Jump to content
xixos

ασχολείστε με τον αθλητισμό;

Recommended Posts

Εμενα παντως ολο αυτο με τη ζαχαρη και τα γλυκα μου προσθεσε 20 κιλα πριν χρονια απο τα οποια τα 8 τα εχω χασει μονιμα. 

Πλεον ειμαι 179 και 76 κιλα και αν χασω και 4 κιλα λιπος θα ειμαι κομπλε. 

Α 

Και προτιμω να εμπιστευθω πτυχιουχο διατροφολο διαιτολογο παρα καποιον σε καποιο βιντεο

Συμφωνω και εγω πηρα κιλα στην αρχη αλλα τα εχασα . Και το θεμα ξερεις ποιο ειναι. Οτι δεν ξοδευω τοση ενεργεια οσο πριν γιατι δεν παω πια γυμναστηριο και τρωω ποιο πολυ.Εχει να κανει με το τι ετρωγες πριν και ο συνδιασμος, με τι ορμονες σου, με το οτι μπορει να ειχες χαμηλα τις θερμιδες και ενα σωρο δυο πραγματα. . Μετα απο λιγο καιρο ξεκαθαριζεις και αρχιζεις να πεφτει. Εη ειμαι 59 κιλα με ρουχα , ανεργος και κολοβαραω ολημερα. Δεν μπορεις να κατηγορεις την ζαχαρη που υπαρχει μεσα στην σοκολατα επειδη σε παχαινει η σοκολατα. Γυρνα την απο πισω να δεις ποσα λιπαρα και κορεσμενα. Επειδη παιρνω και εγω και τρωω ,η παυλιδης υγειας σε δυο κομματακια λεει 5-6 κορεσμενα λιπαρα. Δεν μπορουμε να τα ισοπεδωνουμε ολα.

Σου εδειξα και εικονα μονο απο φρουτα πανω απο 150γραμμαρια ζαχαρης. Σε αυτα τα τελευταια βιντεο τρωει απεριοστη ζαχαρη μπορει και 600 γρ και ειναι πετσι και κοκκαλο, χωρις λιπος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει αυτά που γράφονται εδώ μέσα για τη ζάχαρη είναι επικίνδυνα. Μάριε, η ζάχαρη αν δε μεταβολιστεί γίνεται λίπος... Επίσης τα 59 σου κιλά και οι ποσότητες ζάχαρης που παραθέτεις δεν αντιπροσωπεύουν και απαραίτητα την αλήθεια. Καταρχήν είσαι πολύ αδύνατος για το 1.70 και κατά δεύτερο μπορεί να έχεις υπερθυρεοειδισμό ή υψηλό μεταβολικό ρυθμό λόγω γονιδίων...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην του λες τετοια και του χαλας τα ονειρα.

Θελει να πινει ολη μερα smoothies το παιδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει αυτά που γράφονται εδώ μέσα για τη ζάχαρη είναι επικίνδυνα. Μάριε, η ζάχαρη αν δε μεταβολιστεί γίνεται λίπος... Επίσης τα 59 σου κιλά και οι ποσότητες ζάχαρης που παραθέτεις δεν αντιπροσωπεύουν και απαραίτητα την αλήθεια. Καταρχήν είσαι πολύ αδύνατος για το 1.70 και κατά δεύτερο μπορεί να έχεις υπερθυρεοειδισμό ή υψηλό μεταβολικό ρυθμό λόγω γονιδίων...

Μπα εχω κανει εξετασεις , μεσα στο 2016 κιολας. Τιποτα απο αυτα δεν ισχυουν. Ολα κομπλε. Ειμαι ο πιο λεπτος και υγιεις μεσα στο κοντινο μου περιβαλλον και το κοντινο μου περιβαλλον δεν τρωει σε τιποτα απο αυτα που τρωω εγω και κοντεουν σχεδον παχυσαρκοι. Εχω και μια "παθηση" σε εισαγωγικα να τρωω οσο πιο πολυ μπορω, δε σταματαω να τρωω και εδω και τρεις μηνες δεν εξασκουμε καθολου. Αυτα μπορει να στα επιβεβαιωσει το κοντινο περιβαλλον μου. Ολα κομπλε. Μονο ενα μικρο προβλημα καμια σχεση με αυτο αλλα αυτο ηταν απο τους καφεδες και τα τσαγια και 4,5 λιτρα υγρα την ημερα. Το διορθωσα και ολα κομπλε. Θα σου τα εβγαζα και φωτο να τα δεις αλλα συστυχως δεν εχω κινητο αυτην την χρονικη περιοδο.

Η γιατρος που τα ειδε λεει οτι overall οι εξετασεις ειναι σχεδον τελειες. Κοψε τσαγια (ταννινες δεν αφησαν να αποροφηθει ο σιδηρος) πεσε στα 3 λιτρα νερο και θα εισαι τελειος. Και ετσι εγινε.

Θυλακιοτροπος ορμονη 5,08 mIU/ml

LH 4,41 mIU/ml

TSH θυρεοτροπος 1,07 μIU/ml

Μυθος και εδω 

Τιποτα αλλο?

Τροποποιήθηκε από τον mario27

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγχαρητηρια εχεις γρηγορο μεταβολισμο.

Οσο για τα υπολοιπα, τα 'λεμε σε καμια 40αρια χρονια που θα ερθει ο λογαριασμος για τα smoothies.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην του λες τετοια και του χαλας τα ονειρα.

Θελει να πινει ολη μερα smoothies το παιδι.

Πηγαινε στον καθρεπτη και βγαλε την κοιλαρα σου μια φωτο, θελω να γελαω μεχρι το βραδυ.

Το κερασακι στην τουρτα μετα την φωτο, οτι εχεις πεσεις σε τοιχο με αυτα που τρως. Κριμα γιατι εγω μιλαω μεσα απο πραξη. Εισαι και εσυ καλος... στην θεωρια. Θεωρητικα η θεωρια με την πραξη ειναι το ιδιο πρακτικα απεχουν ομως.

φαινεται οτι δεν εχεις γνωση μετα απο αυτα που εβαλα και λες οτι εχω γρηγορο μεταβολισμο. wtf ? Αν δε ξερεις το ευρος ή το οριο ψαξτο να το μαθεις. Σε προκαλω να πας να κανεις εξετασεις και να τις βαλεις εδω, θα πεσει γελιο. Αλλα θα βρεις δικαιολογια για το απαξιωσεις και εν τελει να το αποφυγεις και αυτο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πηγαινε στον καθρεπτη και βγαλε την κοιλαρα σου μια φωτο, θελω να γελαω μεχρι το βραδυ.

Το κερασακι στην τουρτα μετα την φωτο, οτι εχεις πεσεις σε τοιχο με αυτα που τρως. Κριμα γιατι εγω μιλαω μεσα απο πραξη. Εισαι και εσυ καλος... στην θεωρια. Θεωρητικα η θεωρια με την πραξη ειναι το ιδιο πρακτικα απεχουν ομως.

φαινεται οτι δεν εχεις γνωση μετα απο αυτα που εβαλα και λες οτι εχω γρηγορο μεταβολισμο. wtf ? Αν δε ξερεις το ευρος ή το οριο ψαξτο να το μαθεις. Σε προκαλω να πας να κανεις εξετασεις και να τις βαλεις εδω, θα πεσει γελιο. Αλλα θα βρεις δικαιολογια για το απαξιωσεις και εν τελει να το αποφυγεις και αυτο 

Κοιλαρα πως συμπερανες οτι εχω.
Εχω πεσει και σε τοιχο?
Επισης ξερεις και τι τρωω? Wtf..
Παραισθησεις απο την πολυ ζαχαρη που σου καιει το μυαλο θα ειναι, μη δινεις σημασια
:sopase:

Αν τρως τα παντα και δεν παχαινεις και ειδικα αν το κανεις αυτο ενω δε γυμναζεσαι, τοτε ναι εχεις γρηγορο μεταβολισμο.
Τουλαχιστον σε συγκριση με το μεσο ανθρωπο.

Παλι σε 'μενα το γυρνας? Να κανω εξετασεις να αποδειξω τι.
Θες παλι τα ιδια παραδειγματα με το τι μπορει να κανω εγω τον τελευταιο καιρο και το ποσο λιγη σχεση εχει με το τι ξερω και δε ξερω?
Παλι για dick measuring και γερη δοση προσοχης και επιβεβαιωσης ψαχνεσαι?
Γιατι ετσι.
Μηπως να μιλησεις σε καποιον ειδικο?
:_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω απο 19 χρονων εχω επιλεξει και κανω μια υγιεινη ζωη.Κανω βαρη και διατροφη (και τρεξιμο που και που).
Δεν πηρα ποτε μου, ουτε παιρνω, ουτε εχω σκοπο να παρω κανενα συμπληρωμα περα απο αυτα που μου προσφαιρει η διατροφη μου.Δεν κραζω αυτους που παιρνουν απλα λεω το τι κανω/εχω κανει εγω.
Οι λογοι που με ωθησαν ηταν: η μεγαλυτερη δυναμη που μου προσφαιρουν αδιαμφισβητητα που με βοηθαει στην καθημερινοτητα μου οταν την χρειαζομε(και συμπεριλαμβανονται πολλα και διαφορα εδω περα),το καλυτερο εμφανησιακα σωμα,η υγεια στο μαξιμουμ εντος του σωματος,η καλυτερη αντωχη,καλυτερες σεξουαλικες επιδωσεις,καλυτερη σταση σωματος οταν περπατας,ειναι κατα της καταθλιψης και σε βοηθαει στο muscle-mind contraction δηλαδη στη συγκεντρωση μυ με μυαλο και γενικα εκεινη την ωρα τα ξεχνας ολα και απλα επικεντρωνεσαι σε αυτο που κανεις και πανω απο ολα γιατι μου αρεσει.Και εχοντας ακουσει και δει πολλα περιστατικα καρκινου ειτε λογω τσιγαρου η κακης διατροφης/εγκεφαλικων/καρδιακων επεισοδιων εγω διαλεγω να ζησω στο μαξιμουμ,και η συνταγη της διατροφης-γυμναστικης ειναι γνωστη το θεμα ειναι ποιος την επιλεγει.
και αν αυτοι που ξεκινουσαν ηξεραν πραγματικα γιατι το κανουν η ειχαν πιο δυναμικα κινητρα και δεν ηταν μονο για να δειχτουν και μονο για λογους εμφανισης πιστευω πολυ περισσοτερος κοσμος θα ασχολιοταν και μαλιστα φυσικα χωρις κανενα απολυτως συμπληρωμα η φαρμακο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πλέον κάνω την καλύτερη άσκηση.........ΓΑΜΩΤΗΔΟΥΛΕΙΑΜΟΥΠΟΥΔΕΝΜΕΑΦΗΝΕΙΟΥΤΕΝΑΦΤΥΣΩ.....τρόμερά απότελέσματα :p

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι αλλα ο αθλητισμος δεν ασχολειται μαζι μου :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κλασσικα σε οποιο θεμα διατροφης γυμναστικης επικοι τσακωμοι στα ελληνικά φορουμ.

το λιθαράκι μου:

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Τιποτα δε σε παιχαινει/αδυνατιζει περα απο το θερμιδικο πλεόνασμα/ελλειμμα. Οτι και να τρως αν καπως καταφερεις να τρως λιγοτερες θερμιδες απο όσες καις θα αδυνατισεις.

Αυτο το πετυχαινεις με τροφες που σε χορταινουν δίνοντας σου λιγες θερμίδες (λαχανικα, οσπρια πχ, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ογκος, λίγες σχετκα θερμίδες) ή περισσότερη γυμναστικη

Θες δηλαδη να καις περισσοτερα και να τρως λιγοτερες θερμιδες(οχι ποσοτητες).

Τυφλά σε εναν οποιοδηποτε που ενδιαφέρεται θα εδινα τις παρακάτω 5 συμβουλές:

1) 3+ λιτρα νερό την ημέρα,

2) 500γρ πρασινα λαχανικα ( κουνουπιδι, μπροκολο, λαχανο,μαρουλι,σπανακι ). Αν τα μισεις 200γρ οσπρια ζυγισμενα ξηρα

3)3 κουταλιες σουπας ελαιολαδο (ως 20γρ καλα λιπαρα)

4) 2 μεγαλα φρουτα

5) στεγνες πηγες πρωτεϊνης 2γρ*κιλά σου.

Αυτά ειναι το ΜΙΝΙΜΟΥΜ το απολυτο ελαχιστο και αποτελουν μια αριστη ΒΑΣΗ διατροφης. Απο κει ξεκινας και χτιζεις τις θερμιδες σου.

Μια αριστη διαιτα σου παρεχει τις σωστες θερμιδες για το στόχο σου, με καλες αναλογίες macro + micronutrients.

Οποιος πιστευει οτι πρεπει να εισαι διατροφολογος για να φτιάξεις τα παραπάνω, τότε λογικά θα πηγαινει στον ποδηλατα οταν του βγαινει η αλυσιδα, και θα φωναζει ηλεκτρολογο για αλλαγη λαμπας. Ειναι ακριβως η ιδια προσπαθεια.

Γυμναστικη

το καλυτερο προγραμμα ειναι αυτο που σε πορωνει και σε βελτιωνει. Οτι και αν κανεις απο κροςφιτ μεχρι calisthenics και αρση βαρων, όσο προοδευει η δυναμη σου τόσο θα μεγαλώνουν οι μυες σου. Το σωμα σου ειναι μηχανισμος προσαρμογης και ανταποκρινεται σε καθε ερεθισμα που του δινεις, ειτε για καλό ή κακό.

Αυτες ηταν οι 2 ταπεινες μου αποψεις πανω στα θεματα αυτα, 3,5 χρόνια calisthenics και 4 μήνες διαλειμματική νηστεία και 3 χρόνια παλαιότερα kickboxing

Οσοι θελετε αυτό είναι το κανάλι μου στο YOUTUBE

και αυτή η σελίδα μου στο φβ εδω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κλασσικα σε οποιο θεμα διατροφης γυμναστικης επικοι τσακωμοι στα ελληνικά φορουμ.

το λιθαράκι μου:

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Τιποτα δε σε παιχαινει/αδυνατιζει περα απο το θερμιδικο πλεόνασμα/ελλειμμα. Οτι και να τρως αν καπως καταφερεις να τρως λιγοτερες θερμιδες απο όσες καις θα αδυνατισεις.

Αυτο το πετυχαινεις με τροφες που σε χορταινουν δίνοντας σου λιγες θερμίδες (λαχανικα, οσπρια πχ, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ογκος, λίγες σχετκα θερμίδες) ή περισσότερη γυμναστικη

Θες δηλαδη να καις περισσοτερα και να τρως λιγοτερες θερμιδες(οχι ποσοτητες).

Τυφλά σε εναν οποιοδηποτε που ενδιαφέρεται θα εδινα τις παρακάτω 5 συμβουλές:

1) 3+ λιτρα νερό την ημέρα,

2) 500γρ πρασινα λαχανικα ( κουνουπιδι, μπροκολο, λαχανο,μαρουλι,σπανακι ). Αν τα μισεις 200γρ οσπρια ζυγισμενα ξηρα

3)3 κουταλιες σουπας ελαιολαδο (ως 20γρ καλα λιπαρα)

4) 2 μεγαλα φρουτα

5) στεγνες πηγες πρωτεϊνης 2γρ*κιλά σου.

Αυτά ειναι το ΜΙΝΙΜΟΥΜ το απολυτο ελαχιστο και αποτελουν μια αριστη ΒΑΣΗ διατροφης. Απο κει ξεκινας και χτιζεις τις θερμιδες σου.

Μια αριστη διαιτα σου παρεχει τις σωστες θερμιδες για το στόχο σου, με καλες αναλογίες macro + micronutrients.

Οποιος πιστευει οτι πρεπει να εισαι διατροφολογος για να φτιάξεις τα παραπάνω, τότε λογικά θα πηγαινει στον ποδηλατα οταν του βγαινει η αλυσιδα, και θα φωναζει ηλεκτρολογο για αλλαγη λαμπας. Ειναι ακριβως η ιδια προσπαθεια.

Γυμναστικη

το καλυτερο προγραμμα ειναι αυτο που σε πορωνει και σε βελτιωνει. Οτι και αν κανεις απο κροςφιτ μεχρι calisthenics και αρση βαρων, όσο προοδευει η δυναμη σου τόσο θα μεγαλώνουν οι μυες σου. Το σωμα σου ειναι μηχανισμος προσαρμογης και ανταποκρινεται σε καθε ερεθισμα που του δινεις, ειτε για καλό ή κακό.

Αυτες ηταν οι 2 ταπεινες μου αποψεις πανω στα θεματα αυτα, 3,5 χρόνια calisthenics και 4 μήνες διαλειμματική νηστεία και 3 χρόνια παλαιότερα kickboxing

Οσοι θελετε αυτό είναι το κανάλι μου στο YOUTUBE

και αυτή η σελίδα μου στο φβ εδω

αυτα ακριβως μου εδωσε ο διατροφολος .

Τωρα για το αν πιστευω οτι πρεπει να παω η οχι αυτο ειναι κουβεντα

Γιατι με αυτη την λογικη δεν θα επρεπε να υπαρχει καν διατροφολογος.

Τελος παντων.

Μια ενσταση σε αυτο που λες πρεπει να καιμε περισσοτερο απο αυτο που τρωμε.

Αλλο τρωω π.χ μισο κιλο στηθος κοτοπουλο και το καιω και αλλο τρωω 200 γραμμαρια σοκολατα.

Και τα δυο μπορει να τα καψω ανετα σε μια μερα αν ασχολουμαι αλλα περαν απο εξωτερικο το θεμα ειναι και εσωτερικο. Δηλαδη με την υγεια γενικοτερα.

Οι τροφες ειναι τυχαιες που εβαλα και το ξερω πως δεν εχουν καμια σχεση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με προχειρη ματια στα βιντεο σου.

Ειμαι 1.78 76 κιλα 13 κιλα λιπος

Για να χασω λιπος αλλα παραλληλα να μην χασω μυες μου εδωσε μια διατροφη που οπως υπολογιζω μαξιμουμ φτανω 1500 1700 θερμιδες ενω παραλληλα εχω παρατηρησει οτι εχω ανεβει στα κιλα.

Ξερεις π.χ ποσο λιπος μπορει να καψω σε μια βδομαδα? Ξερω οτι ειναι υποκειμενικο.

Λιπομετρηση σε 3 βδομαδες παλι ενω καθε βδομαδα θα αλλαζω διατροφη αλλα σε παραλλαγες οχι τιποτα τρελο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι αδύνατον να κάνεις διατροφή με 1700 θερμίδες, εκτός αν είσαι Σαολίν. :P

Αν θέλεις να χάσεις κιλά λίπος τα πράγματα είναι απλά....

Πρέπει να υπολογιστούν οι θερμίδες συντηρήσεως σου πρώτα...

5-6 γεύματα ημερησίως, όλα στεγνά. 

Η συνολική ημερήσια ποσότητα πρόσληψης πρωτείνης πρέπει να είναι το λιγότερο 1 φορά Χ την άλιπη μάζα σου... Π.χ 70 κιλά άλιπης μάζας; Τότε το λιγότερο 70 γραμμάρια πρωτείνης ημερησίως... Ιδανικά 105 γραμμάρια (1.5 φορά). Και πράσινες σαλάτες... 

Όσον αφορά το νερό... τώρα πια οι πάντες συμφωνούν πως νερό πρέπει να πίνεις όταν ο ίδιος νιώσεις δίψα, που σημαίνει πως το ζητά ο οργανισμός σου... Δεν μπορείς να πίνεις 3 λίτρα νερό καταχείμωνο... Θα κατασκηνώσεις στην τουαλέτα.

Τροποποιήθηκε από τον Konstantinos!
λίπος εννοούσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι αδύνατον να κάνεις διατροφή με 1700 θερμίδες, εκτός αν είσαι Σαολίν. :P

Αν θέλεις να χάσεις κιλά λίπος τα πράγματα είναι απλά....

Πρέπει να υπολογιστούν οι θερμίδες συντηρήσεως σου πρώτα...

5-6 γεύματα ημερησίως, όλα στεγνά. 

Η συνολική ημερήσια ποσότητα πρόσληψης πρωτείνης πρέπει να είναι το λιγότερο 1 φορά Χ την άλιπη μάζα σου... Π.χ 70 κιλά άλιπης μάζας; Τότε το λιγότερο 70 γραμμάρια πρωτείνης ημερησίως... Ιδανικά 105 γραμμάρια (1.5 φορά). Και πράσινες σαλάτες... 

Όσον αφορά το νερό... τώρα πια οι πάντες συμφωνούν πως νερό πρέπει να πίνεις όταν ο ίδιος νιώσεις δίψα, που σημαίνει πως το ζητά ο οργανισμός σου... Δεν μπορείς να πίνεις 3 λίτρα νερό καταχείμωνο... Θα κατασκηνώσεις στην τουαλέτα.

ποσες θερμιδες εχει π.χ 180 γραμ κοτοπουλο ψητο με σαλατα μαρουλι και μια φετα μαυρο ψωμι? Αυτο ειναι μιας μερας το μεσημεριανο μου.

Τα γευματα που κανω ειναι 5.

Το πρωι ενα τοστ μαυρο με γαλοπουλα και στημενα πορτοκαλια

Δεκατιανο 3_4 κριτσινια ολικης 

Μεσημερι οπως ειπα παραπανω

Απογευμα 2 φρουτα η μια μπαρα δημητριακων με χυμο

Βραδυ 120 γραμ κοτοπουλο με σαλατα

Αυτο ειναι ενα παραδειγμα μιας μερας διατροφης μου

Αν πουμε οτι χοντρικα τα 100 γραμ κοτοπουλο στηθος εχουν 30 πρωτεινη τοτε εχουμε γυρω στα 90  γραμ απο τα δυο κυρια γευματα

Αλλη μερα εχω ψαρι αρακα μπιφτεκι φακες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θερμιδες- MACROS -micronutrients

οταν ο ελληνας μαθει τι σημαινουν αυτα τα 3 και μαθει να τα χρησιμοποιει τοτε θα μπορουμε να λεμε οτι ασχολουμαστε με διατροφη.

μεχρι τοτε "στεγνα" και "5-6 γευματα" και " κοτοπουλο ρυζι μετα τη γυμναστικη" και καλες 70ρες παγκο....

εννοειται ολα χοντρικα και " τρωω αυτο και εκεινο" και ΤΙ; εγω να μετρησω θερμιδες; αυτα ειναι γυναικεια και τι ζυγαριες και φλωρικα εγω να φουσκωσω θελω

ολη η παραφιλολογια του φιτνες δηλαδη απο τον εναν γυμναστηριακο στον αλλον

δυστυχως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μίλησε ο chicken legs με τα 3.5 χρόνια calisthenics και το ανύπαρκτο σε συνάρτηση με τα χρόνια σώμα για το πως σκέφτεται ο Έλληνας.

Καληνύχτα...

Συ είπας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μίλησε ο chicken legs με τα 3.5 χρόνια calisthenics και το ανύπαρκτο σε συνάρτηση με τα χρόνια σώμα για το πως σκέφτεται ο Έλληνας.

Καληνύχτα...

Συ είπας. 

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/13348997_10208188319600175_1539685584_n.pngoh=05e6be82bafc1cc6654dd2a87cd89d19&oe=57561FF613348997_10208188319600175_1539685584_n.

προχθεσινή μου. u mad? <3

Τροποποιήθηκε από τον tasos polymeneas
:*k

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τασο δεν λεω οτι εχεις αδικο φιλε σε αυτα που γραφεις για τη διατροφη,αλλα οταν μιλας σε καποιον που αρχιζει τωρα νομιζω ειναι υπεριβολικο να του λες κοψε τα παντα και αρχισε μπροκολα,κουνουπιδια κτλ με τη μια.Θυμαμαι τον εαυτο μου στα 19 και θυμαμαι εκανα βηματα σταδιακα,δηλαδη ας πουμε εκει που ειναι να φαω μακαρονια ελεγα οχι ασπρα,μαυρα,εκει που ειναι να φαω κοτοπουλο ελεγα οχι μπουτι στηθος.Εκει που ηταν να φαω σουβλακι αφηνα εκτος την πιτα και ετρωγα καθε βδομαδα 2,με τα γλυκα εγω ευτυχως δεν ειχα θεμα γιατι οχι οτι δεν μου αρεσαν αλλα ουτε και τρελενομουν γι αυτα δηλαδη αν μου βαζες μια πιατελα παιδακια και διπλα ενα γλυκο οποιοδηποτε,και μου λεγες επελεξε εγω τα παιδακια θα τρωγα.

Θα συμφωνησω επισης και με την λογικη των μακρος αλλα οχι κατα γραμμα,δηλαδη ναι μεν αμα θες να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα ειμαι συμφωνος οτι πρεπει να μετρας το παραμικρο , την παραμικρη μπουκια,αλλα επειδη ομως εγω αυτο το θεωρω υπερβολη το να καθομε δηλαδη να μετραω ενα ενα ας πουμε τα αμυγδαλο και να λεω οπ 20 στοπ.προτιμω και παντα ετσι το κανα δηλαδη να περνω μια χουφτα απλα χωρις να τα μετραω.Βεβαια εχω κανει στην αρχη ενα προχειρο υπολογισμο το ποση πρωτεινη χρειαζομε κτλ αλλα δεν το ριχνω και στην υπερβολη.ενταξει εγω δεν θα ηθελα να μπω στη διαδικασια να ποσταρω φοτος μου αλλα μπορω να πω οτι ειχα εξισου καλα αποτελεσματα(και λεω ειχα γιατι τελευταια εχω ενα νευρολογικο θεμα και λογω αυτου εχω σταματησει  τη γυμναστικη (οχι τη διατροφη)μεχρι να εντοπιησω τι ειναι-πιθανολογω οτι εχει να κανει με τον αυχενα αλλα θα δουμε).

πολυ νερο και μαλιστα πριν απο καθε γευμα 2 ποτηρια θα λεγα,πολλα γευματα ανα τακτα χρονικα διαστηματα,γευμα πριν την προπονηση-δυναμιτης,οχι σε: (οσο μπορει ο καθενας) αλκοολ,τηγανητα,ασπρο αλευρι,ζαχαρη και οτι την περιεχει,fast και junk  food  και γενικα οσο γινεται τροφες ελαχιστα επεξεργασμενες.Και ολα καλα.

γυμναστικη με βαρη η καλιστενικς μαζι με αεροβια γιατι οσο πιο δυνατους μυες εχεις τοσο περισσοτερο λιπος καις και με την αεροβια βοηθας-καρδια-αντωχη και ποδια φυσικα και καψιμο λιπους(προτιμησε την hiit προσωπικη μου γνωμη αλλα να κανεις και το τζοκινγκ σου που και που) 

νταξει τωρα αμα μια στο τοσο φας και ενα γλυκακι δεν χαλασε και ο κοσμοσ αλλα το μια στο τοσο δεν σημαινει μια φορα καθε 3-4 μερες ετσι?και το να φας μια φορα την εβδομαδα κατι ανθυγιεινο δεν εννοω να φας σουβλακια και μετα γλυκο και μετα να πας να πιεις 3 ποτηρακια κρασι.Εννοω ενα πραγμα δηλαδη η το γλυκο η το κρασι η τα σουβλακια.Και επισης φιλε μου(και εσυ και οσοι θελουν να ξεκινησουν τον δρομο διατροφης-γυμναστικης) θα σου πω και κατι σκληρο για το τελος και κανε οτι νομιζεις,το να ξεκινησεις σημερα διατροφη και γυμναστικη και αυριο να τα σταματησεις και να ξαναπαρεις οτι εχασες δεν εχει κανενα νοημα.Με λιγα λογια σου λεω η το κανεις τροπο ζωης η μην ασχοληθεις καθολου γιατι οτι χασεις θα το παρεις ξανα.Μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν για να χασεις κιλα η τρως σωστα η γυμναζεσαι η και τα 2 κατι αλλο δεν υπαρχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιρνω πασα απο την τελευταια παραγραφο για να πω την εμπειρια μου.

Aν και λιγο πιο μικρος απο τον τασο , πριν 1-1,5 χρονο το ειδα τελειως διαφορετικα το θεμα.Ημουνα Φαση φουσκωμα χειμωνα - ηρθε ο μαρτης κοψιμο χωρις πολυ μετρημα θερμιδες , γιατι μετα απο καιρο συνηθιζει το ματι και παει μονο του.Δεν θελω να φτασω μια μερα ενω θα ειμαι 40+ και θα τελειωσω τελειως και θα πλαδαρωσω ή 60+ πως θα εισαι ετσι πως ανοιχτηκε το σωμα.

Ηδη εχω κατι ραγαδες που ξεκιναει (ετσι πως κοιταω εγω) ειδικα αυτη ειναι τεραστια απο δεξι στηθος , πηγαινει μπροστινο δεξι ωμο συνεχιζει απο μεσα δικεφαλο και τελειωνει καπου μεταξυ δικεφαλο τρικεφαλο προς τα εξω (το ελεγε η μανα μου στο λυκειο και δε το πιστευα ή δεν ηθελα να το πιστεψω αλλα το συνειδοτοπησα απο τα κιλα που εβαζα), κατω αριστερη μασχαλη προς πλατη, τετρακεφαλο κατω απο τα ριπαπα, ισως μερικες ακομα. Φαντασου οταν θα εισαι μπαρμπας και δεν θα μπορεις να το υποστηριξεις ολο αυτον τον ογκο . Μπορει να παει ενας και να πει τον τασο "σιγουρα εχεις γυναικομαστια απο την κρεατινη που παιρνεις" ή "θες ακομα μυεις για να δειξεις κτλ" (πλακιτσα εε! :)  (αν και στη φωτο φαινεται οτι σου εχουν φυγει 3-4 κλανιες απο το σφυξιμο :P ) εμενα αν μου τα πει καποιος κλαη μαην . Χαιρομαι για την επιλογη εχω κανει και τα εχω χασει ολα επιτηδες και πλεον στα 58-59 κιλα δεν με ενδιαφερουν  οι μυεις και θελω να παω, χωρις να το εχω προγραμματισει ,προς τα κατω. Οποτε φτασω.

Δεν εχει Long term τυχη αυτο το πραγμα, το bbing.Οτι καλο τωρα δις κακο τοτε. Δεν εχω φτασει στην ηλικια αυτην για να ξερω αλλα δεν θελω να φτασω και να εχω αφιερωσει ωρες και ωρες και ωρες σε θερμιδες και σε αλλα πραγματα που δεν θα εχουν σημασια τοτε.

Ενας γυμναστης στο gym παραξενευτηκε για την επιλογη που ειχα κανει. Με εβλεπε που στερευα και δεν το πιστευε. 

Πλεον το bodybuilding δεν υπαρχει για μενα εδω και μηνες και το gym το εχω βαρεθει τοσα χρονια απο κει που εκανα push/pull/legs ωστε να τα ξαναχτυπησω μεσα στην εβδομαδα ή χτυπαγα τα ποδια μια φορα αλλα τα χτυπαγα τοσο δυνατα που μετα απο 2 μερες πηγαινα σα πιγκουινος επειδη δεν μπορουσα να περπατησω. :P

Ισως ξανασχοληθω με το γυμναστηριο αλλα οχι σε φαση bbing ή ισως κανω καποια αλλαγη σχετικα με το ειδος.

Αυτο ηθελα μονο να πω. 

Go on , συνεχιστε την συζητηση :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα γιατί του λες πως είναι έτοιμος να κλάσει; Σε στιγμή χαλάρωσης είναι ο chicken legs :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ας κανει οση γυμναστικη θελει , ας τρωωει οτι θελει , ας βγαινει οσο σφιγμενος οσο θελει , ας κανει οτι θελει. Μακαρι να μη το μετανιωσει . Θα ερθει η στιγμη πως θα ειναι καπως ετσι τα πραγματα παιδια , γυναικα, σπιτι, δουλεια , υποχρεωσεις κτλ κτλ κτλ και στο τελος αν εχεις χρονο θα μπει και η γυμναστικη και στον πατο η γυμναστικη με διατροφη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα