Jump to content
HLIAS

Smart for two...700cc γνωμε-αποψεις [αγορα αυτοκινητου]

Recommended Posts

επειδή ασχολούμαι με ανταλλακτικά μπορώ να σου πω ότι αν πιάνουν τα χέρια σου πάρτο αν όχι άστο. Και γω σκεφτομόμουν να το αγοράσω μέχρι πριν λίγο καιρό αλλά πλέον το εγκατέλειψα. Νομίζεις ότι είναι οικονομικό αλλά είναι πιο ακριβό στα σερβις του τα οποία είναι ακριβότερα και συχνότερα από αμαξια παρόμοιας κατηγορίας. Τα 600άρια είχαν ένα σκασμό προβλήματα ειδικά στα ηλεκτρικά πάρα πολλά περιστατικά με βραχυκυλώματα και κάποιες περιπτώσεις φωτιάς αλλά και κινητηριακά. Τα μηχανικα του τα ξέρεις από 80000-130000 πάς για ανακατασκευή ανάλογα και την συνττήρηση που του κάνεις. Τα 700άρια πιο ανθεκτικά ως προς τα ηλεκτρικά τους, τουλάχιστον δεν καιγόντουσαν αλλά μένουν υπερευαίσθητα. Ψιλοπροβληματάκια τα έχεις κάτι φλασιέρες και κάτι τέοτοιά αλλά κινητηράκι καλύτερο.Το καλό είναι ότι βρωμάει ο τόπος απο ανταλλακτικά και οι τιμές τους χαμηλές αλλά έχεις χρόνο να τρέχεις συνεργεία? Πάμε και κατανάλωση στα 700άρια μέσα στην πολή χαμηλή εφόσον το πας και προσεκτικά στο γκάζι του αν αρχίσεις τίποτα ψιλοαρπάγματα τα 9/100 τα βλέπεις άνετα και ωραία.

Γνώμη μου αφου θες μικρό οικονομικό πάρε ένα yaris που δεν βγάζει τιποτα 1.0cc σκυλί και το παλιό και το καινούριο του 06. Σπάνιες περιπτώσεις του να βγάλανε κάτι το οποίο διορθώθηκε και τέλος.

Τροποποιήθηκε από τον BLoR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μία ψήφος για το Panda 4X4 και από εμένα αν και βλέπω ότι το αμέσως προηγούμενο μοντέλο είναι τσιμπημένο.

Κατά τα άλλα μου κάνει εντύπωση η μικρή διάρκεια ζωής του κινητήρα του Smart, ούτε μηχανάκι να ήταν. Τα κακά του downsizing;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πασά μου όλα είναι σχετικά. Τα αστερία, οι κλωβοί ασφαλείας και τα ρέστα αξία έχουν μονο στα πειράματα στα τεστ και στις μέτρησης και υπό την προϋπόθεση ότι στην πραγματική ζωή δεν θα χρειαστεί να έρθεις αντιμέτωπος με σοβαρό αμάξι σε σχετικά υψηλή ταχύτητα. Διότι τα τεστ είναι χρήσιμα και αξιόπιστα όταν τρακάρει σμαρτ και σμαρτ η σμαρτ με χαρτοπετσέτα, καμία άξια δεν έχουν αν τρακάρεις με σοβαρό αμάξι και ειδικότερα με καμία βαριά μερσεντές που το σμαρτακι θα παίξει το ρόλο του αποσβεστήρα της σύγκρουσης και θα αλλάξει σχήμα σχέδιο και όνομα για την ελάχιστη γρατσουνιά που θα προκαλέσει στον προφυλακτήρα της μερσεντές.

Aσ μας πει καποιος ειδικος ποιος επαθε την μεγαλυτερη ζημια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζητούμενο είναι να πάθουν τη μικρότερη δυνατή ζημιά οι επιβάτες, και όχι το αυτοκίνητο!

Στο παραπάνω video το μερσεντόνι έπαθε χειρότερη ζημιά και αυτό γιατί έχει ζώνες απορρόφησης της ενέργειας σύγκρουσης για να μεταφέρεται όσο το δυνατόν λιγότερη στους επιβάτες.

Το Smart από την άλλη με τον άκαμπτο κλωβό δεν παραμορφώνεται αλλά μεταφέρει σχεδόν όλη την ενέργεια στους επιβάτες κάτι το οποίο φυσικά μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζητούμενο είναι να πάθουν τη μικρότερη δυνατή ζημιά οι επιβάτες, και όχι το αυτοκίνητο!

Στο παραπάνω video το μερσεντόνι έπαθε χειρότερη ζημιά και αυτό γιατί έχει ζώνες απορρόφησης της ενέργειας σύγκρουσης για να μεταφέρεται όσο το δυνατόν λιγότερη στους επιβάτες.

Το Smart από την άλλη με τον άκαμπτο κλωβό δεν παραμορφώνεται αλλά μεταφέρει σχεδόν όλη την ενέργεια στους επιβάτες κάτι το οποίο φυσικά μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Εκτός αυτού παίζει ρόλο και η μάζα του αυτοκινήτου αφού επηρεάζει το πως θα μεταβληθεί η κινητική του κατάσταση.

Η Mercedes ας πούμε που έχει την 3πλάσια μάζα απλώς σταματάει απότομα.

Το Smart ως πιο ελαφρύ σταματάει απότομα και εξοστρακίζεται στην αντίθετη κατεύθυνση σαν μπαλάκι του πινγκ πονγκ.

Η αρχή διατήρησης της ορμής που μας μάθαιναν και στο σχολείο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπουρδέλο και σου συστήνω να μείνεις μακριά του. Μπόλικες ζημιές.

Επίσης, γνωρίζω μπόλικο κόσμο που έχει σκοτωθεί με δαύτα. Και εντός πόλης....

Πάρε κάτι άλλο σε 1000αράκι τύπου aygo, c2 κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρε το saxo μου, ειναι 14 χρονων και εχει μονο 300000 χιλιομετρα, ειναι και ατουμπαριστο, καιει και 7 μεικτο. Τζαμπα πραμα!

Παντως χωρις πλακα αν το σκεφτεσαι σοβαρα πουλαει ενας φιλος μου ενα καρτ αγωνιστικο με μοτερ 100αρι ROTAX ειναι απο ανακατασκευη, ξυριζει λεμεεεεες...

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μόνο Σμάρτ που θα ήθελα, είναι αυτό:

smart_car_mods1.jpg

(Χωρίς τους γερμανικούς σταυρούς, εννοείται.............)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aσ μας πει καποιος ειδικος ποιος επαθε την μεγαλυτερη ζημια

ο μπροστινος χωρος της mercedes ειναι κατασκευασμενος ωστε σε πριπτωση συγκρουσης να διπλωνει μεχρι ενα σημειο για να κανει αποσβεση κραδασμων. μπορει να εχει μεγαλυτερη ζημια αλλα οι ανθρωποι μεσα δεν εχουν καταλαβει οτι τρακαραν , ενω οπως ειδες το smart εκανε τουμπα. ο χωρος αποσβεσης που εχει το smart ειναι αυτο το ελαχιστο που εχει για μουρη. επισης αν το smart πεσει σε κατι "ψηλοφτερο" οπως μια νταλικα , το κουβουκλι και αυτος ο χωρος δεν προλαβαινουν να κανουν απολυτως τιποτα.

ον τοπικ. σε περιπτωση που χασεις ελεγχο πηγαινοντας με 110-120 γινεται αυτο:

και θα μεινω στην τελευταια φραση του βιντεο : So how much (stick?) can a smart take ; a lot. But that can't be said for its passengers.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα προσθέσω μαζί με το προηγούμενο σχόλιο που έκανα ότι η ασφάλεια του είναι καλή για το είδος του αυτοκινήτου. Έχει τελική120 άρα σου λέει ότι η ταχύτητα που προορίζεται είναι στα όρια της πόλης που τα επίπεδα προστασίας του είναι καλά. Αν τώρα κάποιος θέλει να το πηγαίνει τσίτα και το προορίσει για ταξίδια δεν φταίει το αμάξι και η προστασία του. Στην ελλάδα αρκετοί τα χουν για μικτή χρήση πόλη-ταξίδια. Είναι καθαρά για πόλη και φαίνεται. Οπότε μην μας λογοκρίνουμε επειδή στα crash test τρακάρει με μερσεντες με 50+50 ή και παραπάνω χλμ και το βγάζουμε σκάρτο. Οι ταχύτητες πρόσκρουσης στην πόλη είναι πολύ μικρότερες. Κανονικά δεν είναι ουτε για περιφερειακό. Προσφέρει ασφάλεια συγκρητικά με την χρήση που προρίζεται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλία εγώ σαν δεύτερο αμάξι πόλης πήρα αυτό

1334939246_2.jpeg

μικρό , οικονομικό ( 6,5/100 μέσα στην πόλη ) , κάνεις ταξιδάκια άνετα και στο παρκάρισμα βολεύεται εύκολα.

Το smart μόνο σαν παιχνίδι μπορώ να το δω , όχι σαν αυτοκίνητο που θα νοιώθω ασφάλεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα. Έχω μείνει άναυδος από το τι γράφεται εδώ μέσα. Αλλά όλοι ξέρουμε πως η γνώμη είναι σαν τη κωλ...δα: ο καθένας έχει από μία. Και θα θέσω κάποια απλά ερωτήματα: από όσους απάντησαν στο ερώτημα του φίλου, πόσοι είναι κάτοχοι smart 700 και πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει; Κάθε πότε αλλάζουν λάδια και με τι ποιότητας; Καθότι ο κινητήτας είναι τούρμπο, πόσοι έχουν βάλει πυρόμετρο και από αυτούς πόσοι ξέρουν να το διαβάζουν;

Αναμένω απαντήσεις ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και θα μεινω στην τελευταια φραση του βιντεο : So how much (stick?) can a smart take ; a lot. But that can't be said for its passengers.

Aστοχο βίντεο,μιας και μιλάει ο Ηλίας για το 3ης γενιάς smart και όχι για το πρώτο.Οκ, γράφουμε για να γράφουμε,άλλα ντάλλα..

Ηθελα νάξερα όλοι εσείς που γράφεται όλα αυτά,τόχετε ? το πληρώνεται ? το συντηρείτε βάσει μάνουαλ?

Και εάν ναι τότε μιλάμε..

Ναι τόχω και δεν είμαι φαν του,αλλά αγοράστηκε για συγκεκριμένο λόγο,το συγμεκριμένο αυτοκίνητο,για την οικονομία του μιας και καίει λιγότερο απο το Crypton x στην ίδια διαδρομή με τον ίδιο οδηγό..Δεν σας λέω ότι το συντηρώ μόνος μου,αλλά μιας που ήμουν στη εγγύηση αγοράς του το απλό servis του, η αλλαγή λαδιών που λέμε, (λάδια,φίλτρο) και γνήσια Μercendes με εργασία απο 45 έως και 60 όπου σας πιάσουν.Δεν τα θεωρώ ακριβά για ένα αυτοκίνητο αγοραστικής αξίας14.000€

Τώρα, εάν αξίζει η αγορά του ή όχι είναι άλλη ιστορία και περνάει στις καθημερινές προτεραιότητες του καθενός, αλλά δε παύει να είναι τίμιο.Μιλάω για το τελευταίο smart και φυσικά πάντα για το πετρέλαιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατ αρχήν καλά κάνεις κ το πήρες για οικονομία κλπ ΑΛΛΆ να κάνουνε σαφές ότι συγκρινεις παπί (2700) με αυτοκίνητο (14000). Εξ ορισμού την οικονομία του diesel την έχεις προ πληρώσει. Επίσης σε σύγκριση παπί σμαρτ Ναι το σμαρτ είναι ασφαλέστερο. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση οι νόμοι της φυσικής(αδράνεια κ ορμή) δεν αλλάζουν όσο άκαμπτος κι αν είναι ο κλωβος. Τα περί εργαστηριακων αποτελέσματων έχουν αμφισβητηθεί πολλάκις στη πραγματική ζωή όπου η σύγκρουση δεν είναι σε ελεγχόμενο περιβάλλον αλλά σε κολωνα οπου το σμαρτ την περνάει ανάμεσα.

Ξαναλέω ότι για μέσα στη πόλη κ ως εναλλακτική του παπιου μόνο για θέμα ασφάλειας είναι ιδανικό

Τροποποιήθηκε από τον Typhoon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λέμε τη γνώμη μας αλλά δε βοηθάμε το Λιάκο πάντως όσοι δεν είμαστε κάτοχοι και αυτό είναι η αλήθεια.

Νομίζω πως μόνο ο Γιάννης μπορεί να παραθέσει στοιχεία αξιόπιστα σαν κάτοχος, οι λοιποί μη κάτοχοι......απλά άποψη περί πρακτικότητας ομορφιάς κλπ άκρως υποκειμενικά όχι αντικειμενικά.

Κάποιος φίλος ανέφερε μόνο κάτι για πυρόμετρο στον υπερσυμπιεστή και απόρησα γιατί.

Ίσως να βοηθήσει και τον Ηλία.

Έχω και γω αμάξι με υπερσυμπιεστή και με πυρόμετρο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, προσέχω μόνο μετά από πλάκωμα μεγάλου ταξιδίου αλλά και συνήθως στα πλαίσια <<προσέχουμε για να έχουμε>> να το αφήνω στο ρελαντί για 3 λεπτά σύμφωνα και με τις οδηγίες της μανούλας του αλλά σε πυρόμετρο δεν τόχω βάλει ποτέ από το 2001 που τόχω και με 86.000 χλμ (καλά ελάχιστα, μηχανάκι φούλ).

Για ποιό λόγο να το κάνω αυτό και πού προβλέπεται στα έχοντα υπερσυμπιεστή? :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα. Έχω μείνει άναυδος από το τι γράφεται εδώ μέσα. Αλλά όλοι ξέρουμε πως η γνώμη είναι σαν τη κωλ...δα: ο καθένας έχει από μία. Και θα θέσω κάποια απλά ερωτήματα: από όσους απάντησαν στο ερώτημα του φίλου, πόσοι είναι κάτοχοι smart 700 και πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει; Κάθε πότε αλλάζουν λάδια και με τι ποιότητας; Καθότι ο κινητήτας είναι τούρμπο, πόσοι έχουν βάλει πυρόμετρο και από αυτούς πόσοι ξέρουν να το διαβάζουν;

Αναμένω απαντήσεις ...

Πρώτο post και τόσο προσβλητικό και επιθετικό. Θα ήθελες να μας πείς τη σχέση σου με τα smart?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

....Έχω ........... κωλ...δα..........

:clapping2:

Και εμείς έχουμε αλλά την χρησιμοποιούμε μόνο εκεί που πρέπει (και όχι για να προσβάλλουμε άλλους)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που γίνεται με το smart, μου θυμίζει την Ελληνική πολιτική σκηνή (και θέατρο του παραλόγου).

ΌΛΟΙ είναι εναντίον του, αλλά βρωμάει ο τόπος από δαύτο. Δεν υπάρχει γωνιά που να μην υπάρχει ένα.

Αντίστοιχα, ΚΑΝΕΙΣ δεν ψηφίζει μπλε και πράσινους κόκκους, αλλά την πλειοψηφία παίρνουνε 10ετίες τώρα και μας κυβερνάνε πατάνε.

:greece: :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικα ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!

Σε γενικες γραμμες συμφωνουμε με τους περισσοτερους.

Δεν ξερω αν θα καταληξω σε σμαρτ. Κοιταω και αλλα.

Παντως μερικοι το θαβετε λιγο αδικα..

Η Ασφαλεια, σε συνθηκες πολης ειναι σε πολυ καλα επιπεδα.

Η αξιοπιστια του 700 ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το 600.

Το τουρμπο για να σου μεινει ''για μια ζωη'' θελει ζεσταμα, για τα λαδια που περνανε απο την τουρμπινα, καθως και χαλαρωμα-ρελαντι για 3-5 λεπτα αν το εχεις σκισει. Και ολα αυτα για να μην μειινουν καταλοιπα ''καρβουνιλας'' πανω στο αξονα της φτερωτης.. Οι γνωστες συμφωνουν?

Θα κοιταξω και αλλα αυτοκινητακια παντως.. εχω μπερδευτει λογω χαμηλου μπατζετ καθως και ελλειψης ενδιαφεροντος για τα αυτοκινητα..

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικα ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!

Σε γενικες γραμμες συμφωνουμε με τους περισσοτερους.

Δεν ξερω αν θα καταληξω σε σμαρτ. Κοιταω και αλλα.

Παντως μερικοι το θαβετε λιγο αδικα..

Η Ασφαλεια, σε συνθηκες πολης ειναι σε πολυ καλα επιπεδα.

Η αξιοπιστια του 700 ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το 600.

Το τουρμπο για να σου μεινει ''για μια ζωη'' θελει ζεσταμα, για τα λαδια που περνανε απο την τουρμπινα, καθως και χαλαρωμα-ρελαντι για 3-5 λεπτα αν το εχεις σκισει. Και ολα αυτα για να μην μειινουν καταλοιπα ''καρβουνιλας'' πανω στο αξονα της φτερωτης.. Οι γνωστες συμφωνουν?

Θα κοιταξω και αλλα αυτοκινητακια παντως.. εχω μπερδευτει λογω χαμηλου μπατζετ καθως και ελλειψης ενδιαφεροντος για τα αυτοκινητα..

Δεν θα απαντήσω, περιμένω την απάντηση του συμφορουμίτη παραπάνω που κάτι ανέφερε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλία, έχει πολύ αξιόλογα και σύγχρονα "μικρά" αυτοκίνητα, με συμβατική τεχνολογία. Μπορεί να είναι λιγότερο μουράτα και ελάχιστα μεγαλύτερα στο μέγεθος, αλλά σίγουρα θα είναι πιο αξιόπιστα.

Δες και εδώ http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38243.asp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα