Jump to content
Chris1981

Πάθος ή Λογική?

Recommended Posts

Τα μόνα κλασικά που μου κάνουν είναι τα V7 και W800. Αλλά έχω πάρει από φόβο την V7 λόγω ποιότητας κατασκευής, (Piaggio Group) σκληρού σασμάν και κόστους σέρβις και ανταλλακτικών. Αυτό όμως που με χαλάει πάρα πολύ στην V7 είναι η πραγματική απόδοσή του κινητήρα, από 50 ονομαστικά άλογα βγάζει τροχό μόλις 35, ενώ η W800 από 48 βγάζει 46!

Κόστος service και ανταλλακτικών έχεις ρωτήσει πόσο είναι και σε αποτρέπει? Γιατί στην Breva μου (ίδιος κινητήρας) δεν είναι απαγορευτικές οι τιμές..

Το σασμάν είναι κάπως σκληρό, θα επανέλθω όμως σε λίγο καιρό που θα αλλάξω λάδια στο κιβώτιο με άλλα μήπως και αλλάξει και η συμπεριφορά του.

Ευκολί οδήγησης σαν παπί.

Ποιότητα κατασκευής προσωπικά το μόνο που έχω παράπονο είναι ότι έφυγε το χρώμα/βερνίκι από τα καλάμια. Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλή κατασκευή. Ειδικά βλέποντας κινητήρα και διαφορικό/άξονα νιώθεις ότι παίρνεις πολύ μηχανή. :-)

Τα μόνο 35hp στον τροχό πού τα διάβασες? Με την ροπή που έχει ο V2 φτάνουν και παραφτάνουν για τον χαρακτήρα της μηχανής. Αν θέλεις γκάζια δυστυχώς οι μοτοσικλέτες αυτές δεν κάνουν, πρέπει να κοιτάξεις αλλού.

Και για την πρώτη ερώτησή σου: Πάθος. Αν δεν σου αρέσει αυτό που βλέπεις ώστε να θέλεις να το οδηγάς, τι να το κάνεις? B)

Τροποποιήθηκε από τον BabisStinson

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Προχθές πήγα και ρώτησα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Piaggio Group, για να ρωτήσω τη συχνότητα και το κόστος service της Moto Guzzi V7. Μου είπαν πως χρειάζεται service σύμφωνα με το βιβλίο, κάθε 7.500 χλμ για τα πάντα, και τίποτα παραπάνω, με κόστος μαζί με τα εργατικά στα 220 ευρώ. Λογικό μου ακούγεται. Θα πρέπει να ρωτήσω και για την Kawasaki W. Το μόνο που γνωρίζω είναι πως χρειάζεται λάδια κάθε 4.000χλμ μαζί με φίλτρο λαδιού, και ρύθμιση βαλβίδων κάθε 12.000χλμ

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεία σου φίλτατε ωραία διλήμματα..!

καταρχήν όπως απάντησαν οι υπόλοιποι παρε αυτό που σε φτιάχνει πιο πολύ αυτό που γουστάρεις πραγματικά

είτε με ένα σύγχρονο είτε με το ρετρό εάν εσύ το έχεις πάς ταξιδι και γυρνάς όλο τον κόσμο(υπάρχουν πολά ταξιδιωτικά με ρετρο) σε σύγχρονο naked σε προτρέπει να πηγαίνεις ταχήτητα ταξιδιού εώς 140(λόγο ανεμοκάλυψης) το ρετρό θα σε προτρέπει να απολαμβάνεις τα τοπία ρολάροντας μέχρι 110-120max.

εάν θα σε ενδιέφερε naked με κάποια κλασσικά στοιχεία ψάξε και βρές ZR-7(το γυμνό) το πρώτο ταξίδι μου γύρο κλασσικής ιταλίας διπλός φορτωμένος. Ι4 αεροψυκτος παλαιάς κοπής στρογγυλοφάναρο με καλούδια για να προσαρμώσεις στο ταξίδι σου, μοτερ άθραυστο, αντιεμπορικό στην ελλάδα με τιμές κάτω από 3000(τα καλοσυντηρημένα)

εάν όμως την ψάχνεις με τα 2 αυτά ρετρό w800 kai v7 και είσαι περισσότερο προς το 800 πήγαινε με κλειστά τα μάτια πάρτο και ζείσε μαζί του για πάντα.

έχει μεγαλύτερο μεταξόνιο πράγμα που λέει οτι είναι περισσότερο άνετο σε χώρους και φορτώματα, είναι πιο μαλακό και άνετο στους καρόδρομους έχει 18" και 19" τροχούς(μπορείς να βάλεις μέχρι και εντουρο λάστιχα) απαιτεί την απλή για γιαπωνέζικο συντήρηση, μέγάλο εύρος μαστόρων

το MG το παιρνεις γιατί έχει ιταλική φινέτσα που φωνάζει απο μακριά, έχει v2 με λιγότερους κραδασμους απο το kawa έχει καλύτερα φρένα παράγει 40άλογα στον τροχό(όχι 35) είναι όμως πιο στριμοκωλο για μεγάλα ταξίδια έχει ψιλομάπα πίσω αμορτισερ

το v7 το παιρνεις και ψάχνεσαι (εάν το έχεις βέβαια)να κάνεις μόνο σου τις συντηρήσεις μια και οι μαστόροι ειναι λίγοι, δύνεται η δυνατότητα να ρυθμισεις βαλβίδες έυκολα μιας τα κυλινδρα δίνουν εύκολα την δυνατότητα χωρίς να αφαιρέσεις τεπόζιτα κλπ

και για τα 2 μοντέλα υπάρχουν κλείστές πλαστικές βαλίτσες 35lt με βάσεις σε συνδιασμό με σχαρα πίσω και μαγνιτικό tank bag μπορείς να φορτώσεις την προίκα σου για το ταξίδι σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το πάθος υπερισχύει της λογικής!

τολμήστε φίλοι μου,πήξαμε στα απωθημένα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προχθές πήγα και ρώτησα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Piaggio Group, για να ρωτήσω τη συχνότητα και το κόστος service της Moto Guzzi V7. Μου είπαν πως χρειάζεται service σύμφωνα με το βιβλίο, κάθε 7.500 χλμ για τα πάντα, και τίποτα παραπάνω, με κόστος μαζί με τα εργατικά στα 220 ευρώ. Λογικό μου ακούγεται. Θα πρέπει να ρωτήσω και για την Kawasaki W. Το μόνο που γνωρίζω είναι πως χρειάζεται λάδια κάθε 4.000χλμ μαζί με φίλτρο λαδιού, και ρύθμιση βαλβίδων κάθε 12.000χλμ

Για τον small block V2 του V7 το κόστος σε εξουσιοδοτημένο αυτό είναι, 220 ευρώ περίπου.

Αν κάνεις αλλού το service, με τα καλύτερα υλικά πάντα, πέφτει κανένα 40αρι- 50αρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεία σου φίλτατε ωραία διλήμματα..!

καταρχήν όπως απάντησαν οι υπόλοιποι παρε αυτό που σε φτιάχνει πιο πολύ αυτό που γουστάρεις πραγματικά

είτε με ένα σύγχρονο είτε με το ρετρό εάν εσύ το έχεις πάς ταξιδι και γυρνάς όλο τον κόσμο(υπάρχουν πολά ταξιδιωτικά με ρετρο) σε σύγχρονο naked σε προτρέπει να πηγαίνεις ταχήτητα ταξιδιού εώς 140(λόγο ανεμοκάλυψης) το ρετρό θα σε προτρέπει να απολαμβάνεις τα τοπία ρολάροντας μέχρι 110-120max.

εάν θα σε ενδιέφερε naked με κάποια κλασσικά στοιχεία ψάξε και βρές ZR-7(το γυμνό) το πρώτο ταξίδι μου γύρο κλασσικής ιταλίας διπλός φορτωμένος. Ι4 αεροψυκτος παλαιάς κοπής στρογγυλοφάναρο με καλούδια για να προσαρμώσεις στο ταξίδι σου, μοτερ άθραυστο, αντιεμπορικό στην ελλάδα με τιμές κάτω από 3000(τα καλοσυντηρημένα)

εάν όμως την ψάχνεις με τα 2 αυτά ρετρό w800 kai v7 και είσαι περισσότερο προς το 800 πήγαινε με κλειστά τα μάτια πάρτο και ζείσε μαζί του για πάντα.

έχει μεγαλύτερο μεταξόνιο πράγμα που λέει οτι είναι περισσότερο άνετο σε χώρους και φορτώματα, είναι πιο μαλακό και άνετο στους καρόδρομους έχει 18" και 19" τροχούς(μπορείς να βάλεις μέχρι και εντουρο λάστιχα) απαιτεί την απλή για γιαπωνέζικο συντήρηση, μέγάλο εύρος μαστόρων

το MG το παιρνεις γιατί έχει ιταλική φινέτσα που φωνάζει απο μακριά, έχει v2 με λιγότερους κραδασμους απο το kawa έχει καλύτερα φρένα παράγει 40άλογα στον τροχό(όχι 35) είναι όμως πιο στριμοκωλο για μεγάλα ταξίδια έχει ψιλομάπα πίσω αμορτισερ

το v7 το παιρνεις και ψάχνεσαι (εάν το έχεις βέβαια)να κάνεις μόνο σου τις συντηρήσεις μια και οι μαστόροι ειναι λίγοι, δύνεται η δυνατότητα να ρυθμισεις βαλβίδες έυκολα μιας τα κυλινδρα δίνουν εύκολα την δυνατότητα χωρίς να αφαιρέσεις τεπόζιτα κλπ

και για τα 2 μοντέλα υπάρχουν κλείστές πλαστικές βαλίτσες 35lt με βάσεις σε συνδιασμό με σχαρα πίσω και μαγνιτικό tank bag μπορείς να φορτώσεις την προίκα σου για το ταξίδι σας

Φίλε μου, ήταν η περισσότερο ολοκληρωμένη απάντηση που έλαβα στο θέμα μου, αλλά τελικά τα Φρένα της W800 μου βάζουν Φρένο! Έχει αναμφίβολα τα χειρότερα φρένα στην κατηγορία της, σύμφωνα με όλα τα test που έχω διαβάσει ή παρακολουθήσει απο διάφορες χώρες, και βέβαια δεν κάνω λόγο κάν για την ύπαρξη ABS! Άν είχε φρένα αντίστοιχα της Triumph ή της Moto Guzzi, άν και πανάκριβη ειλικρινά θα την αγόραζα! Έχει και κάποια θέματα με τις πάρα πολύ μαλακές και φτηνιάρικες πίσω αναρτήσεις, αλλά είναι κάτι που διορθώνεται εύκολα και με σχετικά μικρό κόστος. Αλλά όσον αφορά το αδύναμο χωρίς αίσθηση μπροστινό δισκόφρενο, και το δυνατό αλλά παροχημένης τεχνολογίας ταμπούρο πίσω, είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να συμβιβαστώ, ειδικά στα 9.000 ευρώ που ζητάει για την απόκτησή της! Διότι αμέσως μετά την αγορά της, θα πρέπει να δώσω και άλλα χρήματα, τα οποία δεν θα μου περισσεύουν, για να βελτιώσω κάτι το οποίο σε αυτά τα χρήματα θα έπρεπε να ήταν αντίστοιχο των ανταγωνιστικών μοντέλων απο τις άλλες εταιρίες. Στην Ελλάδα συστυχώς οι επιλογές μου είναι αρκετά περιορισμένες σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη,ακόμη και με την γειτονική μας Ιταλία, όπου όλες σχεδόν οι εταιρίες, κυκλοφορούν μοντέλα που εδώ έχουν εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια. Μάλλον ψάχνω για μοτοσυκλέτα την πιο ακατάλληλη εποχή στην χώρα μας! Έχω ξεχωρίσει πάντως και σύγχρονες μοτοσυκλέτες, για να κάνω ταξίδια με μικρή σχετικά κατανάλωση και με σύγχρονα φρένα, εκτός απο μία, αλλά ορισμένες δεν κυκκλοφορούν πια, ή δεν μου κάνουν εξαιτίας του μικρού μου ύψους!

Για παράδειγμα στην Ιταλία κυκλοφορεί ακόμα η Honda Shadow, και μάλιστα με τιμή χαμηλότερη κατά 1.500+ Ευρώ απο ότι όταν την εισήγαγε εδώ ο Σαρακλέφτης!

Honda BLACK SPIRIT 750 7.360

http://www.hondaital...ello/vt750c2be/

Επίσης κυκλοφορεί και το καινούριο Honda με τον οικονομικό κινητήρα, επίσης κατάλληλο για εμένα που είμαι αρχάριος, σε επίσης καλή τιμή, επειδή κατασκευάζεται στην Ιαπωνία:

Honda NC750S 7.490

http://www.hondaital...dello/nc750sde/

Και ένα ακόμη σύγχρονο και αρκετά φθηνότερο, αλλά πιο όμορφο και πιο δυνατό απο το Honda:

Suzuki SFV650 Gladius 5.895

http://moto.suzuki.i...ladius-650.aspx

http://moto.suzuki.i...us-650-abs.aspx

Απο ότι βλέπω στο Car υπάρχουν μερικά σε στόκ, στην ίδια τιμή με την Ιταλία, και σκέφτομαι να ρίξω μια ματιά, άν και υποψιάζομαι πως δεν είναι μοντέλα του 2014, και θεωρώ πως είναι αρκετά δυνατή μοτοσυκλέτα για εμένα:

http://www.car.gr/us...type=&postcode=

Σε ΜΤΧ θα με ενδιέφερε η αγορά των παρακάτω μοντέλων, επειδή μου αρέσουν που είναι στρογγυλοφάναρα!

Kawasaki ER-5 500

Suzuki GS 500

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχεις σκεφτεί για κανά monster-άκι;

Δεν αναφέρω σχεδόν καθόλου Ευρωπαϊκά μοντέλα, επειδή έχουν συχνότερα σέρβις και ακριβότερα ανταλλακτικά, επίσης έχουν μια ιδιαιτερότητα στα σέρβις τους, και ζητούν συνήθως εξειδικευμένο συνεργείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εαν πας για μεταχειρισμένο τελικά και τα δίκυλινδρα 500αρια έχω να σου προτείνω το παρακάτω στα ίδια λεφτά θα κοστίζουν ετσι και αλλιώς

750-ZR-7-n-2001.jpg

Εαν σου αρέσει ρωτά ότι θες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακολούθησε τη καδιά σου....μην αγοράσεις όμως αν δεν καβαλήσεις πρώτα.Αν θες modern classic δες το bonnie.Μακράν ποιοτικοτερο από το w και ας είναι japan το άλλο.Μικρότερο σε όγκο από όλα είναι το sr400 της yamaha πολύ καλή βάση για project.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.car.gr/cl...s/view/5206471/

Αυτό ήταν το δικό μου, το έχω πουλήσει στην Yamaha, είναι φτιαγμένο σωστά μέχρι την τελευταία του βίδα.

Αν έχεις τα λεφτά(3500) χτυπατο.

Περισσότερες φωτό εδώ.

http://www.mybike.gr...03#entry1675703

m42.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακολούθησε τη καδιά σου....μην αγοράσεις όμως αν δεν καβαλήσεις πρώτα.Αν θες modern classic δες το bonnie.Μακράν ποιοτικοτερο από το w και ας είναι japan το άλλο.Μικρότερο σε όγκο από όλα είναι το sr400 της yamaha πολύ καλή βάση για project.

Για την Triumph δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα! Μάλιστα σε ξένο φόρουμ διάβασα για μια περίπτωση που κάποιος πούλησε την Bonnie που είχε και αγόρασε την W επειδή σε οδήγηση με βροχή είχε ήδη αρχίσει να σκουριάζει! To W είναι αναμφίβολα ποιοτικότερο, και περισσότερο προσεγμένο στην λεπτομέρεια, αλλά τα φρένα του είναι τα χειρότερα της κατηγορίας! Επίσης το Yamaha άν και πολύ όμορφο, ειδικά στο μαύρο χρώμα που κυκλοφόρησε, είναι εντελώς ψόφιο για 400 κυβικά και μονοκύλινδρο, άρα εντελώς ακατάλληλο για ταξίδια! Κρίμα γιατί είναι και φθηνότερο από τις άλλες, εκτός από την Ινδική Royal Enfield. Τέλος δεν θέλω και ούτε χρειάζομαι, μοτοσυκλέτα πάνω από τα 785 κυβικά, όπου ανεβαίνουν και τα τέλη κυκλοφορίας, επίσης θα επαναλάβω για ακόμη μια φορά, πως δεν θέλω να μπλέξω με οποιοδήποτε Ευρωπαϊκό. Συχνότερα σέρβις, ακριβότερα ανταλλακτικά, εξειδικευμένο συνεργείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.car.gr/cl...s/view/5206471/

Αυτό ήταν το δικό μου, το έχω πουλήσει στην Yamaha, είναι φτιαγμένο σωστά μέχρι την τελευταία του βίδα.

Αν έχεις τα λεφτά(3500) χτυπατο.

Περισσότερες φωτό εδώ.

http://www.mybike.gr...03#entry1675703

m42.jpg

Σε ευχαριστώ για την πρότασή σου, αλλά βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη. Πάντως το είχες ομορφύνει αρκετά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τη στιγμή που παραθέτεις νουμερα όπως υψος σελας,βαρος,καταναλωση καθως και χώρα προέλευσης,τότε θεωρώ πώς έχεις κλείσει την πόρτα στο πάθος.

Το μόνο νούμερο που χωράει στο πάθος, είναι το κόστος κτήσης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τη στιγμή που παραθέτεις νουμερα όπως υψος σελας,βαρος,καταναλωση καθως και χώρα προέλευσης,τότε θεωρώ πώς έχεις κλείσει την πόρτα στο πάθος.

Το μόνο νούμερο που χωράει στο πάθος, είναι το κόστος κτήσης.

Όλοι οι περιορισμοί που βάζω είναι εξαιτίας της απειρίας μου! Είμαι αρχάριος οπότε δεν θα ήθελα να μπλέξω με κάτι πολύ εξειδικευμένο ή απότομο στο γκάζι! Πρόκειται άλλωστε για την αγορά της πρώτης μου μοτοσυκλέτας! Μόνο παπάκι, βέσπα και σκούτερ έχω οδηγήσει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πάθος είναι πολύ σχετική έννοια.

Άλλος έχει σκάλωμα με ένα συγκεκριμένο μοντέλο και αυτό είναι το πάθος του, να καβαλάει έστω μια φορά το μήνα ένα συγκεκριμένο μηχανάκι.

Άλλος έχει σκάλωμα να είναι συνέχεια εν κινήσει, είτε σε εκδρομές και ταξίδια, είτε σε καθημερινή μετακίνηση κλπ. Αυτός έχει πάθος να καβαλάει γενικά, όχι ντε και καλά ένα μοντέλο, αλλά να καβαλάει συνεχώς. Ε προφανώς αν πάρει κάτι που δε θα μπορεί να το κινήσει γιατί τσούζει στα έξοδα ή δεν τον βολεύει εργονομικά, δε μπορεί να κάνει το πάθος του.

Με άλλα λόγια, καλό το κόλλημα που τραβάμε όλοι μας με συγκεκριμένα μοντέλα ο καθενας, αλλά αν το έχω να κάθεται στο γκαράζ και δεν μπορώ να το βγάλω βόλτα, δεν μιλάμε για πάθος αλλά για ψυχολογική καταπίεση :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

z

Το πάθος είναι πολύ σχετική έννοια.

Άλλος έχει σκάλωμα με ένα συγκεκριμένο μοντέλο και αυτό είναι το πάθος του, να καβαλάει έστω μια φορά το μήνα ένα συγκεκριμένο μηχανάκι.

Άλλος έχει σκάλωμα να είναι συνέχεια εν κινήσει, είτε σε εκδρομές και ταξίδια, είτε σε καθημερινή μετακίνηση κλπ. Αυτός έχει πάθος να καβαλάει γενικά, όχι ντε και καλά ένα μοντέλο, αλλά να καβαλάει συνεχώς. Ε προφανώς αν πάρει κάτι που δε θα μπορεί να το κινήσει γιατί τσούζει στα έξοδα ή δεν τον βολεύει εργονομικά, δε μπορεί να κάνει το πάθος του.

Με άλλα λόγια, καλό το κόλλημα που τραβάμε όλοι μας με συγκεκριμένα μοντέλα ο καθενας, αλλά αν το έχω να κάθεται στο γκαράζ και δεν μπορώ να το βγάλω βόλτα, δεν μιλάμε για πάθος αλλά για ψυχολογική καταπίεση :lol:

Φίλε με κατάλαβες απόλυτα! Βέβαια έχω τα ρετρό κολλήματά μου κι εγώ, αλλά αν ο εξοπλισμός της μοτοσυκλέτας δεν είναι σωστός, όπως οι αναρτήσεις και φρένα, όσο όμορφη ή σπάνια ή είναι μια μοτοσυκλέτα δεν έχει και τόση σημασία, αν δεν αισθάνεσαι ασφάλεια επάνω της. Τι να τα κάνω τα μέταλλα και τα νικελώματα, αν δεν μπορεί να σταματήσει με ασφάλεια; Άλλωστε το ταξίδι είναι αυτό που για μένα μετράει περισσότερο. Βασικά είμαι από τους τύπους που θέλω να γράφω χιλιόμετρα, ούτε καγκουριές ούτε τίποτα άλλο! Να φανταστείς πως όταν πάω βόλτα με το παπάκι μου, αν δεν γράψω 50χλμ τουλάχιστον, δεν αισθάνομαι καλά! Οπότε λογικό είναι να κοιτάζω και την κατανάλωση βενζίνης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάζω κι άλλη μια πρόταση να υπάρχει (αν και νομίζω έχει μεγαλύτερο ύψος σέλας από το όριο που έθεσες): http://www.car.gr/cl...s/view/5083570/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η υπόθεση βρωμάει για http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5129644/ πάρτο να το ακούς, να το βολτάρεις, να το χαίρεσαι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ το σκέφτεσαι και τσάμπα περιορισμούς βάζεις, με τους οποίους μόνο με το abs συμφωνώ. Πρώτον, αφού γουστάρεις ρετρό-cruiser κοίτα ρετρό-cruiser. Άσε κατά μέρους τα NC και τα διάφορα, η λογική σπάνια σου βγαίνει σωστά με τις μηχανές. Τώρα για το βάρος σ'αυτού του στυλ τα μηχανάκια και στα κυβικά που κοιτάς δεν θα βρεις μέχρι 220 κιλά εκτός ίσως απ'την bullet που δεν θυμάμαι πόσο είναι. Οι επιλογές σου γενικά είναι μετρημένες. Bonnie, W800 και μετά τα cruiser. Άμα βάλεις σ'αυτά βάρος, συντήρηση, αναλώσιμα, κατανάλωση πάρε κι εσύ μια 2.5άρα virago να τελειώνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πού είσαι βρε άνθρωπε! Χάθηκες, καιρό έχουμε να τα πούμε! Βασικά σε αυτά που λες δεν έχεις άδικο, απλώς στην Ελλάδα οι επιλογές μου είναι πάρα πολύ περιορισμένες. Απλώς κοίταξε τι κυκλοφορεί στο εξωτερικό καινούριο, εντός Ευρώπης, και τι εδώ πέρα, στις κατηγορίες που με ενδιαφέρουν. Σχεδόν τίποτα! Μόνο κάποια μοντέλα τα οποία είναι πάνω από 750 κυβικά. Με μια Honda Black Spirit θα ήμουν ικανοποιημένος, αλλά εδώ ο Σαρακλέφτης την έφερνε κάποτε με 1.500+ Ευρώ ακριβότερα από ότι κοστίζει στην Ιταλία! Δηλαδή στην τιμή που πωλείται καινούρια στην Ιταλία, είχα βρει εδώ αν θυμάσαι, μοντέλο 5ετίας! Μπορεί να ήταν καινούριο, αλλά με το που το αγόραζες χρειαζόταν άμεσα ελαστικά κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χτύπα την καινούρια enfield. EFI, δίσκοι μπρος-πίσω, μίζα και η πιο ρετρό επιλογή εν έτει 2014. Δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά για τις βόλτες που θες είναι απλά άψογη και σε σχετικά λογικά χρήματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα