Jump to content
apollon

Ερωτηση για σομπα ξύλου

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

Επειδη θελω να παρω μια σομπα ξηλου γυρω στα 500 ευρω

μου εχουν προτεινη την παραακατω σαν πολυ καλη, οτι ζεσταινει χωρους 100 τετραγωνικων ανετα και οτι δεν καπνιζει

http://www.syrios.gr/ks-7003a/

Επειδη ομως εχω τις επιφυλαξεις μου εχετε καμια γνωμη?

Υ.Γ. μου ειπαν οτι αν εξωτερικα βαλω μπουρι διπλου τοιχωματος θα εχω λιγοτερα καθαρισματα ισχυει?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλως ήρθες στο ΜΒ !

Αν και μοτο-φόρουμ, κάτι σκαμπάζουμε κι απο σόμπες.... ^_^

Οχι Σύριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο μαρκες δεν ξερω καθως στο χωριο εχουμε μια μαντεμενια κ κανει θαυματα,

για τα μπουρια ομως ξερω να σου πω οτι κυριο λογο στο ποσο συχνα θα θελουν καθαρισμα παιζει το ξυλο που θα καις..

πχ αμα βαζεις πευκο την εκατσες...βγαζει μαυριλα αβερτα.

δρυς-οξια η' ελια σαφως λιγοτερη μαυριλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σομπα ξυλου χωρις καπνιλα και μαυριλα δεν υπαρχει. Το καθαρισμα παιζει αναλογα με τα ξύλα, την ποσότητα που θα καις και το πόσο υγρασία θα έχουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εψαχνα στο google και ειδα οτι ειχατε αναρτηση για σομπες.

Ειναι μαπα δηλαδη ?

μετα απο 12-13 χρόνια, εβγαλε ρωγμη του Συριου...

Πηρα απο δω = http://www.biofan.gr/products/%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%83/%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%83/%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%B1.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέλεις σόμπα να ζεσταίνει μέσω των καλοριφέρ του σπιτιού, ή απλή σόμπα όπου ζεσταίνει απ' ευθείας τον χώρο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φροντισε το μπουρι να μην το βγαλεις κατευθειαν εξω αλλα να κανει λιγο πορεια μες στο χωρο σου,μας δεινει ενα 40% της παραγωμενης θερμοτητας,συνεπως σκεψου καλα που θα βαλεις την σομπα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο διπλός σωλήνας -στο κομμάτι έξω από το σπίτι-μειώνει την υγροποίηση στο μπουρί και, άρα, τον κίνδυνο να σου στάξει απ' τις ενώσεις. Φρόντισε στην εσωτερική διαδρομή να δώσεις στα οριζόντια μπουριά μια μικρή κλίση προς τα έξω. Δηλαδή η πλευρά του οριζόντιου μπουριού που θα ξεκινάει απ' το κάθετο μπουρί της σόμπας θα είναι ελαφρά ψηλότερα από την πλευρά που θα βγαίνει από την τρύπα του τοίχου, ώστε η υγροποίηση να βγαίνει προς τα έξω. Επίσης πρόσεξε πώς θα συνδέσεις τα μπουριά. Το φαρδύ κομμάτι της ένωσης να κοιτάζει προς το κάθετο μπουρί, έτσι ώστε η υγροποίηση να κυλάει και να μην "γλύφει" και σου στάζει. Φαντάσου το σαν να συνέδεες σωλήνες νερού. Επίσης το ξύλο έχει μεγάλη σημασία. Μακριά από πεύκο, ξύλα με ρετσίνι και υγρά. Μπορεί να είναι φθηνότερα, όμως θα πρέπει να καθαρίζεις πολύ συχνότερα και απ' την άλλη καίγονται πιο γρήγορα, άρα το κόστος δεν μειώνεται. Οξιά για φυσιολογική καύση, δρυς και ελιά για αργή, αλλά με μικρή απόδοση θερμότητας. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, ελπίζω να βοήθησα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σομπα ξυλου χωρις καπνιλα και μαυριλα δεν υπαρχει. Το καθαρισμα παιζει αναλογα με τα ξύλα, την ποσότητα που θα καις και το πόσο υγρασία θα έχουν.

Επ' ευκαιρία, ξέρουμε κάθε πότε περίπου χρειάζεται?

Να χρειάζεται όντως, όχι να φωνάζουμε τον μάστορη σε δουλειά να βρίσκεται.

Υπάρχει δηλαδή κάποιος αξιόπιστος μπούσουλας?

πχ ενεργειακό τζάκι (κλειστό δηλ. με τζάμι), καίω αποκλειστικά δρυς-οξιά-ελιά, έχω κάψει 1 τόνο περίπου (όχι περισσότερο).

Επ' ευκαιρία, ξέρουμε κάθε πότε περίπου χρειάζεται?

Να χρειάζεται όντως, όχι να φωνάζουμε τον μάστορη σε δουλειά να βρίσκεται.

Υπάρχει δηλαδή κάποιος αξιόπιστος μπούσουλας?

πχ ενεργειακό τζάκι (κλειστό δηλ. με τζάμι), καίω αποκλειστικά δρυς-οξιά-ελιά, έχω κάψει 1 τόνο περίπου (όχι περισσότερο).

Απαντάω μόνος μου...... :lol: :crazy:

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας για την συχνότητα καθαρισμού της καμινάδας σας, καθώς εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Ένας ασφαλής κανόνας είναι ο καθαρισμός της καμινάδας να γίνεται μετά την καύση 4 τόνων ξύλου. Παρόλα αυτά υπάρχουν παράγοντες που μπορεί νa επηρεάσουν και να επιταχύνουν την ανάγκη για καθάρισμα της καμινάδας.

1.Το συχνό ψήσιμο επιβαρύνει την καμινάδα, καθώς το λίπος που στάζει πάνω στα κάρβουνα καίγεται και δημιουργεί λιπαρά τμήματα στα τοιχώματα της καμινάδας, όπου εκεί κολλάει πολύ εύκολα η καπνιά

2.Η καύση μη συνιστώμενων τύπου ξύλων , όπως χλωρά, κωνοφόρα, ξύλα με βερνίκι, παλέτες κα. καθώς επίσης και η καύση σκουπιδιών στο τζάκι τα οποία παράγουν μεγάλες ποσότητες καπνού.

3.Η ύπαρξη γωνιών ή ευθύγραμμων τμημάτων στην καμινάδα, τα οποία δυσκολεύουν τη ροή του καπνού.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Για να είναι σωστός ο καθαρισμός της καμινάδας πρέπει να γίνεται με ειδική βούρτσα και όχι με χημικά.

Από ΕΔΩ

Έεεεχω ακόμα δρόμο...... :D

Άλλος λέει άλλα..... B)

Πόσο συχνά πρέπει να καθαρίζεται μια καμινάδα; Γιατί;

Η συχνότητα καθαρισμού της καμινάδας εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Μέσα από την εμπειρία μας πιστεύουμε ότι ένας ασφαλής κανόνας είναι ο καθαρισμός της καμινάδας να γίνεται κάθε χρόνο, εφόσον η κατανάλωση των ξύλων είναι μεγαλύτερη από έναν τόνο (2 κυβικά μέτρα ξύλα) ετησίως.

Εάν ωστόσο η κατανάλωση ξύλων είναι μικρότερη από έναν τόνο (2 κυβικά μέτρα), ο καθαρισμός μπορεί να γίνεται κάθε δεύτερο χρόνο.

Υπάρχουν όμως παράγοντες που επιταχύνουν τη συγκέντρωση της καπνιάς και επιβάλλουν τον ετήσιο καθαρισμό ακόμα και με μικρότερη κατανάλωση ξύλων:

Από ΕΔΩ

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με 10 ευρώ πάντως άν έχεις πρόσβαση στο πάνω μέρος της καμινάδας έχεις τελειώσει! ούτε να δίνεις 50αρικα στο συνεργείο ούτε τίποτα. λίγα μέτρα σκοινί και μια μεταλλική στρόγγυλη βόυρτσα στο μέγεθος της καμινάδας πάς πάνω ρίχνεις με ένα βαριδιο το σκοινί σου δένουν απο κατω την βούρτσα τραβας μέχρι πάνω.2-3 επαναλήψεις και μια βούρτσα χειρός για τον θάλαμο κάυσης και το κλαπέτο και είσαι έτοιμος.

κλεινεις το τζάκι με ένα νάυλον να μην λερώσεις το σπίτι και σε 2 ώρες ένα σάββατο που κάνεις δουλειές σπίτι έχεις τελειώσει.

εγώ το κάνω πλέον 2 φορες το χρόνο καθαρά για ψυχολογικούς λόγους επειδή μια φορά πήρε φωτιά

1 στην αρχή της σεζόν ή στο τέλος και μια στις αλκυονίδες μέρες μέσα στον χειμώνα που έχει νορμάλ θερμοκρασία για να ανέβεις πάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και ανα 100 κιλα αρνιου που ψηνεται, θελουμε καθαρισμο καμιναδας....

Πηγη: gkourmoul1

:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με 10 ευρώ πάντως άν έχεις πρόσβαση στο πάνω μέρος της καμινάδας έχεις τελειώσει! ούτε να δίνεις 50αρικα στο συνεργείο ούτε τίποτα. λίγα μέτρα σκοινί και μια μεταλλική στρόγγυλη βόυρτσα στο μέγεθος της καμινάδας πάς πάνω ρίχνεις με ένα βαριδιο το σκοινί σου δένουν απο κατω την βούρτσα τραβας μέχρι πάνω.2-3 επαναλήψεις και μια βούρτσα χειρός για τον θάλαμο κάυσης και το κλαπέτο και είσαι έτοιμος. κλεινεις το τζάκι με ένα νάυλον να μην λερώσεις το σπίτι και σε 2 ώρες ένα σάββατο που κάνεις δουλειές σπίτι έχεις τελειώσει. εγώ το κάνω πλέον 2 φορες το χρόνο καθαρά για ψυχολογικούς λόγους επειδή μια φορά πήρε φωτιά 1 στην αρχή της σεζόν ή στο τέλος και μια στις αλκυονίδες μέρες μέσα στον χειμώνα που έχει νορμάλ θερμοκρασία για να ανέβεις πάνω.

Να μου λείπει ρε φίλε. :lol:

ria3.jpg

CA147AAC9C9A694CBC0BD4ADF9064F40.jpg

Κανόνισα (για το φόβο των Ιουδαίων) να κάνω μία κι ας μη χρειάζεται ακόμα (βασικά θα δω τί θα βγάλει μήπως μπορώ να το αντιληφθώ έτσι).

35 ευραίους (πτάνα κρίση συμφέρεις και κάπου, 70 ζητάγανε πριν 2 χρόνια!!!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

35/φορά ή 10/πάντα απο την πρώτη κιόλας φορά έχεις κάνει απόσβεση! αν παρακολουθήσεις λίγο την διαδικασία θα δείς ότι είναι αρκετά απλή. προσωπικά προσπαθώ να κάνω όσο πιο πολλά πράγματα μπορώ μόνος μου όχι απο οικονομικής άποψης αλλα απο επιλογή. μαρέσει να μαστορεύω πράγματα στο σπίτι και γενικά να πιάνουν τα χέρια μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

35/φορά ή 10/πάντα απο την πρώτη κιόλας φορά έχεις κάνει απόσβεση! αν παρακολουθήσεις λίγο την διαδικασία θα δείς ότι είναι αρκετά απλή. προσωπικά προσπαθώ να κάνω όσο πιο πολλά πράγματα μπορώ μόνος μου όχι απο οικονομικής άποψης αλλα απο επιλογή. μαρέσει να μαστορεύω πράγματα στο σπίτι και γενικά να πιάνουν τα χέρια μου

Κι εγώ μαστορεύω σπίτι (αναγκαστικά), αλλά μέχρι εκεί που (πιστεύω και βλέπω ότι) με παίρνει.

Έχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα, αλλά σ' αυτό φοβάμαι ότι θα κάνω μλκία και θα τρέχω... :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα