Jump to content

Recommended Posts

Ωραια! Το αλλο που ρωτησα ειναι φυσιολογικο? Οτι τα πρωτα δευτερολεπτα που δουλευε η μηχανη δεν επιασε τα 13.9volt που εδωσε μετα στο ρελαντι, αλλα δουλευε στα 13.0 περιπου? Η ειναι κατι π πρεπει να κοιταξω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν νομίζω. Επιρρεάζει η μπαταρία την μέτρηση. Δεν θυμάμαι την συμπεριφορά της (αν αυξάνει ή μειώνει) μια και πλέον παίζω με LFP που τα πράγματα είναι διαφορετικά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλως! Διαβασα κ το μανιουαλ της yuasa και οντως λεει οτι για τις agm 12.8-13.0 ειναι το 100% και οτι 12.5-12.8 ειναι αντιστοιχα 75%-100%. Επισης αν κραταει κατω απο 75% ειναι για αλλαγη. Αρα με 12.65 που κραταει εμενα ακομα αντεχει. Οταν δω να κραταει απο 12.5 και κατω θα ετοιμαστω για αλλαγη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαλασαν τα πηνια vol2. 

Δεν ειναι απο το βεστροματεξ στην αρχη του  θρεντ, ειναι απο αλλο μηχανακι. 

viber_image.jpg

viber_image1.jpg

Απο ποια εταιρεια ειναι το μηχανακι????????

Τιπ, επειδηΣ δεν προκειται να το βρειτε με τιποτα. Πρωτα καηκε ο ανορθωτης, αγοραστηκε αλλος και διαπιστωθηκε οτι κατι δεν παει καλα. Λυσαμε και ειδαμε το παραπανω.... :tooth:

Τωρα σοβαρα, εδω χρειαζεται να πεσουμε ολοι επανω μπας και βγει ακρη. Η μπαταρια ψοφολογησε (θεωρηθηκε αρχικα οτι ειχε φαει τα ψωμια της) κι αγοραστηκε αλλη. Πολυ συντομα (την επομενη μερα) το μηχανακι ξαναμεινε. ΤΟτε μετρηθηκε το συστημα φορτισης και στο ρελαντι η ταση στους πολους ηταν 11.5βολτ. Βγαζουμε φις ανορθωτη, μετραω πηνια στο ρελαντι και ηταν 18VAC. Ανεβαζοντας στροφες η ταση επαιρνε κατα πολυ την ανιουσα. ΜΕτραω ανορθωτη, εδειχνε βραχυκυκλωμα στη μια "φαση" (το θυριστορ ηταν αγωγιμο). Αγοραζεται ο γνωστος βελτιωμενος ανορθωτης, μπαινει επανω και @@. Λιγοτερα παπαρια, αλλα και παλι @@. Δηλαδη η ταση δεν ξεπερνουσε αντερ νο σερκουμστανς τα 13βολτ στα ακρα της μπαταριας. Ρελαντι κατω απο 12.

20160526_195411.jpg

Βγηκαν τα πηνια, αφου ο αμεσoς επομενος υποπτος ησαντε αυτα, αλλα οποια μετρηση κι αν εγινε (ωμικη αντισταση, ρευμα βραχυκυκλωματος, αμπερομετρηση αστερα-τριγωνο κλπ) ολες ησαντε ακριβως ιδιες και στις 3 φασεις.

Η μονη ισχυροτατη ενδειξη που εχουμε ειναι οτι λογω του βραχυκυκλωμενου ανορθωτη στην ουσια βραχυκυκλωνε κι η γεννητρια. Οταν καναμε τις διερευνητικες μετρησεις για να βρεθει ο ενοχος, η φισα που ενωνει πηνια με ανορθωτη ζεματαγε (λογω βραχυκυκλωματος), αρα η περιεληξη την ειχε ακουσει σιγουρα. Σε τι βαθμο, αγνωστο.

Οι τελευταιες μετρησεις που πηραμε εχουν ως εξης: ταση πηνιων στο ρελαντι χωρις τον ανορθωτη συνδεμενο 18VAC, ταση πηνιων στο ρελαντι με τον ανορθωτη συνδεμενο 11VAC.

Τα πηνια θα περιεληχθουν ετσι κι αλλιως γιατι ειναι σιγουρα ταλαιπωρημενα, χωρις ομως να ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι πιωμενα. Απο δευτερα θα τα εχουμε ετοιμα και θα τα ριξουμε επανω. Αν ολα ok, καταληγω οτι δεν υπαρχει 100% ασφαλης μεθοδος για τη μετρηση των πηνιων. Αναμεινατε στο ακουστικο σας. :winking:

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas
orthografia

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας κ το επανεφερες το θεμα να πω οτι εμενα ακομα δουλευουν κανονικα τα πηνια μου (φτου φτου μη τα ματιαξουμε!).

Οταν την ειχα παθει εγω ειχα βρει αυτο το pdf

https://www.electrosport.com/media/pdf/fault-finding-diagram.pdf

Για ριχτο μια ματια. Ισως λεει κατι που σου ξεφυγε.

Edit: Τα πηνια που εβαλες ειναι ιδια με τα δικα μ...?

Σ εχω ετοιμο το διαγραμμα αν ναι :P

ακυρο τωρα που ξανα ειδα φωτο απ τα δικα μου δεν ειναι ακριβως ιδια 

Τροποποιήθηκε από τον Jimskeet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρετω την παρεα και μπραβο στον φιλο hayabusa και σε ολους οσους μοιραστηκαν τις γνωσεις τους και για τους υπολοιπους.

Ετοιμος κι εγω για περιεληξη σε 2 μηχανακια (street triple) αλλα στην Πατρα δεν βρισκω πουθενα το elantas το σπρει. Πηγα σε ενα μαγαζι με υλικα περιεληξης που κανει κ περιεληξη και ειχε μονο για δικη του χρηση. Βερνικι και συρμα μου δινει. Τι κανουμε τωρα? Ξερει κανενας καποιο e-shop μηπως?

Τροποποιήθηκε από τον Yiwryos675

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

hayabusas

Καλησπέρα

Υπάρχει  κάποιος  τύπος  που  μπορούμε  να  υπολογίσουμε  στροφές  και  διατομή  σύρματος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

......

Προχωρα και χωρις το σπρειτ. Η επιτυχια δεν εξαρταται απο αυτο. :winking:

....

Αμε. Τι ακριβως θες να κανεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://postimg.org/image/qwqxb2oij/

http://postimg.org/image/z0z1ftaxn/

http://postimg.org/image/nskus0x3v/

Εδω βλεπουμε τα 2 πηνια που εχουμε για επισκευη. Οι 2 πρωτες φωτο ειναι απο street triple 07 και η τριτη street triple R 10.

Απο το R παρα την εμφανιση τους δουλευουν κανονικα χωρις να φορτιζουν πολυ καλα την μπαταρια (στο ρελαντι εχω την ταση της μπαταριας περιπου 12,5, σε μεγαλυτερες στροφες φορτιζει στο 13-13,5)

Για πειτε τη γνωμη σας, γιατι αυτη η διαφορα μεταξυ τους?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε χωρει αμφιβολια, χωρις καν να μετρησεις κατι, οτι και τα 2 πηνια σου ειναι βραχυκυκλωμενα. 

Η απωλεια τασης ειναι αναλογη του βραχυκυκλωματος. Βραχυκυκλωνει 1 τυλιγμα; χανεις το 1/6 της τασης. Δυο; χανεις τα 2/6 κοκ.

Στις υψηλες στροφες, η παραγομενη ταση ειναι τοσο μεγαλη που καλυπτει την απωλεια λογω του βραχυκυκλωμενου τυλιγματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιθανοτατα και τα δικα μου τα παιξαν....Για αυτο το μηχανακι δεν πηγαινε στα χαμηλα....

Hayabusa φιλε να σε ρωτησω,ποσο αντεξαν τα πηνεια του στρωματος μετα την επιδιωρθωση?Η δεν ξερουμε ακομα?

Τροποποιήθηκε από τον spericD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Hayabusa φιλε να σε ρωτησω,ποσο αντεξαν τα πηνεια του στρωματος μετα την επιδιωρθωση?Η δεν ξερουμε ακομα?

Ξερουμε αγαπητε οτι ακομα δουλευεουν, αν σε καλυπτει αυτο. :winking:

Με αφορμη την ερωτηση σου να σου πω οτι, αν γινει προσεκτικα η δουλεια κι απο εναν τελειως ασχετο με εργαλεια που σε κοστος δεν ξεπερνουν τα 20€, τα πηνια γινονται σα να βγηκαν απο το εργοστασιο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξερουμε αγαπητε οτι ακομα δουλευεουν, αν σε καλυπτει αυτο. :winking:

Με αφορμη την ερωτηση σου να σου πω οτι, αν γινει προσεκτικα η δουλεια κι απο εναν τελειως ασχετο με εργαλεια που σε κοστος δεν ξεπερνουν τα 20€, τα πηνια γινονται σα να βγηκαν απο το εργοστασιο. 

Τωρα που θα μου δωσει ο μαστορας τα πηνια (αυτο πιστευω οτι θα γινει δηλαδη) στο χερι καμμενα,ισως το δοκιμασω.

2 χρονια μετα και λειουργουν σημαινει οντως καλη δουλεια :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λοιπόν, ξεκίνησε η διαδικασία ξετυλιγματος αλλά επειδη έχει πολύ βερνικι πάνω στα καλώδια κόβονται και δεν γίνεται να τα ξετυλιξω. Ξεκίνησα να το σπαω σιγά σιγά το βερνικι αλλά πάλι τίποτα.  Κάποια συμβουλη ενα τιπ? Από το πηνιο τριτη φωτογραφια παραπανω π εχω ποσταρει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λοιπόν, ξεκίνησε η διαδικασία ξετυλιγματος αλλά επειδη έχει πολύ βερνικι πάνω στα καλώδια κόβονται και δεν γίνεται να τα ξετυλιξω. Ξεκίνησα να το σπαω σιγά σιγά το βερνικι αλλά πάλι τίποτα.  Κάποια συμβουλη ενα τιπ? Από το πηνιο τριτη φωτογραφια παραπανω π εχω ποσταρει

Εαν τα ζεστανες ισως λιγακι ??  :think:

με κανενα χαμηλο φλογιστρο ισως ... αλλα προσεξε μην χαλασεις την μονωση προφανως

Βασικα πρωτα δοκιμασε με κανεναν νεφτι εαν βγαινει το βερνικι (βαλε λιγο σε ενα πανι και τριψτο να δεις εαν βγαινει)

και μετα πανε σε πιο "σκληρα - επικινδυνα να κανουν ζημια - μεσα"

Τροποποιήθηκε από τον Andreas KTM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρετώ και πάλι, σύρμα πήραμε, με εποξική μονώσαμε τα πληγωμενα σημεια, σπρει δεν βρηκαμε δεν θα βαλουμε αλλά το προβλημα το τελευταιο ειναι το βερνικι. Πατρα δεν πουλανε πουθενα δεν το βρισκω πουθενα, μονο σε 1-2 που κανουν περιελιξη μου ειπαν φερτο να στο βερνικωσω εγω.
Αν καποιος εχει δυνατοτητα να μ το στειλει πληρωνω τα εξοδα εννοειται και κερναω και καφε στην πρωτη επισκεψη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

CBR1000rr 06-07

Παίδες καλησπέρα, από ότι φαίνεται με πρόδωσε και εμένα η χώρα του ανατέλοντως ηλίου :)

Εχτές πάω να φύγω απο την δουλειά, χτυπάω μίζα το βλέπω κομπιάζει λίγο, λέω μάλλον επειδή εκεί που την είχα αραγμένη χτυπάει το κλιματιστικό καταπάνω της για κανένα 6ωρο θα έπεσε λίγο η μπαταρία..την αφήνω 2-3 λεπτά ρελαντί απο περιέργεια σβύνω..ξαναχτυπάω στο παραπέντε βάλαμε μπρος..μπήκαν ψύλοι στα αυτιά μου και λέω ας μετρήσω στην μπαταρία πάνω να δω τι παίζει επιτόπου πολύμετρο μετράω στην πρίζα στα μεγάλα φώτα που ήταν η πιο γρήγορη πρόσβαση 10.4 V.. ωχ..βγαζω σελα πάμε μπαταρία γιατί άλλαξα ανορθωτή μια φορά ήδη έβγαζε πολύ ρεύμα και μου χάλασε την εργοστασιακή μπαταρία που ήταν επάνω απο το 2009 και έμεινα έξω απο ένα χωριό 75χλμ μακρυά απο την πόλη..ευτυχώς έσπρωξα και γύρισα κακήν κακώς, μετράω χωρίς τα μεγάλα αναμένα 11,3V κάτι τέτοιο γκαζώνω 5200 σταθερά με το ζόρι 12,2-4..φτάνω σπίτι βάζω την μπαταρία στο φορτιστή μια χαρά η μπαταρία είχε σχεδόν αδειάσει βασικά αλλά η κατάστασή της μια χαρά..αρχές καλοκαιριού την έβαλα..

Βγάζω πρίζα πηνίων.. και οι 3 φάσεις γειώνουν στο σασί, μετράω αντίσταση αμφιταλαντευόταν στα 5,7Ω βέβαια ήταν ζεστό το μοτέρ (ο κατασκευαστης λέει απο 0,1Ω εως 1Ω σε θερμοκρασία 20 βαθμών κελσίου) μετράω σήμερα το πρωί που ήταν κρύο και μέσα στο γκαράζ είχα χοντρικά μια θερμοκρασία 25 βαθμούς περίπου 5,7-6 Ω, βάζω μπρος μετράω εναλλασόμενο ρεύμα στις φάσεις ρελαντί 24V περίπου και όσο έδινα στροφές ανέβαζε αλλά φτάσαμε μέγιστη τιμή 38-40 V.

Περιμένω να βγάλω το καπάκι για ανεβάσω φώτο με το μπάρμπεκιου..

Κάπου διάβασα ότι θέλατε να γράψουμε κ 1-2 κουβέντες για την χρήση, μήπως και βγει κάποιο συμπέρασμα..τον τελευταίο καιρό παίζει και να έσβυνα άναβα καμιά 20αριά φορές την ημέρα γιατί ήταν το μοναδικό μου μέσο για να κάνω δουλειές στην πόλη κτλ..ειδικά την μέρα με την ΄ζεστη δεν παίζει αυτοκίνητο..τα λάδια είναι για αλλαγή,

Αυτά προς το παρών αν είναι κάτι αλλο που πρέπει να ελένξω είμαι όλος αυτάκλες :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγηκαν τα πηνια, αφου ο αμεσoς επομενος υποπτος ησαντε αυτα, αλλα οποια μετρηση κι αν εγινε (ωμικη αντισταση, ρευμα βραχυκυκλωματος, αμπερομετρηση αστερα-τριγωνο κλπ) ολες ησαντε ακριβως ιδιες και στις 3 φασεις.

Η μονη ισχυροτατη ενδειξη που εχουμε ειναι οτι λογω του βραχυκυκλωμενου ανορθωτη στην ουσια βραχυκυκλωνε κι η γεννητρια. Οταν καναμε τις διερευνητικες μετρησεις για να βρεθει ο ενοχος, η φισα που ενωνει πηνια με ανορθωτη ζεματαγε (λογω βραχυκυκλωματος), αρα η περιεληξη την ειχε ακουσει σιγουρα. Σε τι βαθμο, αγνωστο.

Οι τελευταιες μετρησεις που πηραμε εχουν ως εξης: ταση πηνιων στο ρελαντι χωρις τον ανορθωτη συνδεμενο 18VAC, ταση πηνιων στο ρελαντι με τον ανορθωτη συνδεμενο 11VAC.

Τα πηνια θα περιεληχθουν ετσι κι αλλιως γιατι ειναι σιγουρα ταλαιπωρημενα, χωρις ομως να ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι πιωμενα. Απο δευτερα θα τα εχουμε ετοιμα και θα τα ριξουμε επανω. Αν ολα ok, καταληγω οτι δεν υπαρχει 100% ασφαλης μεθοδος για τη μετρηση των πηνιων. Αναμεινατε στο ακουστικο σας. :winking:

Μιας και περασε καπως ο καιρος και το παρακανα, εχω να πω τα κατωθι:

Στο γνωστο βαρκαντερο του φιλου μου καηκε ο ανορθωτης. Στην ουσια βραχυκυκλωμα αφου το θυριστορ αγει συνεχεια. Στη φαση αυτη, αν καποιος το παρει αμεσα χαμπαρι τα πηνια σωνονται.

Στο φιλο οχι μονο δεν το πηρε εγκαιρα χαμπαρι, το δουλευε και ψηλα οποτε τα πηνια ζοριζονται ακομα περισσοτερο ενεκα της υψηλης παραγβγης ενεργειας.

Τα πηνια μετρηθηκαν συμφωνα με το σερβις μανιουαλ της χοντα κι εμοιαζαν οκ. Αγοραστηκε ο βελτιωμενος ανορθωτης (στο σημειο αυτο να σημειωθει η επιμονη του ανθρωπου οτι τα πηνια αποκλειεται να εχουν βγει σωα απο την περιπετεια αυτη) και μπηκε πανω. Η κατασταση βελτιωθηκε αλλα δεν ηταν ενταξει. 

Επαναληφθησαν οι μετρησεις, με το πολυμετρο που φαινεται στη φωτο, κι ολα εδειχναν οκ, συμφωνα με τες οδηγιες της χοντα. Αρα, βασει μανιουαλ ημασταν οκ, αλλα η μπαταρια δε φορτιζε.

Μιας και δεν εμενε τιποτα αλλο, μας ειχε βαλεις ψυλλους στα αφτια κι ο μαστορας, τα πηνια επρεπε να ελεγχθουν εκτενεστερα. Ετσι παρθηκε η αποφαση και βγηκαν απο τη μηχανη και τυλιχθηκαν. 

Μετα απο την παραπανω εκθεση, σας ενημερωνω οτι αν και ολα εδειχναν οτι τα πηνια ησαντε οκ, τελικα δεν. Μετα το τυλιγμα, στο ρελαντι η ταση ηταν 14.2volt και εφταναν τη μεγιστη τιμη των 14.4 σε αρκετα υψηλες στροφες. 

Συμπερασματα: α)καμμενος ανορθωτης (βραχυκυκλωμενος για την ακριβεια) κατα 99% παρασερνει και τα πηνια β) επειδη οι μετρησεις τασεων στα πηνια, βασει των οδηγιων του μανιουαλ, γινονται στο κενο (χωρις φορτιο δηλαδη) ειναι ΠΙΘΑΝΟΝ να οδηγησουν σε παραπλανητικα αποτελεσματα. 

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόλις μίλησα με ηλεκτρολόγο και μου είπε πως κατά κύριο λόγο η ζημιά γίνεται απο λάδι τρώει δλδ την μόνοση εάν δεν έχει προκύψει κάτι άλλο, και με βάζει σε σκέψεις διότι έβαζα πάντα ημισυνθετικά λάδια και στην τελευταία αλλαγή έβαλα amsoil 10-40 full synth..ελπίζω ότι δεν ήταν τα λάδια αλλά μάλλον το προηγούμενο ζόρι με τον πρώτο ανορθωτή που έδινε παραπάνω ρεύμα δεν ξέρω για πόσο καιρό..επίσης και το ότι βλέπω και τις τρεις φάσεις να γειώνουν προφανώς είναι παραπλανητικό λόγο συνδεσμολογίας, δλδ και η μια να άρπαξε δείχνουν και οι τρεις το πρόβλημα..

Το κόστος αναμένεται μόλις το δουν να μου πουν τι και πως, αλλα σαν πρώτη εκτίμηση γύρο στο 100 ευρώ..

θα συνεχίσω να ενημερώνω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα, ευτυχώς μικρό το κακό, ένα μαξιλαράκι μόνο ήταν το πρόβλημα οπότε και ξαναέγινε η μια φάση από την αρχή και την βγάλαμε με 40 γιούρια..

Αύριο θα το παραλάβω και θα σας πω μετρήσεις..

83B4826A-4EBD-4C2D-B397-B4DFF0CD4073_zpsEF0F359F-7C0E-4478-8662-645D59D61605_zps

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλους..
 Φίλε Hayabusa,
ήθελα να σε ρωτήσω μηπως έχεις όρεξη να διαθέσεις ενα τετράωρο απο την ζωή σου για τα πηνία μου ? :) με το αζημίωτο βέβαια έτσι..

Τα πήρα απο τον μάστορα εχτές και το μόνο που έκανε ήταν να αντικαταστήσει το ένα μαξιλάρι της μιας φάσης μόνο με κόψε ράψε.., του το είπα και με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτος..τα έβαλα πάνω εχτές έκανα κάποιες μετρήσεις η μπαταρία φόρτιζε κανονικά είχα στο ρελαντί 13,1 βολτ..τα πηνία βγάζαν στις 5000 στροφές 55 βολτ ενώ πριν την επισκευή φτάνανε μέχρι τα 30-35 δεν θυμάμαι..σε σχέση με αυτά που διαβάζω στο φόρουμ για 80-90 βολτα δεν τα είδα ποτέ..θελω κάποια στιγμή να μετρήσω κ ενός φίλου που είναι ίδιο μοτέρ με το δικό μου..

Τέλος πάντων σήμερα για να μην σε κουράζω κιόλας με άφησε πάλι απο ρεύμα, και καταστράφηκε ένα άλλο μαξιλάρι απο άλλη φάση αυτήν τη φορά..ίσως να ήταν και τυχαίο δεν ξέρω αλλά τέτοιες δουλειές με μπαλώματα δεν μου αρέσουν του είχα ζητήσει κ μου είπε την πρώτη φορά ότι θα έκανε όλη την φάση..

ή αν θα μπορούσες να βρεις υλικά και να μου τα στείλεις να το δοκιμάσω εγώ..σκέφτομαι ότι το καλύτερο τώρα θα ήταν να γίνει όλο απο την αρχή κ οι τρεις φάσεις γιατί δεν ξέρω εσωτερικά τι παίζει στην κάθε μια πλέον..

θα περιμένω νέα σου..

εδώ όταν το πήρα απο τον μάστορα (Δεν μου άρεσε το πόσο τσαπατσούλικα το τύλιξε..): http://i1376.photobucket.com/albums/ah26/Serafeim_GR/21DFD364-8148-4A81-B43D-723B9DEA15F9_zpsehxpafcj.jpg
σήμερα: http://i1376.photobucket.com/albums/ah26/Serafeim_GR/371F3FC5-FBC3-42AB-9A38-F08A535DF3F2_zpsedrjtygj.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραια! Το αλλο που ρωτησα ειναι φυσιολογικο? Οτι τα πρωτα δευτερολεπτα που δουλευε η μηχανη δεν επιασε τα 13.9volt που εδωσε μετα στο ρελαντι, αλλα δουλευε στα 13.0 περιπου? Η ειναι κατι π πρεπει να κοιταξω?

αν υπολογίσουμε και την μπαταρία που όταν χτύπησες μίζα έχασε ρεύμα μιας κ η μίζα τραβάει το περισσότερο αυτό που είδες ήταν η φόρτιση-αναπλήρωση της μπαταρίας για αυτό ξεκίνησε στο 13.0 ...δεν σημαίνει ότι δεν έβγαζε το 13.9.. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλους..
 Φίλε Hayabusa,
ήθελα να σε ρωτήσω μηπως έχεις όρεξη να διαθέσεις ενα τετράωρο απο την ζωή σου για τα πηνία μου ? :) με το αζημίωτο βέβαια έτσι..

Δε θελω να σε πληγωσω αλλα το θρεντ αυτο ειναι βοηθητικο για επιδοξους DIYσελφερς και δεν ειναι μια παροχη δικη μου προς τα μελη. Οποτε δεν παιζει να γινει κατι γενικως και πολυ περισσοτερο με αντιτιμο, λογω του οτι οταν πληρωνεις εχεις απαιτησεις κι εγω δεν ειμαι επαγγελματιας του ειδους, για να εχει ο οποιοσδηποτε την παραμικρη απαιτηση. :yes:

Τα πήρα απο τον μάστορα εχτές και το μόνο που έκανε ήταν να αντικαταστήσει το ένα μαξιλάρι της μιας φάσης μόνο με κόψε ράψε.., του το είπα και με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτος..τα έβαλα πάνω εχτές έκανα κάποιες μετρήσεις η μπαταρία φόρτιζε κανονικά είχα στο ρελαντί 13,1 βολτ..τα πηνία βγάζαν στις 5000 στροφές 55 βολτ ενώ πριν την επισκευή φτάνανε μέχρι τα 30-35 δεν θυμάμαι..σε σχέση με αυτά που διαβάζω στο φόρουμ για 80-90 βολτα δεν τα είδα ποτέ..θελω κάποια στιγμή να μετρήσω κ ενός φίλου που είναι ίδιο μοτέρ με το δικό μου..

Ηθελα να στο γραψω εξαρχης οτι αυτες δεν ειναι λυσεις (το τυλιγμα μιας φασης που εγραψες παραπανω) πολυ δε περισσοτερο αυτη η γυφτια που εγινε. Ο τυπος πυο απευθυνθηκες ειναι σχετικος με το θεμα γενικα της περιελιξης ή θεος να σε φυλαει?

Τέλος πάντων σήμερα για να μην σε κουράζω κιόλας με άφησε πάλι απο ρεύμα, και καταστράφηκε ένα άλλο μαξιλάρι απο άλλη φάση αυτήν τη φορά..ίσως να ήταν και τυχαίο δεν ξέρω αλλά τέτοιες δουλειές με μπαλώματα δεν μου αρέσουν του είχα ζητήσει κ μου είπε την πρώτη φορά ότι θα έκανε όλη την φάση..

Και η μια φαση μπαλωμα ειναι, ισως το ιδιο και χειροτερο. Καταπονεις την υπολοιπη περιελιξη για να ξιλωσεις τη μια φαση. Προσεχε το γιατι σε βλεπω συντομα να ξαναγραφεις εδω.

ή αν θα μπορούσες να βρεις υλικά και να μου τα στείλεις να το δοκιμάσω εγώ..σκέφτομαι ότι το καλύτερο τώρα θα ήταν να γίνει όλο απο την αρχή κ οι τρεις φάσεις γιατί δεν ξέρω εσωτερικά τι παίζει στην κάθε μια πλέον..

Δεν ξερω τι ειδους παρεξηγηση εχει γινει, αλλα δεν εχω καμια σχεση με το ειδος αυτο επαγγελματικα κι ουτε εχω μαγαζι με υλικα ετσι ωστε να σου στειλω. Σε ποια περιοχη εισαι ετσι ωστε να σου πω αντιπροσωπο (αν εχει) η εταιρεια που ξερω ετσι ωστε να πας να παρεις. Ακομα κι αν δεν εχει εκει γυρω, μπορουν να σου στειλουν. 

θα περιμένω νέα σου..

εδώ όταν το πήρα απο τον μάστορα (Δεν μου άρεσε το πόσο τσαπατσούλικα το τύλιξε..): http://i1376.photobucket.com/albums/ah26/Serafeim_GR/21DFD364-8148-4A81-B43D-723B9DEA15F9_zpsehxpafcj.jpg
σήμερα: http://i1376.photobucket.com/albums/ah26/Serafeim_GR/371F3FC5-FBC3-42AB-9A38-F08A535DF3F2_zpsedrjtygj.jpg

Αθλιο ειναι. Αν διαβασεις λιγο παραπανω, στο φιλο μου με το βαρκαντερο οι μετρησεις ησαντε αψογες χωρις τον ανορθωτη επανω (καινουργιος & βελτιωμενος) αλλα η μπαταρια δε φορτιζε. Προφανως ησαντε χαλασμενα τα πηνια αφου, μολις τυλιχθηκαν, δουλεψε μπομπα το συστημα φορτισης. Τα γραφω αυτα για να καταλαβεις οτι ειναι δυσκολο με ημιμετρα να λυσεις το προβλημα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε θελω να σε πληγωσω αλλα το θρεντ αυτο ειναι βοηθητικο για επιδοξους DIYσελφερς και δεν ειναι μια παροχη δικη μου προς τα μελη. Οποτε δεν παιζει να γινει κατι γενικως και πολυ περισσοτερο με αντιτιμο, λογω του οτι οταν πληρωνεις εχεις απαιτησεις κι εγω δεν ειμαι επαγγελματιας του ειδους, για να εχει ο οποιοσδηποτε την παραμικρη απαιτηση. :yes:

Εντάξει κατάλαβα απλά για να μην υπάρχει σαν μαύρο σημείο το κομμάτι του αντίτιμου αναφέρθηκα καθαρά με την απόλυτη έννοια του σεβασμού προς κάποιον που δεν γνωρίζω και όταν "αγκαρέψεις" κάποιον με την καλή έννοια :) να ασχοληθεί με κάτι όχι δικό του.. για μένα αυτό θα ήταν το λιγότερο..δλδ αφού όπου και να  πάω θα δώσω θα αμοιβή έτσι κ αλλιώς..κατάλαβα ότι δεν είσαι μαγαζί ή κατι τέτοιο :) κ ετσι δεν θα είχα την όποια απαίτηση, απλά μου παρέχει η δουλειά που έγινε στα προηγούμενα κ ο τρόπος προσέγγισης στο πρόβλημα..

Όπως κ να έχει πάει αυτό :)

Ηθελα να στο γραψω εξαρχης οτι αυτες δεν ειναι λυσεις (το τυλιγμα μιας φασης που εγραψες παραπανω) πολυ δε περισσοτερο αυτη η γυφτια που εγινε. Ο τυπος πυο απευθυνθηκες ειναι σχετικος με το θεμα γενικα της περιελιξης ή θεος να σε φυλαει?

ο τύπος έχει το καλύτερο όνομα σαν μαγαζί περιελίξεων εδώ στην Ρόδο (οπότε απαντώ και το ερώτημα πιο κάτω) όπου μένω όλοι εκεί πάνε, υπάρχουν 2-3 ακόμη αλλάξει αν αναλαμβάνουν όπλων των ειδών.. αλλά με αυτό που έκανε και την καμία ενημέρωση για μένα μόνο το καλύτερο όνομα δεν είναι...ειδικά το τύλιγμα λες και τύλιγε σχοινί χαρταετού..δεν έχω κάνει ποτέ την όποια περιέλιξη αλλά είμαι σίγουρος ότι θα την έκανα καλύτερα..

Και η μια φαση μπαλωμα ειναι, ισως το ιδιο και χειροτερο. Καταπονεις την υπολοιπη περιελιξη για να ξιλωσεις τη μια φαση. Προσεχε το γιατι σε βλεπω συντομα να ξαναγραφεις εδω.

Αυτό περιμενα τουλάχιστο να μου πεί ότι αμα θες σου κάνω το άλφα το βήτα το γάμα κ το σωστό είναι το Δ..να ξέρω κ εγω πως να κινηθώ.. Εγώ δεν ειμαι καμιά ηλεκτρολογάρα αλλά τον ρώτησα θα απομονώσεις τις φάσεις και θα τις μετρήσεις μια μια ξεχωριστά να δεις τι παίζει γιατί μπορεί κ άλλο να έχει αρπάξει, κ λέει βεβαια..αυτό δεν έγινε ποτέ.. Πλέον θα γίνει όλο απο την αρχή είτε το κάνω εγώ είτε το στείλω κάπου δεν υπάρχει περίπτωση δεν μπορώ να παίζω με αυτά..(θα παω εξωτερικό σε ενα μηνα αυτό μου έλλειπε να το πάθαινα εκεί..)

Δεν ξερω τι ειδους παρεξηγηση εχει γινει, αλλα δεν εχω καμια σχεση με το ειδος αυτο επαγγελματικα κι ουτε εχω μαγαζι με υλικα ετσι ωστε να σου στειλω. Σε ποια περιοχη εισαι ετσι ωστε να σου πω αντιπροσωπο (αν εχει) η εταιρεια που ξερω ετσι ωστε να πας να παρεις. Ακομα κι αν δεν εχει εκει γυρω, μπορουν να σου στειλουν. 

Δεν υπάρχει παρεξήγηση καθόλου κ η αλήθεια είναι δεν ήθελα να το γράψω δημόσια αυτό απλά έλεγε ότι δεν δεχόσουν μηνύματα για αυτό..

Αθλιο ειναι. Αν διαβασεις λιγο παραπανω, στο φιλο μου με το βαρκαντερο οι μετρησεις ησαντε αψογες χωρις τον ανορθωτη επανω (καινουργιος & βελτιωμενος) αλλα η μπαταρια δε φορτιζε. Προφανως ησαντε χαλασμενα τα πηνια αφου, μολις τυλιχθηκαν, δουλεψε μπομπα το συστημα φορτισης. Τα γραφω αυτα για να καταλαβεις οτι ειναι δυσκολο με ημιμετρα να λυσεις το προβλημα σου.

το διάβασα όλο απο την αρχή 2-3 φορές κ όντως 100% δεν υπάρχει ακριβείς τρόπος..τωρα ειναι κάρβουνο το άλλο που κάηκε και ωμική μου βγάζει 0,3 Ω..αλλά κάνει σώμα..θα απομονώσω τις φάσεις και θα τις μετρήσω κ μια μια να δω τι θα δείξουν..

Έχουμε καποια συγκεκριμένα νούμερα όσο αφορά το εναλλασσόμενο ρεύμα που πρέπει να βγαίνει απο υγιείς πηνία;; Διάβασα ότι πρέπει κυμαίνεται στα 80-90 βολτ κ πόσα Αμπέρ ξέρουμε; Κ πόσα  Ω η κάθε φάση μόνη της χωρίς να ειναι σε συνδεσμολογία μαζί με άλλη..

Χάρικα που τα είπαμε, ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για το όποιο μου παράπτωμα.. :·)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το διάβασα όλο απο την αρχή 2-3 φορές κ όντως 100% δεν υπάρχει ακριβείς τρόπος..τωρα ειναι κάρβουνο το άλλο που κάηκε και ωμική μου βγάζει 0,3 Ω..αλλά κάνει σώμα..θα απομονώσω τις φάσεις και θα τις μετρήσω κ μια μια να δω τι θα δείξουν.

Δεν υπαρχει λογος να μπεις σε αυτη τη διαδικασια. Τα πηνια σου, αν δεν ειναι πληρως πιωμενα ολα, ειναι σιγουρα αρκετα ταλαιπωρημενα και αρα μη εμπιστευσιμα. Αν θες τη γνωμη μου, πιασε και τυλιξε τα μονος σου. Δεν ειναι δυσκολο, ειδικα απο τη στιγμη που λες να απομονωσεις φασεις κλπ σημαινει οτι εχεις αποψη στο αντικειμενο. 

Έχουμε καποια συγκεκριμένα νούμερα όσο αφορά το εναλλασσόμενο ρεύμα που πρέπει να βγαίνει απο υγιείς πηνία;; Διάβασα ότι πρέπει κυμαίνεται στα 80-90 βολτ κ πόσα Αμπέρ ξέρουμε; Κ πόσα  Ω η κάθε φάση μόνη της χωρίς να ειναι σε συνδεσμολογία μαζί με άλλη..

Στο ρελαντι (δηλαδη περιπου 1000 στροφες) πρεπει να βγαζουν τουλαχιστον 20Volt ετσι ωστε οταν μπει φορτιο (οπου πεφτει αυτοματα η ταση) στο συνεχες να μπορει να δωσει τα 14+ που απαιτουνται. Στις 4.000rpm πρεπει λενε να ξεπερνανε τα 60Volt, αλλα αυτο ειναι διαφορετικο σε καθε μηχανακι οποτε μια ματια στο service manual της μηχανης σου θα σου λυσει τις αποριες. Τα Ωμ μη σε τρελαινουν, ειναι ελασσονος σημασιας (αν πχ μετρας 0.5 και πρεπει να ειναι 0.8 χεστηκε η φοραδα στο αλωνι) 

Χάρικα που τα είπαμε, ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για το όποιο μου παράπτωμα.. :·)

Δεν υπαρχει λογος για συγγνωμη, ισα-ισα που με τιμησες που με σκεφτηκες και με εμπιστευτηκες. :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα