Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα

Θελω να αλλαξω λαδια στα καλαμια του wrf το οποιο ειναι μετατροπη supermotard.Πρωτη φορα θα γινει,ξερω την διαδικασια αλλα δεν ξερω τι παιζει με τα λαδια..Το μηχανακι ειναι με 17αρες κ κυκλοφορει μονο δρομο οποτε δε μπορω να συμβουλευτω το μανουαλι...Τι μαρκα να επιλεξω? Ποσοτητα? Ιξωδες? Ειμαι 75 κιλα κ δεν μπαινω πιστα.

Επισης η τσιμουχα στο πισω αμορτισερ αρχιζει να δακριζει...Υπαρχουν στο εμποριο? Με λιγα τηλεφωνα που εκανα δεν βρηκα τιποτα ολοι μου λεγανε φερε να στο φτιαξω αλλα εγω θελω μονο μια τσιμουχα για να το κανω μονος μου...Που τις βρισκω? Επισης τι λαδια να επιλεξω πισω?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για να αλλαξεις τσιμουχακι στην πισω αναρτηση θες ανοιγμα στο αμορτισερ.. Οποτε εσυ χωρις τα καταλληλα εργαλεια, δεν μπορεις..Αλλα εφοσον δακρυζει, τοτε θες και νεα λαδακια, αλλαξε και το αζωτο κλπ κλπ...Αρα πηγαινε σε εναν μαστορα το πισω αμορτισερ :mB_kalo_e:

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το πισω αμορτισερ κυκλοφορουν στο εμποριο κιτ αλλαγης τσιμουχας αλλα δεν σου συνιστω να το κανεις μονος σου.

Για μπροστα βαλε κανενα επωνυμο λαδι με λιγο πιο μεγαλο ιξωδες απο το μαμα ωστε να σφιξει η αναρτηση σου, απο ποσοτητα βαλε την ιδια.

Εγω εβαλα belray 7,5w λογικα εσενα θα φοραει μαμα 5αρι λαδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλησα με γνωστο βελτιωτη αναρτησεων κ μου ειπε μπροστα να χρησημοποιησω 5αρι λαδι αλλα με υψος 90εκ αερα! Μιλησα κ με αλλον επειδη μου εκανε εντυπωση κ μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα αλλα μπορει να μου σκασει τσιμουχες...Εγω δεν μπαινω πιστα οποτε δεν ψαχνω κατι τρομερο απο τις αναρτησεις μου παρα μονο να λειτουργουν σωστα...Θα ειμαι ενταξει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γνωσεις σε αναρτησεις δεν εχω, αλλα γιατι δεν βαζεις αυτο που προτεινει η ΥΑΜΑΗΑ,νομιζω 5αρι, και απλα να σφιξεις τις αναρτησεις? Πληρως ρυθμιζομενα δεν ειναι?

Παντως μην ξεφυγεις πολυ απο τις μαμα προτασεις. Και ιξωδες βαλε μεχρι 7.5.

Το μαμα κενο ( αερα) ποσο ειναι? ( βασικα μαλκιες ειναι αυτα.. με ml θα επρεπε ολοι να μιλαμε τες πα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω δεν μπαινω πιστα οποτε δεν ψαχνω κατι τρομερο απο τις αναρτησεις μου παρα μονο να λειτουργουν σωστα...Θα ειμαι ενταξει?

Αν μπορεις να μαθεις αν με τα παραπανω ml δεν θα σκασουν οι τσιμουχες, τοτε ναι.. :) Μια χαρα θα ειναι.:)

Εγω παντως γνωριζω οτι μεχρι 10-15 ml ( αναλογως την διαμετρο των καλαμιων) δεν εχεις θεμα..

Και οντως το επιβεβαιωνω για 3 μηχανακια που εχω αλλαξει λαδια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μαμα κενο ( αερα) ποσο ειναι? ( βασικα μαλκιες ειναι αυτα.. με ml θα επρεπε ολοι να μιλαμε τες πα)

αν αλλαζεις λαδια μονο στην αναρτηση (χωρις να την λυσεις) ολο και λιγο λαδακι θα μεινει μεσα που δε θα βαλεις μετα, νομιζω τουαχιστον...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν αλλαζεις λαδια μονο στην αναρτηση (χωρις να την λυσεις) ολο και λιγο λαδακι θα μεινει μεσα που δε θα βαλεις μετα, νομιζω τουαχιστον...?

Βρε ναι οκ.. αλλα αν το αφησεις να στραγγιξει, ποσο ν ακρατησει μεσα.. 3-4ml? δεν νομιζω παραπανω

Υ.γ:Δεν ειμαι απολυτος βεβαια ε? Εγω εχω στο μυαλο μου οτι οταν λυνουμε για λαδια αλλαζουμε και τσιμουχες..(δικο μου κολλημα.. )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μονο λαδια θελω να αλλαξω μπροστα κ αυτο μονο και μονο γιατι ειναι 10 χρονων κ δε νομιζω να εχουν λυσει ποτε πιρουνι...Οι τσιμουχες μπροστα ειναι οι μαμα κ δεν εχουν προβλημα δεν εχουν ξεραθει ουτε εχουν δακρισει ποτε.Ηλια οταν λες 10-15ml εννοεις να εχει μεσα το πιρουνι? Δηλαδη συνεχιζω αφοβα με 90cm αερα που μου ειπαν? Ενα λιτρο λαδι θα μου φτασει?

ΥΓ Ισως το εχω καταλαβει αναποδα αλλα τα 90cm δεν συμαινουν οτι θα παρει μικρη ποσοτητα λαδιου? Ή κανονικα παιρνει λιγοτερα?

Τροποποιήθηκε από τον modeoner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε ναι οκ.. αλλα αν το αφησεις να στραγγιξει, ποσο ν ακρατησει μεσα.. 3-4ml?

αυτα τα 3-4 μλ ειναι που κρατανε και ολη τη βρωμα ...και σου μολυνουν μετα το καθαρο λαδι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μονο λαδια θελω να αλλαξω μπροστα κ αυτο μονο και μονο γιατι ειναι 10 χρονων κ δε νομιζω να εχουν λυσει ποτε πιρουνι...Οι τσιμουχες μπροστα ειναι οι μαμα κ δεν εχουν προβλημα δεν εχουν ξεραθει ουτε εχουν δακρισει ποτε.Ηλια οταν λες 10-15ml εννοεις να εχει μεσα το πιρουνι? Δηλαδη συνεχιζω αφοβα με 90cm αερα που μου ειπαν? Ενα λιτρο λαδι θα μου φτασει?

ΥΓ Ισως το εχω καταλαβει αναποδα αλλα τα 90cm δεν συμαινουν οτι θα παρει μικρη ποσοτητα λαδιου? Ή κανονικα παιρνει λιγοτερα?

το εχεις καταλαβει πολυ λαθος ...πρωτα πολλα ξαναθυμησου τις μοναδες μετρησης... μλ=ογκος ,cm=αποσταση ...οποτε το να μπερδευεις λαδι με cm ειναι ηδη λαθος ...

οταν λοιπον σου λεει 90cm αερα εννοει οτι γεμιζεις τη μπουκαλα λαδι οταν βαλεις οσο πρεπει , πρεπει απο την επιφανεια του λαδιου μεχρι το χειλος της μπουκαλας να υπαρχει μια αποσταση 90cm ...

παμε αλλιως ...πηγαινε στη κουζινα σου και γεμισε ενα ποτηρι νερο ... θελω να το γεμισεις τοσο , ωστε απο το χειλος του ποτηριου μεχρι εκει που ξεκιναει το νερο να υπαρχει αποσταση 5cm ...

καταλαβες?την αποσταση θα την μετρησεις με ενα μετρο το λαδι με ογκομετρικο δοχειο

Τροποποιήθηκε από τον nikolakiss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά επειδή κι εγώ σκέφτομαι σύντομα να αλλάξω πρώτη φορά μόνος μου, λάδια και τσιμούχες στο πιρούνι του μικρού ninja, έχω απορία: χρησιμοποιείτε κανονικά δυναμόκλειδο για να σφίξετε πάλι τις βίδες/παξιμάδια κλπ ή είναι πολυτέλεια; Βλέπετε χαλεποί καιροί και δεν περισσεύουν λ7 για τέτοια εργαλεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εχω 2 δυναμοκλειδα και δεν τα χρησημοποιησα σε πιρουνια ποτε, αν το παμε οπως πρεπει τοτε το δυναμοκλειδο ειναι απαραιτητο, αλλα μη νομιζεις οτι στα συνεργεια χρησημοποιουν... Εδω σφιγγουν κεφαλαρια με το χερι...

Και θα το πω παλι... Καλο ειναι οταν κανουμε δουλεια στο μπροστινο να το λυνουμε και να ελεγχουμε τη φθορα στα κουζινετα, συνηθως το καλαμι με το δισκοφρενο εχει μεγαλυτερη φθορα, ο τρομπας πρωην ιδιοκτητης του XR μου κατεστρεψε ετσι πιρουνι του και το πληρωσα εγω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου πω την αλήθεια μου πιο πολύ με απασχολεί ο άξονας μπροστά. Όσο να'ναι τα πιρούνια θα σφίξουν αρκετά αλλά ο άξονας θέλει αρκετά μεγάλες ροπές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρα καλα το ειχα καταλαβει απο την αρχη? 90cm αερα ομως? 90cm δεν παιζει να ειναι καλα καλα η μποτα...Δηλαδη ποσο λαδι παιρνει η καθε μπουκαλα?100ml? μου φαινεται πολυ περιεργο ή κατι δεν εχω καταλαβει σωστα.. Στο βιντεο τ μετραει αερα 12ποντους...θελεις να μου πεις οτι εγω θα βαλω περιπου 8 φορες λιγοτερο λαδι απο αυτον? Μιλαμε για motard παντα..

Στο manual γραφει...

Oil capacity 573 cm3

(20.2 lmp oz,

19.4 US oz)

Oil level 130 mm (5.12 in)

<Min.~Max.>

(From top of outer tube with inner

tube and damper rod fully compressed

without spring.)

80 ~ 150 mm

(3.15 ~ 5.91 in)

Oil grade Suspension oil

“01”

Inner tube outer diameter 46 mm (1.81 in)

Εδω αφηνει αερα 8-15cm...Εγω δεν γινεται να αφησω 90.....Μηπως εννοουσε 9 κ οχι 90? Υπαρχει καποιο σιτε,καποιος οδηγος,κατι που να λεει βασικες ρυθμισεις αναρτησης για supermoto?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου ειπε στανταρ 90...Αλλα ισως κ να εννοουσε χιλιοστα...Δεν ξερω εχω μπερδευτει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

]αυτα τα 3-4 μλ ειναι που κρατανε και ολη τη βρωμα ...και σου μολυνουν μετα το καθαρο λαδι

Ναι ρε συ, εγω απλα αναφερα, οτι αν δεν το λυσεις θα κρατησει περιπου τοσα ml. :)

Για αυτο εγραψα παραπανω, οτι το δικο μου κολλημα ειναι η αναρτηση να ανοιγει ολοκληρη και επι ευκαιρια να αλλαζεις και τσιμουχες

Αν και ηδη το βρηκες, οχι, 1 λιτρο δεν φτανει...

10-15 ml επιπλεον σε καθε μπουκαλα εννοω εγω.

Χωρις να θελω να γινω κουραστικος, επιμενω στην αλλαγη τσιμουχων...

Εφοσον λες για λαδια 10ετιας, ή δεν θα εχεις καθολου μεσα, ή θα ειναι λασπη..

Ασε και το αλλο.. θα κανεις οοολη την εργασια λυσε δεσε κλπ κλπ και αν σε 2 μηνες τελικα κλασουν οι τσιμουχες? Παλι θα πρεπει ν ακανεις ολη την εργασια απο την αρχη.. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφοσον λες για λαδια 10ετιας, ή δεν θα εχεις καθολου μεσα, ή θα ειναι λασπη..

Ασε και το αλλο.. θα κανεις οοολη την εργασια λυσε δεσε κλπ κλπ....

Σωστός ο Λιάς.

Τα χρόνια ειναι αρκετά, και μόλις λυθει το πηρουνι θα ζητησει τσιμουχες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι κι αλλιώς πρέπει να αφαιρεθούν οι τσιμούχες για να λύσεις το πιρούνι. Είναι ρίσκο να τις κρατήσεις γιατί νομίζω τραυματίζονται κατά τη διαδικασία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα