Jump to content

Recommended Posts

"Produces less heat than conventional shunt regulator."

Μηπως το κλειδι ειναι εδω? Θελω να πω πως κααααααποτε παρηγαγαν σουντ ρεγκιουλειτορς και πια οχι?

Η εκθεση στο απριλια φορουμ δεν μπορει να διαβαστει τωρα στη δουλεια, επανερχομαι αργοτερα. Παντως, ετσι για να εισαι "πιο υποψιασμενος" για την ορθοτητα αυτων που διαβαζουμε στο νετ, αν βρεις πουθενα γεννητρια που να δειχνουν τη συνδεση της περιελιξης σε τριγωνο, δειξτην μου και μενα. Ολοι σε αστερα δειχνουν την περιελιξη. :winking: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Shunt παραμένουν απλά αντί για SCR παίζουν με MOSFET. Τσεκαρισμένο π.χ. με την Shindengen που φτιάχνει τους R/R για τα περισσότερα Ιαπωνεζάκια...

Εγώ π.χ. έχω έναν Shindengen FH014AA (FH = Shunt w/MOSFET)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ κατέληξα ότι για να καταλάβει κανείς πως δουλεύει ένας PME και η ρύθμιση του είναι να διαβάσει την θεωρία περί ηλεκτρομαγνητισμού, γεννητριών και τα τα διάφορα papers...

Το προσπάθησα αλλά δεν ήταν καθόλου εύκολο να βρω όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται στο net ενώ τα διάφορα papers ήταν επί πληρωμή, οπότε και το παράτησα το θέμα.

Διαβάζοντας τι λένε οι διάφοροι κατασκευαστές & στα forums δεν βγαίνει πραγματικά άκρη, μόνο εντυπώσεις...

Σε ο,τι αφορά το shunt vs series από τη στιγμή που δεν βρήκα τίποτα πειστικό που να αναλύει σε βάθος τα +/- των series R/R έπαψα να το ψάχνω και αυτό.

Όπως φαίνεται ο "βλακώδης" shunt δουλεύει μια χαρά και δεν παρουσιάζει θέματα αν χρησιμοποιεί MOSFET σε σχέση με τους παλιούς με SCR...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον hayabusa που με γλυτωσε απο 150+ ευρω περιεληξης οπου με υλικα 25Ε εχω να κανω 2-3 περιεληξεις...Καταφερα να τα τυλιξω ομορφα

με συρμα 0.8 και κατι παχος για gsxr k7 600.Ομως επειδη ειμαι κουλαδι απαυτα για να ενωσω τα 6 συρματα 2 με καθε καλωδιο πρεπει να ξεγυμνωσω τις ακρες των 2 συρματων (μονωση εμαγιε)ωστε να θερμοκοληθουν με το καλωδιο??Επισης ποιος ειναι σωστος τροπος ενωσης 2 συρματων με ενα καλωδιο? Τυλιγω τα χαλκο του καλωδιου στα 2 συρματα

ωστε να τα εχω σε επαφη και να γινουν ενα??Δυσκολευομαι με το καλαι να σταθεροποιησω τα 2 συρματα μεταξυ τους μαζι με το καλωδιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Δες εδώ φίλε

Τζιφος..Με καλη μπαταρια (13+ volt) μετα απο φορτιση και με τα δικα μου πηνεια πανω 11.8 στο ρελαντι...Τιποτα...Ισα ισα πρεπει να δινουν ρευμα γιατι το πηγα μια κοντινη βολτα..

Μαλλον θα παραγγειλω κανα e bay και θα το ρηξω βουτα στο βερνηκι αν δεν εχει..

Ανορθωτης με τεστ διοδου που βγενει στο πολυμετρο σωστο ,υπαρχει πιθανοτητα να ειναι εσφαλμενος παρολο το τεστ να δειχνει καλο??

Ευχαριστω :_boredom:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τυλιξες με ακριβως το ιδιο παχος συρμα κ ακριβως τον ιδιο αριθμο στροφων? Επισης μετρα κ τι ταση δινει στις 4.000-5.000 στροφες γιατι το 11.8 στο ρελαντι δειχνει  σαν να μην δινουν τιποτα τα πηνια. Μηπως εκανες καμια λαθως συδεσμολογια στις φασεις?

Επισης τα πηνια που τυλιξες τα μετρησες? Ολες τις φασεις ανα 2 μεταξυ τους, κ φαση με μεταλο στον στατορα για βραχυκυκλωμα???

Τροποποιήθηκε από τον Jimskeet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 λεπτά, το μέλος Jimskeet έγραψε:

Τυλιξες με ακριβως το ιδιο παχος συρμα κ ακριβως τον ιδιο αριθμο στροφων? Επισης μετρα κ τι ταση δινει στις 4.000-5.000 στροφες γιατι το 11.8 στο ρελαντι δειχνει  σαν να μην δινουν τιποτα τα πηνια. Μηπως εκανες καμια λαθως συδεσμολογια στις φασεις?

Επισης τα πηνια που τυλιξες τα μετρησες? Ολες τις φασεις ανα 2 μεταξυ τους, κ φαση με μεταλο στον στατορα για βραχυκυκλωμα???

δεινουν κατι γιατι το βολταρα λιγο και δεν επεσε..μετα που εσβησα μετραω και ελεγε 12.3 wtf λεω πως γινεται 11.8 στο ρελατι και 12.3 μετα σβηστο..τεσπα μηζα αδυναμη παραξενο γρηγορο ξεκινημα κορνα ισα που ακουγεται κλπ κλπ...το παχος ειναι το ιδιο το μετρισε μαγαζι περιεληξης που μου δωσε το συρμα 8,60-70 μαζι με εμαγιε..στο μεταλλο δεν εβγαλε απο πουθενα μπιιπ(βραχυκυκλωμα)...οσο για τις φασεις ναι εδω δεν εστεκε κατι αλλα το προσπερασα.φασεις μεταξυ τους δεινουν στην κλιμακα 20 Ω 1.5 που επρεπε να ειχα 0.3 περιπου..με τετοια αντισταση λοιπον τι εκανα λαθος;;επισης πηγα και εριξα βερνικι μεταξυ των συρματων φασης στατορα που ενωνοντε με καλωδιο ανορθωτη διοτι δεν ειχα μεγαλυτερο μακαρονι να τα κανω ξεχωριστα 3 δυαδες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το 11.8 π ειδες ρελαντι μπορει να σημαινε οτι τα πηνια δεν δινανε τιποτα και απλα εκανες βολτα με το ρευμα της μπαταριας και μεχρι να γυρισεις μπορει να στην εριξε απο 13 στα 12.3.

Το 1.5Ω που μετρας στις φασεις ειναι οντως πολυ μεγαλο αν ειναι σωστη μετρηση. Βεβαια για να μετρησης τοσο χαμηλη αντισταση χρειαζεται κ το αναλογο πολυμετρο  οποτε μπορει κ να ειναι λαθως ενδειξη του πολυμετρου. Ενα καλο τεστ ειναι το εξης. Μετρα αντισταση παλι στην κλιμακα 20 κ ακουμπα τους ακροδεκτες μεταξυ τους. Αν διαβαζει κ ετσι μεγαλο νουμερο του στυλ ~0.8Ω τοτε ειναι απ το πολυμετρο λαθως η μετρηση, αν σ δειχνει ομως τπτ ~0.3Ω τοτε ισως να μην εκανες καλα τις κολλησεις με το καλαι κ να ανεβαινει η αντισταση απο κει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπον για να σιγουρευτεις τι παιζει με τα πηνεια μετρησε τι ταση κλπ βγαζουν τα πηνεια πριν την ανωρθωση στην πρωτη φυσα που βγαινει απο το καπακι του βολαν , να ξερεις θα μετρησεις εναλασωμενη ταση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 40 λεπτά, το μέλος Jimskeet έγραψε:

το 11.8 π ειδες ρελαντι μπορει να σημαινε οτι τα πηνια δεν δινανε τιποτα και απλα εκανες βολτα με το ρευμα της μπαταριας και μεχρι να γυρισεις μπορει να στην εριξε απο 13 στα 12.3.

Το 1.5Ω που μετρας στις φασεις ειναι οντως πολυ μεγαλο αν ειναι σωστη μετρηση. Βεβαια για να μετρησης τοσο χαμηλη αντισταση χρειαζεται κ το αναλογο πολυμετρο  οποτε μπορει κ να ειναι λαθως ενδειξη του πολυμετρου. Ενα καλο τεστ ειναι το εξης. Μετρα αντισταση παλι στην κλιμακα 20 κ ακουμπα τους ακροδεκτες μεταξυ τους. Αν διαβαζει κ ετσι μεγαλο νουμερο του στυλ ~0.8Ω τοτε ειναι απ το πολυμετρο λαθως η μετρηση, αν σ δειχνει ομως τπτ ~0.3Ω τοτε ισως να μην εκανες καλα τις κολλησεις με το καλαι κ να ανεβαινει η αντισταση απο κει.

λοιπον στα 20Ω με τις τσιμπιδες μεταξυ τους λεει 1.20 και κατι..οποτε το πολυμετρο μου δεν κανει σωστα;;12 Ε το ειχα παρει φθηνιαρικο δηλαδη...οποτε πρεπει να προσπαθησω ξανα πιο προσεχτικα να κανω περιεληξη...πεζει ρολο που εβαλα καλωδιο απο μπαλαντεζα (3 χρωματα)στην ενωση πηνειου ανορθωτη;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τόσο μικρές αντιστάσεις δοκίμασε να μετρήσεις με πατέντα με μοντάκι από ηλεκτρονικό τσιγάρο, δεν αποκλείεται να κάνει και δουλειά :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος exppii έγραψε:

Για τόσο μικρές αντιστάσεις δοκίμασε να μετρήσεις με πατέντα με μοντάκι από ηλεκτρονικό τσιγάρο, δεν αποκλείεται να κάνει και δουλειά :think:

lol μιλησες στον ειδικο...αχ ακουσα σημερα την jardine gp 1 pipe και ξυπνησαν μνημες απτην ακινησια..4 cylinders for life :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφου μετρας 1.2 μονο με τις μυτες κ 1.5 στα πηνια πιστευω ειναι οκ απο θεμα συνδεσης. 

Παιζει να εβαλες πιο λεπτο συρμα η να εβαλες λιγοτερες στροφες? Κατι τετοιο θα δικαιολογουσε χαμηλοτερη εξοδο στα πηνια. Επισης μετρα ξανα και στις 4000 στροφες περιπου να δεις αν ανεβαινει η ταση. 

Τις κολλησεις στις φασεις με τα καλωδια τις εκανες σωστα? Καθαρισες πρωτα τα καλωδια απο υπολειματα λαδιου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 34 λεπτά, το μέλος Jimskeet έγραψε:

Αφου μετρας 1.2 μονο με τις μυτες κ 1.5 στα πηνια πιστευω ειναι οκ απο θεμα συνδεσης. 

Παιζει να εβαλες πιο λεπτο συρμα η να εβαλες λιγοτερες στροφες? Κατι τετοιο θα δικαιολογουσε χαμηλοτερη εξοδο στα πηνια. Επισης μετρα ξανα και στις 4000 στροφες περιπου να δεις αν ανεβαινει η ταση. 

Τις κολλησεις στις φασεις με τα καλωδια τις εκανες σωστα? Καθαρισες πρωτα τα καλωδια απο υπολειματα λαδιου?

ναι εκαψα εμαγιε τσεκαρα με πολυμετρο χτυπαγε μπιπ ολα καλα..τα ελουσα ομως με βερνικι γιατι δεν ειχα μακαρονι να τα απομονοσω λες αυτο να εκανε ανω κατω την συνδεση φασης καλωδιο ανορθωτη;;το πολυμετρο ειναι γτπ με την δονηση απτο ρεβινγκ χανει επαφη και πιανει πολυ χαμηλα νουμερα...παντως σωστα πηνεια δεν εχω...τα δυο συρματα πηνειων απο καθε φαση τα ενωνεις διπλα το ενα στο αλλο με καλαι η στυλ αλυσιδα  dna με καλαι;;

Τροποποιήθηκε από τον Kotsaris

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπως κ να τα κολλησεις το ιδιο ειναι. Αρκει να κολλησουν ολα μεταξυ τους. Σιγουρεψου οτι τυλιξες με ακριβως το ιδιο παχος συρμα κ τις ιδιες στροφες και με σωστη φορά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιαστικό, παρά μόνο μια λεπτομέρεια: έχεις γράψει σε άλλο θρεντ ότι τα πηνία σου έχουν καεί πολλές φορές οπότε αμφέβαλες για το μάστορα. Σου είχα πει και τότε ότι όσο χάλια δουλειά και να κάνει, δε γίνεται να καίγονται τσακ-μπαμ παρά μόνο αν φταίει και κάτι άλλο. 

Αν θεωρήσουμε ότι έκανες σωστή δουλειά και συνέδεσες σωστά τις φάσεις της περιέληξης, τότε είναι δεδομένο ότι φταίει κάτι άλλο και σίγουρα θα σου καούν πάλι τα πηνία γιατί τα βραχυκυκλώνεις. 

Τι θα έκανα ΕΓΩ: βάλε σε λειτουργία το μηχανάκι και μέτρα τάση εξόδου από τα πηνία χωρίς να έχεις συνδεδεμένο τον ανορθωτή. Ρελαντί πρέπει να είσαι 20+Volt και όσο πατάς γκάζι να ανεβαίνει. Γύρω στις 5Κ rpm πρέπει να είσαι 70+Volt 

Αν τα παραπάνω είναι οκ, τότε ΜΑΛΛΟΝ φταίει ο ανορθωτής σου. Κάτι που έχω πει επανειλημμένως............. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιαστικό, παρά μόνο μια λεπτομέρεια: έχεις γράψει σε άλλο θρεντ ότι τα πηνία σου έχουν καεί πολλές φορές οπότε αμφέβαλες για το μάστορα. Σου είχα πει και τότε ότι όσο χάλια δουλειά και να κάνει, δε γίνεται να καίγονται τσακ-μπαμ παρά μόνο αν φταίει και κάτι άλλο. 

Αν θεωρήσουμε ότι έκανες σωστή δουλειά και συνέδεσες σωστά τις φάσεις της περιέληξης, τότε είναι δεδομένο ότι φταίει κάτι άλλο και σίγουρα θα σου καούν πάλι τα πηνία γιατί τα βραχυκυκλώνεις. 

Τι θα έκανα ΕΓΩ: βάλε σε λειτουργία το μηχανάκι και μέτρα τάση εξόδου από τα πηνία χωρίς να έχεις συνδεδεμένο τον ανορθωτή. Ρελαντί πρέπει να είσαι 20+Volt και όσο πατάς γκάζι να ανεβαίνει. Γύρω στις 5Κ rpm πρέπει να είσαι 70+Volt 

Αν τα παραπάνω είναι οκ, τότε ΜΑΛΛΟΝ φταίει ο ανορθωτής σου. Κάτι που έχω πει επανειλημμένως............. 

καηκαν μεν αλλα σε διαστημα μηνων..η φορα τυλιξης πρεπει να ναι ιδια και στα 18 πηνεια σωστα;;επισης για να μετρησω ταση εξοδου βαζω το πολυμετρο σε συνεχες βολτ και συνδεω φαση με φαση η φαση με γειωση;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η φορα πρεπει να ειναι ιδια σε ολα τα ποδαρακια.

Για να μετρησεις κατευθειαν μεταξυ φασεων πριν τον ανορθωτη μετρας εναλλασομενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΓΙα να μετρήσεις πηνία βάζεις το πολύμετρο στο εναλλασσόμενο (AC) και σε κλίμακα 200volt 

Μετράς φάση-φάση (1-2, 1-3, 2-3) και πρέπει σε όλα να είναι ακριβώς η ίδια μέτρηση. Το ακριβώς μην το πάρεις τοις μετρητοίς, αλλά όχι στο ένα ζεύγος 20V και στο άλλο 4.

ΥΓ: για τη μέτρηση αυτή θα βγάλεις από πάνω τον ανορθωτή. 

Αν τα βρεις εντάξει, στη συνέχεια κάνε τη σύνδεση (να υποθέσω ότι έβαλες κάποια κλέμα???) με τον ανορθωτή και μέτρα πάλι τα πηνία με τον κινητήρα σε λειτουργία και το πολύμετρο (προφανώς) στο εναλλασσόμενο. Θα πρέπει να μετρήσεις μικρότερη τάση (πτώση τάσης λόγω εσωτερικής αντίστασης) αλλά όχι μέτρηση τύπου 10V

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος hayabusas έγραψε:

ΓΙα να μετρήσεις πηνία βάζεις το πολύμετρο στο εναλλασσόμενο (AC) και σε κλίμακα 200volt 

Μετράς φάση-φάση (1-2, 1-3, 2-3) και πρέπει σε όλα να είναι ακριβώς η ίδια μέτρηση. Το ακριβώς μην το πάρεις τοις μετρητοίς, αλλά όχι στο ένα ζεύγος 20V και στο άλλο 4.

ΥΓ: για τη μέτρηση αυτή θα βγάλεις από πάνω τον ανορθωτή. 

Αν τα βρεις εντάξει, στη συνέχεια κάνε τη σύνδεση (να υποθέσω ότι έβαλες κάποια κλέμα???) με τον ανορθωτή και μέτρα πάλι τα πηνία με τον κινητήρα σε λειτουργία και το πολύμετρο (προφανώς) στο εναλλασσόμενο. Θα πρέπει να μετρήσεις μικρότερη τάση (πτώση τάσης λόγω εσωτερικής αντίστασης) αλλά όχι μέτρηση τύπου 10V

το συνδεσα με καλαι και το μονωσα με ταινια.οποτε εν λειτουργια θα βαλω τα τσιμπιδακια εκει που ειναι το καλαι να μετρησω.θα αναφερω αποτελεσματα.ευχαριστω :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδες σημαντικη ανανεωση.Τωρα βρηκα το χαρτι απτην περιεληξη και βρηκα το εξης. 

22407545_10208709362565640_1915583449_n.

Aν δεν απατουμαι σημαινει οτι το παχος ειναι 1,06 μαζι με μονωση εμαγιε? Μαλλον με το να παω καμενο συρμα να δειξω για να μου δωσουν κουλουρα ισως ειχε ψηλολεπτινει απτο ζορισμα που τραβηξε και καηκε

η μονωση του.Θα παω αυριο να αγορασω μισο κιλο 1,06 να τα φτιαξω.Υπαρχει ενδεχομενο αυτη η αποκλιση απτο 0.86 στο 1.06  να ειναι τοσο σημαντικη ωστε να κανει την διαφορα και ισα που φορτιζε την μπαταρια εως και καθολου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το 0,86 έχει τεράστια διάφορα από το 1,06 αλλά η διαφορά είναι πιο "αισθητή " όταν μιλάς με καρέ. Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο το πίνακα....

Η μικρότερη διάμετρος σημαίνει μικρότερη παραγωγή ισχύος. Άρα η προοπτική τους είναι  (αν τα υπόλοιπα είναι σωστά) απλώς να καούν προσπαθώντας να παράξουν την απαραίτητη ενέργεια. 

Το ερώτημα που προκύπτει είναι πώς έγινε και σου έδωσαν τόσο μικρότερο σύρμα. Το σύρμα για να το μετρήσεις το καις καλά μέχρι να κοκκινίσει και στ συνέχεια απλά το σκουπίζεις με ένα πανί. Αφού κρυώσει φυσικά. 

Επ ουδενί δεν το τρίβεις με γυαλόχαρτο ή το κάνεις με λίμα κλπ γιατί αλλοιώνεις τη διατομή του. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα