Jump to content
Sign in to follow this  
graves

Μπερδέματα ηλεκτρικών

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum απο την βροχερή Χαλκιδικάρα!

Λοιπόν στο θέμα μας. Εχω ενα husqvarna te 410e το οποιο αγορασα προσφατα απο ακινησια μεγαλου χρονικου διαστηματος ) 7 χρονια) απο την οποια (Δεν ξερω αν παιζει ρολο απλα το αναφερω) ειχαν χαλασει μονο τα πηνεια τα οποια επισκευαστηκαν και ολα κομπλε. Δουλευει λουλουδι ολο το υπολοιπο...

Χθες ομως στα καλα καθουμενα παρατηρησα δεν αναβει η πισω λαμπα παρα μονο οταν πατας το φρενο. Οκ λεω, αυτες οι λαμπες με χοντρο ντουί καίγονται για πλακα ετσι κι αλλιως .... Παρατηρω ομως οτι οταν τα φωτα ειναι σβηστα μονο τοτε αναβει η λαμπα του φρενου οταν το πατας, οταν εχω ανοιχτα φωτα δεν αναβει .... Εκει καταλαβα οτι κατι παιζει ...

Σημερα το πρωι παρατηρησα οτι οταν το κλειδι το εχω τερμα δεξια γυρισμενο (η κλειδαρια εχει 3 περιοχες: τερμα αριστερα που ειναι κλειστο, στη μεση που ειναι ανοιχτο και τερμα δεξια το οποιο ειναι σβηστος ο κινητηρας απλα αναβει μονο η ψίρα μπροστά και το πίσω φως - για να το παρκάρεις η να το βαλεις σε καμια αποθηκη κτλπ να υποθεσω) στο τερμα δεξια λοιπον οταν παταω φρενο αναβει το λαμπακι της ρεζερβας και της νεκράς ....

Παρατηρησα επισης οτι οταν δινω μίζα για να παρει μπρος και πατάω φρένο, κανει ενα "τσάφ" και σταματαει να δινει μιζα. Σαν να βραχυκυκλώνει κάτι δηλαδή και να σταματάει την μίζα. Αυτα μονο με το που πατάω φρένο και με αναμένα φώτα. Με σβηστά φώτα οταν πατάω φρένο δεν δημιουργεί κανενα βραχυκύκλωμα παίρνει κανονικά και οταν αναψω μετα τα φωτα δεν σβηνει παλι δουλεύει κανονικά ....

Τι μπορεί να είναι? Λετε να μην εφτιαξε καλα ο ηλεκτρολόγος τα πηνεία και να παίζει απο εκεί τιποτα θεμα? Αλλα δεν νομιζω ρε σεις .... δεν εχει ουτε 2 βδομαδες που τα καναμε ... και υποτιθετε αυτος ο ηλεκτρολογος που τα στελνει ο μηχανικος μου ειναι ακριβος γιατι κανει τελεια δουλεια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

τα πηνεια 99% δεν εχουνε σχεση...Τσεκαρε για φθαρμενα καλωδια στην πλεξουδα..Ειναι παλιο μηχανακι οποτε ολο κ κατι θα ειναι κατεστραμμενο.Κοιτα συγκεκριμενα το μερος της πλεξουδας που περναει απο το λαιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η παλιότερα κάποιος άλλος ηλεκτρολόγος ξύλωσε την πλεξούδα και όταν την ξαναέβαλε, τα έβαλε όπως να ναι (τα καλώδια) γιατί δε θυμόταν πως μπαίνουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ υπάρχει το ηλεκτρικό διάγραμμα για το 410 του '99. Αν έχεις υπομονή θα σε βοηθήσει να δεις τι γίνεται.

http://www.thumpertalk.com/topic/859377-1999-te410-light-wiring/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ ψηφίζω πλεξούδα! στο μόνστερ ένα άσχετο καλώδιο έλιωσε αυτό του πλαγιοστάτη και είχε ώς αποτέλεσμα να δουλεύει που και που μονοκύλινδρο, άλλες φορές να μήν κρατάει ρελαντί. γενικά μπέρδευαν τα ρεύματα απο ένα καλωδιάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω ολους! Να μην ανυσηχω δεν ειναι κατι ακριβο δηλαδη!

Θα το παω μια βολτα απο εναν ηλεκτρολογο να δω τι παιζει ... απλα εδω που ειμαι στην Χαλκιδικη δεν ξερω αμα εχει καποιο καλο δεν θελω να το παω οπου να ναι ... και σκεφτομαι να το παω εδω η να περιμενω σε 1-2 βδομαδες που θα κατεβω Θεσσαλονίκη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει παιδιά όλα καλα τελικά δεν ήταν τίποτα. Το ντουι της λάμπας πίσω έφταιγε βραχυκυκλωνε και το φτιαξαμε. Απο εργασία τίποτα.....

Με 40€ ανοιξαμε καπάκια για να δουμε αν θέλουν ρυθμισμα οι βαλβίδες που τελικά ηταν μια χαρα, φτιάξαμε το ντουι, καθαρισαμε καρμπ, βγαλαμε μια κλειδαριά απο το τιμόνι που είχε σπασει μέσα κλειδί και μου άλλαξε και την κορνα γιατί δεν ακουγόταν. Πιστεύω μια χαρά λεφτά εφόσον ηταν 4 ώρες πανω απο το μηχανάκι μου....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα