Jump to content
beter_1993

Έλεος πια με αυτά τα λαδώματα!!!

Recommended Posts

Και εγώ λάδωσα, ενώ δεν ήθελα. Αλλά δεν το έβλεπα να παίρνω το δίπλωμα με τίποτα, και εκείνη την περίοδο το είχα μεγάλη ανάγκη, γιατί τα έφτυσε το παλιό μου μηχανάκι, (50ρι) και έπρεπε οπωσδήποτε να το βγάλω για να μπορώ να αγοράσω άλλο. Γιατί ρε γ@moto να ζούμε σε αυτή τη χώρα; Δεν λέω πως αλλού είναι Παναγίες, αλλά αυτό που συμβαίνει εδώ είναι μεγάλο χάλι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ λάδωσα, ενώ δεν ήθελα. Αλλά δεν το έβλεπα να παίρνω το δίπλωμα με τίποτα, και εκείνη την περίοδο το είχα μεγάλη ανάγκη, γιατί τα έφτυσε το παλιό μου μηχανάκι, (50ρι) και έπρεπε οπωσδήποτε να το βγάλω για να μπορώ να αγοράσω άλλο. Γιατί ρε γ@moto να ζούμε σε αυτή τη χώρα; Δεν λέω πως αλλού είναι Παναγίες, αλλά αυτό που συμβαίνει εδώ είναι μεγάλο χάλι!

Οσο υπαρχουν ανθρωποι που φοβουνται ή βαριουνται ή δεν ξερω γω τι αλλο εχουν και καταληγουν να υποκυπτουν σε οτι τους πουν τοτε αυτο το χαλι θα χειροτερευει :) Νταξει αν ο αλλος σου βγαλει πιστολι και σου πει δωσε οτι εχεις μην σε σκοτωσω θα υποκυψεις. Αλλα στον καθε π@π@ρακο εξεταστη γιατι? Στο καθε παρανομο διοδιο γιατι? Κτλ κτλ κτλ ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξερετε κατι ομως,οκευ και εγω πηγα με την λογικη οτι να παν να γ@μηθουν δεν λαδωνω. και με κοψανε για ενα ρακτικα ανυπαρκτο λαθος! δεν ειναι οτι θελω να λαδωσω γιατι κανω λαθως την εξεταση και δεν περναω! τα κανω ΟΛΟΣΩΣΤΑ και κοβομαι! Κουφαλα δασκαλος? Κουφαλες εξεταστες? δεν ξερω.. παντως και τα λεφτα που θα ξαναδωσω τωρα για να το παρω, δεν μου περισευουν! και το κανω γιατι αν το ξαναδινα και δεν λαδωνα και τελικα με εκοβαν παλι, δεν θα χα λεφτα να ξαναδωσω..!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν κοπει καποιος,ποιο ειναι το ποσο που ξαναδινει?και που παει αυτο?γνωριζει καποιος?

ρωταω γιατι και εκει πουστια θα παιζει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξερετε κατι ομως,οκευ και εγω πηγα με την λογικη οτι να παν να γ@μηθουν δεν λαδωνω. και με κοψανε για ενα ρακτικα ανυπαρκτο λαθος! δεν ειναι οτι θελω να λαδωσω γιατι κανω λαθως την εξεταση και δεν περναω! τα κανω ΟΛΟΣΩΣΤΑ και κοβομαι! Κουφαλα δασκαλος? Κουφαλες εξεταστες? δεν ξερω.. παντως και τα λεφτα που θα ξαναδωσω τωρα για να το παρω, δεν μου περισευουν! και το κανω γιατι αν το ξαναδινα και δεν λαδωνα και τελικα με εκοβαν παλι, δεν θα χα λεφτα να ξαναδωσω..!

μιλα στο δασκαλο, απειλησε τον. παρα πολυ πιθανως να ειναι και αυτος συνενοχος. πες του το,δεν εκανα κανενα λαθος και με εκοψαν. αν ξανασυμβει αυτο, θα το φτασω οσο παει. εχω τις ακρες μου. πηγαινε και σε κανενα αστυνομικο τμημα να ενημερωσεις για το τι εχεις σκοπο να κανεις , αν εχεις σκοπο να δωσεις προσημειωμενα χαρτονομισματα, ή ακομα καλυτερα αν εχεις φιλο αστυνομικο. ενταξει, αν εισαι ασχετος και θες να πληρωσεις για να το παρεις, ενταξει, στην ελλαδα εισαι, καντο και μην το πεις πουθενα. αλλα οχι να σε υποχρεωνουν να πληρωσεις παρανομα και αφορολογητα αυτους αλλιως διπλωμα γιοκ ! εσυ πως το δεχεσαι? φτασ'το στα ακρα ! συνεννοησου με αστυνομικο τμημα ή με αυτες τις γραμμες για τους εκβιασμους που σου εστειλαν τα παιδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εδώ παλιά οποιος ήθελε δίπλωμα για αυτοκίνητο χωρίς λάδι δεν γινόταν καλή δουλειά αλλά ευτυχώς τα τελευταία 4-5 χρόνια ανοιξαν και άλλες σχολες και έσπασαν το μονοπώλιο και τα πράγματα έστρωσαν,ωστόσο το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στην αστυνομια και να φτιάξεις μπροστά τους τα προσημειωμένα λεφτά αλλά επειδή καποιοι δάσκαλοι δεν είναι γατάκια και τα βλέπουν τα λεφτά μην έχουν τίποτα καλά θα κάνεις να πάρεις απο βιβλιοπωλείο έναν μαρκαδόρο UV ο οποιος φένεται μόνο με υπέρυθρο φως και μετα να τον πας στα 4 :pimp:

όπως τον παρακάτω

http://www.kalogiannis.gr/show.php?PRD_Code=201322716138503935959203741367XX02278r7KKR3N61C381

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα τα άλλα τα δεν θα σε περάσουν και και και είναι πίπες. Εμένα αν θα με εκβιάζανε ήξερα πολύ καλά τι να κάνω. Κι εσύ ξέρεις τι είναι σωστό να κάνεις αλλά σκέφτεσαι την εύκολη λύση, οπότε τι το συζητάμε; Η λάδωσε να το πάρεις ή κάνε το σωστό. So simple.

Δεν εχει καθολου δικιο φιλε. Δεν εχεις ιδεα τι γινετια τα τελευταια χρονια με το λαδι και με τους εξεταστες που κοβουν τους παντες χωρις λογο. Τα εχω δει να γινονται και υπαροχυν μαρτυριες οπου και αν ρωτησεις.

Δεν το κανει κανεις επειδη ειναι η ευκολη λυση. Το κανει επειδη δε γουσταρει να σκαει τοσα λεφτα και να δινει ξανα και ξανα μεχρι να του τυχει να τον περασουν, ενω του αξιζει να παρει το διπλωμα.

Βεβαια υπαρχουν και οι ανιδεοι που βλεπουμ εκαθε μερα στο δρομο, που το κανουν μπας και το παρουν το ριμαδι.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά το Υπουργείο Συγκοινωνιών είναι γνωστό πως είναι από τα πιό διεφθαρμένα Υπουργεία.

Δεν είναι μόνο οι εξεταστές , αλλά και αυτοί που δίνουν τις άδειες για τα επικαθήμενα , τα βυτία κ.λ.π.

Ο μόνος τρόπος για να κλείσει αυτή η πληγή είναι να μην λαδώνουμε και να τους καταγγέλουμε συνεχώς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εδω στα χανια παντως δεν ακουγεται κατι για λαδωματα. εγω εδωσα μηχανη αμαξι και δεν μου ειπαν τιποτα , ουτε με ζορισαν. ισα ισα που οχι μονο δεν λαδωσα αλλα και δεν μου εκαναν και καμια ερωτηση.

στο αμαξι δε η εξεταση κρατησε 10 λεπτα ενω τα αλλα παιδια εκαναν 15-20.

και εγώ όταν έδωσα ούτε μου ανέφερε κανείς τίποτα για λάδωμα ούτε έχω ακούσει τίποτα από άλλους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταγγελία φιλαράκι. Έστω και απειλή καταγγελίας είναι ένα δυνατό όπλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχει καθολου δικιο φιλε. Δεν εχεις ιδεα τι γινετια τα τελευταια χρονια με το λαδι και με τους εξεταστες που κοβουν τους παντες χωρις λογο. Τα εχω δει να γινονται και υπαροχυν μαρτυριες οπου και αν ρωτησεις.

Δεν το κανει κανεις επειδη ειναι η ευκολη λυση. Το κανει επειδη δε γουσταρει να σκαει τοσα λεφτα και να δινει ξανα και ξανα μεχρι να του τυχει να τον περασουν, ενω του αξιζει να παρει το διπλωμα.

Βεβαια υπαρχουν και οι ανιδεοι που βλεπουμ εκαθε μερα στο δρομο, που το κανουν μπας και το παρουν το ριμαδι.

1ον - Εγώ ως κάτοχος επαγγελματικού διπλώματος έχω ιδέα του τι γίνεται. Πρόσφατα (Σεπτέμβριος 2013) έδωσα εξετάσεις για Π.Ε.Ι. (λεωφορείου) και σύμφωνα με την ομολογία του δάσκαλου έπεσα στη χειρότερη επιτροπή της ανατολικής Θεσ/νίκης ("Χρόνια έχει να περάσει κάποιος από τη σχολή μου με αυτά τα ^$&*^%**....", μου είπε). Πέρασα, με την πρώτη, χωρίς λιπαντικό. Δεν είμαι φαινόμενο. Απλά οδήγησα σωστά και τυπικά (90 λεπτά εξέταση με λεωφορείο μέσα στους δρόμους της Καλαμαριάς) χωρίς να δώσω κανένα δικαίωμα. Αν αυτό σας φαίνεται τόσο δύσκολο, δεν είστε έτοιμοι για εξετάσεις.

2ον- Αυτός ο μύθος του "δίνω συνέχεια και με κόβουν" να τελειώνει... Δεν μπορεί να πέφτει κανείς συνέχεια στην ίδια εξεταστική επιτροπή! Αν συμβαίνει αυτό, τότε το οργανώνει ο δάσκαλος και πρέπει ως πελάτης του να αντιδράσει ο υποψήφιος ανάλογα!... Υπάρχουν και τίμιοι εξεταστές, είτε το πιστεύετε, είτε όχι. Αν είστε σε περιοχή που υπάρχει μόνο μία εξεταστική επιτροπή, τότε γιατί δεν την ξεφορτωθήκατε ακόμη;...

Όχι στο λάδωμα. Να τελειώνουμε με αυτή τη λάσπη. Να είστε ΑΨΟΓΟΙ στην οδήγηση, να μην δίνετε κανένα δικαίωμα και όποιος σας μιλάει για λαδάκι, καταγγελία ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ, είτε είναι δάσκαλος, είτε εξεταστής!

Στο κάτω κάτω μερικοί πώς έχουμε πάρει ένα σκασμό διπλώματα με την πρώτη χωρίς λάδωμα; Υπεροδηγοί είμαστε;

Φοβάμαι κι εγώ ότι βολεύει, δυστυχώς, αυτή η κατάσταση, γι' αυτό δεν κάνουμε το παν για να την ξεφορτωθούμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει να ησουν απλα τυχερος.

Δε μπορει να σου εγγυηθει κανεις οτι δε θα κανεις ουτε ενα εντελως αδιανοητο "λαθος" για να σε κοψει οποιος θελει, ειδικα οταν μιλαμε για τοσο αγχωτικες καταστασεις. Ουτε χρειαζεται να πεσεις στην ιδια επιτροπη. Ειναι πολλοι αυτοι που λαδωνονται.

Δε γουσταρουν ολοι να ταλαιπωρουνται και να σκανε 150αρια για μλκς.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω αν γραφτηκε αλλα αν εχεις πληρωσει την πρωτη φορα παρασταση οσες φορες και να κοπεις μετα ειναι 10€ η επανεξεταση. Μη δωσεις δεκαρα παρα πανω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει να ησουν απλα τυχερος.

Μια απ'τα ίδια με τον Αλέξανδρο. Ομοιως και άλλα 3 άτομα του συγγενικού μου κύκλου.

Πόση τυχη πιά ?

Να πα να σπρωξω στην Αλγερία που δινει 300 απόδοση... :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω αν γραφτηκε αλλα αν εχεις πληρωσει την πρωτη φορα παρασταση οσες φορες και να κοπεις μετα ειναι 10€ η επανεξεταση. Μη δωσεις δεκαρα παρα πανω

+50.

Φίλε, έχεις μπλέξει με καραγκιόζη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε τι περιμενες εκει στην Αττικη?Αμα δεν λαδωσεις,χαιρετα το διπλωμα..Νομος...

Αυτο γινετε τοσα χρονια και ειδικα τωρα με την οικονομοκι κριση ο ενας στους 5 που δεν επαιρνε τωρα θα παρει και αυτος.

Και εγω το 2010 που εδωσα για αμαξι και μηχανακι στη δυτικη αττικη,συγκεκριμενα Ελευσινα,εμενα με ειχαν με το αμαξι 35 λεπτα και με εξεταζαν ενω τους αλλους 4 απο την σχολη οδηγων τους τακτοποιησαν πανω στο 10λεπτο..

Αντιστοιχα και με το μηχανακι εμενα με εκοψαν μαζι με ενα φιλο ο οποιος ουτε αυτος ειχε λαδωσει και μια γκομενα δεν κατεβηκε καν απο το αμαξι και το πηρε..

Εως την ημερα που εδωσα για α2 στο υπουργειο δυτικης πελοποννησου στο Πυργο Ηλειας..

Αξιοπρεπεστατοι εξεταστες,η εξεταση εγινε οπως πραγματικα επρεπε να γινει και μετα απο κουβεντα που ειχα με τον φιλο μου τον ιδιοκτητη της σχολης οδηγων μου ανεφερε συγκεκριμενα:εδω δεν λαδωνουν,αμα λαδωσεις κοπηκες...

Για αυτο και ενω την μηχανη την πηγαινα αψογα(6 χρονια οδηγο μοτοσακο) και παλι εκανα ολα τα υποχρεωτικα μαθηματα..

Μακαρι να μπορουσαμε ολοι να διναμε εξετασεις σε υπουργεια οπως αυτα της Δυτικης Πελοποννησου ή ακομα καλυτερα και ουτοπικα ολα τα υπουργεια να δουλευαν οπως αυτα στον Πυργο Ηλειας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια απ'τα ίδια με τον Αλέξανδρο. Ομοιως και άλλα 3 άτομα του συγγενικού μου κύκλου.

Πόση τυχη πιά ?

Να πα να σπρωξω στην Αλγερία που δινει 300 απόδοση... :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Οταν εδινες εσυ επαιζε τοσο πολυ αυτη η "μοδα" με τα λαδωματα?

Τι να σου πω. Εγω μονο τον εαυτο μου και ενα φιλο ξερω που το πηραμε με την πρωτη χωρις λαδωμα.

Οχι οτι ολοι οι αλλοι αδικηθηκαν, αλλα εχει γινει και αυτο αρκετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με την κοπελα μου που δε λαδωσε και κοπηκε εδινε αλλος ενας ο οποιος σε ολη την εξεταση κουναγε μονο το τιμονι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλαρακι σορρυ που στο λεω αλλα ο δασκαλος σου ειναι για πολλες κλωτσιες!!! Εφοσον ολοι οι δασκαλοι ξερουν ποιοι εξεταστες τα παιρνουν και ποιοι οχι δεν επρεπε να σε αφησει να δωσεις αλλα βλεπεις απο αυτα περνουν και το μερίδιο τους καποιοι δασκαλοι και οχι ολοι.

Εμενα ο δικος μου οταν του αναφερα για λαδωμα δεν ηθελε να ακουσει κουβεντα και αν μας καθοντουσαν λαμογια εξεταστες θα σηκωνομασταν και θα φευγαμε και θα πηγαινα να ξαναδωσω σε 3-4 μερες, αλλα ευτυχως δεν κατσαν!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στη αρχη μου λεει οτι ειναι πολυ καλοι εξεταστες! Με τον εναν μονο μπουνιες δεν επαιξα! Το οτι ειναι εξεταστης μου δεν σημαινει οτι ειναι μαγκας η νταβατζης και φαιρεται οπως θελει! Και φαινονταν στην μουρη του πως ειχε σκοπο να με κοψει επειδη δεν λαδωσα! Στο αμαξι ειχα την υποδιευθυντρια μεσα και εναν αλλον και επειδη εκεινος ο δασκαλος (που ειναι φιλος) μου πε δεν σαφηνω να λαδωσεις, εισαι καλος, οδηγα κανονικα και περνα. Και ετσι εγινε! Ισχυει οντως αυτο για την επανεξεταση οτι δεν πληρωνεται?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαι το σημαντικοτερο ειναι πως αν με ξανακοψουν επειδη δεν λαδωσα δεν θα χω τα λεφτα να ξαναδωσω, οποτε ας πανε στον διαολο! Τελικα αυτο το "οδηγα εσυ σωστα και ολα καλα θα πανε" ειναι μουφα! Ειδα πως το σωστο ειναι " λαδωσε εσυ και ολα καλα θα πανε, ακομα και αν πεσεις κατα την εξεταση η αν τρακαρεις!" Ξεφτυλες!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξαρτάται πάρα πολύ σε ποιους θα πέσεις,ίσως υπάρχουν και κάποιοι που δεν θέλουν λάδωμα αλλά οι περισσότεροι δεν αφήνουν τίποτα..

Εμένα ας πούμε,την 1η φορά που μ'είχανε κόψει για το Α1,δεν χρειάστηκε καν να ανέβω στο παπί.

Μου λέει πάρτο στα χέρια και κάνε δέκα βήματα,το κάνω και μου λέει κόπηκες,γιατί πριν ξεκινήσεις δεν γύρισες να κοιτάξεις αν έρχεται κανείς. (μέσα στην πίστα).

Από τους συγκεκριμένους 2 άτομα πέρασαν χωρίς λάδι,ο ένας ήταν φίλος και τον είχαν 20 λεπτά έξω τον έκαναν βόλτα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξαρτάται πάρα πολύ σε ποιους θα πέσεις,ίσως υπάρχουν και κάποιοι που δεν θέλουν λάδωμα αλλά οι περισσότεροι δεν αφήνουν τίποτα..

Εμένα ας πούμε,την 1η φορά που μ'είχανε κόψει για το Α1,δεν χρειάστηκε καν να ανέβω στο παπί.

Μου λέει πάρτο στα χέρια και κάνε δέκα βήματα,το κάνω και μου λέει κόπηκες,γιατί πριν ξεκινήσεις δεν γύρισες να κοιτάξεις αν έρχεται κανείς. (μέσα στην πίστα).

Από τους συγκεκριμένους 2 άτομα πέρασαν χωρίς λάδι,ο ένας ήταν φίλος και τον είχαν 20 λεπτά έξω τον έκαναν βόλτα..

Εμενα προσπαθουσαν να με αγχωσουν απο τις ερωτησεις που μου καναν για την θεωρια. του απαντησα κανονικα, με εβαλε να το τσουλησω, εκανα την πιστα και αρχισαν να φορτωνουν. και κατι ειπαν μεταξυ τους οταν ημουν μακρια λιγο πριν βγω για την πορεια! Ειπε ο δασκαλος και καλα οτι θα τα κανονισει για την δευτερα με τους εξεταστες για να λαδωθουν να περασω να ξεμπερδευω! αν ειχα την οικονομικη ανεση ανετα θα πηγαινα χωρις λαδι ξανα! Αλλα οταν το περασω και το χω στο χερι μου θα περασω απο το υπουργειο και θα αρχισω να τους φωναζω πως ειναι ξεφτυλες που λαδωνονται και γενικα θα τα πω δυνατα να ακουστω στους υποψηφιους και στους δσκαλους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε και σύντροχε μη γίνεις πρόβατο. Η δουλειά βρωμάει από την πλευρά του δασκάλου σου φοβάμαι. Έχω την αίσθηση ότι δεν κόπηκες λόγω λαδώματος αλλά για κάποιο άλλο λόγο. Είτε έπεσες σε μαλάκες, είτε κάτι δεν έκανες καλά, είτε κάτι τους φάνηκε ότι δεν έκανες καλά, δεν ξέρω. Νομίζω όμως ότι ο δάσκαλος σου προσπαθεί να εκμεταλλευτεί αυτό το γεγονός, για να σου τα τσιμπήσει. Ίσως σε είδε μπόσικο, επιρρεπή δηλαδή στο να λαδώσεις και ρίχνει άδεια (ότι τάχα οι εξεταστές θέλουν λάδι) για να πιάσει γεμάτα. Άλλωστε αν αποφασίσεις να λαδώσεις σ΄αυτόν θα τα δώσεις να τους τα δώσει και καλά. Ίσως θεωρεί ότι θα περάσεις την επόμενη σίγουρα. Άν ξανακοπείς, θα βρεί μια άλλη δικαιολογία και μπορεί να σου τα επιστρέψει κιόλας. Κάνε του σαφές ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΛΑΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΞΑΝΑΚΟΠΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΨΑΞΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟ. Πίστεψέ με δεν τον συμφέρει από καμία άποψη.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα