Jump to content
xixos

αναμνησεις περσινου ατυχηματος

Recommended Posts

Με αφορμη το θεμα που ανοιξε ο συμφορουμιτης που τρακαρε στην κατεχακη με τη γριουλα (σιδερενιος να ειναι ο ανθρωπος) αποφασισα να γραψω για την ασφαλεια-αναγκαιοτητα που καλυπτει ο εξοπλισμος του αναβατη. Περσι τα ξημερωματα της 2ης ημερας του Μαϊου (περιπου 2-3 το πρωι) εφαγα μια ξεγυρισμενη (για τα μετρα μου παντα) τουμπα απο την οποια τη γλιτωσα πολυ φθηνα.ΤΟΝΙΖΩ οτι ηταν καθαρα δικη μου ευθυνη και δεν τρακαρα με 3ο ατομο. Ηταν ο ορισμος του "μπηκα φετα,βγηκα τριμα" που μου ελεγε και ο πατερας μου. To the point ομως... Κατηφορα,κρυα λαστιχα,κρυος κι εγω. 2η κατηφορικη στροφη στην οποια εμπαινα γρηγορα για εκεινο το session και λογω υπερεκτιμησης των δυνατοτητων μου αλλα και λανθασμενης κρισης των δυνατοτητων της μηχανης στη δεδομενη χρονικη στιγμη, εφυγε ο πισω τροχος και κατεληξα, μετα απο μερικες τουμπες και λιγο συρσιμο στην ασφαλτο,μεσα σε χαντακι. Για καλη μου τυχη δεν εσκασα πανω στη προστατευτικη μπαρα η σε τοιχο κλπ... Επισης για καλη μου τυχη φορουσα κρανος και μπουφαν με προστατευτικα σε σπονδυλικη στηλη,αγκωνες και ωμους. Για κακη μου τυχη δεν φορουσα γαντια οπως συνηθιζα. Αποτελεσμα : σκισμενο μπουφαν σε πλατη,αγκωνες και ωμους χωρις να τραυματιστω. Κρανος αθικτο ( αρα και κεφαλι). Παλαμες... Not so good... Αιματα παντου σε βαθμο που δεν μπορουσα να διακρινω το μεγεθος της ζημιας. Πρωτη αντιδραση μερικα δευτερολεπτα μετα τη πτωση ηταν το να πεταχτω ορθιος τρελαμενος στο θεαμα της μηχανης να κειτεται στην ασφαλτο... Τη βαζω στο stand και καθομαι διπλα οπου και αρχιζει ο κρυος ιδρωτας και συνειδητοποιω σιγα-σιγα τι εχει συμβει. Ο φιλος που ακολουθουσε εχει δει καρε-καρε το ολο σκηνικο και σταματαει να με βοηθησει. Επιστρεφω τη μηχανη σπιτι και περιμενω εναν αλλο φιλο να με μαζεψει με το αμαξι του και να παμε επειγοντα. Εγκαυματα τριβης 1ου-2ου βαθμου και μια εικονα που πιο πολυ θυμιζει μπριζολα παρα παλαμες. Ο γιατρος για πολυ καλη μου τυχη δεν ηταν μ***κας και με φροντισε μια χαρα. Επιστρεφω σπιτι μου γυρω στις 6 το πρωι και επιτελους πεφτω για υπνο. Καπου εδω να πω οτι ειμαι 20 χρονων και ζω με τους γονεις μου γιατι λεφτα για ενοικια προφανως δεν... Το επομενο 2βδομαδο με εκανε μπανιο ο πατερας μου και μου αλλαζε γαζες γιατι μονος μου δεν μπορουσα να κανω τιποτα σχεδον. Για ενα μηνα τη βγαζω με panadol πρωι βραδυ γιατι δεν αντεχα διαφορετικα. Οριακα γλιτωσα πλαστικη απο οτι μου ειπε ο doctor και πλεον τα σημαδια ισα που υπαρχουν σε σχεση με το τι περιμενα οσο θυμαμαι τη μπριζολε μορφη των χεριων.

Συνοψιζωντας : Ride safe οσο μπορειτε (γιατι νταξει ανθρωποι ειμαστε ), ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, και αν ειναι δυνατον,με παρεα. Ευχομαι σε ολους να ειστε παντα ορθιοι και μακρυα απο νοσοκομεια. Καλες βολτες... :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΥΓΕ φίλε μου που μοιράστηκες την εμπειρία σου προς γνώση και συμμόρφωση όλων των φίλων.

Θα προσθέσω μόνο το ότι ο εξοπλισμός δεν είναι πανάκεια .

ΠΡΕΠΕΙ να φοριέται ΟΛΟΣ από πάνω μέχρι κάτω όσο ίσως ενοχλητικός και νάναι και πάλι ΔΕΝ είμαστε σίγουροι ποτέ ότι θα τη βγάλουμε καθαρή οπότε παίρνουμε έγκριση να πάμε όπως νάναι ή κοινώς μαλλιά ή φέτα κλπ κλπ.

Ακόμα και να μην πάμε φέτα, ακόμα και συντηρητικοί νάμαστε η κακιά στιγμή και ο αστάθμητος παράγων νάναι μακρυά από μάς.

Υπογραφή : 2 λάμες και 15 βίδες τιτανίου φορώντας τα πάντα όλα από πάνω μέχρι κάτω....κατά τα άλλα ούτε γρατζουνιά μόνο μώλωπες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου την ιστορια σου πρεπει να την διαβασουν ολοι αυτοι που κυκλοφορουν με βερμουδα,σαγιοναρα εχοντας και δυο παιδια στα διτροχα τους...Το αριστερο μου χερι ειναι διαφημιση για τα γαντια γιατι μπορει να ειναι μελανιασμενο αλλα την μοναδικη γρατζουνια που εχω ειναι στο σημειο που αφηνει ακαλυπτο το μπουφαν και το κοντο γαντι ,το πανω μερος του καρπου.

Θα επαναλαβω αυτο που εγραψες

Συνοψιζωντας : Ride safe οσο μπορειτε (γιατι νταξει ανθρωποι ειμαστε ), ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, και αν ειναι δυνατον,με παρεα. Ευχομαι σε ολους να ειστε παντα ορθιοι και μακρυα απο νοσοκομεια. Καλες βολτες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περσι τα ξημερωματα της 2ης ημερας του Μαϊου (περιπου 2-3 το πρωι) [......] Εγκαυματα τριβης 1ου-2ου βαθμου και μια εικονα που πιο πολυ θυμιζει μπριζολα παρα παλαμες.

Θα ήθελα λίγο να σταθώ σε αυτές τις δύο φράσεις. γιατί τελικά τα γάντια το καλοκαίρι ίσως είναι πιο χρήσιμα από τον χειμώνα....

Φανταστείτε μόνο το παραπάνω να είχε γίνει Αύγουστο μεσημέρι με 40+ βαθμούς Κελσίου και άσφαλτο να βράζει!! :scared:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με οποιεσδήποτε συνθήκες η επαφή με την άσφαλτο είναι..........τραγική.

Δείτε λίγο μία κοπέλα που τόλμησε και έβαλε τι έπαθε προς Τιμήν της και για παραδειγματισμό όλων μας :

Δείτε μετά τον δικό μου εξοπλισμό μετά από τη σαβούρδα μου, για όσους δεν τόδατε :

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα