώστα λυπάμαι για το συμβάν!

Τόσο για τις ζημιές στο μηχανάκι (και την τσέπη σου), όσο και για το μυαλό αυτού που έκανε τη βλακεία!

Μόνο για λύπηση είναι ο δράστης.........

Που δε μπορούσε να μιλήσει φάτσα κάρτα και προτίμησε να κάνει ζημιά σε ένα άψυχο αντικείμενο!!

Ένα πιθανό σενάριο είναι και το εξής: ο δράστης είχε προηγούμενα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της μοτοσυκλέτας, όχι με σένα.

Αν έχεις ακόμα το τηλέφωνό του, ρώτησέ τον (ενημέρωσέ τον) μπας και βγάλεις άκρη.

Η ζημιά δεν είναι μεγάλη. Ακόμα και στο κοντέρ, το άνω καπάκι πρέπει να έχει κάπου στο 70άρι.

Και για τις πλεξούδες τα πράγματα είναι απλά.

Έλεγξε για διαρροή το σωληνάκι του φρένου asap!!!

Και εύρεση κλειστού χώρου στάθμευσης asap!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: έλεγξε οπωσδήποτε την τάπα συμπλήρωσης λαδιού και του κυκλώματος ψύξης. Αν δεις περίεργες γρατσουνιές ή παραβίαση, θα πρότεινα (αφού το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά) για καλό και για κακό αλλαγή λαδιών και αντιπηκτικού! Γιατί μπορεί τελικά ο δράστης να μην ήταν άσχετος και έκανε τις άσχετες φθορές για να κουκουλώσει την χοντρή ζημιά (πχ χημικό ή άλλο υγρό/στερεό) εντός του κάρτερ..........

Στατιστικά απίθανο, αλλά η βλακεία του κόσμου έχει όριο το άπειρο και δεν ξέρεις τι σκατά κουβαλούσε ο δράστης στο κεφάλι του.

Απολύτως επιπόλαιες ζημιές, δείχνουν πως ο δράστης ήταν άσχετος.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενδεχεται και αυτο με το γκαραζ που ειπωθηκε παραπανω..

Υπαρχει κανενα κοντα σου??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενδεχεται και αυτο με το γκαραζ που ειπωθηκε παραπανω..

Υπαρχει κανενα κοντα σου??

Έχει πάρα πολλά..

Κώστα λυπάμαι για το συμβάν!

Τόσο για τις ζημιές στο μηχανάκι (και την τσέπη σου), όσο και για το μυαλό αυτού που έκανε τη βλακεία!

Μόνο για λύπηση είναι ο δράστης.........

Που δε μπορούσε να μιλήσει φάτσα κάρτα και προτίμησε να κάνει ζημιά σε ένα άψυχο αντικείμενο!!

Ένα πιθανό σενάριο είναι και το εξής: ο δράστης είχε προηγούμενα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της μοτοσυκλέτας, όχι με σένα.

Αν έχεις ακόμα το τηλέφωνό του, ρώτησέ τον (ενημέρωσέ τον) μπας και βγάλεις άκρη.

Η ζημιά δεν είναι μεγάλη. Ακόμα και στο κοντέρ, το άνω καπάκι πρέπει να έχει κάπου στο 70άρι.

Και για τις πλεξούδες τα πράγματα είναι απλά.

Έλεγξε για διαρροή το σωληνάκι του φρένου asap!!!

Και εύρεση κλειστού χώρου στάθμευσης asap!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: έλεγξε οπωσδήποτε την τάπα συμπλήρωσης λαδιού και του κυκλώματος ψύξης. Αν δεις περίεργες γρατσουνιές ή παραβίαση, θα πρότεινα (αφού το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά) για καλό και για κακό αλλαγή λαδιών και αντιπηκτικού! Γιατί μπορεί τελικά ο δράστης να μην ήταν άσχετος και έκανε τις άσχετες φθορές για να κουκουλώσει την χοντρή ζημιά (πχ χημικό ή άλλο υγρό/στερεό) εντός του κάρτερ..........

Στατιστικά απίθανο, αλλά η βλακεία του κόσμου έχει όριο το άπειρο και δεν ξέρεις τι σκατά κουβαλούσε ο δράστης στο κεφάλι του.

Απολύτως επιπόλαιες ζημιές, δείχνουν πως ο δράστης ήταν άσχετος.....

Θα την πάω για εξονυχιστικό έλεγχο και μετά την επισκευή θα ψάξω για κάποιο χώρο να έχω μόνο εγώ πρόσβαση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε Κώστα.........μούσφιξε το στομάχι φίλε μου......... :shock:

Όχι δεν είχα δεί τίποτα ....μόνο όταν τόγραψες γιατί έφτιαχνα βιντεάκι για την Πανελλήνια.....ότι και να πώ ......

Φίλε μου προσπάθησε να μη στενοχωρηθείς για τα σίδερα, ότι και να πείς θάχεις δίκιο αλλά μη ξεχνάς ότι αυτά φτιάχνονται,εσύ όχι..........

Αχ Θεούλη μου ! :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου εισαι τυχερος που δεν στο πηραν.Σε εμενα στο ninja ,μια μερα που ξυπνησα το βρηκα απεναντι απο το σπιτι μου[ενω ηταν απο κατω],με σπασμενη τιμονοπλακα,στραβα καλαμια,σπασμενο φτερο κτλ.450 ευρω ζημια.Ευτυχως που δεν στο πηραν να λες.Κατα πασα πιθανοτητα επεσες σε ερασιταχνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι απόπειρα κλοπής παιδιά, είναι όπως το λέει ο τίτλος: βανδαλισμός..

Κι εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν ήταν απόπειρα κλοπής..

Δεν σπάσανε τιμόνι, καμία προσπάθεια να κόψουν/ανοίξουν κλειδαριές, αλυσίδες κλπ..

Κόψιμο καλωδίων με κάτι πρόχειρο, τσακ μπαμ απλά για να μην ησυχάσω ποτέ στη ζωή μου, και να πληρώνω γιατί ως γνωστόν είμαι πλούσιος!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι απόπειρα κλοπής παιδιά, είναι όπως το λέει ο τίτλος: βανδαλισμός..

Συναγερμο δεν ειχεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν χτύπησε ποτέ, και ακόμα και να χτύπαγε σε εμένα δε θα ακουγόταν ποτέ..

Επίσης δεν ξέρω τι ώρα έγινε, αλλά δε φαίνεται κάτι που χρειάζεται πολύ ώρα για να γίνει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πωωω τι λες τώρα;

Πραγματικά αν έβλεπα να γίνεται κάτι τέτοιο μπροστά μου θα σκότωνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που μένεις αν επιτρέπεται? Μην κανεις πολλά, κανε την καταγγελία που σου ειπαν απλα για να γραφτεί το συμβάν και αν μπορέσεις πείσε τους να πάρουν δαχτυλικα αποτυπώματα γιατί σιγουρα κάτι θα υπάρχει. Οτι και να γίνει δεν μπορείς να κανεις κάτι άλλο μονο αν τους δεις, μάθεις τα ονόματα τους και τους δώσεις στεγνα:-). Αλλιως αν πας να το παιξεις νταης θα μπλεξεις χειρότερα. Καλώδια είναι φτιάχνονται. Παλι καλά να λες που δεν σου την σηκωσαν ολόκληρη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν παιρνουν αποτυπωματα αν δεν κανεις μηνυση.

συν οτι τωρα πια εχει ακουμπησει παντου και ο φιλος συν οτι το βραδυ θα την εχει εξω υγρασια κλπ = μηδεν αποτυπωματα

συν οτι μπορει να φοραγαν γαντια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν παιρνουν αποτυπωματα αν δεν κανεις μηνυση.

συν οτι τωρα πια εχει ακουμπησει παντου και ο φιλος συν οτι το βραδυ θα την εχει εξω υγρασια κλπ = μηδεν αποτυπωματα

συν οτι μπορει να φοραγαν γαντια

Λαθος. Μου ειχαν διαρρηξει το αμαξι το 2007, οταν εμενα γαλατσι, και εκλεψαν κατι γυαλια και ενα gps απο το ντουλαπακι, σπαζοντας το τζαμι του συνοδηγου. Μαλιστα, με ενημερωσε ενας αστυνομικος οτι μου ανοιξαν το αμαξι. Στο καπακι μου ζητησε να παω το αυτοκινητο στην Ηρας, που ειναι το αστυνομικο τμημα για να παρουν αποτυπωματα. Μολις τελειωσαν το πηρα και εφυγα, αφου κατεθεσα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κωστάκη πολύ στεναχωρηθηκα....

θρασύδειλος πολύ αυτός που το έκανε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εσυ κανεις λαθος

καταθεση = μηνυση στην περιπτωση σου. κλοπη = αυτεπαγγελτο αδικημα

στην περιπτωση του φιλου δεν υπαρχει κλοπη

αν το παει για φθορες θα πληρωσει 100 ευρω παραβολο θα κανει μηνυση (γιατι οι φθορες δεν ειναι αυτεπαγγελτο) και μετα θα του παρουν αποτυπωματα

στην κλοπη δηλαδη οταν την αναφερεις δεν σε ρωτανε αν θα κανεις μηνυση η οχι. και απο μονοι τους μπορουν να υποβαλουν μηνυση.

μην μακρυγορουμε ομως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μη γράψεις δημοσίως που μένεις!!!

Καλά ντε μην βαρας, δίκιο εχεις δεν το σκεφτηκα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι και ποιος φταίει είναι μεγάλη φιλολογική συζήτηση. Έκπτωση ηθών, ζήλια, αδυναμία σκέψης, συμφέρον και άλλα, είναι πιθανα σενάρια. Δεν μπορείς να αλλαξεις κατι το οποίο έγινε, οπότε προσπάθησε να ηρεμήσεις και δες πως μπορείς να φέρεις το μοτορι σου στην πρότερη κατάσταση με το μικρότερο κόστος. Δεν μιλάω αόριστα αλλά σαν παθόν (σε αυτοκίνητο - ποδήλατο κτλ). Όλοι μας θα θέλαμε να ξυλοφορτώσουμε τον όποιον μας εχει κανει ζημια στην περιουσία μας, άλλα το πιθανότερο είναι να καταλήγαμε να φοβόμαστε ακόμη περισσότερο για την περιουσια μας ακομη και αν ειναι ενα "χρέπι" για κάποιους αλλά ακόμη και για την δική μας ασφάλεια.

Υπομονή και προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εσφιξε η καρδια μου...

καποιος/α μπουστης/πο@τ@ν@ σε εχει μουτζωσει...

Χρόνια τώρα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου, μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως νιώθεις..

Πριν απο καμιά 15αριά χρονια, φοιτητης στη Σαλόνικα, είχα ανεβάσει την καλή μου τη Lambretta. Μου την είχε χαρίσει ενας θείος μου, την είχα φτιάξει, την είχα βάψει, είχα παραγγείλει μικροπράγματα ακόμη κι απο Ιταλία. Την πρόσεχα σαν τα μάτια μου.

Λίγο αφου την ανεβασα, αποφάσισα πως θα ηταν καλύτερα να την είχα σε κλειστό γκαραζ.

Ενα ωραιο πρώινο λοιπόν, πάω να την πάρω, ανάμεσα σε τόσα άλλα μηχανάκια, και τη βρισκω ΚΑΤΑΧΑΡΑΚΩΜΕΝΗ..!! Παντου, στα πλαϊνα καπάκια, στην ποδιά, πάνω στο τιμόνι...

Δεν ειχα διαφορές με κανέναν, ουτε αισθηματικό θέμα (όπως με ρωτουσαν κι εμενα τότε :P ). Ειμαι βεβαιος οτι η ζηλοφθονία και η μιζέρια κάποιου κακομοιρη, τον οδήγησαν να το κάνει..

Οι καταρες που έριξα δεν λέγονται. Ο Τουταγχαμών δεν θα έπιανε μια μπροστά τους.

Με τον καιρό πάντως, ηρεμείς και το ξεπερνάς. Στο τέλος της ημέρας, όλα αυτα φτιάχονται. Εμεις να'μαστε καλα..

Για την ιστορία, η Lambretta μου είναι ακόμη ετσι, δεν ειχα τον χρόνο να ασχοληθώ όπως θα'θελα, ενω τωρα δεν υπάρχει και το χρήμα. Της χρωστάω πάντως μια καλή ανανέωση και θα γίνει καλύτερη απο πριν.

Κάνε κι εσυ το ίδιο με το δικο σου μηχανάκι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα