Jump to content
ΩΡΙΩΝ

Ducati panigale 1299 R ,Μultistrada 1299 my 2015

Recommended Posts

ΚΤΜ 1290 super adventure?

Camaei .

Δεν ξερω γιατι αλλα και εγω αυτην την χρονικη στιγμη αν ηταν να επιλεξω αναμεσα στο καινουργιο MTS και στο 1290 ,θα διαλεγα το ΚΤΜ . Ετσι ,απο ενστικτο. Το μηχανημα βγαζει κατι το κ@υλοτικο. Παρ ολο που η Ιταλιδα ειναι σαφως πιο ομορφη και ''κοφτερη'' .

Εχει μπει ηδη dream bike εδω και μερικους μηνες. Μαλλον dream bike θα μεινει το εργαλειο :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον xampos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

@red

Εσυ στο Varese και γω εξω απο την κλειστη βιτρινα της ΚΤΜ καθαροδευτεριατικα να τουρτουριζω απο το κρυο σαν το ''κοριτσακι με τα σπιρτα'' Οταν αυριο μεθαυριο μπω μεσα στο μαγαζι,παιζει να βγω εξω διπλος... :peep:

DSC00034.jpg

ρε μλκ, θα αφήσεις και κανα' σεΚσΥ μηχανάκι για κανεναν άλλο ? Τα έχεις πάρει σβάρνα ρε πστ, άσε και κανέναν άλλο να πηδήξει...

:grin: :grin:

ktm 1290 adventure =

Jessica Simpson, πορνίδιο καθαρό για βρωμιές (ακτινωτή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μουλτι ειναι για να φευγει και θα φυγει πρωτου πλακωσει το καινουργιο για να βγαλει καπως τα λεφτα του Αν ειχε βγει το 1290 περισυ θα το ειχα τσιμπησει αβλεπι.Δεν ειναι μηχανακι.Ειναι πανεμορφη καυλοξαπλωστρα .Γαμαει το μηχανακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε δεν κόβετε τις μ@λακίες να κοιμηθούμε σαν άνθρωποι νυχτιάτικα; :grin:

Προβλέπω τίτλο θέματος στα ''Ευχάριστα'' μέσα στις μέρες... ''Γνωστός Μπολονέζος αλλαξοπίστησε προδίδοντας ιδανικά ετών για μια αυστριακή ψηλοκάπουλη μαιτρέσα'' :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε δεν κόβετε τις μ@λακίες να κοιμηθούμε σαν άνθρωποι νυχτιάτικα; :grin:

Προβλέπω τίτλο θέματος στα ''Ευχάριστα'' μέσα στις μέρες... ''Γνωστός Μπολονέζος αλλαξοπίστησε προδίδοντας ιδανικά ετών για μια αυστριακή ψηλοκάπουλη μαιτρέσα'' :grin:

Σκεφτομαι να κανω την καρδια μου πετρα....Ειδικα τωρα που το καινουργιο μουλτι για μενα ειναι οτι πιο ασχημο εχει βγαλει η ντουκατι.. :clapping:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επιστροφή στο Varese : Βάζεις δίπλα-δίπλα το Turismo Veloce 800 και δίπλα του το νεο MTS1200...ας είναι καλά το καλύτερο πήδημα που λογικά προσφέρει το MTS1200 (160bhp) γιατί αλλιώς...Προτιμώ την ανορεξική, ολλ ντέΙ λόνγκ μαϊ νιγκαζζζ...

Rivale 800 και δίπλα του το ΗΜ821...Megan Fox με Φαίη Σκορδά...και οι 2 είναι πηδήυσιμες (πως στον π@@τσο γράφεται αυτό?) αλλά ξέρεις κατα βάθος οτι θα ήθελες να πηδήξεις την 1η...Φακ γιου Λιάγκα...

Με το πρώτο ΄΄συγκριτικό΄΄ συμφωνώ. Με το δεύτερο όμως, όχι, αλλά για ένα και μονο λόγο: Να ήταν πιο ψηλό το rivale! Εξίσου ψηλό με το Hyper. Δεν μπορώ να το φανταστώ μεν, όμως αν ήταν πιο ψηλό, αναμεσα στα δυο τους, θα ήταν όντως πιο όμορφο (στα δικά μου γούστα πάντα).

Επίσης συμφωνώ στην τάση που βλέπεις στην duc μόνο που... δεν είναι μόνο στην duc το σκάλωμα. Την αρχή έκανε η BMW με το GS, έπειτα πρίν 5 (?) χρόνια έκανε το μπάμ η ducati όπως συνηθίζει άλλωστε, ασπαστήκαν διάφοροι την μέν ή την δε ΄΄σχολή΄΄ και...αυτο! Γενικώς, η αγορά τελευταία ψιλοπονάει στο θέμα δημιουργικότητα. Ακόμη και ελάχιστα ΄΄ξεπηδήματα΄΄ διαφορετικότητας, όπως πχ το καινουριο Capo, δεν είναι κάτι το τρομερά διαφορετικό ούτε πιο όμορφο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασταδιάλα... αυτό έχω να πω... ασταδιάλααα!

βραδιάτικα σιχτιρίζω... βρε ασταδιάλαα! :P

γαμώ τα ΚΤΜ μου μέσα... ασταδιάλα :pinch:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασταδιάλα... αυτό έχω να πω... ασταδιάλααα!

βραδιάτικα σιχτιρίζω... βρε ασταδιάλαα! :P

γαμώ τα ΚΤΜ μου μέσα... ασταδιάλα :pinch:

Ωχ, τί έπαθε πάλι ετούτος, μύγα τον τσίμπησε;

Γιώργη, όλα καλά φίλε;

Να ζητήσω από τον Άγιο Φλωρίνης και Βαλκανίων να σε κάνει ένα ξεμάτιασμα; :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε σας ενοχλει αυτη η γ@μω-οθονη των περισσοτερων Ducati ομως? Το ψηφιακο στροφομετρο ειναι αθλιο. Ειναι κακασχημο και αν.. λεμε ΑΝ χρειαστει να το κοιταξεις οποτε εχει ηλιο κτλ δε φαινεται. Μονο αναλογικο στροφομετρο παιδια, δεν οδηγουμε ουτε σκουτερακι ουτε on-off/touring.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άντε και σε νορμάλ ταχύτητα...

Ηδη φανταζομαι τι ιταλικα γ@μ@σταβριδια εριξε το παλικαρι στην "γραμμη παραγωγης" οταν του ειπαν να συναρμολογησει το Μουλτι για πρωτη φορα!!!

:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε σας ενοχλει αυτη η γ@μω-οθονη των περισσοτερων Ducati ομως? Το ψηφιακο στροφομετρο ειναι αθλιο. Ειναι κακασχημο και αν.. λεμε ΑΝ χρειαστει να το κοιταξεις οποτε εχει ηλιο κτλ δε φαινεται. Μονο αναλογικο στροφομετρο παιδια, δεν οδηγουμε ουτε σκουτερακι ουτε on-off/touring.

Not sure if serious...

Στην περίπτωση που δεν troll-άρεις...Mην πας να πάρεις Panigale εσυ λόγω ψηφιακων οργάνων...ΟΚ

ΥΓ : έχεις μείνει καμια 5-ετία πίσω (το λιγότερο)

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηδη φανταζομαι τι ιταλικα γ@μ@σταβριδια εριξε το παλικαρι στην "γραμμη παραγωγης" οταν του ειπαν να συναρμολογησει το Μουλτι για πρωτη φορα!!!

:P

μα κε κάτσο, μα κε ντίτσι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω την αληθεια και εγω το στροφομετρο αναλογικο το προτιμω.

Δε με βολευει το ψηφιακο.

Θελω να βλεπω βελονα να γυριζει ρε παιδι μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλο μου αρέσει πιο πολύ και άλλο δεν είναι πρακτικό.

Αποφασίστε για τι πράγμα από τα 2 θέλετε να μιλήσουμε και το κάνουμε. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα ψηφιακα ειναι βολικοτερα κακα τα ψεμματα.Οτι θες με μια ματια ειναι μπροστα σου.

PFAOHNB1.jpg

και αυτο της καινουργιας R1m μια χαρα μου κανει

021915bottom.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωχ, τί έπαθε πάλι ετούτος, μύγα τον τσίμπησε;

Γιώργη, όλα καλά φίλε;

Να ζητήσω από τον Άγιο Φλωρίνης και Βαλκανίων να σε κάνει ένα ξεμάτιασμα; :pray:

επειδή έδωσα εγώ το ΚΤΜ και παίρνουν όλοι άγιε καβάλας... θα μου περάσει.. θα μου περάσει... :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τη στιγμή που μιλάμε για μοτοσυκλέτες δρόμου (κ μάλιστα κορυφαίων επιδόσεων) η βελόνα στο στροφόμετρο είναι σαφώς πιο πρακτική/λειτουργική.

Το ότι οι κατασκευαστές θέλουν να δώσουν αέρα motogp/WSBK στα μηχανάκια, είναι κατανοητό (marketing κοκ) αλλά όχι και πρακτικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τη στιγμή που μιλάμε για μοτοσυκλέτες δρόμου (κ μάλιστα κορυφαίων επιδόσεων) η βελόνα στο στροφόμετρο είναι σαφώς πιο πρακτική/λειτουργική.

Το ότι οι κατασκευαστές θέλουν να δώσουν αέρα motogp/WSBK στα μηχανάκια, είναι κατανοητό (marketing κοκ) αλλά όχι και πρακτικό.

Και όχι μόνο στο στροφόμετρο Γιάννη. Την θέση της βελόνας μπορείς να την αντιληφθείς με την περιμετρική όραση, χωρίς να πάρεις τα μάτια από τον δρόμο, τα νούμερα πρέπει να τα διαβάσεις. Με μια ματιά μπορείς να τσεκάρεις τρία με τέσσερα αναλογικά όργανα, βλέπεις δηλαδή αν οι βελόνες είναι στην προβλεπόμενη θέση. Αντίθετα, για να τσεκάρεις τέσσερις ψηφιακές ενδείξεις (που άλλη θα είναι με καμπύλη, άλλη με μπάρες, άλλη με ψηφία), βράσε όρυζα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν την βελόνα δεν έχει,

ας βάζανε επιλογή για ψηφιακή βελόνα, μάλλον το βλέπω να γίνετε στο μέλλον, πατώντας ένα κουμπάκι να αλλάζεις το σχέδιο του.

Όταν έβλεπα το στροφόμετρο γούσταρα, τώρα μου την σπάει στα νεύρα...

Δεν μπορεί να συνδέσει ο εγκέφαλος μου τον υπέροχο ήχο του μοτέρ με τις γραμμούλες, αν είχα ηλεκτρικό μοτεράκι δεν θα με ενοχλούσε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύω είναι θέμα συνήθειας.

Η καμπύλη, σαν αίσθηση,φέρνει αρκετά κοντά με τη βελόνα ώστε να την πιάνει η περιφερειακή όραση.Θεωρώ ότι το έχουν μελετήσει αρκετά αυτοί που το καθιέρωσαν.

Δεν είναι ξερά νούμερα ώστε να πρέπει να τα διαβάσεις.

Σε λίγα χρόνια η προσαρμογή θα είναι πιο εύκολη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ Παναγιώτη πως κανονικά θα έπρεπε να έχουμε αναλογικά όργανα.

Τουλάχιστον για ταχύμετρο κ στροφόμετρο επειδή αυτά έχουν ταχύτερες εναλλαγές.

Οι μπάρες σε ένδειξη καυσίμου ή θερμοκρασίας δεν ενοχλούν γιατί είναι ψιλοσταθερές.

Περιμένω κατασκευαστή που θα βάλει πλήρως ψηφιακό πάνελ οργάνων αλλά να μπορείς μέσω pc ή bluetooth από το κινητό να κατεβάζεις στο πολυόργανο όποια μορφή προτιμάς (πχ αναλόγως τη διάθεση, τον ρυθμό κοκ. Πχ σε κίνηση να έχεις μεγάλο κοντέρ και ένδειξη shift για οικονομία, σε ταξίδι μεγάλο κοντέρ κ λαμπάκι για ανώτατη ταχύτητα κ μέση κατανάλωση κ αυτονομία, για πίστα στροφόμετρο και θερμοκρασίες ψυκτικού κ λαδιού κ πίεση λαδιού κοκ).

Απλό είναι.....

Όπως τα launchers στα smartphones

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πιασαρικο, αλλα μετα χανεται η ουσια ισως :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύω είναι θέμα συνήθειας.

Η καμπύλη, σαν αίσθηση,φέρνει αρκετά κοντά με τη βελόνα ώστε να την πιάνει η περιφερειακή όραση.Θεωρώ ότι το έχουν μελετήσει αρκετά αυτοί που το καθιέρωσαν.

Δεν είναι ξερά νούμερα ώστε να πρέπει να τα διαβάσεις.

Σε λίγα χρόνια η προσαρμογή θα είναι πιο εύκολη.

Ακριβεστατος.Ολοι οσοι τα χρησιμοποιουν και απο την στιγμη που προσαρμοστουν στα ψηφιακα ,τα αναλογικα τους φαινονται πολυ ''λιγο'' Εγω πεντε χρονια τωρα με ψηφιακη χρηση οθονης δεν ξαναγυρναω με τπτ σε αναλογικα οργανα .Σαν απο smartphone να γυρισεις πισω στο χειροκινητο αριθμημενο τηλεφωνικο καντραν.Μονο για''νοσταλγικες αναπολησεις'' και αυτο για λιγο

Τροποποιήθηκε από τον ΩΡΙΩΝ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γι αυτό πάρτε ΚΤΜ να βρείτε την υγειά σας.

Μιά βελονάρα ναααα (μετά συγχωρήσεως) το στροφόμετρο.

Παρόλα αυτά κι εγώ θα συμφωνήσω οτι είναι θέμα συνήθειας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα