Jump to content
kleanthis

πάλι τα ίδια.....κριμα.....

Recommended Posts

Κρίμα ρε γαμώτο πάλι.....

Απλά μου δημιουργούνται απορίες. Για όσους δεν ξέρουν, να ενημερώσω ότι ο δρόμος που αναφέρεται είναι κεντρικός, μετά από 30 μέτρα έχει διασταύρωση με φανάρι.

Εγώ όσες φορές τον έχω περπατήσει, δεν πάω πάνω από 30-40 όχι επειδή δεν τρέχω, αλλά επειδή δεν είναι δρόμος για να τρέξεις.

Άντε να πας με 50-60.

Μόνο κράνος να φοράς, μια πτώση με τόσα χιλιόμετρα θα σε φορτώσει το πολύ με κάνα σπασμένο άκρο.

Το να χάσει κάποιος τη ζωή του, με κάνει να πιστεύω ότι ούτε καν κράνος φορούσε. Ή μπορεί να πήγαιναν με πολλά περισσότερα έτσι για τη φάση.

Μεγάλη προσοχή σε όλους. Δεν ξέρεις πότε μπορεί κάποιος να πεταχτεί από κάπου. Κράνος ακόμα και για το περίπτερο.

Τροποποιήθηκε από τον Φρανκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

στον ίδιο δρόμο παλαιότερα είχε και αλλος συμφορουμίτης ατύχημα....βγαίνουν με όπισθεν τα αμαξια ...και στα @ρχιδια τους..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ελα ρε γαμωτο! πω και περναω σχεδον καθε μερα απο εκει...πολυ κολοδρομος, βγαινουν και απο το νοσοκομειο και απο το επομενο στενο...φοιτητριες βγαινουν απο το απθ περνανε αερα πατερα τον δρομο...αλλα πραγματικα τοση μεγαλη ζημια ρε..κριμα :pray: :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παίδες για Εθνικής Αμύνης μιλάμε, που με το ζόρι βάζεις 3η από το μόνιμο μποτιλιάρισμα?

Σε τί ύψος έγινε το κακό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κριμα για την κοπελιτσα..

Απο τον δρομο αυτο περναω σχεδον καθημερινα ειτε με τα ποδια,ειτε με την μηχανη-αμαξι..

Για μενα ειναι ισως απο τους πιο χαλια και επικινδυνους δρομους της θεσσαλονικης..

Απο πανω που ξεκιναει απο Αγ.δημητριου περνας απο το ΑΧΕΠΑ οπου βγαινουν ασθενοφορα-ξεπαρκαρουν αμαξια πανω απο το πεζοδρομιο ή απο διπλοπαρκαρισμενη λωριδα χωρις ιχνος φλας..

Μετα διασταυρωνεται με την εγνατια οπου οταν αναψει πρασινο για σενα και πας να στριψεις δεξια εχει αναψει πρασινο και για τους πεζους απο δεξια..

αν συνεχισεις ευθεια και περασεις την σβολου συναντας την τσιμισκη οπου εκει με την κινηση ειναι σχετικα καλα λογο φαναριων και το πανηγυρι γινεται οταν τελειωνει ο δρομος και φτανεις παραλια εκει οπου πας να περασεις οταν αναβει πρασινο το φαναρι και να μπεις στην παραλιακη και παρακαλας απο μεσα σου μην εχει φυγει κανενας καγκουρας πατημενος με τα οσα απο κανα πορτοκαλοκοκκινο(κυριως βραδια) και καλα και σε στειλει για μπανιο στον θερμαικο..

ΠΡΟΣΟΧΗ μεγαλη γιατι ειναι ενας δρομος που διασταυρωνεται με τους 3 κεντρικους δρομους της θεσσαλονικης και λογο πυκνωτητας αυτοκινητων που κυκλοφορουν ειναι πολυ επικινδυνος..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παίδες για Εθνικής Αμύνης μιλάμε, που με το ζόρι βάζεις 3η από το μόνιμο μποτιλιάρισμα?

Σε τί ύψος έγινε το κακό?

Στο ύψος του πεζοφάναρου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κριμα για την κοπελιτσα..

Απο τον δρομο αυτο περναω σχεδον καθημερινα ειτε με τα ποδια,ειτε με την μηχανη-αμαξι..

Για μενα ειναι ισως απο τους πιο χαλια και επικινδυνους δρομους της θεσσαλονικης..

Απο πανω που ξεκιναει απο Αγ.δημητριου περνας απο το ΑΧΕΠΑ Κεντρικό οπου βγαινουν ασθενοφορα-ξεπαρκαρουν αμαξια πανω απο το πεζοδρομιο ή απο διπλοπαρκαρισμενη λωριδα χωρις ιχνος φλας..

Μετα διασταυρωνεται με την εγνατια οπου οταν αναψει πρασινο για σενα και πας να στριψεις δεξια εχει αναψει πρασινο και για τους πεζους απο δεξια..

αν συνεχισεις ευθεια και περασεις την σβολου συναντας την τσιμισκη οπου εκει με την κινηση ειναι σχετικα καλα λογο φαναριων και το πανηγυρι γινεται οταν τελειωνει ο δρομος και φτανεις παραλια εκει οπου πας να περασεις οταν αναβει πρασινο το φαναρι και να μπεις στην παραλιακη και παρακαλας απο μεσα σου μην εχει φυγει κανενας καγκουρας πατημενος με τα οσα απο κανα πορτοκαλοκοκκινο(κυριως βραδια) και καλα και σε στειλει για μπανιο στον θερμαικο..

ΠΡΟΣΟΧΗ μεγαλη γιατι ειναι ενας δρομος που διασταυρωνεται με τους 3 κεντρικους δρομους της θεσσαλονικης και λογο πυκνωτητας αυτοκινητων που κυκλοφορουν ειναι πολυ επικινδυνος..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κρίμα ρε παιδιά (για τα παιδιά), κρίμα, μόνο αυτό...

Κάθε μέρα καβαλάμε γνωρίζοντας οτι όλα είναι "μέσα στο παιχνίδι" αλλά και πάλι, κάθε φορά που διαβάζεις τέτοια θέματα/βλέπεις τέτοια περιστατικά κάτι μέσα σου...

Διαβάζοντας το άρθρο βέβαια...κάτι μου λέει πως κράνος δεν φορούσαν (ή, τουλάχιστον η συνεπιβάτης), αν είναι όντως έτσι τότε ακόμα πιο κρίμα καθώς θα μπορούσε να αποφευχθεί...Αυτό που γράφει ο Miles όμως...πως χάνεις άκρο εκεί ? Με τι προσέκρουσε το παλικάρι και με πόσα χλμ/ω ? Πραγματικά...

Κρίμα ρε...Τα συλλυπητήρια μου

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρέπει να πήγαιναν πολύ γρήγορα. Ο δρόμος δεν είναι για πάνω από 30-40

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρέπει να πήγαιναν πολύ γρήγορα. Ο δρόμος δεν είναι για πάνω από 30-40

Αυτο εννοώ Φρατζέσκο μου...Τι να πώ ρε γμτ...

Παιδιά θα ξαναπώ κατι : 1000 φορές να πηγαίνεις "κότα" (ιδίως σε κωλόδρομους που ΞΕΡΕΙΣ) παρά...Το ζητούμενο είναι να γυρίσεις σπίτι σώος και αβλαβής...

Κρίμα είναι να "πάρεις" και κάποιον "μαζί σου" (βλέπε: συνεπιβάτη) - άλλος ενας λόγος που εγώ προσωπικά το έχω πάντα μονόσελο το μηχανάκι... :(

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κρίμα ρε παιδιά (για τα παιδιά), κρίμα, μόνο αυτό...

Κάθε μέρα καβαλάμε γνωρίζοντας οτι όλα είναι "μέσα στο παιχνίδι" αλλά και πάλι, κάθε φορά που διαβάζεις τέτοια θέματα/βλέπεις τέτοια περιστατικά κάτι μέσα σου...

Διαβάζοντας το άρθρο βέβαια...κάτι μου λέει πως κράνος δεν φορούσαν (ή, τουλάχιστον η συνεπιβάτης), αν είναι όντως έτσι τότε ακόμα πιο κρίμα καθώς θα μπορούσε να αποφευχθεί...Αυτό που γράφει ο Miles όμως...πως χάνεις άκρο εκεί ? Με τι προσέκρουσε το παλικάρι και με πόσα χλμ/ω ? Πραγματικά...

Κρίμα ρε...Τα συλλυπητήρια μου

Όσο τόλμησα να κοιτάξω, είδα ένα κράνος κάπου.

Για τα του άκρου, και μένα μου κάνει εντύπωση, αλλά παραθέτω το εξής:

Πριν μια 6ετία, όταν με χτύπησε πεζό, μετά από την έρευνα της τροχαίας, το αυτοκίνητο κατά τη διάρκεια της σύγκρουσης έτρεχε με 30 χλμ. Το οδυνηρό αποτέλεσμα -για μένα- ήταν συντριπτικό κάταγμα κνήμης/περόνης.

Διαφορετικές περιπτώσεις, αλλά και τα 30/40/50 χλμ. διόλου λίγα είναι. Είναι και το πώς θα κάτσει η φάση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρεπει να ετρεχαν και πρεπει να ηταν και ακρανωτοι. Κριμα. Καθε μερα φευγουν ατομα ετσι. Απλα ετσι ειναι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mετά τα μεσάνυχτα έγινε...........οπότε ξέρεις ότι δεν παίζει και τόσο μποτιλιάρισμα......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κρίμα ρε πστ μου, νέα παιδιά ρε γαμώτο.............

P.S. Και μια δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της αιματολογικής ΟΛΩΝ των εμπλεκομένων (για αλκοόλ, λόγω της "ύποπτης" ώρας) ίσως συνέτιζε πολλούς αρκετούς κάποιους.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κριμα για τα παιδια.. γενικα κριμα, και για τον κουτακια, και την κοπελα, και για τα αλλα παλικαρια και για τις οικογενειες τους.. απλα ειδικα και μεσανυχτα μην τρεχετε.. κυκλοφορουν και πολλοι που ειναι ντιρλα, τρεχουν, πανε χωρις φωτα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

..............εγώ παντως με 40-50 δεν πάω ποτέ μεσα στην πόλη...παντα εχω παραπάνω χιλιόμετρα...απλα επειδη ειναι ετσι παρκαρισμενα τα αυτοκίνητα πρεπει να εισαι στην μέση του δρόμου για να αποφύγεις κάθε μ@λακια...η απροσεξία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατόπιν δημοσίευσης που αναφέρεται στο σοβαρό τροχαίο που συνέβη στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και πιο συγκεκριμένα στην οδό Εθνικής Αμύνης, στο ύψος της πλατείας Χημείου και των ανυπόστατων αναφορών για την καθυστέρηση στην άφιξη του ασθενοφόρου (παρά τις δεκάδες κλήσεις στο κέντρο του Ε.Κ.Α.Β.), θα θέλαμε να αναφερθούμε στα πραγματικά γεγονότα του περιστατικού:

Στις 9 Μαΐου 2014 και ώρα 00:16 το Ε.Κ.Α.Β. έλαβε την πρώτη κλήση σχετικά με περιστατικό, η οποία αφού διαβιβάστηκε στο πιο κοντινό άμεσα διαθέσιμο ασθενοφόρο, αυτό μετέβει στο σημείο του συμβάντος στις 00:21 (χρόνος ανταπόκρισης 5 λεπτά). Κατόπιν 2ης κλήσης στις 00:17 το συντονιστικό κέντρο του Ε.Κ.Α.Β. έδωσε εντολή μετάβασης στο περιστατικό και σε κινητή μονάδα η οποία και αφίχθη στο σημείο του συμβάντος στις 00:22 (χρόνος ανταπόκρισης 5 λεπτά). Να σημειωθεί ότι λόγο της σοβαρότητας της κατάστασης της 23χρονης η οποία έφερε βαριές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, πραγματοποιήθηκε η διασωλήνωση της από τον γιατρό του Ε.Κ.Α.Β.

Βάσει των παραπάνω, θα θέλαμε να γίνει σαφές πως όλο το προσωπικό του Ε.Κ.Α.Β. (γιατροί και διασώστες), είναι σε διαρκή επαγρύπνηση, προσπαθώντας να διεκπεραιώσουν όλα τα περιστατικά που χρήζουν επείγουσας προνοσοκομειακής φροντίδας.

Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αλήθεια είναι ότι όντως, δε γίνεται να κάνουν πάνω από 5 λεπτά για συμβάν σε εκείνο το σημείο. 2-3 νοσοκομεία έχει γύρω γύρω.

Κρίμα τα παιδιά, μαλακία τους αν έτρεχαν και ήταν ξεκράνωτοι, αλλά και η κατάσταση που χώνονται όλα τα κουτιά λες και οδηγάνε ποδήλατο έχει παραγίνει.

Χθες στη Λαγκαδά πήγαινα προς το δημαρχείο Σταυρούπολης για να στρίψω αριστερά στο φανάρι. Επειδή είναι αριστερή λωρίδα αν έχω χώρο το ανοίγω μέχρι 80, αλλά χθες είχε κίνηση και πηγαίναμε όλοι με 50-60. Με προσπερνάει καθρέφτη με καθρέφτη ένα παλιό Fiat από τα δεξιά με 45άρη άνθρωπο μέσα, σκέφτομαι "άλλαξε τουλάχιστον κανονικά λωρίδα ρε τσομπάνη" αλλά δε δίνω συνέχεια. Αυτός ήταν κολλημένος πίσω μου από 1-2 φανάρια πριν και με το ζόρι προσπαθούσε να χωθεί, λες και χωρούσε. Λεωφορεία δεξια, φορτηγά αριστερά και το βασικό, αν δε χωράω εγώ με το ψηλόφτερο σίγουρα δε χωράς ούτε εσύ με το αμάξι.

Με το που φτάνουμε στα φανάρια του δημαρχείου, εκεί που έχω ήδη πιάσει αριστερά και μπαίνω στην επιπλέον λωρίδα για να στρίψω και αυτός φαινόταν πως θα συνέχιζε προς την έξοδο της πόλης, τσουπ, πετάει εν στάσει ένα αριστερό φλας, βλέπω ρόδες να στρίβουν και βγάζει και λίγο μούρη για να "εκβιάσει" το χώσιμο. Κλασσικό κόλπο σε εκείνο το σημείο, πολλοί πάνε στη μέση για να προσπεράσουν την ουρά και μετά χώνονται αριστερά για να στρίψουν. Πάντα λέμε δώσε τόπο στην οργή αλλά εκεί δεν άντεξα. Φρενάρω κανονικά, αποσυμπλέκω και μετά πάρε ξερόγκαζα να έχεις. Σταματάει, και όπως ακινητοποιείται αργώ να ανοίξω ξανά για να προλάβουν να μπουν όσοι έρχονται κανονικά από πίσω μου, με αποτέλεσμα να μείνει τελευταίος, συνεχίζω από το πλάι αλλά πάντα εντός της λωρίδας, πάω μπροστά μπροστά στο φανάρι και κάτσε να περιμένεις τώρα.

Προχθές πάλι στη Λαγκαδά αλλά στο στενό κομμάτι (από κέντρο μέχρι Νεάπολη/αρχές στρατοπέδου) είχα πίσω μου ένα SUV που νόμιζε ότι οδηγάει κανένα CRF και μπορεί να χώνεται παντού και να φρενάρει σε 5 μέτρα. Αυτός βέβαια είχε και βουλγάρικες πινακίδες και όπως μου λέει φίλος που είναι από εκεί είναι ακόμα πιο απάλευτοι από μας, οπότε δε με εκπλήσσει.

Γενικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν πρέπει να οδηγάς τελείως αμυντικά, γιατί θα σε καβαλήσουν οι πάντες. Να οδηγάς νορμάλ αλλά να δείχνεις κάγκουρας είναι πιο ασφαλές γιατί σε προσέχουν περισσότερο (κοφτά ζιγκ-ζαγκ εντός λωρίδας στις εκκινήσεις ή για να αποφύγεις λακούβες, ξερόγκαζα στα κατεβάσματα/φρένα, κλπ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε κάθε περίπτωση είναι κρίμα...

Νέα παιδιά πεθαίνουν ή τραυματίζονται...

Είναι δυστυχώς ζούγκλα εκεί έξω... Οι δρόμοι είναι χάλια και οι οδηγοί που πρέπει να "διαβάσουν" αυτούς τους δρόμους συχνά άσχετοι ή/και επικίνδυνοι.

Κάθε φορά που οδηγάμε πρέπει να μην ξεχνάμε ότι οι "κουτάκιδες" που λέμε απρόσεκτους, επικίνδυνους κλπ, θα περπατήσουν και ως πεζοί και ενδεχομένως θα οδηγήσουν και τη μοτοσικλέτα τους, θα έχουν επιβάτες, θα είναι οι ίδιοι επιβάτες, θα μεγαλώσουν και παιδιά και ο φαύλος κύκλος θα συνεχίζεται... Συνεπώς πάντα προσοχή και άμυνα εκεί έξω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν πρέπει να οδηγάς τελείως αμυντικά, γιατί θα σε καβαλήσουν οι πάντες. Να οδηγάς νορμάλ αλλά να δείχνεις κάγκουρας είναι πιο ασφαλές γιατί σε προσέχουν περισσότερο (κοφτά ζιγκ-ζαγκ εντός λωρίδας στις εκκινήσεις ή για να αποφύγεις λακούβες, ξερόγκαζα στα κατεβάσματα/φρένα, κλπ).

Εννοειται αυτο. Πολλοι εχουν παει οδηγωντας αμυντικα οταν δεν τους ειδα και εστριψαν πανω τους/τους πατησαν.

Με μηχανη πρεπει να κινεσαι χρησιμοποιωντας οτι σου προσφερει ο δρομος και οι γυρω σου. Εαν πηγαινεις απλα σαν αυτοκινητο ή σαν αθανατος, αρχιζουν τα προβληματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα