Jump to content
johnjohn2

Σύνδεση τηλεόρασης μέσω wifi στο ίντερνετ

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Σε όλο το σπίτι μπαίνω ασύρματα και δεν έχω πρόβλημα. Στην τηλεόραση όμως το τελευταίο διάστημα στην αναζήτηση δικτύου ενώ βρίσκει το δίκτυο αποτυγχάνει κάθε φορά η σύνδεση μιας και ενώ βρίσκει την ip βγάζει ένα report με το τι βρήκε και τι όχι και στα δεδομένα της πύλης είναι όλα μηδενικά. Τι μπορεί να συμβαίνει και αυτό που συμβαίνει είναι δυνατόν να συμβαίνει μόνο στην τηλεόραση και όχι σε pc- κινητά κλπ?

Αρχικά έχω κάνει reset στο μόντεμ κλπ πολλάκις. Παίζει όμως να φταίει το μόντεμ?

Άντε να δούμε, τι θα δούμε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τι ασφαλεια εχει το μοντεμ? (κρυπτογραφηση)

Μηπως η τιβι δεν ειναι συμβατη με wpa2 λογου χαρη?

Μηπως εχεις κλειδωσει να δινει προσβαση σε συγκεκριμενες mac το ρουτερ?

Γιατι δε δοκιμαζεις να τις περασεις καρφωτες τις παραμετρους?

Σε ενα pc χτυπα σταρτ-> ραν και πληκτρολογησε cmd και πατα εντερ. Στο μαυρο παραθυρο γραψε ipconfig/all και θα δεις ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις. Βαλε τα ιδια ακριβως εκτος απο την παραμετρο ip address, αυξησε το τελευταιο νουμερο μια δεκαδα. Αν πχ ειναι 192.168.1.15 εσυ βαλε 192.168.1.25 και δοκιμασε παλι. Ολα τα αλλα ιδια.

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι ασφαλεια εχει το μοντεμ? (κρυπτογραφηση)

Μηπως η τιβι δεν ειναι συμβατη με wpa2 λογου χαρη?

Μηπως εχεις κλειδωσει να δινει προσβαση σε συγκεκριμενες mac το ρουτερ?

Γιατι δε δοκιμαζεις να τις περασεις καρφωτες τις παραμετρους?

Σε ενα pc χτυπα σταρτ-> ραν και πληκτρολογησε cmd και πατα εντερ. Στο μαυρο παραθυρο γραψε ipconfig/all και θα δεις ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις. Βαλε τα ιδια ακριβως εκτος απο την παραμετρο ip address, αυξησε το τελευταιο νουμερο μια δεκαδα. Αν πχ ειναι 192.168.1.15 εσυ βαλε 192.168.1.25 και δοκιμασε παλι. Ολα τα αλλα ιδια.

Θα σε ζαλίσω αλλά ας σου κάνω μία περιγραφή της βλάβης μήπως και έχεις άποψη:

Τηλεόραση samsung η οποία επί έναν χρόνο έμπαινα κανονικότατα στο ίντερνετ μεσω του υπάρχοντος μόντεμ. Ξαφνικά έχασε τις ρυθμίσεις της και όταν μου ξαναζήτησε να εισάγω κωδικούς κλπ έκανε το εξής.

Άνοιγε το μενού για τις ρυθμίσεις δικτύου έκανα αναζήτηση έβρισκα μόντεμ και έκανα προσπάθεια να βάλω κωδικό. Όλα αυτά μου επέτρεπε να τα κάνω μέσα σε 10 το πολύ δευτερόλεπτα. Δηλαδή λες και είχε χρόνο ( δεν το είχε ξανακάνει μέχρι τότε). Εάν δηλαδή πήγαινες τρέχοντας συνήθως προλάβαινα να βάλω 2-3 ψηφία. Άλλες φορές αργούσε να βρει το μόντεμ έτσι πέρναγε χρόνος και δεν προλάβαινα τίποτα. Λες και πάταγα το exit στο χειριστήριο.. Προσπάθησα ενσύρματα και έμπαινε στο δίκτυο για 5 λεπτά και σε πετούσε εκτός.

Μέσω απομακρυσμένης βοήθειας προσπάθησαν από τα κεντρικά service της samsung αλλά δεν κατάφεραν τίποτα αφού τους πέταγε εκτός η σύνδεση. Εν τω μεταξύ σε όλα αυτά με λάπτοπ, σταθερό και κινητά έμπαινα και μπαίνω κανονικά. Πάω στο service εδώ και μου λένε φταίει η κεντρική πλακέτα.

Μου την αλλάζουν στην εγγύηση παίρνω την τηλεόραση και ενώ την πρώτη μέρα έβρισκε το μόντεμ έβαζα κωδικό και στο τέλος μου έβγαζε μία καρτέλα με στοιχεία για αποτυχία σύνδεσης με την ip κομπλέ και στοιχεία πύλης όλα μηδενικά ξαφνικά, σήμερα κάνει τα ίδια με το όριο χρόνου. Βρήκα ένα μόντεμ από ote το σύνδεσα αλλά κάνει τα ίδια.

Ερώτηση εδώ: το μόντεμ του οτε, δεν συνδέετε με γραμμή της Hol? Το έβαλα στην πρίζα έβαλα κωδικό στο κινητό αλλά δεν με αφήνει να ανοίξω σελίδες. Η τηλεόραση μια από τα ίδια...

Ερώτηση 2: αφού μπαίνω με το μόντεμ της hol κανονικά σε λάπτοπ οι παραμέτροι που μου αναφέρεις παίζει να επηρεάζουν μόνο την τηλεόραση ή να μην προσπαθήσω καν?

Τέλος πιστεύω πως κάτι παίζει με την κάρτα δικτύου της τηλεόρασης εκτός και άν λέω βλακείες...

Κάθε άποψη δεκτή!!!

sorry για το κατωσέντονο!!

Τροποποιήθηκε από τον johnjohn2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχεις κανει καποιο update στην τιβι? αν ναι, μηπως φταιει αυτο, αν και νομιζω οτι δεν εχει rollback.

Αν οχι, δεν κοιτας μηπως υπαρχει καποιο update?

Στην ερωτηση1, πρεπει να περασεις τις παραμετρους της συνδεσης σου στο σεταπ του ρουτερ, ονομα χρηστη, κωδικο προσβασης και πιθανον τπτ ψιψινια και κοκοψαρα ακομα. Δεν ειναι το μπασκωσες και δουλεψε.

Την ερωτηση2 δεν την πολυκαταλαβα, αλλα αν κανεις αυτη τη δουλεια δε χανεις τπτ. Πιθανον, απο καποιο σφαλμα στο λογισμικο της τιβι, χανει τις παραμετρους (ΙΡ κλπ) και αυτο μπορει να σε σωσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχεις κανει καποιο update στην τιβι? αν ναι, μηπως φταιει αυτο, αν και νομιζω οτι δεν εχει rollback.

Αν οχι, δεν κοιτας μηπως υπαρχει καποιο update?

Στην ερωτηση1, πρεπει να περασεις τις παραμετρους της συνδεσης σου στο σεταπ του ρουτερ, ονομα χρηστη, κωδικο προσβασης και πιθανον τπτ ψιψινια και κοκοψαρα ακομα. Δεν ειναι το μπασκωσες και δουλεψε.

Την ερωτηση2 δεν την πολυκαταλαβα, αλλα αν κανεις αυτη τη δουλεια δε χανεις τπτ. Πιθανον, απο καποιο σφαλμα στο λογισμικο της τιβι, χανει τις παραμετρους (ΙΡ κλπ) και αυτο μπορει να σε σωσει.

Επανέρχομαι μήπως και έχεις άποψη για το παρακάτω. Η τηλεόραση έχει το τελευταίο update, αλλάχθηκε η κεντρική πλακέτα στην εγγύηση και έχει τσεκαριστεί σε 3 διαφορετικά σπίτια / μόντεμ. Πάντα πρίν το τελευταίο βήμα δεν συνδέεται με αναφορά σφάλματος το παρακάτω:

20140920-0001_zps74b9c347.jpeg

Σου λέει τίποτα αυτό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το προηγ ειναι προηγουμενο ή προηγμενες ρυθμισεις?

Μπες μια στο σεταπ του τουτερ και κανε το δικτυο σου ανοιχτο, χωρις ασφαλεια και δοκιμασε παλι αν συνδεεσε.

Στα αλλα σπιτια παλι σου εβγαζε το ιδιο σφαλμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μη τυχον λεω εγω τωρα εχει μπει καμια ρυθμιση mac filtering στο router και δεν αφηνει νεες συσκευες να συνδεθουν ??? για ριξε και μια ματια σαν admin του router αν εχει τπτ επιλεγμενο εκει που εχει αν εχει κατι περι mac filtering (λεω αν γτ δεν το εχουν ολα τα ρουτερ )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το προηγ ειναι προηγουμενο ή προηγμενες ρυθμισεις?

Μπες μια στο σεταπ του τουτερ και κανε το δικτυο σου ανοιχτο, χωρις ασφαλεια και δοκιμασε παλι αν συνδεεσε.

Στα αλλα σπιτια παλι σου εβγαζε το ιδιο σφαλμα?

μη τυχον λεω εγω τωρα εχει μπει καμια ρυθμιση mac filtering στο router και δεν αφηνει νεες συσκευες να συνδεθουν ??? για ριξε και μια ματια σαν admin του router αν εχει τπτ επιλεγμενο εκει που εχει αν εχει κατι περι mac filtering (λεω αν γτ δεν το εχουν ολα τα ρουτερ )

Το προηγ. σε επιστρέφει ένα βήμα πίσω ακριβώς.. Το παράλογο είναι ότι αυτό το έβγαλε ξαφνικά μετά από έναν χρόνο χρήσης ασύρματου ίντερνετ στην τηλεόραση με το ίδιο από τότε μόντεμ την ίδια εταιρεία κλπ κλπ. Επίσης και σε άλλα δίκτυα / σπίτια με άλλες συνδέσεις βγάζει ακριβώς το ίδιο και το ακόμη πιο παράλογο είναι ότι σπίτι μου με το υπάρχον δίκτυο μπαίνω από κινητό λάπτοπ κλπ. :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα!

Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση; Οταν την πήρες πίσω από την εγγύηση, σου είπαν ότι δούλεψε; Το είδες να δουλεύει; Αν ναί, τότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα, αλλιώς ίσως πρέπει να την ξαναπάς και να είσαι παρών στις δοκιμές (αν γίνεται).

Ελπίζω να βρεις άκρη σύντομα.

Υ.Γ. (Μπορεί να γίνει επαναφορά εργοστασιακόύ λογισμικού στις TV - κάτι σαν format;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α ωραια...

μια απο τα ιδια και εγω σχεδον.Το καλοκαιρι λογω εμετικης ζεστης μετεφερα την ντελεοραση στο δωματιο (εχει αρκουδισιο) και ανακαλυψα ποσο FAIL λειτουργει με wifi.Και εμενα για αρκετες μερες δουλευε απταιστα μεχρι που ενα ρουτερ του οτε που ειχα να στελενει μονο wifi αρχισε να κανει κατι κουλα με αποτελεσμα να βαλω ενα thomson που ειχα στην ντουλαπα..

Λοιπον FAIL.. εχω τα dhcp κλειστο , ολα τα pc με καρφωμενη ip (μονο η κινιτουμπα εχει ελευθερη) και η τηλεοραση. Το αποτελεσμα ειναι αναλογα με της καυλες της μια να μπαινει μια να μη μπαινει.Πολυ ρολο επαιζε κ το χαλι του application του youtube (το οποιο δε φταιει η samsung) το οποιο ενω ησουν συνδεδεμενος με το που το ανοιγες τσααααακ ετρωγες πορτα.

Θα σου προτεινα να παιξεις λιγο με το WPA2 και AES να βαλεις και μια στατικη IP να τελειωνεις.Επισης ειπες οτι δε μπαινει ουτε με καλωδιο????

Για επιβεβαιωσε το αυτο γιατι κανονικα πρεπει να μπαινει ανετακι με καλωδιουμπα.

Φυσικα παιζει κ το αλλο... Το γελοιο thomson λοιπον , οταν πας να μπεις ασχετο με καλωδιο η ασυρματα σε "ρουφαει" σε μια βλακωδης login οθονη που πρεπει να βαλεις τον κωδικο..Το θεμα ειαι οκ με pshit , κηνητο κτλ το κανεις αυτο , με την TV ομως πουλο εκτος αν κανεις μια πραγματικα ηρωηκη προσπαθεια να ανοιξεις τον χαλια browser Και να "πληκτρολογισεις" τον κωδικο..

Εχω καταληξει οτι ο καλυτερος συνδιασμςο ειναι PC για ιντερνετομαλακιτσες και το ΖΖΖμαρτ κοματι της τβ για DLNA , και καμια ταινια.

ΥΓ..επισης σε καποιο απο τα updates τον παιξανε με αυτο το πραγμα , το ειχα ψαξει καπου στα logs που γραφουνε γιατι ειχανε κιαλλοι τετοιο προβλημα..Συνδεσε λαπιτοπι κ ξεκαθαρισες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Καλημέρα! Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση; Οταν την πήρες πίσω από την εγγύηση, σου είπαν ότι δούλεψε; Το είδες να δουλεύει; Αν ναί, τότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα, αλλιώς ίσως πρέπει να την ξαναπάς και να είσαι παρών στις δοκιμές (αν γίνεται). Ελπίζω να βρεις άκρη σύντομα. Υ.Γ. (Μπορεί να γίνει επαναφορά εργοστασιακόύ λογισμικού στις TV - κάτι σαν format;)
α ωραια... μια απο τα ιδια και εγω σχεδον.Το καλοκαιρι λογω εμετικης ζεστης μετεφερα την ντελεοραση στο δωματιο (εχει αρκουδισιο) και ανακαλυψα ποσο FAIL λειτουργει με wifi.Και εμενα για αρκετες μερες δουλευε απταιστα μεχρι που ενα ρουτερ του οτε που ειχα να στελενει μονο wifi αρχισε να κανει κατι κουλα με αποτελεσμα να βαλω ενα thomson που ειχα στην ντουλαπα.. Λοιπον FAIL.. εχω τα dhcp κλειστο , ολα τα pc με καρφωμενη ip (μονο η κινιτουμπα εχει ελευθερη) και η τηλεοραση. Το αποτελεσμα ειναι αναλογα με της καυλες της μια να μπαινει μια να μη μπαινει.Πολυ ρολο επαιζε κ το χαλι του application του youtube (το οποιο δε φταιει η samsung) το οποιο ενω ησουν συνδεδεμενος με το που το ανοιγες τσααααακ ετρωγες πορτα. Θα σου προτεινα να παιξεις λιγο με το WPA2 και AES να βαλεις και μια στατικη IP να τελειωνεις.Επισης ειπες οτι δε μπαινει ουτε με καλωδιο???? Για επιβεβαιωσε το αυτο γιατι κανονικα πρεπει να μπαινει ανετακι με καλωδιουμπα. Φυσικα παιζει κ το αλλο... Το γελοιο thomson λοιπον , οταν πας να μπεις ασχετο με καλωδιο η ασυρματα σε "ρουφαει" σε μια βλακωδης login οθονη που πρεπει να βαλεις τον κωδικο..Το θεμα ειαι οκ με pshit , κηνητο κτλ το κανεις αυτο , με την TV ομως πουλο εκτος αν κανεις μια πραγματικα ηρωηκη προσπαθεια να ανοιξεις τον χαλια browser Και να "πληκτρολογισεις" τον κωδικο.. Εχω καταληξει οτι ο καλυτερος συνδιασμςο ειναι PC για ιντερνετομαλακιτσες και το ΖΖΖμαρτ κοματι της τβ για DLNA , και καμια ταινια. ΥΓ..επισης σε καποιο απο τα updates τον παιξανε με αυτο το πραγμα , το ειχα ψαξει καπου στα logs που γραφουνε γιατι ειχανε κιαλλοι τετοιο προβλημα..Συνδεσε λαπιτοπι κ ξεκαθαρισες
Για την ιστορία λοιπόν και για να έχει και μία απάντηση το θρέντ η τηλεόραση επέστρεψε στο εξουσιοδοτημένο service της όπου ξαφνικά αλλάχτηκε η πλακέτα του wi-fi και η τηλεόραση παιίζει και λειτουργεί κανονικά. Λέω ξαφνικά γιατί όταν την πήγα αρχικά τους είπα ότι έχει πρόβλημα το WIFI να δουν την "πλακέτα" του και αυτοί φρόντισαν να αλλάξουν την κεντρική πλακέτα λέγοντας μάλιστα πως είναι όλα εκεί πάνω πράγμα που τελικά δεν ίσχυε.. Τέλος καλό όλα καλά και πάλι καλά που υπήρχε η εγγύηση και δεν πλήρωσα τίποτα γιατί εάν είχαν συμβεί όλα τα παραπάνω και πλήρωνα κεντρική πλακέτα χωρίς λόγο θα του την έκανα εντοιχισμένη στο κεφάλι.. Ευχαριστιόμαστε για τις όποιες απαντήσεις! :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα