Jump to content
stavros-2stroker

Kάθε πότε αλλάζετε κράνος ;

63 ψήφοι

1. 1. κάθε πότε αλλάζετε κράνος ;

• κάθε 1-2 χρόνια
      5
    • κάθε 3-4 χρόνια
      11
    • κάθε 5 χρόνια
      22
    • ποτέ
      5

Recommended Posts

Η αφορμή για αυτό το θέμα είναι το κράνος μου, το οποίο το αγόρασα λιγότερο από 2 χρόνια πριν αλλά τώρα τελευταία εκτός από κάτι γρατζουνιές που έχει η ζελατίνα του και είναι από κάποια δική μου απροσεξία νοιώθω ότι δεν εφαρμόζει πλέον στο κεφάλι μου όπως πρώτα και μου δίνει την αίσθηση ότι γι' αυτό ευθύνεται η εσωτερική επένδυση . Είναι δυνατών αυτό να γίνεται σε λιγότερο από 2 χρόνια ενώ υποτίθεται ότι κάθε κράνος το κρατάμε 5 χρόνια ;

Αυτό λοιπόν που θα γράφει ο καθένας σε αυτό το θέμα είναι για πόσα χρόνια κράτησε κάθε του κράνος και γιατί το άλλαξε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεις να αλλαξεις απλα τη ζελατινα, οσον αφορα τις γρατσουνιες... Προσωπικα δεν χρειαστηκε να αλλαξω κρανος ακομα και δεν νομιζω να αλλαξω συντομα.

Τωρα για το εσωτερικο, μηπως το κρανος σου εχει χρησιμοποιηθει καθολου σαν μπαλαντερ για τους γυρω σου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εννοείται πως αλλάζει η ζελατίνα (με 36€ συγκεκριμένα) και το εσωτερικό (δεν ξέρω το κόστος) απλά αν τα αλλάξω είναι πολύ πιθανό να μου κοστίσουν τα 2/3 ενώ άλλου κράνους. Το εσωτερικό , όχι δεν το άνοιξε άλλος.

Μας χρωστάς φωτογραφία από το παλιό κράνος

Τροποποιήθηκε από τον stavros-2stroker

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το εσωτερικό ή τα πλαϊνά τουλάχιστον μαξιλαράκια υπολόγιζε κανα 25άρι και είσαι τζετ!

Επίσης λογικό είναι τα μαξιλαράκια να κάθονται με την συνεχόμενη χρήση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικα παιζει ρολο και η ποιοτητα του κρανους και ποσο καλα του συμπεριφερεσαι...

Μας χρωστάς φωτογραφία από το παλιό κράνος

Ωωωχ τι με βαζεις να κανω τωρα... χαλαλι σου. :yawn:

if050k.jpg

Ζελατινα καταστραφηκε καιρο πριν και το εσωτερικο ειναι ανυπαρκτο... Τη δουλεια του ομως την εκανε... (Ειναι και ασχημο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκέφτομαι και γω τον ερχόμενο χειμώνα να αλλάξω το κρανακι μου με ένα καλύτερο,όχι επειδή έχω τόσο θέμα με το εσωτερικό δεν έχουν μαλακώσει τόσο πολύ τα μαξιλαράκια και η ζελατίνα του είναι εξαιρετικη και αυτός είναι και ο λόγος που θα ξανά ςπιλεξω Shark,αλλα επειδή μου εχει πέσει 5-6 φορές απο 1,5 μετρο και εχει αρκετές φθορές στα χρωματα και πλέον δεν μου εμπνέει τόσο εμπιστοσύνη άσε που είναι και από θερμοπλαστικο υλικό και έχω διαβάσει τόσα συ φορούν για το πόσο υποδεέστερο είναι σαν υλικό!!!

Κάτι λιγότερο από 2 χρόνια το έχω και γω και σκέφτομαι αν το κρατήσω σαν δεύτερο για τους συνεπιβάτες και το επόμενο που θα πάρω θα το κρατήσω τουλάχιστον 5+ χρόνια!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξαρτάται απο την χρήση,την συντήρηση και την ποιότητα του κράνους.

Νομίζω πως αν τα κρατάμε σε καλή κατάσταση άνετα πάνε μια 5ετία και παραπάνω,μέχρι τα 7 κρατιούνται,μπορεί να αντέχουν και παραπάνω αλλα οι κατασκευαστές προτείνουν την αντικατάσταση τους,τώρα είναι για λόγους ασφαλείας ή για εμπορικούς δεν ξέρω πάντως δέν αξίζει να το ρισκάρουμε.

Εγώ έχω το fg15 απο το 09 και είναι σε άριστη κατάσταση οπότε μια διετία ακόμα θα το φοράω σαν καθημερινό αλλά επειδή έκλεισε την 5ετία πήρα και ένα άλλο.

Εδώ ένα πολύ ωραίο βίντεο που έκανε στο arai του μετά την 5ετία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσο λεει ο κατασκευαστης.

Τα περισσοτερα κρανη ειναι απο πολυμερη πλαστικα. Απο τη στιγμη της κατασκευη τους τα πολυμερη "διαλυονται" και οσο περναει ο καιρος, σιγα σιγα, αρχισουν να χανουν ολες τις ιδιοτητες τους.

Οποτε τα 5 χρονια, υποθετω οτι ειναι ενα διαστημα που εχει οριστει, γιατι μεχρι και τοτε, αυτη η "διαλυση" δεν επηρεαζει την ασφαλεια μας (ελπιζω).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καθε φορα που μας το κλεβουν... :( (ελπιζω την επομενη να ειναι επειδη το αποφασισα μονος μου)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξαρτάται απο την χρήση,την συντήρηση και την ποιότητα του κράνους.

Συντήρηση; δηλαδή;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η εσωτερική επένδυση αλλάζει και είναι λογικό να "υποχωρεί" μετά απο συχνή χρήση.Να την βγάζεις να την πλένεις και αν έχει μαζέψει πολύ να αλλαχτεί.Αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι θέλει αλλαγή το κράνος. Το κόστος είναι μικρό και συμφέρει. Επίσης κάθε εταιρεία δεν έχει την ίδια ποιότητα στα μαξιλαράκια και κάποια γίνονται σώβρακο γρήγορα. Μιλάμε πάντα με την προυπόθεση οτι φοράς και το σωστό νούμερο, δηλ είναι σφιχτό αρκετά στο κεφάλι σου. Διαφορετικά αν απλά μπάινει-βγαίνει εύκολα ίσως έχεις ένα νούμερο παραπάνω και τα μαξιλαράκια (τα νέα) πάρτα για μικρότερο μέγεθος (το δικό σου αφού σε μετρήσουν στο μαγαζί) και θα κρατήσουν παραπάνω.Ένα νούμερο πάνω-άτω είναι σχεδόν σίγουρο οτι το κέλυφος θα είναι ίδιο. Σε καθημερινή χρήση όλα αυτά είναι σχετικά. Άλλαζε τα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλάζω ένα χρόνο πριν λήξει εκτός αν έχει χτυπήματα που πιθανόν να είναι επικίνδυνα αν γίνει κάτι

Όμως αλλάζω μαξιλαράκια κάθε 2 χρόνια

Τροποποιήθηκε από τον Φρανκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικα παιζει ρολο και η ποιοτητα του κρανους και ποσο καλα του συμπεριφερεσαι...

Ωωωχ τι με βαζεις να κανω τωρα... χαλαλι σου. :yawn:

if050k.jpg

Ζελατινα καταστραφηκε καιρο πριν και το εσωτερικο ειναι ανυπαρκτο... Τη δουλεια του ομως την εκανε... (Ειναι και ασχημο)

deja vu από τα 80's

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συντήρηση; δηλαδή;

Πώς κρατάμε το κράνος,που το αφήνουμε όταν δεν το χρησιμοποιούμε κλπ.

Αν καθαρίζουμε την ζελατίνα κάθε χρόνο είναι φυσικό να χαραχθεί ή αν την καθαρίζουμε με λάθος προιόντα αλλοιώνεται( πχ απορρυπαντικά).

Επίσης αν όταν δεν το χρησιμοποιούμε το αφήνουμε σε μέρη οπου το επηρεάζει ο καιρός (υψηλές θερμοκρασίες,στην μπαγκαζιέρα να το βαράει ο ήλιος καθε μέρα κλπ.)

Επίσης και τα μαξιλαράκια που πολύ δεν τα πλένουν ποτέ με αποτέλεσμα να μαζεύουν πολλή βρομιά με τον καιρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα