Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα!

Θελω να αλλαξω τσιμουχες στις μπουκαλες στο ΧΤ . Να το κανω μονος μου η δεν αξιζει το κοπο? Ειναι πολλα τα λεφτα για το μαστορα.. Να μαστε καλα τα χερια μας πιανουν και εχουμε και τα manual.

Λοιπον εσεις τι λετε ?? Το χει κανει κανεις μονος του ?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Απο xt δεν εχω βγαλει αλλα στο wr εδειχνε στο μανουαλ για ενα εργαλειο που τελικα δεν το χρειαστηκα

αλλα ηταν σχετικα ευκολο εξαρταται και απο τα εργαλεια που εχεις

παντως στα σιγουρα

Θα χρειαστεις μορσα με πλαστικα σαγωνια

και κατι για οδηγο στην τοποθετηση τις τσιμουχας στην φωλια για μην βαλεις κατσαβιδι

εγω ειχα παρει κατι κοματια απο πλαστικες σωληνες υδραυλικου με συστολη τις εκοψα καθετα και εκανα δουλεια

επισης ισως να χρειαστεις και δοσομετρητη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο xt δεν εχω βγαλει αλλα στο wr εδειχνε στο μανουαλ για ενα εργαλειο που τελικα δεν το χρειαστηκα

αλλα ηταν σχετικα ευκολο εξαρταται και απο τα εργαλεια που εχεις

παντως στα σιγουρα

Θα χρειαστεις μορσα με πλαστικα σαγωνια

και κατι για οδηγο στην τοποθετηση τις τσιμουχας στην φωλια για μην βαλεις κατσαβιδι

εγω ειχα παρει κατι κοματια απο πλαστικες σωληνες υδραυλικου με συστολη τις εκοψα καθετα και εκανα δουλεια

επισης ισως να χρειαστεις και δοσομετρητη

Οταν λες μορσα τι εννοεις? Μια μαλακιουλα για να βγαλω τις παλιες ? Δν προκειτω ν τις ακουμπαγα μ κατσαβιδι γιατι την εχω πατησει παλια μ κατι τσιμουχες στροφαλου...

Δοσομετρητη? Για να δω τι πεζει με το λαδι ?

Θεουλης

Alright fuckers ? Χαχαχαχαχα ΘΕΟΣ!! Ευκολο το δειχνει. Το θεμα ειναι να τις βγαλεις τις μπουκαλες και μην σ πεσει καμια μηχανη η κανεις λαθος στο δεσιμο. Αυτο σκεφτομαι εγω.

Δες το βιντεο κ αποφασησε αν θα το κανεις εσυ..

Το βιντεο ειναι πολυ καλο και ευχαριστω! Θα τ δω απο το pc με τη ησυχια μου για ειμαι απο κινητο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μορσα-μεγγενη κατι να τις στηριξεις για βιδωμα-ξεβιδωμα αλιως πρεπει να τις ξεβιδωσεις οσο ειναι επανω στις μανες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μορσα-μεγγενη κατι να τις στηριξεις για βιδωμα-ξεβιδωμα αλιως πρεπει να τις ξεβιδωσεις οσο ειναι επανω στις μανες

Καταλαβα.. με βλεπω να τις ξεβιδωνω επιτοπου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΤΗΝ πανω ταπα λυσε τη πριν λυσεις τις μπουκαλες από τον σταυρό. Ξεσφιξε την δηλαδη.

μετα αφου κατεβασεις τις αναρτησεις λυνεις τελειως την ταπα και γυρνας αναποδα τις μπουκαλες να αδειασουν...

Πρωτα ομως βγαζεις το ελατηριο και τον αποστατη με τις δυο ροδέλες.

στο κατω μερος της μποτας εχει μια βιδα αλλεν. Προσπαθησε να την Ξεσφιξεις. Αν δεν βγει τοτε πρεπει να κανεις πατεντα να κοντράρεις απο μεσα το συστημα.... εδω αρχιζουν τα δυσκολα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΤΗΝ πανω ταπα λυσε τη πριν λυσεις τις μπουκαλες από τον σταυρό. Ξεσφιξε την δηλαδη.

μετα αφου κατεβασεις τις αναρτησεις λυνεις τελειως την ταπα και γυρνας αναποδα τις μπουκαλες να αδειασουν...

Πρωτα ομως βγαζεις το ελατηριο και τον αποστατη με τις δυο ροδέλες.

στο κατω μερος της μποτας εχει μια βιδα αλλεν. Προσπαθησε να την Ξεσφιξεις. Αν δεν βγει τοτε πρεπει να κανεις πατεντα να κοντράρεις απο μεσα το συστημα.... εδω αρχιζουν τα δυσκολα.....

Ωραια μαλιστα..Ευχαριστω για τα tips αλλα εχω μερικες αποριες! Που δενει εσωτερικα, απο μεσα απο τη μπουκαλα , η κατω βιδα αλλεν ? Γιατι να ειναι δυσκολο ν βγει ? Λογω απλου κολληματος η κατι το εμποδιζει απο μεσα ? Τι ρολο βαραει αυτη? Δεν γινεται να αλλαξω τσιμουχες χωρις ν βγαλω λαδια και ν μπω σ ολη αυτη τη διαδικασια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oxi φιλε μου δε γινεται ν αλλαξεις τσιμουχες χωρις ν αλλαξεις λαδια.

Μπορεις ομως ν αλλαξεις λαδια χωρις ν αλλαξεις τσιμουχες :mB_kalo_e:

Απο εργαλεια δε χρειαζεται τπτ αμαν και τι παντως οπως σου ειπαν κ τα παιδια η κατω αλλενοβιδα θελει το τροπο

της.Προσωπικα εγω δε θα εκανα αυτη τη δουλεια χωρις δυναμοκλειδο που να καλυπτει ολες τις

δυναμεις σε αξονα μπουκαλες τιμονοπλακα και χωρις να δω αναλυτικα βιντεο οδηγους.

Με αυτο το τροπο εκανα σερβις στις δικες μου και ειμαι σιγουρος οτι καλυτερα δε θα το εκανε καποιος μαστορας :winking:

Αν εχεις τα εργαλεια κ αποφασισεις να το κανεις εδω ειμαστε.

Θεσσαλονικη εισαι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

\

Ωραια μαλιστα..Ευχαριστω για τα tips αλλα εχω μερικες αποριες! Που δενει εσωτερικα, απο μεσα απο τη μπουκαλα , η κατω βιδα αλλεν ? Γιατι να ειναι δυσκολο ν βγει ? Λογω απλου κολληματος η κατι το εμποδιζει απο μεσα ? Τι ρολο βαραει αυτη? Δεν γινεται να αλλαξω τσιμουχες χωρις ν βγαλω λαδια και ν μπω σ ολη αυτη τη διαδικασια?

778706c1-74c2-4fa1-ad05-e319ecbf2e91.png

to νουμερο 11,29 ( 11 ή 29 εννοει το σχεδιο ) ειναι αυτο που συγκρατει η βιδα αλλεν.Για να βγει το καλαμι απο την μποτα πρεπει αυτο να λυθει.

Ναι για να αλλαξεις τσιμουχες πρεπει να βγαλεις τα λαδια κλπ.

Με αυτο που θα διαβασεις παρακατω θα ψιλοφριξεις εσυ, θα αυτοκτονησουν οι γνωστες( :crazy: ) ΠΑρολα αυτα θα κανεις την δουλεια σου χωρις προβλημα .

Για να βγει αυτο εφοσον δεν εχεις το σωστο εργαλειο χρησιμοποιεις την ελληνικη πατεντα .... :peep:

Την γνωστη ως σκουποξυλο... :lipssealed:

Ενα χοντρο ξυλο γυρω στα 30mm διαμετρο... θελει μια ψιλοπατεντουλα να μπει και να ''φρακαρει'' το φυσιγγιο ωστε να κοντραρει και να λυσεις την αλλενοβιδα.

Αλλιως πρεπει να φτιαξεις ενα ''Τ'' που στο κατω μερος να εχει ενα παξιμαδι ( μεγεθος δεν θυμαμαι) και να κανεις σωστα την δουλεια σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η λασκάρισμα της βιδούλας αυτής πριν κάν κατέβουν οι αναρτήσεις. όσο υπάρχει δηλαδή και το ελατήριο μέσα που κοντράρει το φυσίγγιο.

γίνεται, έτσι δεν είναι;

και μάλιστα με ΚΡΟΥΣΤΙΚΗ εφαρμογή της δύναμης, κατα προτίμηση, όχι να περιστρέφεις απέλπιδα το κλειδί. απότομα.

υπάρχει τύπος στο yt που λύνει-δένει τα μπροστινά απο ένα xx (;;) λύνοντας τη βίδα πριν καν αφαιρέσει το ελατήριο και σφίγγοντάς την με τις αναρτήσεις επανασυναρμολογημένες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γίνεται, έτσι δεν είναι;

και μάλιστα με ΚΡΟΥΣΤΙΚΗ εφαρμογή της δύναμης,

Χμμμ μαλλον εχεις δικιο.. δεν το ειχα σκεφτει και δεν το εχω κανει... Με παρομοιο τροπο εχω λυσει αλλους μηχανισμους (οχι σε μοτο) οποτε μαλλον πιανει.. Ολα φαινονται ομως στην πραξη..

ωραιος :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω σε αυτο το κομματι πηγα στο μαστορα... η αλλεν ειχε κολλησει εντελώς και έλυσε μονο με κοντρα (το ειδικο εργαλειο ή πατεντα) και αεροκλειδο

σε χτ600 αυτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ όταν άλλαξα τα λάδια πιρουνιού στο ΤΑ700 (ο μάστορας δλδ) η άλλεν βίδα από κάτω ξεβίδωσε σχετικά εύκολα. Βέβαια ήταν και 2 χρονών μηχανή, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί αν έχουν περάσει περισσότερα χρόνια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

778706c1-74c2-4fa1-ad05-e319ecbf2e91.png

to νουμερο 11,29 ( 11 ή 29 εννοει το σχεδιο ) ειναι αυτο που συγκρατει η βιδα αλλεν.Για να βγει το καλαμι απο την μποτα πρεπει αυτο να λυθει.

Ναι για να αλλαξεις τσιμουχες πρεπει να βγαλεις τα λαδια κλπ.

Με αυτο που θα διαβασεις παρακατω θα ψιλοφριξεις εσυ, θα αυτοκτονησουν οι γνωστες( :crazy: ) ΠΑρολα αυτα θα κανεις την δουλεια σου χωρις προβλημα .

Για να βγει αυτο εφοσον δεν εχεις το σωστο εργαλειο χρησιμοποιεις την ελληνικη πατεντα .... :peep:

Την γνωστη ως σκουποξυλο... :lipssealed:

Ενα χοντρο ξυλο γυρω στα 30mm διαμετρο... θελει μια ψιλοπατεντουλα να μπει και να ''φρακαρει'' το φυσιγγιο ωστε να κοντραρει και να λυσεις την αλλενοβιδα.

Αλλιως πρεπει να φτιαξεις ενα ''Τ'' που στο κατω μερος να εχει ενα παξιμαδι ( μεγεθος δεν θυμαμαι) και να κανεις σωστα την δουλεια σου.

ΟΥΑΟΥ ... σκουποξυλο?? ελληνικη πατεντα?? μαλιστα καταλαβα στο μαστορα θα καταληξουν μισολυμενες , λεγοντας " βαλε μ τσιμουχες " ... χαχα οχι περα απο τη πλακα κατανοητο ειναι οταν εχω το χρονο θα το προσπαθησω.. οταν το λυσω θα καταλαβω καλυτερα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oxi φιλε μου δε γινεται ν αλλαξεις τσιμουχες χωρις ν αλλαξεις λαδια.

Μπορεις ομως ν αλλαξεις λαδια χωρις ν αλλαξεις τσιμουχες :mB_kalo_e:

Απο εργαλεια δε χρειαζεται τπτ αμαν και τι παντως οπως σου ειπαν κ τα παιδια η κατω αλλενοβιδα θελει το τροπο

της.Προσωπικα εγω δε θα εκανα αυτη τη δουλεια χωρις δυναμοκλειδο που να καλυπτει ολες τις

δυναμεις σε αξονα μπουκαλες τιμονοπλακα και χωρις να δω αναλυτικα βιντεο οδηγους.

Με αυτο το τροπο εκανα σερβις στις δικες μου και ειμαι σιγουρος οτι καλυτερα δε θα το εκανε καποιος μαστορας :winking:

Αν εχεις τα εργαλεια κ αποφασισεις να το κανεις εδω ειμαστε.

Θεσσαλονικη εισαι?

Απο πατρα φιλε. Ευχαριστω για τιςπληροφοριες . Θα ψαξω καλα τ βιντεο και μακαρι ν ειχα δυναμοκλειδο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν πιστευεις πως μπορεις να το κανεις,τοτε αντι να πληρωσεις τα

εργατικα,αγοραζεις το δυναμοκλειδο :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν πιστευεις πως μπορεις να το κανεις,τοτε αντι να πληρωσεις τα

εργατικα,αγοραζεις το δυναμοκλειδο :_thumbsup:

το εχω βρει ενα σαρανταευρο αλλα για κατσε ν δουμε .. θα το παλεψω μονος μ και οπου κολλησω μαστορα.. ετσι και αλλιως τα λεφτα δν θα ειναι τα ιδια απο οτι να του αφηνα απλα τη μηχανη εκει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΕΡΩΤΗΣΗ!!! ποσο λαδι να βαλω στις μπουκαλες????? Εχω δει τα βιντεο καταλαβα τι πεζει αλλα αυτο π δν επιασα ειναι ποσο λαδι να βαλω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα τ τσεκαρω.. αν κ οταν ηθελα ν κανω τ σερβις και ειχα ανοιξει το μανουαλ ειχε του μοτεριου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα