Jump to content
xixos

ασχολείστε με τον αθλητισμό;

Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα. Σε περίπτωση που ασχολείστε,μοιραστείτε τους λόγους για τους οποίους το κάνετε και δώστε κανένα έναυσμα για τους υπόλοιπους που ακόμα αράζουν..

Ας κάνω την αρχή.

Ανάμεσα σε διάφορα αθλήματα ως main είχα,έχω και θα έχω το windsurf οπότε θα πω 2 λογάκια για το συγκεκριμένο.

Η αρχή συνεπάγεται με απίστευτη σωματική κούραση αλλά και σπάσιμο νεύρων. Περνάει ο καιρός,αρχίζεις να κάνεις μικρές πορείες. Η κούραση συνεχίζεται. Σιγά σιγά αρχίζουν τα γκάζια και μεγαλώνουν οι πορείες. Η κούραση σταδιακά μειώνεται αλλά παίζει ρόλο και το ποια κατηγορία του αθλήματος θα ακολουθήσεις. Μερικές κατηγορίες είναι οι εξής : Slalom (φλάτ θάλασσα,γκάζια πολλά και κυρίως ευθεία πορεία), Wave (κύμα,άλματα,κοφτές στροφές και γενικότερα μια κατάσταση ψιλοπανικού), Freestyle (συνθήκες θάλασσας μικτές,φιγούρες πολλές,επιταχύνσεις), Formula (ατελείωτες πορείες με μικτές συνθήκες θάλασσας,ολυμπιακή κατηγορία). Άλλες κουράζουν περισσότερο,άλλες λιγότερο. Όλες όμως σε αποζημιώνουν σε απόλαυση,αδρεναλινη και ενα περίεργο συναίσθημα ελευθερίας που όμοιο του σπάνια συναντάς . Μοιάζει λίγο με την ελευθερία που σου βγάζει η μηχανή,αλλά,είναι υπερβολικά πιο έντονο σαν συναίσθημα και το γεγονός οτι δεν περιέχει τη χρήση οποιουδήποτε μοτέρ το πάει σε άλλα επίπεδα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι κάνεις μόνο αν φυσάει οπότε αποκτάς και έναν εθισμό του τύπου "βλέπω αέρα,παρατάω οτι κάνω και τρέχω σα τρελός προς τη παραλία". Ιδανικό άθλημα για σώμα και πνεύμα αλλά αρκετά ακριβό. Θα μπορούσα να γράφω σεντόνια οπότε σταματάω εδώ. Ελπίζω να μη κούρασα.

Next please..

Τροποποιήθηκε από τον xixos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ κάνω άρση μπυρών, οι κατηγορίες είναι πολλές αλλά τις ήπια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γυμναζω ανω κατω γναθο και δεξιο πηχη πιο πολυ.. οχαοχαοχαοχαο

περα απο την πλακα επαιζα ερασιτεχνικα μπαλα αλλα να προβλημα υγειας με εκανε να σταμστησω . θα ξαναρχισω παλι φετος λογικα αν ολα πανε καλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανω περπατημα....

το ξερω δεν φανταζει κατι το φοβερο...ισως φαινεται και ηλιθιο...ομως ηρεμεις και γυμναζεσαι με τροπο που δεν καταλαβαινεις....

το ξεκινησα γιατι ειχα βαρεθει να καταπινω χαπια για την μεση μου(ενας δισκος εχει παει βολτα)....πονος μεχρι δακρυων και ουρλιαχτα οταν βρισκοταν σε εξαρση.....περπατημα στα τεσσερα....ορθια σταση ουτε για συζητηση....δυναμη στα χερια απλα κοβοσουν και το ξεχναγες....αυπνια τουλαχιστον για τις πρωτες 5-6 μερες και υστερα χαπακωμα με lonarid μαζι με mesulid απλως για να ανακουφιστω για κανενα 3ωρο και κοιμηθω........γενικα πολυς και οξυτατος πονος που σε αποτρεπει απο ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.....

τα ωφελη απο το περπατημα αμεσα...μικρο χασιμο βαρους που ομως με συνεπεια και καποια διατροφη εχει ακομα πιο εμφανη αποτελεσματα....πονος στην μεση εξαφανιστηκε και γενικα απο τις πρωτες φορες αρχιζεις και νιωθεις πιο δυνατος σε αυτο το σημειο....ανακαλυπτεις οτι δεν εισαι το ψοφιμι που νομιζες καθως οταν με σχετικη ευκολια περπατας 8-9 χιλιομετρα ε οσο και να πεις καπως νιωθεις καλυτερα με τον εαυτο σου....σε συνδιασμο με καλη παρεα ειναι το καλυτερο καθως καποιες μερες παρακινεις εσυ καποιες αλλες μερες η παρεα....

οποιος εχει την μεση του να το ξεκινησει ΤΩΡΑ.....σας γραφει ανθρωπος ο οποιος εχει μπει σε γραφειο διευθηντη ορθοπεδικου-χειρουργου στο ΚΑΤ μπουσουλωντας και φωναζωντας απο τους πονους....και μου λεει ο γιατρος"περπατας καθολου"??....του απανταω με φωνες "εισαι τρελλος ανθρωπε μου???εδω μπουσουλαω και εσυ μου λες να περπατησω??δε με βλεπεις οτι ποναω?".

η απαντηση του???στα αρχιδια μου οτι πονας..!!!να περπατας περισσοτερο..!!!

ηταν το δευτερο ραντεβου(οπου πηρα αδεια 21 μερες απο την δουλεια και με ενα μονο ραντεβου στην επιτροπη) και υπηρξε απλως μια παραπανω οικειοτητα....

περπατημα λοιπον και θα σωθειτε...!!!!οχι μονο οσοι εχουν μεση....απλως αρχιστε το και θα με θυμηθειτε...

εγω παντως σωθηκα...οχι μονο απο τον πονο...αλλα και απο κανενα ελκος καθως κατεβαζα χαπια με τις καρτελες...

Τροποποιήθηκε από τον gasrun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το δοκιμασα το περπατημα για κανα χρονο,περυσι συγκεκριμενα,αλλα δε ξερω για καποιο λογο με

κουραζει αφανταστα σωματικα.Ενω ειναι οντως πολυ ωραια φαση η μεση και τα ποδια μου τσακιζονται.

Ετσι εδω καμια βδμαδα αρχισα ποδηλατακι με διατασεις κ κοιλιακους-ραχαιους στο τελος.

Δε μπορω να πω αποτελεσματα ακομη αλλα το σκεπτικο μου ειναι οτι θα με βοηθησει και γενικως

σαν αεροβια ασκηση αλλα και στην οδηγηση μιας κ απ οτι βλεπω η σωστη οδηγηση σ ενα ss (τουλαχιστον)

γινεται 80% με τα ποδια.

Κι απορω γιατι λεμε αυτος εχει χερια...Ποδια χρειαζεται!! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περπάτημα σε γρήγορο ρυθμό 2-3 φορές την εβδομάδα και κάθε φορά πάνω από 14 χλμ. και βαράκια κάθε μέρα μαζί με κάμψεις. Δυστυχώς όμως μου αρέσει και το φαί αλλά τελευταία έχει πέσει φοβερό μαχαίρι μπας και χάσουμε κανένα γραμμάριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έκανα Taekwondo όπου πήρα τη μαύρη ζώνη και σταμάτησα λόγω έλλειψης χρόνου.

Τα μαθήματα στο Λύκειο μου φάγανε τα πάντα.

Επίσης πήγαινα ποδόσφαιρο 4-5 χρονάκια.

Ποτέ δε πήγαινα για πρωταθλητισμό, ποτέ δε το είχα δει πολύ σοβαρά. Απλά για καλή φυσική κατάσταση και ωραίες εμπειρίες.

Τώρα που τελείωσα το σχολείο ξεκίνησα Crossfit.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανάμεσα σε διάφορα αθλήματα ως main είχα,έχω και θα έχω το windsurf οπότε θα πω 2 λογάκια για το συγκεκριμένο.

Με μπότζα στρίβεις ή με τακ; :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιζω ποδοσφαιρο σε ερασετεχνικο επιπεδο,εδω και μια δεκαετια.

περυσι με βαλανε και τερματοφυλακα και παραδοξως μου κολησαν το παρατσουκλι μπουφον :mB_kalo_e: ,αν το δεις χαλαρα το πραγμα,περνας ζαχαρη.

κατα τα αλλα ποδηλατακι και μπανακι θαλασσα ολο το χρονο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασχολιομουν παλια με τον αθλητισμο, αλλα με κερδισε το φαγητο, οπου και εχω παραμεινει.... :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν μπορεις να το πεις το δικο μου αθλημα αλλα εχει τις θετικες επιδρασεις του αθλητισμου.ασχολουμαι με το υποβρυχιο κυνηγι ολες τις εποχες του χρονου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με μπότζα στρίβεις ή με τακ; :crazy:

χαχαχαχαχ και με τα 2 αλλά κυρίως μπότζα.

Ασχολούμαι με το MTB (σε ε 3 βδομάδες ο πρώτος μου αγώνας), και με το ορεινό τρέξιμο.

καλή επιτυχία φίλε!

δεν μπορεις να το πεις το δικο μου αθλημα αλλα εχει τις θετικες επιδρασεις του αθλητισμου.ασχολουμαι με το υποβρυχιο κυνηγι ολες τις εποχες του χρονου.

και μόνο που βάζεις τη στολή και μπαίνεις καταχείμωνο,άθλημα είναι! πόσο μάλλον αν δεν χρησιμοποιείς μπουκάλα και κρατάς ανάσα. πνευμόνια δουλεύουν σίγουρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ασχολούμαι με τις ισομετρικές ασκήσεις. Στο ένα χέρι το παιδί και στο άλλο το κουτάλι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχαχαχαχ και με τα 2 αλλά κυρίως μπότζα.

καλή επιτυχία φίλε!

και μόνο που βάζεις τη στολή και μπαίνεις καταχείμωνο,άθλημα είναι! πόσο μάλλον αν δεν χρησιμοποιείς μπουκάλα και κρατάς ανάσα. πνευμόνια δουλεύουν σίγουρα!

απαγορευονται οι μπουκαλες ελευθερη μονο παντως και αψαρος να βγεις οι εικονες και μονο σε ανταμοιβουν και με το παραπανο .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ασχολούμαι με τις ισομετρικές ασκήσεις. Στο ένα χέρι το παιδί και στο άλλο το κουτάλι...

κάνε και 2ο παιδί για ίση κατανομή του βάρους!

απαγορευονται οι μπουκαλες ελευθερη μονο παντως και αψαρος να βγεις οι εικονες και μονο σε ανταμοιβουν και με το παραπανο .

σίγουρααα! ο χρόνος κάτω απο το νερό (αλλά και πάνω) είναι άλλο πράγμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• καμιά 20ριά χρόνια έπαιζα μπάσκετ μεταξύ αυτών και σε ερασιτεχνική ομάδα της Πάτρας.

Ακόμα παίζω αλλά μόνο αν βρεθεί η κατάλληλη παρέα (ξυλοκόπων!) :tooth:

• Τα τελευταία 4 χρόνια ξεκίνησα σιγα σιγα τρέξιμο (τεράστιο πρόβλημα στην μέση με 3 δισκοκήλες το οποίο πλέον έγινε ασήμαντο!)

πλέον τρέχω 3 φορές την εβδομάδα ακατάπαυστα περί τα 35 χιλιόμετρα και το απολαμβάνω (εχω και 2-3 ημιμαραθωνιους στο ενεργητικο)

• τελος όποιο Σ/Κ φυσάει και δεν εχω υποχρεωσεις οικογενειας και δουλειας ασχολούμαι και εγώ με το windsurfing με το οποίο

η σχέση μου ξεκινάει πριν απο 20+ χρόνια και διατηρείται ακόμα σε ικανοποιητικό -πιστευω- επίπεδο.

αυτά τα ολίγα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει τίποτα εκεί που πέφτεις;

Εδώ κάτω έχουν φοβηθεί τα ψάρια και αναγκαζόμαστε να πάμε βαθειά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
  • καμιά 20ριά χρόνια έπαιζα μπάσκετ μεταξύ αυτών και σε ερασιτεχνική ομάδα της Πάτρας.

Ακόμα παίζω αλλά μόνο αν βρεθεί η κατάλληλη παρέα (ξυλοκόπων!) :tooth:

• Τα τελευταία 4 χρόνια ξεκίνησα σιγα σιγα τρέξιμο (τεράστιο πρόβλημα στην μέση με 3 δισκοκήλες το οποίο πλέον έγινε ασήμαντο!)

πλέον τρέχω 3 φορές την εβδομάδα ακατάπαυστα περί τα 35 χιλιόμετρα και το απολαμβάνω (εχω και 2-3 ημιμαραθωνιους στο ενεργητικο)

• τελος όποιο Σ/Κ φυσάει και δεν εχω υποχρεωσεις οικογενειας και δουλειας ασχολούμαι και εγώ με το windsurfing με το οποίο

η σχέση μου ξεκινάει πριν απο 20+ χρόνια και διατηρείται ακόμα σε ικανοποιητικό -πιστευω- επίπεδο.

αυτά τα ολίγα...

πολυάσχολος ο φίλος και με πολυετή υπηρεσία! ωραίοοος! windsurf στο Δρέπανο να φανταστώ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυάσχολος ο φίλος και με πολυετή υπηρεσία! ωραίοοος! windsurf στο Δρέπανο να φανταστώ;

ε ναι, κλασικό σποτ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανω περπατημα....

το ξερω δεν φανταζει κατι το φοβερο...ισως φαινεται και ηλιθιο...ομως ηρεμεις και γυμναζεσαι με τροπο που δεν καταλαβαινεις....

το ξεκινησα γιατι ειχα βαρεθει να καταπινω χαπια για την μεση μου(ενας δισκος εχει παει βολτα)....πονος μεχρι δακρυων και ουρλιαχτα οταν βρισκοταν σε εξαρση.....περπατημα στα τεσσερα....ορθια σταση ουτε για συζητηση....δυναμη στα χερια απλα κοβοσουν και το ξεχναγες....αυπνια τουλαχιστον για τις πρωτες 5-6 μερες και υστερα χαπακωμα με lonarid μαζι με mesulid απλως για να ανακουφιστω για κανενα 3ωρο και κοιμηθω........γενικα πολυς και οξυτατος πονος που σε αποτρεπει απο ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.....

τα ωφελη απο το περπατημα αμεσα...μικρο χασιμο βαρους που ομως με συνεπεια και καποια διατροφη εχει ακομα πιο εμφανη αποτελεσματα....πονος στην μεση εξαφανιστηκε και γενικα απο τις πρωτες φορες αρχιζεις και νιωθεις πιο δυνατος σε αυτο το σημειο....ανακαλυπτεις οτι δεν εισαι το ψοφιμι που νομιζες καθως οταν με σχετικη ευκολια περπατας 8-9 χιλιομετρα ε οσο και να πεις καπως νιωθεις καλυτερα με τον εαυτο σου....σε συνδιασμο με καλη παρεα ειναι το καλυτερο καθως καποιες μερες παρακινεις εσυ καποιες αλλες μερες η παρεα....

οποιος εχει την μεση του να το ξεκινησει ΤΩΡΑ.....σας γραφει ανθρωπος ο οποιος εχει μπει σε γραφειο διευθηντη ορθοπεδικου-χειρουργου στο ΚΑΤ μπουσουλωντας και φωναζωντας απο τους πονους....και μου λεει ο γιατρος"περπατας καθολου"??....του απανταω με φωνες "εισαι τρελλος ανθρωπε μου???εδω μπουσουλαω και εσυ μου λες να περπατησω??δε με βλεπεις οτι ποναω?".

η απαντηση του???στα αρχιδια μου οτι πονας..!!!να περπατας περισσοτερο..!!!

ηταν το δευτερο ραντεβου(οπου πηρα αδεια 21 μερες απο την δουλεια και με ενα μονο ραντεβου στην επιτροπη) και υπηρξε απλως μια παραπανω οικειοτητα....

περπατημα λοιπον και θα σωθειτε...!!!!οχι μονο οσοι εχουν μεση....απλως αρχιστε το και θα με θυμηθειτε...

εγω παντως σωθηκα...οχι μονο απο τον πονο...αλλα και απο κανενα ελκος καθως κατεβαζα χαπια με τις καρτελες...

Και εγω δισκοκοιλη εχω. Οταν μς ειχε πιασει πηγαινα σαν σιγμα τελικο. Πηγα σε εναν πολυ καλο χειρουργο και μου ειπε πως δεν θα περάσει ποτε παρα μονο να προσεχω να μην μεγαλώσει γιατί θα θέλω χειρουργείο. Τωρα μια χαρα αισθανομαι. Μέχρι και μπαλα παιζω. Βεβαια οταν μς ζοριζει χτυπαω κανα παυσιπονο κι ειμαι οκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναί. Η Αττική έχει μπόλικα σπότ και με καλές συχνότητες αέρα. Το μόνο κακό είναι οτι έχει μαζευτεί άπειρος κόσμος πια και η πρόσβαση στη παραλία και στο νερό είναι αρκετά δύσκολη και μερικές φορές επικίνδυνη.

ΟΟΟπα λαθος νομιζα οτι αναφερθηκες σε εμενα χαχαχαχαχα αν γινεται ας σβηστει το ποστ

Τροποποιήθηκε από τον xixos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συναδελφος εισαι :) με το ζευγαρι μου γενικα γυρναμε ολη την ελλαδα χαχαχα....χρονος να υπαρχει και χρημα και ολα γινονται.εδω αθηνα δεν υπαρχει τιποτα στα μερη που επιτρεπεται .καλο μερος για βαθυ ψαρεμα που μας εχει ανταμειψει και με το παραπανο ειναι απο ερμιονη ριχνουμε το φουσκωτο προς την δοκο ειναι νησακι.εχουμε βγαλει και 15 ροφο σε αυτα τα νερα και σχετικα οχι πολυ βαθεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λόγω του ότι είμαι από τις 8:30 έως τις 21:30 σε μαγαζί, δεν κάνω κάτι συστηματικά.

Κάθε μέρα περπατάω 5 χιλιόμετρα από το σπίτι στη δουλειά και πίσω.

Κάθε βδομάδα παίζω έστω μια φορά σε γηπεδάκια 5Χ5

Τώρα το καλοκαίρι, μια φορά τη βδομάδα κάνω κολύμπι για 2 μισάωρα.

Είμαι 30 και είμαι μπαμπάς. Μια χαρά γυμναστική κάνω τελικά!!! :Ρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα