Jump to content
barticiani

Να μην τα χιλιάσω (τα ατυχήματα!)

Recommended Posts

Τα κατάφερα και εγώ και έγινα μέλος του club :mB_kalo_e: , μετά από 15 χρόνια οδήγησης μοτοσυκλετών είχα πρώτη φορά εμπλοκή σε ατύχημα με υπαιτιότητα του άλλου.

Να μην σας κουράσω με λεπτομέρειες, κανένας τραυματισμός, μικρές υλικές ζημιές (μπροστινό φτερό off).

Περιμένω την δήλωση της ασφαλιστικής του (σε 10 εργάσιμες λένε) για να προχωρήσω σε επισκευή. Η δική μου ασφαλιστική μου έδωσε τις εξής επιλογές: α)επισκευή σε δικό τους συνεργείο (1 όλο και όλο για μηχανές σε όλη την αττική) και πληρωμή της ζημιάς απευθείας από αυτούς, β) επισκευή σε δικό μου συνεργείο και κλασσική εξέλιξη (πληρώνω εγώ cash και διεκδικώ τα χρήματα από την ασφαλιστική).

Θα προτιμούσα το (α) αλλά έχω ένα φόβο ότι στο δικό τους συνεργείο θα βάλουν μεταχειρισμένο ανταλλακτικό, κάτι που αν ισχύει δεν το θέλω με τίποτα.

Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία; Ποια είναι η πρακτικη που ακολουθείται σε παρόμοιες περιπτώσεις; Είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ μεταχειρισμένο ανταλλακτικό ή απαιτώ καινούργιο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχει και τριτη επιλογη. Βρες συνεργειο που να μπορει να στην φτιαξει και στην συνεχεια να αποζημειωθει μεσα απο την ασφαλιστικη. Αυτο εκανα εγω. Παντα ορθιος και υγειης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απαιτείς τα πάντα καινουργια...δε γνωρίζω να σου πω αν μπορουν να κάνουν τέτοια μπινια, αλλα αν εχεις μηχανικο εμπιστοσύνης πήγαινε εκεί και ο πραγματογνώμονας αναλαμβάνει την εκτίμηση κόστους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απαιτείς τα πάντα καινουργια...δε γνωρίζω να σου πω αν μπορουν να κάνουν τέτοια μπινια, αλλα αν εχεις μηχανικο εμπιστοσύνης πήγαινε εκεί και ο πραγματογνώμονας αναλαμβάνει την εκτίμηση κόστους...

Για να είμαι σίγουρος, απλα θα το πήγαινα στην κεντρική αντιπροσωπεία (τεομοτο). Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως θα πληρώσω απο την τσέπη μου και θα ήθελα να το αποφύγω. Υπάρχει περίπτωση ο πραγματογνώμονας να μου πει οτι η ασφαλιστική δικαιολογεί μόνο μεταχειρισμένα κομματια λογω παλαιότητας;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να είμαι σίγουρος, απλα θα το πήγαινα στην κεντρική αντιπροσωπεία (τεομοτο). Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως θα πληρώσω απο την τσέπη μου και θα ήθελα να το αποφύγω. Υπάρχει περίπτωση ο πραγματογνώμονας να μου πει οτι η ασφαλιστική δικαιολογεί μόνο μεταχειρισμένα κομματια λογω παλαιότητας;

Κατ' αρχήν χαίρομαι που είσαι καλά.

Κατά δεύτερον, όταν μου είχαν ρίξει το σκούτερ (εν στάσει), αλλάχτηκαν όλα τα γρατζουνισμένα (αλλάξανε και κομμάτια που δεν χρειάζονταν!) με καινούργια.

Το πήγα σε δικό μου μηχανικό, εγκρίθηκαν όλα κανονικά (ο σταυρός τιμονιού μ' ενδιέφερε πάρα πολύ, το μόνο σοβαρό απ' τις ζημιές γιατί δε φαίνεται εύκολα αλλά με ειδικό μηχάνημα), πλήρωσα εγώ το συνεργείο και πήγα τις αποδείξεις στην ασφαλιστική και πήρα το σύνολο τιμολογίου ανταλλακτικών και απόδειξης παροχής υπηρεσιών (εργασία) σε επιταγή ημέρας.

Εύκολα, γρήγορα και χωρίς προβλήματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μίλα και με τον ασφαλιστή σου, ίσως βρεθει μια ακρη για να αποφύγεις να πληρωσεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

........................

Η δική μου ασφαλιστική μου έδωσε τις εξής επιλογές: α) επισκευή σε δικό τους συνεργείο (1 όλο και όλο για μηχανές σε όλη την αττική) και πληρωμή της ζημιάς απευθείας από αυτούς, β) επισκευή σε δικό μου συνεργείο και κλασσική εξέλιξη (πληρώνω εγώ cash και διεκδικώ τα χρήματα από την ασφαλιστική).

........................

μίλα και με τον ασφαλιστή σου, ίσως βρεθει μια ακρη για να αποφύγεις να πληρωσεις...

Μικρέ χλαπάτσα, :D αυτά που αναφέρει ο φίλος ως τις 2 εναλλακτικές, εφαρμόζονται απ' τις περισσότερες - αν όχι όλες - τις ασφαλιστικές νομίζω.

Όπως λέει κι ένας καρδιακός φίλος, "σ' αυτή τη ρημάδα τη ζωή δεν μπορείς να τα έχεις όλα".

Αυτό που πρέπει να συνεννοηθείς με τον δικό σου μάστορα για να πληρωθείς το σύνολο σωστά, είναι να σου πιστοποιήσει τί έχει δικαιολογήσει ο πραγματογνώμονας μετά την αυτοψία / έλεγχο της μηχανής και αυτά να φτιάξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Update.

Ειχα μια εκτενή συζήτηση με τον ασφαλιστή μου, όπου μου επιβεβαίωσε οτι τα ανταλλακτικά που αλλάζονται σε ενα όχημα παλαιότητας άνω των 3-5 ετών ειναι... Μεταχειρισμένα! (εκτός απο αυτα που αφορούν την ασφάλεια του οχήματος)

Μου είπε οτι έτσι ειναι η κατασταση, παγιωμενη με δικαστικές αποφάσεις κτλ. ομολογώ οτι ως noobάς έμεινα με ανοιχτό το στόμα, ζήτω οι ασφαλιστικές εταιρίες!

Θα μιλήσω και με το δικηγόρο μου γιατι μου εχει πέσει το σαγόνι, καλά για ενα φτερό των 50€ αλλα αν μου τύχει κατι παρόμοιο στο αμάξι δεν θα το έβρισκα καθόλου αστείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ανοίγω καινούργιο thread γιατί απ' ότι φαίνεται αυτό θα επισκέπτομαι συχνά.

Από εκεί που δεν είχα κανένα ατύχημα σε 15 χρόνια οδήγησης, πριν από λίγο είχα το δεύτερο σε ένα μήνα. Ένας πιτσιρικάς με SUV έσφαξε το στοπ, δεν με είδε (με πορτοκαλί μηχανάκι, κόκκινη μπλούζα και άσπρο κράνος) και τον βρήκα στην πίσω ρόδα-φτερό. Το κακό είναι ότι είχα την μητέρα μου συνεπιβάτη και ταράχτηκε (είμαστε μοτοοικογένεια), ευτυχώς δεν υπήρξε τραυματισμός (ούτε την ισορροπία μου έχασα).

Ακολούθησαν σκηνές Σουηδίας, τέτοιος πολιτισμός και ψυχραιμία είναι αντάξιος βόρειου Ευρωπαϊκού κράτους, απόρησα με τον εαυτό μου, ούτε μια Χριστοπαναγία δεν έφαγε ο πιτσιρικάς.

Ελπίζω να μην τριτώσει το κακό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσεχε φιλε μου και να προσεχουμε ολοι 10 φορες παραπανω αυτον τον καιρο. Πραγματικα ο κοσμος κανει αδιανοητα πραγματα αυτες τις μερες, σε καθε βολτα με μηχανη μπορεις να γραψεις βιβλιο με τις μ@λ@κιες που θα συναντησεις στο δρομο

Τροποποιήθηκε από τον Bill_DR_125

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα