Jump to content
manos437

Ελληνάρας μάνκας - Παραβίαση φαναριού

Recommended Posts

Ήρθε λοιπόν και η δικιά μου σειρά..

- Περιμένω πρώτος στο φανάρι υπομονετικά να ανάψει πράσινο.

- Ανάβει πράσινο ξεκινάω με λίγο γκάζι.

- Αμέσως μόλις ξεκίνησα, στο δεξί φανάρι 60 μέτρα ποιο κάτω βλέπω ένα ΙΧ να έρχεται κομμάτια. Αφήνω γκάζι.

- Κάνω να ανοίξω γκάζι ακούω ένα βουητό, κοιτάω δεξιά(από το ίδιο φανάρι) και βλέπω έναν τράκτορα (χωρίς να τραβάει φορτίο) να έρχεται ΚΟΜΜΑΤΙΑ. Φρενάρω απότομα - σκεφτείτε ότι πέταξε κώλο η νταλίκα στην στροφή.

- Άδειος δρόμος μπροστά ανοίγω σχεδόν τέρμα το γκάζι και σε χρόνο d/dt βλέπω στα 5 μέτρα ένα τουοτα του '90 με σαρίκι στον καθρέπτη κρεμασμένο και 15 δείκτες πάνω αριστερά από τον οδηγό (ξέρετε αυτά που έχουν οι κακοκάγκουρες) μπροστά μου. Μια που τσιμπάω τα φρένα, μία μου έχω καρφωθεί στην πίσω αριστερή πόρτα του με ταχύτητα ~35Km/h.

- To μηχανάκι πέφτει αριστερά εγώ πηδάω δεξιά. Ευτυχώς μόνο τα παπούτσια μου ακούμπησαν άσφαλτο.

- Πετάω το κράνος στον δρόμο απο τα νεύρα μου, και κατευθείαν παίρνω την αστυνομία.

- Με ρωτάνε αν υπάρχει τραυματισμος, κοιτάω το σώμα μου προς τα κάτω, φένονται όλα στην θέση τους, τους λέω οχι. Μου λένε πάρε την ασφαλιστική κατευθειαν.

Απολογισμός: 1) ένα fly 100 (ευτυχώς που δεν είμουνα με το μεγάλο) άχρηστο. Λάδια στον δρόμο, όλο το μπροστινό διαλημένο, η αριστερη πλευρά χάλια - έφυγε και η πινακίδα :Ρ

Το συμβάν συνέβη στην Κνωσσού, κάτω ακριβώς από την γέφυρα που περνάει η εθνική οδός. Εγώ πήγαινα προς το κέντρο και οι μ@λάκες έβγεναν από την εθνική οδό προς την Κνωσσό.

(η φωτογραφία δεν είναι καλή δεν δείχνει το πραγματικό μέγεθος της ζημιάς

10153484_10203598811867380_1329597532_n.jpg

Το μηχανάκι έπαθε 700€ ζημιά σύμφωνα με την ασφαλιστική. Ζήτησα να τα πάρω μετρητά για να πάρω καινούργια μηχανάκι, όπως και έγινε. (+100€ κράτησε το τρακαρισμένο μηχανάκι ο έμπορος)

Αυτό ήταν το θετικό στην ιστορία, με το ζόρι έπιανε 400€ το 6ετίας fly 100 με 30.000km

Και εδώ ο αντικαταστάτης για τις μετακινήσεις μέσα στην πόλη - fly 125ie 3V (χειρότερη φωτογραφία δεν γινόταν)

IMG_20140623_220253.jpg

Με 5€ βενζίνη έκανα 120km (με το παλιό με το ζόρι 90).

Ωραία φρένα (δισκόφρενα μπρος πίσω),

άπειρος χώρος κάτω από την σέλα (2x από πριν) καθώς το ντεπόζιτο της βενζίνης και η μπαταρία είναι μπροστά,

διπλάσια υποδυναμη (σχεδόν) από το προηγούμενο (6,7hp vs 11,9)

Σε γενικές γραμμές καμιά σχέση με τον προκάτοχό του. Διαφορετικά εντελώς. Πιστεύω ότι είναι ένα πολύ ολοκληρωμένο σκουτεράκι για την καθημερινότητα.

Μόνο αρνητικό προς το παρών: το κεντρικό σταντ έχει απόσταση 3 δάκτυλα από την άσφαλτο και στις μεγάλες λακούβες βρίσκει άσφαλτο.

Τροποποιήθηκε από τον manos437

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγινε ακριβως το ιδιο με εμενα πριν 1 ωρα αλλα την γλιτωσα γιατι εκανα ελιγμο.

Στο φαναρι που τρελαθηκα και τον αρχισα στις γλυκες ερωτησεις η απαντηση ηταν δεν σε ειδα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν κατάλαβα τπτ.

Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα? 3 οχήματα πήγαν να περάσουν με κόκκινο στο ίδιο φανάρι?

Πολύ τυχερός ήσουν. Και αφου ξεμπέρδεψες και με ασφαλιστικές και βγήκες και κερδισμένος, ειναι καταπληκτική έκβαση.

Το κράνος έσπασε? Δε στο αποζημιώσαν κιαυτο ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γιατι ανοιγοκλεινες το γκαζι σαν παράλυτος?

οταν υπαρχει κίνδυνος εμπρος σταματάμε, δεν ανοίγουμε τερμα γκαζι και YOLO

επισης μετα απο μια παρανομία ή κίνδυνο συχνα ερχονται καπακι και αλλες

αν δεις 1 παιδι να τρεχει να πιασει μια μπαλα δεν ανοιγεις τερμα γκαζι μπορει να εμφανιστει ενα τσουρμο ακομα

αν δεις ενα προβατο δεν ανοιγεις τερμα, στην επομενη στροφη μπορει να ειναι το κοπαδι

οταν περασει ενας με κοκκινο πιθανον να τον ακουλουθησουν και αλλοι

και παει λεγοντας

οι νταλικες? τι φαση? το τρακτερ πως μπορει και πηγαίνει κομματια? δεν καταλαβα και πολλα απο την ιστορια

περιφερειακή οραση δεν εχεις? δεν τον ειδες που ηταν 5 μετρα κοντα σου?

περαστικα και μια χαρα σου ηρθε με καλύτερο μοτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν κατάλαβα τπτ.

Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα? 3 οχήματα πήγαν να περάσουν με κόκκινο στο ίδιο φανάρι?

Πολύ τυχερός ήσουν. Και αφου ξεμπέρδεψες και με ασφαλιστικές και βγήκες και κερδισμένος, ειναι καταπληκτική έκβαση.

Το κράνος έσπασε? Δε στο αποζημιώσαν κιαυτο ε?

3 οχήματα πέρασαν με κόκκινο και όχι το ένα πίσω απο το άλλο, αλλά με αποστάσεις μεταξύ τους.

το κράνος δεν έσπασε, αλλά μου έδωσαν δώρο ένα με το μηχανάκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γιατι ανοιγοκλεινες το γκαζι σαν παράλυτος?

οταν υπαρχει κίνδυνος εμπρος σταματάμε, δεν ανοίγουμε τερμα γκαζι και YOLO

επισης μετα απο μια παρανομία ή κίνδυνο συχνα ερχονται καπακι και αλλες

αν δεις 1 παιδι να τρεχει να πιασει μια μπαλα δεν ανοιγεις τερμα γκαζι μπορει να εμφανιστει ενα τσουρμο ακομα

αν δεις ενα προβατο δεν ανοιγεις τερμα, στην επομενη στροφη μπορει να ειναι το κοπαδι

οταν περασει ενας με κοκκινο πιθανον να τον ακουλουθησουν και αλλοι

και παει λεγοντας

οι νταλικες? τι φαση? το τρακτερ πως μπορει και πηγαίνει κομματια? δεν καταλαβα και πολλα απο την ιστορια

περιφερειακή οραση δεν εχεις? δεν τον ειδες που ηταν 5 μετρα κοντα σου?

περαστικα και μια χαρα σου ηρθε με καλύτερο μοτο

Ευγενέστατος. Σε εκείνο το σημείο δεν έχει ορατότητα. Υπάρχει τοιχος δεξιά. Οι ηρακλειώτες ξέρουν.

Ποίος μιλησε για τρακτερ; ΤΡΑΚΤΟΡΑΣ

Όταν περνάνε δύο με κόκκινο, που να φανταστώ ότι θα έρχεται και άλλος μετά απο 15 δευτερόλεπτα από το κόκκινο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατσε δεν καταλαβα.

Εκει που πηγαινες με το χρεπι σου, βρεθηκες με καινουργιο+καλυτερο μηχανακι και κρανος, χωρις να παθεις ή να πληρωσεις τιποτα και εχεις και παραπονο? :P

Καλοριζικο. Αντε και στα δικα μας. :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην μπερδεύεστε παιδιά. Το καινουργιο fly 125 κανει δύο χιλιάρικα. 800 πήρα. 2000 - 800 = 1200€ :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε καθε περιπτωση, οπως ειπες και εσυ, πηρες σε μετρητα 2 φορες την αξια του προηγουμενου :grin:

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σχεδόν για τα ευχάριστα είναι αυτό το θέμα :P

Οντως. Παιζει να ειναι το μονο θεμα που απο δυσαρεστα καταληγει σε ευχαριστα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ δεν κατάλαβα, τρεις πέρασαν με κόκκινο από τα δεξιά σου με χρονική διαφορά και εσύ ήσουν στην μέση και σε περνούσαν από μπροστά;

Όλα καλά πάντως!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευτυχώς φίλε που δεν έπαθες τίποτα . Καλοταξιδο η νέα σου μότο κ πάντα προσοχή γιατί με τόσους πιλότους στους ελληνικούς δρόμους δεν ξέρεις από που θα σου έρθει ! Τέλος καλό , όλα καλά ! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τυχερός μες την ατυχία σου. :pray:

Τελικά, στο Elladistan όταν ανάβει πράσινο, πρέπει να στέκεσαι να κάνεις ένα τσιγάρο και μετά να ξεκινάς..... :wallbash:

..................

Απολογισμός: 1) ένα fly 100 (ευτυχώς που δεν είμουνα με το μεγάλο) άχρηστο. Λάδια στον δρόμο, όλο το μπροστινό διαλημένο, η αριστερη πλευρά χάλια - έφυγε και η πινακίδα :Ρ

.........................

(η φωτογραφία δεν είναι καλή δεν δείχνει το πραγματικό μέγεθος της ζημιάς

Το μηχανάκι έπαθε 700€ ζημιά σύμφωνα με την ασφαλιστική. Ζήτησα να τα πάρω μετρητά για να πάρω καινούργια μηχανάκι, όπως και έγινε. (+100€ κράτησε το τρακαρισμένο μηχανάκι ο έμπορος)

Αυτό ήταν το θετικό στην ιστορία, με το ζόρι έπιανε 400€ το 6ετίας fly 100 με 30.000km

.......................

Σε λίγες μέρες.........

www.car.gr..............

Πωλείται Piaggio Fly 100, μοντέλο '11, 10.000χλμ, σαν καινούργιο, ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ.

Τιμή: 700 ευρώ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.

Έμπορος ********

:greece: :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τυχερός μες την ατυχία σου. :pray:

Τελικά, στο Elladistan όταν ανάβει πράσινο, πρέπει να στέκεσαι να κάνεις ένα τσιγάρο και μετά να ξεκινάς..... :wallbash:

Μεθοδολογία ασφαλούς περαίωσης φαναριού: Έστω ότι είμαστε πρώτοι στο φανάρι.

• Ανάβει πράσινο.
  • Αφήνουμε συμπλέκτη και σταματάμε ένα μέτρο μπροστά.
  • Κοιτάμε αριστερά και βεβαιωνόμαστε ότι ΟΛΑ τα μπροστινά αυτοκίνητα είναι σταματημένα ή σε πορεία επιβράδυνσης. ΔΕΝ ΚΟΥΝΑΣ ΦΡΥΔΙ αν δεν σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχουν καμικάζι.
  • Αποσυμπλέκεις για 1-2μέτρα και κάνεις το ίδιο κοιτώντας ΔΕΞΙΑ.
  • Αγνοείς τον ταρίφα/ραλλίστα που κορνάρει από πίσω σου, γιατί με το να κοιτάξεις αριστερά και δεξιά του στέρησες 4-5 δευτερόλεπτα από το laptime και τώρα χάσανε την πρόκριση.

Σοβαρά, παίρνει 5 δευτερόλεπτα μαξ και το κάνω πάντα. Ειδικά σε κάτι φανάρια τύπου Γεωργική Σχολή - Διεθνές Πανεπιστήμιο, στη Θέρμη/Θεσσ, αν το ξέρει κανείς, όπου συναντιούνται 4 ρεύματα και είμαι πεπεισμένος ότι είναι κάποιος άγραφος νόμος να πατάς τα κόκκινα ΠΑΝΤΑ.

Καλύτερα να αργήσεις 1 λεπτό παραπάνω στην υποχρέωση ή να ακούσεις κόρνες παρά να κλαις τα σωθικά σου.

Τροποποιήθηκε από τον Agouri

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπέσα τώρα,αν δω κανέναν να το κάνει αυτό μπορεί και να τον δείρω.

Στο θέμα.Μια χαρά σου έκατσε το σκηνικό,αφού δεν έπαθες και τίποτα.

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπέσα τώρα,αν δω κανέναν να το κάνει αυτό μπορεί και να τον δείρω.

Στο θέμα.Μια χαρά σου έκατσε το σκηνικό,αφού δεν έπαθες και τίποτα.

Ποιο ρέι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το σταμάτα ξεκίνα κάθε ένα μέτρο μετά το φανάρι.

Εκτός απο κάτι φανάρια σαν αυτό που λέει ο φίλος ότι έχει τοίχο,στο 90%των φαναριών βλέπεις απο χιλιόμετρα τι γίνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Ανάβει πράσινο.
  • Αφήνουμε συμπλέκτη και σταματάμε ένα μέτρο μπροστά.
  • Κοιτάμε αριστερά και βεβαιωνόμαστε ότι ΟΛΑ τα μπροστινά αυτοκίνητα είναι σταματημένα ή σε πορεία επιβράδυνσης. ΔΕΝ ΚΟΥΝΑΣ ΦΡΥΔΙ αν δεν σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχουν καμικάζι.
  • Αποσυμπλέκεις για 1-2μέτρα και κάνεις το ίδιο κοιτώντας ΔΕΞΙΑ.
  • Αγνοείς τον ταρίφα/ραλλίστα που κορνάρει από πίσω σου, γιατί με το να κοιτάξεις αριστερά και δεξιά του στέρησες 4-5 δευτερόλεπτα από το laptime και τώρα χάσανε την πρόκριση.

Άμα είναι για μια βδομάδα στο κέντρο να θες 2 σετ δίσκους συμπλέκτη καλύτερα να μην πηγαίνεις καθόλου :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το σταμάτα ξεκίνα κάθε ένα μέτρο μετά το φανάρι.

Εκτός απο κάτι φανάρια σαν αυτό που λέει ο φίλος ότι έχει τοίχο,στο 90%των φαναριών βλέπεις απο χιλιόμετρα τι γίνεται.

E σαφώς ρε παλικάρι μου μιλάμε για τυφλά φανάρια, ή φανάρια σε δρόμους με κλίση που δεν βλέπεις τί γίνεται.

Και ακόμα και να το δεις σε ανοιχτό φανάρι, γύρισε τα μάτια σου με ειρωνία και συνέχισε. Λίγα σεκ είναι. Σιγά μην κατεβείς να τον δείρεις κιόλας.

Και που ξες, μπορεί να σε έχει και του χεριού του :33

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάκη,τσίχλας είσαι, σε έχει.

μλκ εγώ είμαι κασκαντερ.Θα με βαράει μέχρι να κουραστεί,Μετά τον γ@μησα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έ, έφαγα μερικές, αλλά μου έριξε και κάμποσες :crazy:

Καλορίζικο το τρακάρισμα στον φίλο :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα