Jump to content
nuntius

Σεβασμός στις θέσεις ΑΜΕΑ... not

Recommended Posts

Πάντως στο βιντεάκι δε χειροκροτείται η βίαιη "λύση" του παλικαριού.

Φαίνεται ξεκάθαρα πως έχει συλληφθεί και οδηγηθεί στα κρατητήρια και μάλιστα σε φάση αναμονής (αυτόφωρο, δικαστήριο κλπ)

Δυστυχώς η ποιότητά μας ως άνθρωποι φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφερόμαστε στους πιο αδύναμους από εμάς.

Είτε είναι ΑΜΕΑ, είτε γυναίκες, είτε παιδιά, είτε τραυματίες/ασθενείς κοκ.

Έχω φίλο ΑΜΕΑ. Ο Γιώργος (αλήτης/μαλλιάς/χειριστής πομόνας @hayabusas ) θυμάται τη φάση.

Έχουν καταβληθεί μεγάλες προσπάθειες να βοηθηθεί ο άνθρωπος αυτός, για να κάνει τα προφανή. Πχ γύρω γύρω στις πλατείες ή τα οικοδομικά τετράγωνα για να βρεθεί θέση ΑΜΕΑ ή ράμπα. Έλεγχος στις καφετέριες αν έχουν τουαλέτα με πρόσβαση ΑΜΕΑ, ταβέρνες επίσης, για πάρτυ παιδικό (του παιδιού του ή των παιδιών μας) παιδότοποι ή χώροι γενικά που θα έχουν πρόσβαση. Και αφήνω τους καφέδες έξω. Να σκεφτώ τι?

Πρόσβαση σε supermarket? 

Πρόσβαση σε δημόσιες υπηρεσίες?

Πρόσβαση σε ιατρεία?

Ή το που θα παρκάρει για να πάει στα παραπάνω. Κι αν καταφέρει να παρκάρει, πως θα οδηγήσει το αμαξίδιο προς τον προορισμό του. 

Αδιέξοδο.......

Το βλέπω στα μάτια κάθε ηλίθιου που του εξηγώ στο πάρκινγκ πως δε παρκάρουμε σε θέση ΑΜΕΑ. Και απαντά τσαμπουκαλεμένος. Γιατί απλά είναι ηλίθιος. Και το κόβει όταν καταλαβαίνει πως στην ανάγκη του παρκάρω το αμάξι με τρόπο κατάλληλο ώστε να κάνει και τα ψώνια του και κολονοσκόπηση......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς στην Ελλάδα τα αυτονόητα είναι ταυτόχρονα και εξαίρεση.

Στην αρχή η δικαιολογία ήταν "Για λίγο το πάρκαρα να μπω να πάρω κάτι και να φύγω"

Τώρα τελευταία άλλαξε το τροπάριο "Έχω αναπηρία, απλά δεν έχω μαζί μου το χαρτί" ή "πήρα το αμάξι της γυναίκας μου και δεν έχει το καρτελάκι"

ΟΛΟΙ φυσικά κοτσωνάτοι!!

Προχτές ήμουν στην Γλυφάδα και περίμενα την γυναίκα μου να βγει από την τράπεζα. Έρχεται Mini Cooper και παρκάρει σε θέση αναπήρων. Βγαίνει ζευγάρι, κύριος κοντά στα 50 μαζί με την συνοδό του. Καλό ντύσιμο, γυαλιά ηλίου αν θυμάμαι σωστά. Του δείχνω το σήμα για το πάρκινγκ. Μου λέει"έχω το ειδικό σήμα κύριε, δεν είμαι παράνομος, βγείτε να το δείτε" Πράγματι το είχε...το θέμα ξέρετε ποιο είναι?Λόγω εργασίας γνωρίζω ποιές κατηγορίες παθήσεων δικαιούνται το ειδικό σηματάκι, όπως επισης γνωρίζω τα συγκεκριμένα επαγγέλματα που το παίρνουν. Οκ λοιπόν, πήρες το σηματάκι, αναπηρικό αμάξι δεν έχεις, σωματική αναπηρία στα άκρα δεν έχεις, δεν κινείσαι με αναπηρικό αμαξίδιο, δεν έχεις μπαστούνι, δεν...δεν... δεν... προκαλείς και το ξέρεις...και η απάντηση σου?Οτι δεν ξέρω ποιος είσαι και τι μπορείς να κάνεις. Φυσικά τίποτα δεν έκανες. Η δε συνοδός επαναλάμβανε να μην το συνεχίζω γιατί δεν ξέρω ποιος είναι...εκεί φτάσαμε!!

Το θέμα είναι άλλο,  δεν είναι δουλειά των πολιτών να κάνουν μανούρα για τα αυτονόητα.

Είναι δουλειά του Κράτους και της αστυνομίας.

Αφαίρεση πινακίδων και αυτοκινήτου για 1 μήνα, μαζί με βαρβάτο πρόστιμο. Όποιος και αν είναι, ότι δουλειά και αν κάνει!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν χρειαζεται να εχεις φιλο ΑΜΕΑ για να δεις ποσο ανυποφορες ειναι οι πολεις μας για αυτους. Αρκει να εχεις εσυ η φιλοι σου μικρα παιδια που χρειαζονται καροτσι. Μια βολτα φτανει για να αρχισεις να σκεφτεσαι διαφορους τροπους αυτοδικιας ( ασχετα αν δεν ειναι η λυση ).

Μας λειπει παιδεια σε καθε εκφανση της κοινωνικης μας ζωης, το παρκαρισμα δεν θα αποτελουσε εξαιρεση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος PaNick έγραψε:

Μας λειπει παιδεια σε καθε εκφανση της κοινωνικης μας ζωης, το παρκαρισμα δεν θα αποτελουσε εξαιρεση

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το μόνο πιο υπέρλαμπρο απο τον πολιτισμό της αρχαίας ελληνικής περιοχής ειναι η έλλειψη παιδείας απο τους συγχρονους πολιτες του.

Τα παραδείγματα εμφανή σε κάθε έκφανση.

Εργασιακά, μισθολογικός μεσσαίωνας με αναξιοκρατεία και εταιρείες που στηρίζονται στην οικογενειοκρατία. Πρόσφατο πχ, Εργοδοτες που χτυπούν εργαζομενους με σιδερογροθιες.

Οδηγική συμπεριφορά, άσχημη, επικίνδυνη, στηριγμένη στην έλλειψη ελέγχων. Ανθρωπάκια πιεσμένα και έτοιμα να κλατάρουν περιμένουν λες και ειναι χριστουγεννα μια γυναικα να τους κόψει για να πουλήσουν τσαμπουκάδες και να χρησιμοποιήσουν ολες εκεινες τις λεξεις που δεν ξεστομισαν ποτε σε κρεβατι. Πρόσφατο παράδειγμα. το ατύχημα στο Σούνιο με τον νεκρο μοτοσικλετιστή και τα καρκινικά σχόλια στο άρθρο στο πρώτο θέμα.

Παιδεία. Ανεπαρκής και στηριζόμενη σε ιδιωτικούς φορείς όπως φροντηστήρια. Εντονο θρησκευτικο στοιχειο και τοπικισμός (3 ταξεις Βυζάντιο για Ιστορία?!) χωρίς να περνά αξίες πολθπολιτισμού, σεβασμού σε κάθε είδοθς διαφορετικότητα και επιλογή. Από κατίνες 45αρες δασκαλίτσες ποθ τρώνε σφαλιάρες σπίτι σε ανώμαλους θρησκευτικούς που σου αρπάζουν το χέρι και σε ρωτάνει κρυφά τι τσόντες βλέπεις ( αληθινές ιστορίες).

Πολιτικ'α δεν κάνω καν αναφορα. Σε ενα τοπο που ελαμψαν φιλοσοφοι, τωρα μοιράζουν σκοταδι σε παιδια καραφλοί φουσκωτοί και απολιτικ χαρτογιακαδες με insta stories kai 1000des facebook friends. 

Και τέλος τα Αμεα. Σε κάτι τόσο πασηφανές, με μόνο μια προοπτική, την ανθρωπιά, και πάλι καταφέρνουμε να διαφωνουμε.

Αυτα τα καλα.

PS. Ανέβηκε νέο 3 μετρα offside για οποιον δεν το ειδε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η ελειψη παιδειας, εχει τα αποτελεσματα απο εχετε αναφερει και ολοι γνωριζουμε.

το μεγαλυτερο ποσοστο του λαου, δε θελει να διορθωσει τιποτα του αρεσει να ζει "παρασιτικα"...

μη διαβασω τη δικαιολογια οτι φταιει η κριση, οι πολιτικοι και γενικα κατι αλλο και οχι εμεις οι ιδιοι που πιπιλιζουν καθε γ@μημενη μερα διαφοροι βλακες.

ποτε τους τελευταιους αιωνες δεν ειχαμε τπτ, ουτε παιδεια ουτε πολιτισμο, μονο "ψευτικα" $$ ειχαμε, τπτ αλλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

48372566_744501159281722_248111460731427

μ οποιους δασκαλους καθησεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 15/11/2015 at 2:40 ΜΜ, το μέλος Roadrash890 έγραψε:

Αυτές οι περιπτώσεις θέλουν τηλεφωνάκι κατευθείαν στην τροχαία! 

"Γεια σας, τηλεφωνώ άπο lidl γλυφάδας. Στο πάρκινγκ είναι ένα ασημί γκόλφ με αριθμό τάδε,  σταθμευμένο σε θέση αναπήρων.  Μπορείτε να στείλετε κάποιον?  "

Μόνο αν τσούξουν στην τσέπη καταλαβαίνουν αυτά τα ζώα!

παιδιά σε κλήση σε τροχαία για αυτόν τον λόγο , έρχονται ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε πάρκινγκ ιδιωτικά δε μπορεί να επέμβει η αστυνομία.

Οπότε όποιος έχει υπομονή κ χρόνο, παρκάρει ακριβώς από πίσω από το γαϊδούρι, ώστε να μη μπορεί να ξεπαρκάρει.

Εμπεριέχει τον κίνδυνο φθοράς από το ζώο, οπότε καλό είναι το όχημά μας να είναι παλιό χαμηλού ενδιαφέροντος και κόστους επισκευής. Το ασφαλέστερο είναι το παρκάρισμά μας να είναι σε απόσταση χιλιοστού προφυλακτήρα προφυλακτήρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 12/12/2018 at 7:26 ΜΜ, το μέλος HLIAS έγραψε:

Θα επρεπε να τον κανουν αντιστοιχα τοπι στο ξυλο να δω αν θα το ξαναεκανε. 

Δεν μπορω να φανταστω οτι οι πελατες δεν πηραν πρεφα το τι γινοταν. 

Πήραν.

Έχω πετύχει φάση σε σούπερ μάρκετ απογευματάκι όπου τυπάς έχει επιτεθεί σε γυναίκα, μπαίνω στη μέση, τον έχω στα 2 μέτρα με άγριες διαθέσεις και ξαφνικά γύρω μου ερημιά. Walking dead φάση. Ρε είχαν εξαφανιστεί όλοι.

Μη το ψάχνεις @HLIAS, κανείς δεν ασχολείται.

Για να μην σου πω πόσο ασχολήθηκαν οι μπλέ όταν τους κάλεσα, ή όταν τους καλούμε με τον @warhol για παρκαρισμένους σε θέσεις ΑΜΕΑ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά γαϊδούρια γύρω μας... συγνώμη από τα συμπαθή τετράποδα που παραλληλίζω κάποιους ανθρώπους με αυτά.

Διαβάστε εδώ .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν αφήνουν τις πινακίδες να φαίνονται.

Φωτογραφία σε δημόσιο χώρο δεν είναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα...θα συνοδοί αμέα θα πέσουν μια-δυο-τρείς φορές σε παρόμοια επεισόδια θα χαλαστούν αντιστοίχως ενώ μπορεί στιγμιαία να γίνει κάτι πολύ χειρότερο και τελικά θα το παρατήσουν γιατί όπως και εδώ άκρη δεν θα βγεί...

το κράτος και οι πολιτικοί που θεσμοθετούν και αναδιοργανώνουν κοινωνίες ενώ είναι καταπληκτικά  αποτελεσματικοί και άμεσοι στους φόρους και στην υποδειγματική εκτελεση των προγραμμάτων "ενίσχυσης" που λάβαμε κατα την διάρκεια της κρίσης είναι εντελώς αναποτελεσματικοί σε απλή επιτήρηση παραβάσεων αστικού δικαίου.  Είναι τόσο ανίκανοι που ενώ διαλαλούν περι κοινωνίας δικαίου και ισονομίας, για να επιτηρήσουν κοινωνικά καθημερινά θέματα θα πρέπει και αυτα να οδηγηθούν απο την ευρωπαική ένωση υπο την μορφή επιβολής 

διερωτώμαι φωναχτά, επειδή όλα αυτά είναι θέματα τροχαίας η οποία είναι υποστελεχομενη και με τα 3/4 του δυναμικού σε διοικητικά πόστα, να έβγαινε μια εγκύκλιος που θα προσλάμβανε ένα "χ" νούμερο νέων τροχονόμων με ειδική χρησιμότητα σε οδούς και δημόσιους δρόμους για την επιτήρηση και επιβολή των ποινών, τα έσοδα απο τα πρόστιμα θα δικαιολογούσαν την ύπαρξη τους και θα πρόσθεταν στα δημόσια ταμεία(δεν ξέρω μήπως παρουσιάζαμε πραγματική ανάπτυξη και έξοδο στην άγορες)...

δυστυχώς η συνείδηση είναι κάτι σχετικό, οι σημερινοί μέσοι οδηγοί όση πληροφορία και να πάρουν απο τα μίντια θεματικές εκπομπές χωρίς αυτοκίνητο κλπ, η σαθρή οδηγική συμπεριφορά και αντιμετωπιση τους μπορεί να αλλάξει μόνο με ποινή 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μικρο οf topic. 

Βρεθηκα πριν λιγες μερες στα Τρικαλα. 

Τα συγχατηρια μου σε οποιον ευθυνεται για αυτο το ωραιο πραμα που ειδα. Περαν οτι  οι σταθμευσεις ηταν σε μεγαλο ποσοστο νομιμες, περαν του οτι σταματαγαν αμαξια στις διαβασεις να περασει ο πεζος,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν καπνιζουν στα μαγαζια. Τι εγινε ρε πουστη μου σε αλλη χωρα πηγα? 

Οπως καταλαβενετε ολα ειναι θεμα πολιτειας και φορεων. Οποιος θελει να καταφερει κατι καλο μπορει να το κανει. 

Οποιος δεν θελει δεν μπορει. Δυστυχως ειναι πολλοι αυτοι που δεν θελουν. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@spiros!!! εχει καιρο που απαγορευσε ο δημαρχος το καπνισμα. η δημοτικη αστυνομια δεν χαριζει εκει, κοψει κλησεις στον οποιοδηποτε παρανομο. εχουν και αστυνομικους με ποδηλατα (pacific blue φαση :laugh:).

το αμστερνταμ της ελλαδας λενε πως ειναι. μπορει να απεχει λιγο, αλλα πολιτες και δημος εχουν φερει την πολη σε πολυ καλο επιπεδο! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ποσο αναπηρος εγκεφαλικα πρεπει να εισαι,ωστε να καταφερεις να παρκαρεις οριζοντια σε δυο αναπηρικες θεσεις ...

και ποσο αγνοια και σκοταδι και σταρχιδισμο πρεπει να εχεις μεσα σου για να συμπεριφερεσαι ετσι σε μια υποτιθεται πολιτισμενη κοινωνια?

dzvaPZA.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Skynet. 

Χθες!

terminator-video-game.jpg

Ονειρεύομαι ένα κόσμο, όπου ΚΑΘΕ άνθρωπος στην γη, θα έχει ένα τέτοιο να του πηγαίνει μαζί, όπου πάει, ότι κάνει. Σε κάθε μαλακία, μπαμ, χωρίς να παίρνει λόγια, χωρίς να παίρνει λάδωμα, χωρίς να σε λυπάται, τίποτα.

Αποτέλεσμα: Ονειρική ανθρώπινη κοινωνία, σε μια μόλις γεννιά.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ. :yes:

Αυτό που με τρομάζει, είναι πόσοι θα μένανε ζωντανοί σ' αυτόν τον πλανήτη..................:_unsure: Ούτε ταξί δε θα γεμίζανε............:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 25 λεπτά, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

:_unsure: Ούτε ταξί δε θα γεμίζανε............:laugh:

Ότι θα είχε μείνει δηλαδή έστω και ένας ταξιτζής με ταξί ...:laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

3 στα 3.

Τις τελευταίες μέρες, πέρασα ΤΡΕΙΣ φορές, από την διάβαση, μπροστά στην Εθνική τράπεζα, δίπλα στον Πύργο των Αθηνών. Εκεί που έρχονται τα αυτοκίνητα από Κηφισίας-Βασ.Σοφίας, και στρίβουν 160 μοίρες να μπουν Μεσογείων. Εκεί, έχει φανάρι.

ΚΑΙ τις τρείς φορές, ενώ ΟΛΟΙ σέβονται την διάβαση, ήταν πάνω, φαρδύ-πλατύ ένα ταξί. Όχι να πατάει η μούρη λίγο, όχι να πατάει ο κώλος λίγο, ΟΛΗ την διάβαση την έκοβε, με όλο του το μήκος.

ΚΑΙ τις τρεις φορές, χτύπημα στο τζάμι, ''μαστορα, εδώ είναι διάβαση'', ΚΑΙ τις τρεις φορές, απαράδεκτη απάντηση που πάει να βγει και από πάνω.

Skynet. ΧΘΕΣ ΛΕΜΕ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

3 στα 3.

Τις τελευταίες μέρες, πέρασα ΤΡΕΙΣ φορές, από την διάβαση, μπροστά στην Εθνική τράπεζα, δίπλα στον Πύργο των Αθηνών. Εκεί που έρχονται τα αυτοκίνητα από Κηφισίας-Βασ.Σοφίας, και στρίβουν 160 μοίρες να μπουν Μεσογείων. Εκεί, έχει φανάρι.

ΚΑΙ τις τρείς φορές, ενώ ΟΛΟΙ σέβονται την διάβαση, ήταν πάνω, φαρδύ-πλατύ ένα ταξί. Όχι να πατάει η μούρη λίγο, όχι να πατάει ο κώλος λίγο, ΟΛΗ την διάβαση την έκοβε, με όλο του το μήκος.

ΚΑΙ τις τρεις φορές, χτύπημα στο τζάμι, ''μαστορα, εδώ είναι διάβαση'', ΚΑΙ τις τρεις φορές, απαράδεκτη απάντηση που πάει να βγει και από πάνω.

Skynet. ΧΘΕΣ ΛΕΜΕ

Κανονικά σε αυτή την περίπτωση η καλύτερη αντιμετώπιση μου φαίνεται οτι είναι να είσαι με άλλα 2 άτομα για επιπλέον ανθρώπινο δυναμικό, να του ανοίξεις την πίσω πόρτα, να περάσεις απο μέσα,να τον χαιρετήσετε, να βγείτε όλοι απο την άλλη πλευρά και να τις αφήσεις και ανοιχτές.. Ε που θα παει..ΔΕΝ θα το καταλάβει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος Deluxe έγραψε:

Κανονικά σε αυτή την περίπτωση η καλύτερη αντιμετώπιση μου φαίνεται οτι είναι να είσαι με άλλα 2 άτομα για επιπλέον ανθρώπινο δυναμικό, να του ανοίξεις την πίσω πόρτα, να περάσεις απο μέσα,να τον χαιρετήσετε, να βγείτε όλοι απο την άλλη πλευρά και να τις αφήσεις και ανοιχτές.. Ε που θα παει..ΔΕΝ θα το καταλάβει;

Γαμάτο...... :tooth:  :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

j73mo8.jpg

Γυρίζει στο FB απο προχτές

Ο κύριος της φωτογραφίας (κύριος -τρόπος του λέγειν) πάρκαρε το αυτοκίνητό του σε θέση για ΑΜΕΑ. Εγώ μόλις είχα τελειώσει τα ψώνια του σούπερ μάρκετ κ έσερνα το βαρύ καρότσι.. Τον ρώτησα λοιπόν -με το που βγήκε απο το αυτοκίνητο κ βεβαιώθηκα πως δεν ειναι ανάπηρος- γιατί, ενώ υπάρχει πληθώρα θέσεων, παρκάρει σε εκεινη τη θεση. Η απάντηση αναμενόμενη: 1. Εχω αφήσει χώρο 2. Τι σας νοιάζει; Του εξηγησα (όχι ότι κατάλαβε) οτι χρειάζεται τόσο μεγάλο πλάτος σε αυτές τις θέσεις γιατι κατεβαίνει ραμπίτσα απο το αυτοκίνητο για να μπει το καροτσάκι. Δεν πτοήθηκε. Τελοσπάντων, εβγαλα (μπροστα του εννοείται) το κινητό κ του είπα πως θα βγαλω φωτο το αυτοκίνητό του. Μου είπε πως μου απαγορεύει, μου εξήγησε -με γνωστή χειρονομία- τί θα μου κάνει αν το κάνω. Του απάντησα πως γιαυτο φτάσαμε εκεί που φτάσαμε ως χώρα. Πάλι δεν το κατάλαβε. Μάλιστα θύμωσε που πιστεύω πως εκείνος μπορεί να επηρεάζει ολη τη χώρα. Του είπα επίσης πως κρίμα για τα παιδιά του που έχουν τέτοιο παράδειγμα. Κ όταν άρχισε να φωνάζει πως μπορει να είναι κ ανάπηρος κ ναχει συνταξη αναπηρίας «οπότε θα δεις τι θα πάθεις», δεν παρέλειψα να τον ενημερώσω πως τώρα όντως κατάλαβα γιατί πάρκαρε σε θέση αναπήρων. Μόνο που η δική του αναπηρία δεν φαινόταν από την αρχή.
Με αυτά και με αυτά, ζητώ την βοήθειά σας να τον μάθει όλη η Αττικη -τουλάχιστον.

Πάμε λοιπόν! Κοινοποιούμε!!!

ΠιΕς: Τον ίδιο έλεγα να τον κάνω crop αλλά μιας κ με απείλησε αρκετά, αν με βρείτε τεμαχισμένη, να ξέρετε ποιός το έκανε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ο οδηγός που παρκάρει έχει όντως κάρτα αναπηρίας αλλά εμείς βιαστούμε να του κάνουμε παρατήρηση/έλεγχο, μην αγχώνεστε.

Οι αληθινοί ΑΜΕΑ καταλαβαίνουν άμεσα πως ό,τι κάνουμε το κάνουμε για εκείνους και όχι για να περνάμε την ώρα μας. Και πιθανότατα θα πουν και ευχαριστώ για το συμβάν.

Οπότε η πρώτη προσέγγιση μας πρέπει να είναι ήπιου χαρακτήρα, όχι επιθετική.

Συνήθως οι μαλάκες είναι και οξύθυμοι. Και θα πουν ό,τι παπαριά σκεφτεί το ΜΜΕΑ τους (Μυαλό Με Ειδικές Ανάγκες) για να μη ντροπιαστούν.

Οι περισσότεροι δε, θα πουν πως είναι ανάπηροι, δείχνοντας ξεκάθαρα πως είναι ανίκανοι να αντιληφθούν τι σημαίνει αναπηρία.

Κλασικά και στατιστικά, χειρότερες αντιδράσεις υπάρχουν από γυναίκες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ηθικο δικιο του περιεχομενου της αναρτησης ειναι ασυζητητο αλλα νομικα η δημοσιοποιηση των στοιχειων του μ@λ@κα ειναι απαραδεκτη λογω μεταξυ αλλων και της ενδεχομενης στοχοποιησης του απο επιδοξους ακτιβιστες. Η κυρια θα την πληρωση πολυ ασχημα  με μια του καταγγελια στον εισαγγελεα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα