Jump to content
bihlas87

Αναρρώνοντας μετά την πρώτη φορά...

Recommended Posts

Καλησπέρα σύντροχοι, αντιγράφω αυτά που είχα γράψει επιγραμματικά πρίν

λίγες μέρες και συνεχίζω με κάποιες απορίες.

Πήγαινα χαλαρά στον επαρχιακό ώσπου ένας καθυστερημένος με ένα polo ερχόμενος από το

αντίθετο ρεύμα απόφασίζει να κάνει αναστροφή :wallbash: Πλακώνομαι στα φρένα και σκάω σαν

τσουβάλι με 20-30 χαω στο πίσω φτερό του. Πιρούνι για πέταμα, φανάρι σπασμένο, αριστερά

μπροστά και πίσω μαρσπιέ σπασμένα και γρατζουνιές στην ουρά.

20140611_084021_zpse1693ae6.jpg

Τη γλίτωσε όλο το σώμα μου, ούτε γρατζουνιά σε μπουφάν, γάντια, κράνος αλλά τα @@ μου χτύπησαν τόσο

δυνατά στο ντεπόζιτο που πρήστηκαν και μελάνιασαν. Και άντε να πας τώρα στο νοσοκομείο να τα δείξεις,

άυπνος μετά από τόση ταλαιπωρία. Το πιο θλιβερό είναι ότι πήγαινα για γκομενοδουλειά στη Θεσσαλονίκη,

πιο πάτος ψυχολογικά δεν έχω ξανανιώσει στη ζωή μου...

5η μέρα στην ουρολογική σήμερα με εσωτερικό αιμάτωμα στο όσχεο το οποίο δεν φαίνεται

να υποχωρεί. Ακολουθεί δεύτερο υπερηχογράφημα αύριο (για τους τύπους) και μεθαύριο

επέμβαση, δηλαδή τρύπημα και αφαίρεση του αίματος με σωληνάκι. Πέμπτη ή Παρασκευή

το εξιτήριο, 9-10 μέρες μέσα... χωρίς υπηρεσιακό...

Η μηχανή βρίσκεται ακόμα στο χώρο της οδικής βοήθειας διότι θέλω να είμαι παρών κατά

την άφιξη της στο συνεργείο για να μιλήσω με τον μάστορα και τον πραγματογνώμονα.

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν:

-Το πιρούνι αλλάζει ολόκληρο ή μόνο τα καλάμια που στράβωσαν? Μπορεί να τοποθετηθούν

οποιαδήποτε καλάμια ίδιας διαμέτρου ή υπάρχουν συγκεκριμένα συμβατά? Πόσο μπορεί να

είναι το κόστος σε κάθε περίπτωση?

-Το φανάρι και τα φλας που δεν είναι εργοστασιακά εξαρτήματα πως κοστολογούνται?

Πρέπει να βρω την επιβεβαίωση της παραγγελίας που μου είχε στείλει το ebay (την οποία

εννοείται ότι δεν έχω)?

-Στην... beta φάση που βρισκόταν η μοτο, vinyl wrap στα πλαστικά και πρόχειρο βάψιμο

στο ντεπόζιτο, τι γίνεται με τα κομμάτια που έχουν φθαρεί? Αγοράζονται μεταχειρισμένα

πλαστικά και βάφονται στο εργοστασιακό χρώμα (μαύρο)?

Εάν η μοτο ήταν σε εργοστασιακή κατάσταση ή κατάσταση θα ήταν απλή, έτσι όπως

την κατάντησα την έχω πατήσει τελείως?

Οσον αφορά εμένα, μπορώ να διεκδικήσω κάποια αποζημίωση για ηθική βλάβη, ψυχική

οδύνη, ταλαιπωρία κλπ προσκομίζοντας τα απαραίτητα έγγραφα από το νοσοκομείο?

Τι ποσά παίζουν και σε πόσο καιρό εκδικάζονται τέτοιες υποθέσεις?

Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται αχαριστία εφόσον δεν θα μου μείνει κάποια μόνιμη βλάβη

(ελπίζω τουλάχιστον) αλλά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, η πλειοψηφία

έτσι θα σκεφτόταν...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

To πηρούνι σου είναι τύπου cartridge (αν δεν κάνω λάθος), δλδ περιέχει εσωτερικό αμοριστέρ, το οποίο δένει από την πάνω τάπα, μέχρι το κάτω μέρος της μπότας, σε όλο το μήκος δλδ.

Αν έχει στραβώσει τόσο πολύ το καλάμι, άρα έχει στραβώσει και καταστραφεί και το cartrige από μέσα, αλλά και το ελατήριο ακόμα, θα χρειαστεί κόψιμο το καλάμι απέξω για να βγει, γιατί το ελατήριο θα έχει μαγκωθεί από το στραβωμένο καλάμι στην τσάκιση. Λογικά ακόμα και να βγει έτσι το ελατήριο, θα έχει πάρει κι αυτό μόνιμη λόξωση.

Οπότε μόνο μπότες κρατάς, όλο το υπόλοιπο αλλάζει. Και φυσικά, θέλεις τα parts που είναι για το μοντέλο σου, δεν μπαίνει ότι νάναι.

Ενδεχομένως έχεις στραβώσει και τον τροχό, μπορεί όχι έτσι που να φαίνεται στο μάτι, αλλά άμα τον περιστρέψεις να δεις ότι δεν είναι τέλεια κυκλικός πια.

Κράτα και ένα ενδεχόμενο, να έχουν πάρει και πλάκες και πλαίσιο, μικρή η πιθανότητα, αλλά θα στα πει και ο μάστοράς σου αυτά. Σε κάθε περίπτωση όμως ΜΗΝ δεχτείς να πάει καλίμπρα προκαταβολικά, δλδ ΠΡΙΝ μπει ίσιο πηρούνι και ΟΝΤΩΣ δεις στραβομάρα στο μπροστινό σου, ο λόγος είναι ελληνικής ηθικής: Ο καλιμπράς άμα το πας προκαταβολικά, είναι-δεν είναι στραβό, θα σου πει ότι είναι, για να τσιμπήσει το 150ρι.

Για τα πράγματα που είχες αλλάξει, θα πρέπει να συννεοηθείς με τον ασφαλιστή σου, συνήθως όμως, αν δεν έχουν συμπεριληφθεί οι αλλαγές με ειδικό όρο, η ασφαλιστική θα σε καλύψει να το κάνεις μαμά, από κει και πέρα είναι δικό σου βάσανο.

Περαστικά για τον τραυματισμό σου.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την ημέρα του ατυχήματος, είχες πιεί ? (ποστ 3549) + 3552.... = 2 πόστ με διαφορά 6.5 ωρων, όπου εγινε το ατυχημα...

Περαστικά, πάντως.

¨ηρθε Τροχαία + 166 ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατατοπιστικότατος ο Flying, μην πάω σαν πρόβατο στη σφαγή!

αν δεν έχουν συμπεριληφθεί οι αλλαγές με ειδικό όρο, η ασφαλιστική θα σε καλύψει να το κάνεις μαμά

Πολύ μπλεγμένη κατάσταση αλλά δεν τους συμφέρει να το κάνουν ''μαμά'',

το Κινέζικο φανάρι κοστίζει 40 ευρώ ενώ η ''μαμά'' κατάσταση είναι αυτή

2001_SV650S_450.jpg

Την ημέρα του ατυχήματος, είχες πιεί ? (ποστ 3549) + 3552.... = 2 πόστ με διαφορά 6.5 ωρων, όπου εγινε το ατυχημα...

Περαστικά, πάντως.

¨ηρθε Τροχαία + 166 ?

Λιγότερες ήταν οι ώρες, το πολύ 4. Μόνο τροχαία ήρθε αλλά μόλις έίδε ότι ο οδηγός έκανε αναστροφή σε

διπλή διαχωριστική δεν ασχολήθηκαν καθόλου μαζί μου. Απλά με ρώτησαν αν συμφωνώ με τα λεγόμενά

του. Δεν με ρώτησαν ούτε για την ταχύτητά μου, ούτε μας έκαναν αλκοτεστ.

Τροποποιήθηκε από τον bihlas87

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

........... ούτε μας έκαναν αλκοτεστ.

Σύμφωνοι, αλλά σε κρατησαν στο Νοσοσκομειο + εγιναν και εξετασεις φανταζομαι με την εισαγωγη στην κατασταση που ησουν.

Πρόσεξε, μην γυρίσει απάνω σου (διοτι θα τα ψαξουν οι ασφαλιστικές ) .

Το γεγονος, οτι ησουν υπο την επήρρεια αλκοόλ + αποφάσισες να γραψεις χλμ δεν το σχολιαζω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να λες παλι καλα λοιπον που δεν επαθες τπτ χειροτερο η δεν προκαλεσες τπτ χειροτερο σε κανεναν αλλο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την βλακεία μου ούτε εγώ την σχολιάζω αλλά ήθελα να το παίξω rock :grin:

Το τελευταίο ποτό το είχα πιεί κατά τις 04:30, έπεσα για ύπνο στις 05:00,

τριγυρνούσα στο κρεβάτι μέχρι τις 06:00, έφυγα 7:30, τράκαρα στις 08:30,

γύρισα στο σπίτι στις 12:00 και μπήκα στο νοσοκομείο 13:30 χωρίς να

μου κάνουν καμία εξέταση. Πέρα από το ''ηθικό'' του θέματος ας πούμε

απλά ότι ήμουν τυχερός...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προβλέπω thread backfire λόγω του αλκοόλ και του "ροκ"...

Αυτό θα συνέβαινε αν δεν απαξιούσαν να απαντήσουν. Απ ότι φαίνεται το ασυγχώρητο

αμάρτημα της οδήγησης λίγες ώρες μετά από κατανάλωση αλκοόλ δεν με καθιστά

πραγματικό μοτοσυκλετιστή και τις απορίες μου άξιες απάντησης, δεν αξίζω να θεωρούμαι

''ένας από εσάς''. Είμαι ένας αχάριστος που ενώ θα έπρεπε να ευγνομωνώ την τύχη μου

που δεν έπαθα κάτι χειρότερο, προσπαθώ να βγω και οικονομικά κερδισμένος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για αρχή περαστικά.

Στο θέμα της μοτό σου τι θα γίνει ούτε ιδέα δεν έχω.\Καθώς δεν είναι στην μαμά κατάσταση μπορεί να στα μασήσει η ασφαλιστική.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θεμα ειναι τι εχει καταγραψει η τροχαια. Τι δηλωση εκανες εσυ και τι δηλωση εκανε ο αλλος;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η τροχαία θεώρησε ότι ο άλλος έχει 100% υπαιτιότητα, λόγω παραβίασης διπλής διαχωριστικής.

Έτσι όπως τα έγραψαν βέβαια εγώ δεν βγάζω άκρη.

20140617_193757_zpsa1a0a2b4.jpg

Το παρακάτω είναι η δήλωση στην οδική βοήθεια.

20140617_193904_zpsc4f2cd35.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θεμα ειναι καθαρο. Υπαιτιοτητα θα βγει στον αλλο. Λαθος σου που δεν πηρατε το 166 για να καταγραφει στην δηλωση σου σωματικη βλαβη. Κρατας ολα τα χαρτια απο το νοσοκομειο/φαρμακειο και επικοινωνεις με την ασφαλιστικη σου.

Εχεις αναρωτικη αδεια; Αν οχι δυσκολα θα αποζημιωθεις ακομη και για ηθικη ικανοποιηση καθως απο τις αδειες φαινεται η σοβαροτητα της καταστασης.

Τα περναω αυτη την στιγμη. Αν εχεις αποριες στειλε μου ενα μηνυμα να τα πουμε πιο αμεσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα