Jump to content

Recommended Posts

παιδια λεω να παρω και εγω την ενλογω καμερα. Στο banggood (αποτι καταλαβα μονο εκει ειμαστε σιγουροι οτι ειναι γνησια) η sj4000 με το wifi εχει σχεδον τα διπλα χρηματα. Για ποιο λογο να θελεις wifi; επισης στα χαρακτηριστικα αποτι βλεπω δεν εχουν διαφορες. 

Επισης βλεπω οτι εχουν βγει και αλλες οικονομικες action. μηπως με λιγα παραπανω παμε σε τιποτα καλυτερο η εστω απο ελλαδα; 

Αυτη εδω τι λεει;

http://www.skroutz.gr/s/6907457/Forever-SC-200.html#reviews

Τροποποιήθηκε από τον sorips

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια λεω να παρω και εγω την ενλογω καμερα. Στο banggood (αποτι καταλαβα μονο εκει ειμαστε σιγουροι οτι ειναι γνησια) η sj4000 με το wifi εχει σχεδον τα διπλα χρηματα. Για ποιο λογο να θελεις wifi; 

Εκει που με βολευει πιο πολυ το wifi ειναι οτι μπορω να τσεκαρω τι ακριβως τραβαει η καμερα ενω την εχω ηδη τοποθετημενη, ωστε να κανω καποια μικροδιορθωση στη θεση της για να εχω το καλυτερο δυνατο πλανο. Δλδ, πχ συνδεω την καμερα με το κινητο, τη βαζω στο κρανος στη θηκη της και μετα τσεκαρω απο την οθονη του κινητου τι ακριβως τραβαει. Ετσι αν ειναι λιγο εκτος πλανου μπορω να τη διορθωσω ευκολα. Για να μεταφερεις αρχεια ετσι κι αλλιως δε βολευει ιδιαιτερα γιατι ειναι πολυ πιο αργη η μεταφορα δεδομενων μεσω wifi. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη action cam και έχω κάποιες ερωτήσεις:

1)Η wifi έκδοση είναι απλά για feed απ'την κάμερα στο κινητό/λάπτοπ ή μεταφέρονται και αρχεία(πιστεύω μεταφέρονται just making sure)

2)Εκτός από τα παρελκόμενα που δίνονται μαζί με την κάμερα θα μου χρειαστεί και κάτι άλλο για να την βάλω στο κράνος πχ; 

3)Πόσο μέγεθος είναι περίπου ένα βίντεο τραβηγμένο σε 720p 60 fps ή ένα 1080p;

4)Υπάρχει κάποιο safe link από κάποιον που έχει ασχοληθεί,γιατί την βλέπω στο banggood,αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει πουθενά φθηνότερα.

5)Βλέπω 500 versions της ίδιας κάμερας και άπειρες άγνωστες λέξεις.DVR Novatek κλπ κλπ.Ο διαχωρισμός των καμερών αυτών είναι wifi και no wifi ή υπάρχει και κάτι άλλο; 

Ευχαριστώ πολύ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ΤάκηςΜπ

1) Μπορείς και να μεταφέρεις αρχεία, ναι, αλλά πρακτικά βολεύει μόνο ως feed γιατί η ταχύτητα είσαι πολύ αργή. Θα χρησιμοποιείς το usb καλύτερα.

2) Για να τη βάλεις στο κράνος δε χρειάζεσαι τπτ παραπάνω, υπάρχουν στη συσκευασία τα πράγματα. Κλασική αγορά (έξτρα) πάντως είναι το αξεσουάρ για να τη βάζεις στο στήθος. Αυτό δεν υπάρχει στη συσκευασία.

Μέχρι εδώ ξέρω να απαντήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ΤάκηςΜπ

1) Μπορείς και να μεταφέρεις αρχεία, ναι, αλλά πρακτικά βολεύει μόνο ως feed γιατί η ταχύτητα είσαι πολύ αργή. Θα χρησιμοποιείς το usb καλύτερα.

2) Για να τη βάλεις στο κράνος δε χρειάζεσαι τπτ παραπάνω, υπάρχουν στη συσκευασία τα πράγματα. Κλασική αγορά (έξτρα) πάντως είναι το αξεσουάρ για να τη βάζεις στο στήθος. Αυτό δεν υπάρχει στη συσκευασία.

Μέχρι εδώ ξέρω να απαντήσω.

Σε ευχαριστώ πολύ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστώ πολύ

Παρακαλω. Εριξα μια ματια και στην καμερα οποτε σου'χω κι αλλη απαντηση.

3) Στα 1080/30 που γραφω υπολογισε χονδρικα  γυρω στα 7gb η ωρα βιντεο. 

Λογικα ρωτας για να δεις τι καρτα γραφικων να παρεις, σωστα; Εγω ειχα παρει 32αρα και ειναι τελικα υπερβολη. Η μπαταρια κραταει χονδρικα 1 ωρα οποτε με μια 24αρα εισαι υπερκαλυμενος.

Εγω με τη 32αρα εχω να αδειασω την καρτα κανα μηνα να φανταστεις.

Να την παρεις παντως, ειναι τρελο value for money. Εκτος κι αν εχεις βλεψεις για motovlog και πιο προχωρημενες καταστασεις θα σε καλυψει και με το παραπανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρακαλω. Εριξα μια ματια και στην καμερα οποτε σου'χω κι αλλη απαντηση.

3) Στα 1080/30 που γραφω υπολογισε χονδρικα  γυρω στα 7gb η ωρα βιντεο. 

Λογικα ρωτας για να δεις τι καρτα γραφικων SD να παρεις, σωστα; Εγω ειχα παρει 32αρα και ειναι τελικα υπερβολη. Η μπαταρια κραταει χονδρικα 1 ωρα οποτε με μια 24αρα εισαι υπερκαλυμενος.

Εγω με τη 32αρα εχω να αδειασω την καρτα κανα μηνα να φανταστεις.

Να την παρεις παντως, ειναι τρελο value for money. Εκτος κι αν εχεις βλεψεις για motovlog και πιο προχωρημενες καταστασεις θα σε καλυψει και με το παραπανω.

Γι'αυτό ακριβώς ρωτάω και με κάλυψες.

Δεν την θέλω για τρελές καταστάσεις απλά έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιες φάσεις θα ήταν πολύ ωραίο να έχω μια φθηνή καμερούλα να κάνω την καβλάντα μου(snowboard,μηχανή,παραλία) και επειδή ούτε έχω ούτε θέλω να δώσω πολλά λεφτά η sj φαίνεται πολύ καλή επιλογή.

Με μια ψακτική που κάνω από δω κι από κει είμαι ανάμεσα σε αυτήν και στην Eken H9.Θα δω όμως.

Εννοείται πως δεν ζητάω πολλά οπότε θεωρώ πως θα με καλύψουν και οι 2,απλά κοιτάω να δω ποια θα με καλύψει περισσότερο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεθαβω λιγο το συγκεκριμενο θεμα. Ενας φιλος μου θελει να αγορασει καμερα και διαβαζοντας αρκετα θεματα εδω μεσα εχω επιλεξει τις: 1) git2 pro 2) hiaomi yi 3) sj 5000+ η sj4000+ 4) eken h9. Παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας για τις συγκεκριμενες η καποιες αλλες στα ιδια ποσακαθως και λινκς με μαγαζια για αμμεση αγορα. Σας ευχαριστω πολυ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα φίλε μου. Εγώ έχω μεταχειρησμένη τη sj 4000 wifi. 

Έχω δει και την sj 5000 που είναι σαφώς βελτιωμένη. Μία από τις 2 είναι ότι πρέπει. Είναι προσιτές σε τιμή. Περίπου 90€ η 4000 και 150€ η 5000 ανάλογα με την ισοτιμία με το δολλάριο. Το καλό είναι ότι έρχονται με πολλές βάσεις και προσαρμόζονται παντού. Εγώ από ποιότητα λήψης είμαι πολύ ικανοποιημένος. Έχω έξτρα μπαταρία και βάσεις  για το χέρι το κεφάλι κλπ και την δουλεύω συχνά σε δύσκολες συνθήκες σκόνης και ζέστης χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Επέλεξε μια με wifi για να βλέπεις από την οθόνη του κινητού τί γράφει η κάμερα και να την ρυθμίζεις πιο εύκολα.

Για Αγορά προτείνω ali express.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ βρήκα σε flash sale 18 δολάρια την sj6000 και την τσίμπησα.Όταν έρθει θα ενημερώσω τι και πως.Επόμενη επιλογή ήταν η Eken H9 που φαίνεται όντως πάρα πολύ καλή/φθηνή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι αναμεσα σε git2 pro με εξτρα αξεσουαρ η την eken h9r επισης με εξτρα αξεσουαρ. Η πρωτη θα κοστισει γυρω στα 150 ευρω ενω η δευτερη τα μισα. Εχω διαβασει σχετικα εδω http://www.mybike.gr/topic/81463-επιλογη-action-cam/?page=2 Απο την αλλη την eken την χαρακτηριζουν ως απολυτο vfm. Εχω μπερδευτει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολλη συζητηση αυτη η SJ4000 :D !

Ας τα παρουμε 1-1.

1) Ειχα μια nikon coolpix s33 μεχρι που εφαγε μια καλη πτωση κ την εσπασα,αν παρω μια Sj4000 θα εχω κατι αντιστοιχο σε φωτογραφια?

2) Διαβαζω οτι η wifi εκτος απο την συνδεση (κατι που δεν με απασχολει) εχει κ βελτιωμενο ηχο αρα μηπως αξιζει περισσοτερο?εχει κατι αλλο βελτιωμενο?

3)Πως ξεχωριζουμε την γνησια απο τις απομιμησεις?υπαρχει καπιο λινκ απο εβαυ που ειναι σιγουρα οκ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχω προσωπικη αποψη για την sj4000 αλλα ακουγονται καλα λογια απ οσουν την εχουν,ισως υστερει λιγο στην ποιοτητα του ηχου σε σχεση με μια αντιστοιχων χαρακτηριστικων go pro αλλα σαφως οχι αντιστοιχης τιμης.

Τις τελευταιες μερες πηρε το ματι μου την κανουργια της sjcam,την star 7 και σκεφτομαι να την παρω,την εχω βρει περιπου στα 170 απο gearbest.

Οι γνωστες του ειδους τι λενε?Αξιζει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.ebay.com/itm/ThiEYE-i60e-4K-FHD-Sport-Action-Camera-60M-Waterproof-Wifi-helmet-cam-DV-bag-/332124698397?hash=item4d542cb71d:g:8CEAAOSwx6pYnatt

Αν απαντηθουν οι προηγουμενες αποριες μου , καμια γνωμη για αυτην?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ValeRR Καλημέρα! Η 4000 wifi με την απλή από όσο ξέρω και έχω δει δεν έχουν κάποια άλλη διαφορά. Μούφες έχει πολλές. Ένας τρόπος να τις αποφύγεις είναι να πάρεις απλο το official store της εταιρίας στο Ali express. Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο στο ebay. 

Η κάμερα που ανέβασες φαίνεται καλή. Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί δεν είναι τόσο τα χαρακτηριστικά που στις περισσότερες είναι ίδια αλλά τα ανταλλακτικά. Πχ στην δικιά μου 4000 έσπασε η θήκη, η απλή, όχι η αδιάβροχη. Βρήκα πανεύκολα. Επίσης στο πακέτο της έχει περισσότερες βάσεις από αυτή που ανέβασες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα πηρα στο φιλο μου την git2p μιλαμε για απιστευτη καμερα στα χρηματα της.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 23 ώρες, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Δώσε μερικές πληροφορίες ακόμα,και κανένα βίντεο καλά θα ήταν.

Αυτον ξερω, αυτον εμπιστευομαι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα