Jump to content
o_xlapatsas

Κράνη X-lite...Τι λένε;;

Recommended Posts

Λοιπόοοοον.....αυτές τις μέρες χάζευα πολύ κάποια x-lite...μου αρέσουν πάρα πολύ σαν κράνη, αλλά δεν τα έχω δει σχεδόν ποτέ να συζητιούνται! Οι περισσότεροι θα σου πούνε για κάποιο shoei, agv, arai, bell... Το μόνο xlite που έχω δει λαιβ είναι του συμφορουμίτη kostastsiou και μου άρεσε ΠΟΛΥ. Αλλά τι λέτε εσείς, πως είναι τα x-lite; και επίσης, ποια η σύνδεσή τους με τα Nolan;;

(Δε σκέφτομαι να αγοράσω κράνος, για κουβέντα ανοίγω το τόπικ)

Αααααάντε και καλό μας απόγευμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

έχω την αίσθηση πως τα X-lite τα φτιάχνει η Nolan.

Mια χαρά κράνη είναι.Μέχρι πρότινος φοραγε και ο Lorenzo...

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

X-Lite ειναι η αγωνιστική σειρά της Nolan.

Πολύ καλά κράνη,

είχα για ενα διάστημα το x-802.

Μακράν οτι καλύτερο έχω φορέσει.

Οταν και αν φτιάξουν τα οικονομικά μου,θα το ξαναπάρω.

Τροποποιήθηκε από τον warhol

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα x-lite όντως είναι της Nolan και είναι πολύ καλά κράνη.

Η νόλαν είναι πολύ καλή και ένα ανοιγόμενο που είχε παλιά ο πατέρας μου ήταν πολύ ωραίο.

Απο ποιότητα είναι κορυφαία,παρόμοια με τις άλλες γνωστές εταιρείες.

Το x802 είναι το κορυφαίο τους και το φόραγαν οι λορένθο,στονερ,μελαντρι,τσεκα κ.α.

Το τελευταίο του τσέκα είναι απο τα πιο όμορφα σχέδια που έχουν βγει!!

X-Lite-Helmets.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όχι γτ σήμερα στη δουλειά μου λέγανε κάτι τερατολογίες, βασικά συγκρίναμε agv με x-lite και μου είπε ένας συνάδελφος "συγκρίνεις την κορυφή με τα σκουπίδια" :stunned:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κορυφαια κρανη τα Xlite (θυγατρικη της Nolan)...το θεμα ειναι να ταιριαζει στο κεφαλι σου και τιποτε αλλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

X-lite 701. Tόσο αθόρυβο, που καταντά "επικίνδυνο" μέσα στην πόλη. Εξαιρετικοί αεραγωγοί. Βασικό μειονέκτημα, τα μή αφαιρούμενα μαξιλαράκια.

Απίθανη εφαρμογή, για την κούτρα μου τουλάχιστον. Μετά από 9 ώρες και βάλε ταξιδιού, ούτε πιάσιμο, ούτε κούραση, τίποτα!

Δεν έχει πολλά σούπερ-ντούπερ ουάου χαρακτηριστικά, αλλά θα σε εκπλήξει με την σταθερότητα και την υπέροχη "ησυχία" που προσφέρει. Τίμια επιλογή και σε τρομερή τιμή( 250 από τον θείο-Λούη πριν ενάμιση χρόνο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

X-lite 701. Tόσο αθόρυβο, που καταντά "επικίνδυνο" μέσα στην πόλη. Εξαιρετικοί αεραγωγοί. Βασικό μειονέκτημα, τα μή αφαιρούμενα μαξιλαράκια.

Απίθανη εφαρμογή, για την κούτρα μου τουλάχιστον. Μετά από 9 ώρες και βάλε ταξιδιού, ούτε πιάσιμο, ούτε κούραση, τίποτα!

Δεν έχει πολλά σούπερ-ντούπερ ουάου χαρακτηριστικά, αλλά θα σε εκπλήξει με την σταθερότητα και την υπέροχη "ησυχία" που προσφέρει. Τίμια επιλογή και σε τρομερή τιμή( 250 από τον θείο-Λούη πριν ενάμιση χρόνο).

Τι μέγεθος φοράς σε x-lite Σάκη ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσφατως δοκιμασα και ειδα απο κοντα ενα X-lite X702 αυτο...

X-702_13_13_600_.jpg

μου αφησε αριστες εντυπωσεις τοσο σε εφαρμογη στο κεφαλι μου οσο και σαν κατασκευη-αισθηση .Πολυ καλα υλικα κατασκευης,η βαφη επισης πολυ ομορφη και ποιοτικη και η τιμη στο μεσο ορο και πιο κατω για καλο κρανακι...Νομιζω προκειται για καλα κρανη οπως τα ειδα.Δεν ξερω στο δρομο τι λενε απο θορυβο κλπ αλλά στατικα μού εδωσε πολυ καλη εντυπωση! Με καλες κριτικες περι ασφαλειας επισης... :clapping:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσφατως δοκιμασα και ειδα απο κοντα ενα X-lite X702 αυτο...

X-702_13_13_600_.jpg

μου αφησε αριστες εντυπωσεις τοσο σε εφαρμογη στο κεφαλι μου οσο και σαν κατασκευη-αισθηση .Πολυ καλα υλικα κατασκευης,η βαφη επισης πολυ ομορφη και ποιοτικη και η τιμη στο μεσο ορο και πιο κατω για καλο κρανακι...Νομιζω προκειται για καλα κρανη οπως τα ειδα.Δεν ξερω στο δρομο τι λενε απο θορυβο κλπ αλλά στατικα μού εδωσε πολυ καλη εντυπωση! Με καλες κριτικες περι ασφαλειας επισης... :clapping:

Κώστα αν ψάχνεις τούρινγκ κράνος, πάρτο με κλειστά μάτια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο ποτε τα agv ειναι κορυφη και τα x lite σκουπιδια?

και μιας και πιασαμε την nolan εμενα πολυ μου αρεσουν αυτα

http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/full-face-helmets/nolan-n63-lorenzo-rock-star.html

http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/full-face-helmets/nolan-n63-stoner.html

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είχα δοκιμάσει κι εγώ X-Lite πριν πάρω το Shark, μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Σίγουρα θα προτιμήσω κάποιο στο μέλλον. Από τα AGV της μεσαίας κατηγορίας μου φάνηκαν καλύτερα πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κορυφαία κράνη, κατασκευάζονται εξ'ολοκλήρου στην Ιταλία, πανάλαφρα, εξαιρετικής ποιότητας εξωτερικά / εσωτερικά. Χρησιμοποιούνται και στα GP. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το προηγούμενο κράνος μου ήταν το 802.

Μακράν ό,τι καλύτερο έχω φορέσει μέχρι τώρα....ποιότητα κατασκευής, υλικά, αεροδυναμική, αίσθηση...

Τα x-lite για την nolan είναι ότι τα lexus για την toyota ένα πράμα...

Οπωσδήποτε θέλει μεμβράνη antifog, γιατί σαν κράνος χαρακτήρα race δεν είναι φτιαγμένο για χαμηλές ταχύτητες με βροχή στην πόλη....

Επίσης, όταν είχα το ατύχημα, το κράνος αυτό έδειξε πόσο καλό ήταν, όταν παρότι σύρθηκε στις πέτρες, μετά από χτύπημα στην άσφαλτο(δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι γλίτωσε το κεφάλι μου), έμεινε σταθερά στην θέση του και δεν άνοιξε ούτε η ζελατίνα, όπου θα μπορούσαν να εισχωρήσουν χαλίκια μέσα και να πάθω ζημιά. Δεν το λέω τυχαία για την ζελατίνα, σε ατυχήματα που έχει τύχει να είμαι μάρτυρας, έχω παρατηρήσει ότι σε άλλα κράνη οι ζελατίνες πετάγονται μετά το χτύπημα και προσωπικά αυτό το βρίσκω εντελώς fail από την μεριά των σοβαρών εταιριών του χώρου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

x802r bluster ...παρα πολυ καλο βολικο ξεκουραστο με τρομερη εφαρμογη και ποιοτητα .... σιγουρα value for money . απο τα λιγα κρανη που εχουν υποδοχη για antifog και στη φιμε ζελατινα .. πολυ καλους εξαερισμους . πολυ ελαφρυ (κατω απο το μεσο ορο απο τα αλλα κρανοι ιδιας κατηγοριας 1360gr Medium) πολυ ομορφο (κατα τη γνωμη μου) και επισης το συγκεκριμενο μοντελο (bluster) λογο του οτι ειναι μονοχρωμο ειναι πολυ πιο οικονομικο απο τα αλλα με τις αερογραφιες αλλα ΔΙΝΕΙ μαζι ΚΑΙ την φιμε ζελατινα ...

x-802r_bluster_f.black_39.jpg

Τροποποιήθηκε από τον john1993

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ καλη εταιρεια με κακιστη επιλογη brand name.

Σωστός - απο 'κει και πέρα όμως, αυτό που μετράει είναι ο γενικός σχεδιασμός τους, εφαρμογή, ποιότητα κτλπ κτλπ...Είπαμε, δεν αγοράζουμε πράματα για το λογότυπο τους ;)

Eπίσης, όσων αφορά τα σχέδια της (γραφικά), είναι πολύ πιο όμορφα απο πολλές εταιρίες του ανταγωνισμού όπως (συγκεκριμένα) AGV (trash τελείως) ακόμα και Shoei... (υποκειμενικό ίσως θα μου πείς).

Απίστευτα value for money κράνη XΩΡΙΣ να υστερούν κάπου ποιοτικά - μόνο τα εσωτερικά να παρατηρήσει κάποιος, την έλλειψη βάρους και τους μηχανισμούς ζελατίνας και θα καταλάβει...Επίσης, τρομερή λεπτομέρεια : στο Χ-603, πίσω απο τους πισινούς αεραγωγούς, υπάρχουν πλαστικοί κόκκινοι ανακλαστήρες - πόσες εταιρίες είναι πρόθυμες να μπουν σε εξτρα έξοδα για την συγκεκριμένη "λεπτομέρεια" ? ;)

Σε σύγκριση με τα AGV ιδιως που τα περισσότερα της είναι...ψιλο-σκουπίδια (πλην των ακριβών της προφανώς) είναι έτη μπροστά σαν εταιρία...

Στην Ελλάδα βέβαια, είπαμε, αμα δεν είναι Japan το κράνος (ωσάν τα μηΚανάκια :grin: ) δεν το φοράμε...Πριν καιρό είχα πάλι συζήτηση με παλικαράκι που προσπαθούσε να με πείσει πως το Arai (RX7 corsair - 3 μόλις αστεράκια στο S.H.A.R.P) είναι καλύτερο απο αλλα πολλά γιατί..."reasons" - γιατί προφανώς, οταν χρυσοπληρώνεις κάτι είναι πάντα, 100% "καλύτερο" απο τον "φτηνότερο" ανταγωνισμό του, right ? :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόνο εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα του 702; :think:

Κυρίως από την βαφή(μαύρο γυαλιστερό) που παρόλο που το πρόσεχα ΠΑΡΑ πολύ (καθάρισμα και κουκούλα ΠΑΝΤΑ) έκανε σημάδια και ψιλοθαμπώματα από τις πρώτες εβδομάδες και από το πλαστικό τρουκ που βγήκε από το πρώτο ξεκούμπωμα(κλάιν μάιν θα μου πείτε αλλά από ένα κράνος σε αυτήν την κατηγορία τιμής περίμενα περισσότερα..) :unsure:

Πάντως αν ενδιαφέρεται κάποιος εδώ http://bargainbikerb...st_type=product έχει ακόμα καναδυό προσφορές..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστός - απο 'κει και πέρα όμως, αυτό που μετράει είναι ο γενικός σχεδιασμός τους, εφαρμογή, ποιότητα κτλπ κτλπ...Είπαμε, δεν αγοράζουμε πράματα για το λογότυπο τους ;)

Eπίσης, όσων αφορά τα σχέδια της (γραφικά), είναι πολύ πιο όμορφα απο πολλές εταιρίες του ανταγωνισμού όπως (συγκεκριμένα) AGV (trash τελείως) ακόμα και Shoei... (υποκειμενικό ίσως θα μου πείς).

Απίστευτα value for money κράνη XΩΡΙΣ να υστερούν κάπου ποιοτικά - μόνο τα εσωτερικά να παρατηρήσει κάποιος, την έλλειψη βάρους και τους μηχανισμούς ζελατίνας και θα καταλάβει...Επίσης, τρομερή λεπτομέρεια : στο Χ-603, πίσω απο τους πισινούς αεραγωγούς, υπάρχουν πλαστικοί κόκκινοι ανακλαστήρες - πόσες εταιρίες είναι πρόθυμες να μπουν σε εξτρα έξοδα για την συγκεκριμένη "λεπτομέρεια" ? ;)

Σε σύγκριση με τα AGV ιδιως που τα περισσότερα της είναι...ψιλο-σκουπίδια (πλην των ακριβών της προφανώς) είναι έτη μπροστά σαν εταιρία...

Στην Ελλάδα βέβαια, είπαμε, αμα δεν είναι Japan το κράνος (ωσάν τα μηΚανάκια :grin: ) δεν το φοράμε...Πριν καιρό είχα πάλι συζήτηση με παλικαράκι που προσπαθούσε να με πείσει πως το Arai (RX7 corsair - 3 μόλις αστεράκια στο S.H.A.R.P) είναι καλύτερο απο αλλα πολλά γιατί..."reasons" - γιατί προφανώς, οταν χρυσοπληρώνεις κάτι είναι πάντα, 100% "καλύτερο" απο τον "φτηνότερο" ανταγωνισμό του, right ? :grin:

Δεν ειπα οτι λογω brand name δεν θα αγοραζα. Προς θεου, δεν κοιταω "μαρκες"... Versys εχω! :P Απλα δεν μου αρεσει η χροια του X-lite, με παει για κατι σε φθηνοπραμα. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως :_boredom:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζappa, αδερφέ...καθαρά απο άποψη "χτυπήματος" brand...και το logo αλλά και η ονομασία παραπέμπει σε κάτι "φτηνιάρικο", αυτό δεν εννοείς ? Πολύ generic σαν ονομασία - σαν να λέμε "τζαμέξ" ενα πράμα, RITE ? :grin:

Το γανήσαμε όμως καθώς θα μπούμε σε άλλα χωράφια, αυτά του marketing το οποίο δεν χρειάζεται ;)

Exω ερώτηση για κατόχους x-lite που είχαν και άλλα κράνη υπο την κατοχή τους ή απλά είχαν δοκιμάσει άλλες εταιρίες : Πως βρίσκετε παιδιά την εφαρμογή τους σε σχέση με άλλα κράνη ίδιου μεγέθους ? Μου δίνεται η εντύπωση πως είναι/κάθονται λίγο πιο χαλαρά σε σχεση με άλλα...

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όχι γτ σήμερα στη δουλειά μου λέγανε κάτι τερατολογίες, βασικά συγκρίναμε agv με x-lite και μου είπε ένας συνάδελφος "συγκρίνεις την κορυφή με τα σκουπίδια" :stunned:

Διότι γενικά σαν λαός είμαστε συγκρατημένοι και αποφεύγουμε τις υπερβολές..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα