Jump to content
dEvilKinG

Αντε παλι..

Recommended Posts

Περαστικά να είναι και να μην σου μείνει κανένα κουσούρι όλα τα άλλα γίνονται υπομονή θέλει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Βρήκες αναπτήρα ? :crazy:

Περαστικά και υπομονή.

Οχι ρε γαμωτο, και δεν μπορω να κατεβω στην κουζινα τωρα, 36 σκαλια..Τι τις θελαμε τις μεζονετες;

Με πηρε ο υπνος πριν και ξυπνησα απο τους πονους..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω μαγκες!

Μπορει να μου πει κανεις αν μπορω να διεκδικισω καποια αποζημίωση περα απο την επιδιορθοση οποιας ζημιας; Δεν δουλευω επισημα αλλα "off the record" δουλευω τα σ/κ.

Εχω την καταγραφη του εκαβ, και τις εξετασεις μου κτλ κτλ απο το νοσοκομειο.

Ψυχική οδύνη αλλά ψάξτο με τον ασφαλιστή σου γιατί πρέπει να έχεις νομική προστασία για να κινηθείς δικαστικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο ρε μητσο περαστικα ρε φιλε!

Αν θυμαμαι καλα μπαινεις φανταρος ε? μπορεις να παρεις αναβολη νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ψυχική οδύνη αλλά ψάξτο με τον ασφαλιστή σου γιατί πρέπει να έχεις νομική προστασία για να κινηθείς δικαστικά

Ηθική βλάβη ζητάει.

Γιατί πχ φοβάται να ανέβει στη μοτοσυκλέτα, γιατί πετάγεται στον ύπνο του, για την ταλαιπωρία του κοκ.

Ηθική βλάβη μπορούν να ζητήσουν και οι συγγενείς του τραυματισμένου.

Ψυχική οδύνη μπορούν να ζητήσουν συγγενείς θύματος σε δυστύχημα, όταν δηλαδή υπάρχει θάνατος.

Και η αποζημίωση είναι ανάλογη του βαθμού συγγένειας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γ@μησέ τα Πολυχρόνη...το θέμα είναι να μην μπλέξεις τελικά ρε συ αλλά έλα που δε γίνεται...υπομονή και περαστικά και σ'εσένα και στον Gouky,σύντομα να είστε απόλυτα υγιείς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηθική βλάβη ζητάει.

....

Δεν γνωρίζω ακριβώς τις ορολογίες, αλλά δικαιούσαι και για τον πόνο, ταλαιπωρία κτλ στο πόδι που χτύπησες, άσε που 100% το ίδιο δεν θα είναι ποτέ (μπορεί να νιώθεις κανα τραβηγματάκι στα κρύα κτλ). Αν δεν κάνω λάθος καλύπτετε από τον όρο "σωματικές βλάβες".

Όσο για τους εκτιμητές και τα λοιπά, έχω άσχημες εμπειρίες.. αναγνωρίζουνε ηλίθιες αξίες.. τελείως εξεφτελιστικές!

Μπορείς να γλυτώσεις τον κόπο με κάποιον συμβιβασμό:

Κάνε τους υπολογισμούς πόσο θα κόστιζε στην ασφαλιστική της οδηγού πχ (βάλε τις δικές σου τιμές):

Εξοπλισμός, κινητά κτλ: 1000€,

ζημιές στην μηχανή: 3000€ (μισό χιλιοστό να πήρε το καλάμι πχ, ζητάς καινούργιο),

σωματικές βλάβες: 5000€ (σύμφωνα με το πόσα πήρε κάποιος άλλος με κάτι παρόμοιο στο παρελθών),

διάφορα άλλα (για να βγει στρόγγυλο το δεκάρικο): 1000€

Ας πούμε ότι είναι 10.000€ (ή 1.000.000€ αναλόγως την κατάσταση :rtfm: ), γράφεις μια επίσημη επιστολή (γράμμα τέσπα) στην ασφαλιστική της που ζητάς 8.000€, άμεσα για να μην πας δικαστικώς.

Συνημμένα δίνεις διαγνώσεις γιατρών, φωτογραφίες από μηχανή και μια εκτίμηση της ζημιάς από τον μάστορα σου η οποία περιλαμβάνει κάθε γρατσουνισμένο αντικείμενο ότι το θες καινούργιο.

Αν πας δικαστικώς, που είναι ήδη κερδισμένη υπόθεση, θα πληρώσουν τα δικαστικά έξοδα τους + τα δικά σου + του δικαστηρίου παράβολα κτλ, ΣΥΝ ότι είναι να δώσουν σε εσένα, ΣΥΝ ότι θα ζητήσεις παραπάνω για ψυχολογικούς λόγους κτλ. πράγμα που σημαίνει ότι θα τους βγει 12-13κ το λιγότερο (για το παράδειγμα που έδωσα).

Προφορικώς μιλάς με τον υπεύθυνο για την υπόθεση που γνωρίζει σαφώς όλα τα παραπάνω, για να βεβαιωθείς ότι εκπέμπετε στην ίδια συχνότητα και ότι καταλαβαίνει τι εννοείς.

Άρα έχεις 2 επιλογές:

1) ζητάς το 80% από ότι θα έπαιρνες στο χέρι στην χειρότερη περίπτωση αν πήγαινες δικαστικώς, ΑΜΕΣΑ

2) πας δικαστικώς, και σε 2-3-4 χρόνια παίρνεις περίπου τα διπλάσια

ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ: οπωσδήποτε ζητάς για σωματικές βλάβες (είναι χωριστά από τις υλικές βλάβες), η τροχαία σου δίνει ένα έξτρα χαρτί (αντίγραφο του συμβάντος). Αν δεν το κάνεις αυτό θα πάρεις @@..

Είχα δυο ατυχήματα με ολική καταστροφή και σωματικές βλάβες που και στα δυο δεν έφταιγα:

Στο πρώτο (2008 πάσχα), μιας και ο άλλος οδηγός ήταν πολύ σωστός μετά το τροχαίο, και ήρθε στο νοσοκομείο κτλ είπα να μην πάω για σωματικές βλάβες (γιατί θα πήγαινε 99% δικαστικός) και σκέφτηκα να μην τον ταλαιπωρήσω μιας και φάνηκε καλός άνθρωπος. Για εμένα το κόστος ήταν γύρο στα 3.000+ (μπουφάν, κράνος και ολική από μηχανάκι που είχα αγοράσει καινούργιο κτλ) συν μελανιές και γρατσουνιές παντού και ένας κομμένος μυς στον ώμο μου (2 μήνες δεν μπορούσα να σηκώσω το χέρι μου)... Τους είχα δώσει και όοοολες τις αποδείξεις από μπουφάν, μπότες, κράνος κτλ..

Λόγο ότι δεν το χειρίστηκε ο πανήβλακας ο δικηγόρος σωστά, και έγιναν κάποια μπερδέματα με τις ασφαλιστικές μου δώσανε 1,5 χρόνο μετά μόνο 700€ για το μηχανάκι..

Στο δεύτερο (2011 χριστούγεννα), με σπασμένο δάχτυλο και μελανιές έκανα την επιλογή 1) και σε μερικές βδομάδες είχα τα λεφτά στον λογαριασμό μου, με συμφωνία ότι δεν θα πάω δικαστικώς..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντε πααααλι :pinch: ...Το'χεις σκεφτει να εισαι εφταψυχος;... :pray: ...Περαστικα και...ποτέ ξανα!!!

Τουλαχιστον αυτη την φορα δεν θα τα πληρωνω απο την τσεπη μου.. :P

Δεν γνωρίζω ακριβώς τις ορολογίες, αλλά δικαιούσαι και για τον πόνο, ταλαιπωρία κτλ στο πόδι που χτύπησες, άσε που 100% το ίδιο δεν θα είναι ποτέ (μπορεί να νιώθεις κανα τραβηγματάκι στα κρύα κτλ). Αν δεν κάνω λάθος καλύπτετε από τον όρο "σωματικές βλάβες".

Όσο για τους εκτιμητές και τα λοιπά, έχω άσχημες εμπειρίες.. αναγνωρίζουνε ηλίθιες αξίες.. τελείως εξεφτελιστικές!

Μπορείς να γλυτώσεις τον κόπο με κάποιον συμβιβασμό:

Κάνε τους υπολογισμούς πόσο θα κόστιζε στην ασφαλιστική της οδηγού πχ (βάλε τις δικές σου τιμές):

Εξοπλισμός, κινητά κτλ: 1000€,

ζημιές στην μηχανή: 3000€ (μισό χιλιοστό να πήρε το καλάμι πχ, ζητάς καινούργιο),

σωματικές βλάβες: 5000€ (σύμφωνα με το πόσα πήρε κάποιος άλλος με κάτι παρόμοιο στο παρελθών),

διάφορα άλλα (για να βγει στρόγγυλο το δεκάρικο): 1000€

Ας πούμε ότι είναι 10.000€ (ή 1.000.000€ αναλόγως την κατάσταση :rtfm: ), γράφεις μια επίσημη επιστολή (γράμμα τέσπα) στην ασφαλιστική της που ζητάς 8.000€, άμεσα για να μην πας δικαστικώς.

Συνημμένα δίνεις διαγνώσεις γιατρών, φωτογραφίες από μηχανή και μια εκτίμηση της ζημιάς από τον μάστορα σου η οποία περιλαμβάνει κάθε γρατσουνισμένο αντικείμενο ότι το θες καινούργιο.

Αν πας δικαστικώς, που είναι ήδη κερδισμένη υπόθεση, θα πληρώσουν τα δικαστικά έξοδα τους + τα δικά σου + του δικαστηρίου παράβολα κτλ, ΣΥΝ ότι είναι να δώσουν σε εσένα, ΣΥΝ ότι θα ζητήσεις παραπάνω για ψυχολογικούς λόγους κτλ. πράγμα που σημαίνει ότι θα τους βγει 12-13κ το λιγότερο (για το παράδειγμα που έδωσα).

Προφορικώς μιλάς με τον υπεύθυνο για την υπόθεση που γνωρίζει σαφώς όλα τα παραπάνω, για να βεβαιωθείς ότι εκπέμπετε στην ίδια συχνότητα και ότι καταλαβαίνει τι εννοείς.

Άρα έχεις 2 επιλογές:

1) ζητάς το 80% από ότι θα έπαιρνες στο χέρι στην χειρότερη περίπτωση αν πήγαινες δικαστικώς, ΑΜΕΣΑ

2) πας δικαστικώς, και σε 2-3-4 χρόνια παίρνεις περίπου τα διπλάσια

ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ: οπωσδήποτε ζητάς για σωματικές βλάβες (είναι χωριστά από τις υλικές βλάβες), η τροχαία σου δίνει ένα έξτρα χαρτί (αντίγραφο του συμβάντος). Αν δεν το κάνεις αυτό θα πάρεις @@..

Είχα δυο ατυχήματα με ολική καταστροφή και σωματικές βλάβες που και στα δυο δεν έφταιγα:

Στο πρώτο (2008 πάσχα), μιας και ο άλλος οδηγός ήταν πολύ σωστός μετά το τροχαίο, και ήρθε στο νοσοκομείο κτλ είπα να μην πάω για σωματικές βλάβες (γιατί θα πήγαινε 99% δικαστικός) και σκέφτηκα να μην τον ταλαιπωρήσω μιας και φάνηκε καλός άνθρωπος. Για εμένα το κόστος ήταν γύρο στα 3.000+ (μπουφάν, κράνος και ολική από μηχανάκι που είχα αγοράσει καινούργιο κτλ) συν μελανιές και γρατσουνιές παντού και ένας κομμένος μυς στον ώμο μου (2 μήνες δεν μπορούσα να σηκώσω το χέρι μου)... Τους είχα δώσει και όοοολες τις αποδείξεις από μπουφάν, μπότες, κράνος κτλ..

Λόγο ότι δεν το χειρίστηκε ο πανήβλακας ο δικηγόρος σωστά, και έγιναν κάποια μπερδέματα με τις ασφαλιστικές μου δώσανε 1,5 χρόνο μετά μόνο 700€ για το μηχανάκι..

Στο δεύτερο (2011 χριστούγεννα), με σπασμένο δάχτυλο και μελανιές έκανα την επιλογή 1) και σε μερικές βδομάδες είχα τα λεφτά στον λογαριασμό μου, με συμφωνία ότι δεν θα πάω δικαστικώς..

Ευχαριστω Dr. Με πηραν τηλ απο την ασφαλιστικη του αλλουνου και μου ειπαν θα στειλουν γιατρο την δευτερα σπιτι μου. Το δεχομαι κανονικα ετσι;

Υ.Γ. Το βραδυ ηταν αφορητο ειδα μεχρι Λυριτζη και Οικονομου το πρωι και δεν με επαιρνε ο υπνος.. Κατα τις 10 το πρωι με πηρε και στι 1 με ξυπνησαν απο την interamerican. Πολυ πονος

Τροποποιήθηκε από τον dEvilKinG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με πηραν τηλ απο την ασφαλιστικη του αλλουνου και μου ειπαν θα στειλουν γιατρο την δευτερα σπιτι μου. Το δεχομαι κανονικα ετσι;

Ναι απλα... αν σε παιρνει ζήτησε εσυ ποιο γιατρο θελεις να σε δει... :online2long:

και καλεσε και εμας μοναχοφαη...εκεινη η ρημαδα η μεση παντα εχει κατι πονακια...

:mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι απλα... αν σε παιρνει ζήτησε εσυ ποιο γιατρο θελεις να σε δει... :online2long:

και καλεσε και εμας μοναχοφαη...εκεινη η ρημαδα η μεση παντα εχει κατι πονακια...

:mB_kalo_e:

Με εναν παππουλη μιλησα :aggressive: :aggressive: :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πωωωω, γκαντεμιά.

Περαστικά ρε Δημήτρη και υπομονή.

Μην το σκέφτεσαι το μηχανάκι, είναι σε καλά χέρια και απ΄όσα άκουσα δεν έχει σοβαρές ζημιές.

Το πόδι κοίτα να φτιάξεις σωστά γιατί τα σίδερα φτιάχνονται εύκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Drtzekos καλά τα λες.

Και δε διαφωνούμε σε κάτι.

Απλά θέλω να βάλω άλλη μια παράμετρο στην κουβέντα που πρέπει να υπολογιστεί.

Τα πράγματα στις ασφαλιστικές είναι πολύ ρευστά.

Που σημαίνει πως μπορεί ο Δημήτρης να ζητά και 3000 ευρώ για τον σκύλο του που στεναχωρήθηκε γιατί δεν τον έβγαζε για τσία το αφεντικό του.

Το λέω με κωμική προσέγγιση αλλά θα γίνω αντιληπτός σε λίγο.

Μαζεύει λοιπόν αποδείξεις, κανονικές ή όχι, για 6324 €.

Κ λέει η ασφαλιστική "δε σε αποζημιώνω, πάμε δικαστικώς σε 5 χρόνια".

Ακόμα κι αν προσπεράσω το ενδεχόμενο του βλάκα συνήγορου, δεν μπορώ με τίποτα να προσπεράσω την υψηλότατη πιθανότητα να βάλει ένα ωραίο λουκέτο η ασφαλιστική.

Που σημαίνει πως η υπόθεση θα πάει στο επικουρικό κ θα αποζημιωθεί σε 5+ χρόνια για περίπου τα μισά χρήματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικα να συμπληρωσω κατι αλλο, καλες οι ασφαλισεις απο το ιντερνετ, γλητωνουν καποια λεπτα τρεξιματως και ισως καποια χρηματα αλλα αν δεν εχεις ασφαλιστη και πρεπει να υποστεις ολο το τρεξιμο ενω εχεις χτυπησει, αστο καλυτερα. Εγω το μονο τηλεφωνο που εχω κανει ειναι προς τον ασφαλιστη μου και τα εχει ρυθμισει ολα ο ιδιος, τετοια ωρα δεν θα μπορουσα να μιλαω με τον καθε υπαλληλο που δουλευει για 400 ευρω σε ενα τηλεφωνικο κεντρο και να πρεπει να λεω και ξαναλεω τα ιδια κ τα ιδια..

Αποψη μου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά! Και καλός φαντάρος! Αν αποσώσεις χλωμό το βλέπω..Πας για αναβολή έτσι(;)

Το κοστολόγιο της ζημίας το ξέρεις περίπου;

Τα ΚΤΜ μη τα φοβάσαι και με τη μία ρόδα πάνε. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω Dr. Με πηραν τηλ απο την ασφαλιστικη του αλλουνου και μου ειπαν θα στειλουν γιατρο την δευτερα σπιτι μου. Το δεχομαι κανονικα ετσι;

Υ.Γ. Το βραδυ ηταν αφορητο ειδα μεχρι Λυριτζη και Οικονομου το πρωι και δεν με επαιρνε ο υπνος.. Κατα τις 10 το πρωι με πηρε και στι 1 με ξυπνησαν απο την interamerican. Πολυ πονος

Δεν ξέρω για τον γιατρό τι γίνετε.. δεν έχεις ήδη βεβαιώσεις από το νοσοκομείο? Μήπως προσπαθούν να το κάνουν να φανεί "γρατσουνίτσα"? Αν δώσει ο γιατρός ότι νάνε γνωμάτευση πχ..

Πρώτη φορά το ακούω να σου στέλνουν γιατρό σπίτι..

Ακόμα κι αν προσπεράσω το ενδεχόμενο του βλάκα συνήγορου, δεν μπορώ με τίποτα να προσπεράσω την υψηλότατη πιθανότητα να βάλει ένα ωραίο λουκέτο η ασφαλιστική.

Που σημαίνει πως η υπόθεση θα πάει στο επικουρικό κ θα αποζημιωθεί σε 5+ χρόνια για περίπου τα μισά χρήματα.

Ο τύπος που με είχε τρακάρει στην πρώτη φάση ήταν στην ΕΟΣ (ή κάπως έτσι) που μόλις είχε κλείσει και τα πήρα από το επικουρικό σε 1,5 χρόνο. Μια πουστιά που παίζει εδώ, είναι ότι το επικουρικό δεν καλύπτει εξοπλισμό, αλλά μόνο όχημα και σωματικές βλάβες..

Και η Interamerican δεν νομίζω να βάλει λουκέτο, οπότε εγώ θα προχωρούσα :thumbsup1:

Η καλύτερη φάση είναι να μην τα έχεις ανάγκη τα €€, και να έχεις νομική κάλυψη (δλδ "δωρεάν" δικηγόρο από την ασφαλιστική), μετά το πας δικαστικά να πάρεις όσο πιο πολλά μπορείς..

Μην ξεχνάμε ότι η σωματική υγεία (και ο πόνος) δεν αντικαθίσταται όσα λεφτά και να πάρεις, αλλά καλύτερα να πονάς μέσα σε ένα BMW παρά σε ένα Yugo :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην ξεχνάμε ότι η σωματική υγεία (και ο πόνος) δεν αντικαθίσταται όσα λεφτά και να πάρεις, αλλά καλύτερα να πονάς μέσα σε ένα BMW παρά σε ένα Yugo :grin:

:lipssealed::crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά man, με έχουν τρακάρει και εμένα γριές, γέροι, καθυστερημένοι....άστα να πάνε. προσοχή πολύ μέσα στα βρωμοστενά της Αθήνας. Προσωπικά, βαράω ακραποβιτσιές κάθε 15 μέτρα μέσα στα στενάκια όταν βλέπω άλλα αμάξια να έρχονται κάθετα. Επίσης έχω βάλει στο Γολγοθά και μια κόρνα νταλίκας για να είμαι σίγουρος....έχει αρχίσει και λιώνει η κόρνα με τη θερμοκρασία που βαράει το πράμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα