Jump to content
SONY

θάνατος - εξοικείωση - ψυχολογία

Recommended Posts

Σόρρυ για το μαύρο του θέματος αλλά καμιά φορά ψάχνεις την στήριξη από παντού και πάλι ποτέ δεν είναι αρκετή!

Εννοείται οτι ΑΝΤΕΥΧΟΜΑΙ το παραμικρό στον καθένα αλλα...

πως θα αντιμετωπίζατε αν μετά από μία επίσκεψη ρουτίνας στον γιατρό σας ανακοίνωναν οτι ο Ανθρωπος σας έχει μερικούς μήνες ζωής μονάχα?

Ένας άνθρωπος ο οποιός ήταν πάντοτε υγιης και πρόσεχε το σώμα και το νου του με ευλάβεια? που ακόμα και την στιγμή των εξετάσεων δείχνει υγιής, ταύρος (αλλά με μέλλον ραγδαίας επιδίνωσης), ένας άνθρωπος που ποτέ δεν κάπνισε και ποτέ δεν ήπιε? και βεβαίως που ποτέ δεν θα το μάθει γιατί ο γιατρός το μοιράστηκε μόνο μαζί σου και σου πε κάνε ότι νομίζεις, αλλά αν το πεις θα τον σκοτώσεις?

τα ακουγα στο δρόμο και έλεγα "ρε τον κακομοίρη, τον καημένο" κλπ και "κουράγιο στην οικογένεια του" κλπ και ποτέ δεν φανταζόμουν να τα περάσω...τα έβλεπα στις ταινίες...έχω φτάσει σε σημείο τρέλας ... Να κοροιδέυω τον άνθρωπο μου οταν είμαι εκεί και οταν φεύγω να κλαίω και να χτυπιέμαι. έχω καταντήσει κυκλοθυμικός, εκει που κλαίω, γελάω και εκεί που γελάω θυμαμαι στιγμές και κλαίω...

Ειναι κοντά μου, Είναι το στήριγμα μου μέχρι σήμερα, Είναι και ήταν πάντα εδώ όταν τον χρειαζόμουν, Σε λίγο όμως θα πρέπει να τον αποχωριστώ...

δεν το ξέρει αλλά το έχει...φοβάται, το πνίγει. Θα αλλάξει μου λένε οι γιατροί! γρήγορα και πολύ ...θα πονάει...

Γαμώτο...ΠΟΝΑΩ,ΠΝΙΓΟΜΑΙ - δεν μπορώ να το δεχτώ - σήμερα με πήρε τηλέφωνο και μου πε .. "πονάω λίγο, αλλά είμαι καλά μην στενοχωριέσαι"

σορρυ αν σας μαύρισα αλλα είμαι χαμένος.

ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

περνα οσο περισοτερο χρονο μπορεις μαζι του........

δεν ξερω τι να ευχηθώ.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά..Κουράγιο και υπομονή φίλε..Κοίτα να είσαι κοντά του τώρα που έρχονται τα δύσκολα.Οσο και να στεναχωριέσαι και να τρελαίνεσαι δεν αλλάζει κάτι οπότε ζήσε αυτές τις στιγμές μαζί του όσο καλύτερα μπορείς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι ρε φιλε εχω ανατριχιασει μονο στην ιδεα, προσπαθησε να πραγματοποιεισετε μαζι ονειρα που κανατε για το μελλον τουλαχιστον να φυγει ευτυχισμενος. ειναι πολυ κριμα αλλα ολα μεσα στη ζωη ειναι εσυ πρεπει να φανεις δυνατος αυτην την στιγμη.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πραγματικα φοβερα δυσκολη κατασταση ..περνα το καθε λεπτο με αυτον τον ανθρωπο και προσεχε επισης και τον εαυτο σου. Προσπαθησε να φανεις ψυχραιμος και μην διστασεις να ζητησεις βοηθεια αν την χρειαστεις.

Τροποποιήθηκε από τον sorips

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν πιστεύεις ότι το έχει καταλάβει συζητήστε το. Είναι καλύτερα να εκμεταλλευτείτε όσο περισσότερο χρόνο μπορείτε με ειλικρίνεια παρά με υποκρισία προσπαθώντας μάταια ο ένας να μην στενοχωρήσει τον άλλον για κάτι που και οι δύο γνωρίζετε. Αυτή η ελληνική νοοτροπία ποτέ δεν μου άρεσε. Την έχω ζήσει από 1ο χέρι και διαφωνώ. Έχω δει και πως το αντιμετωπίζουν στο εξωτερικό, οικογένειες δεμένες με ειλικρινή συμπαράσταση και με τίποτα κρυφό.Βεβαια εκεί έχουν και άλλη αντιμετώπιση για τον θάνατο γενικά. Τελος πάντων, προσωπικά προτιμώ το 2ο. Μου αρέσει η ειλικρίνεια. Ο δικός μου άνθρωπος να ξέρει τι αισθάνομαι και να μπορεί να μου εκφράσει τα πάντα για να μπορώ να τον στηρίξω σε όλα.

Δύναμη και κουράγιο σου εύχομαι. Θέλει πολύ. Πάρα πολύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολοι καποτε αδερφε....

Να εισαι αληθινος μαζι του οσο τον εχεις ακομα κοντα σου και μην περιμενεις για να τους πεις πραγματα που θες,γιατι ισως να μην προλαβεις.

Οσο και να μαυρισεις την ψυχη σου με σκεψεις,δεν θα αλλαξεις κατι,συμβιβαζεσαι με αυτο και προετοιμαζεσαι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.

Ό,τι και να πούμε τώρα, λίγο θα είναι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ω ρε φίλε τί μας είπες τώρα....

Δεν ξέρω πραγματικά τί να πω.. σε συμπονώ και σου εύχομαι απο την ψυχή μου να βρεις δύναμη και να σταθείς όρθιος αντρίκια δίπλα στον άνθρωπο σου όπως πρέπει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρω οτι έξω απο τον χορό... και οτι ο καθένας αντιδράει διαφορετικά, αλλά γνώμη μου και κάτι που μια δυο φορές το είχα σκεφτεί σε περίπτωση που βρρεθώ σε τέτοια θέση, ειναι να του το πείς.

Να του/της το πείς να φύγει το βάρος απο εσένα, και να μπορέσετε όλοι όσοι εμπλέκεστε να κάνετε το καλύτερο δυνατό ώστε ο χρόνος που μένει να ειναι όσο πιο ουσιαστικός γίνεται.

Προσωπική άποψη πάντα.

Τροποποιήθηκε από τον MentalRay

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είναι μια δύσκολη κατάσταση και είναι ακόμη ποιό δύσκολο να σε βοηθήσουμε εμείς απ δώ ,

το σίγουρο είναι πως θα πρέπει να σταθείς δίπλα του , ίσως αυτό που λέει η vaelsod να είναι μια λύση και για τους δυο , όταν μάλιστα η πάθηση θα αρχίσει να αποκαλύπτεται ...θα είναι μονόδρομος

να σου δώσω μια συμβουλή ...μην αφήσεις το πρόβλημα να σε πάρει απο κάτω , μην το σκέφτεσαι συνέχεια , και ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΖΗΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ

καλή δύναμη φιλαράκι ,

Τροποποιήθηκε από τον οινοχόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστώ μάγκες...

απλά οπως είπα είναι δύσκολο να σου φτάσουν τα συμπονετικά λόγια έστω κι αν επαναλαμβάνονται! έστω κι αν είναι από αγνώστους στο ιντερνετ.

ευχαριστώ όλους...

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κουράγιο φίλε και καθαρό μυαλό,ζήσε την καθε στιγμή μαζί του και δίπλα του και μην σταματάς να ελπίζεις.Πέρασα και γω παρόμοιο σκηνικό προ δεκαετίας με τον πατέρα μου.ΚΟΥΡΑΓΙΟ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.

Απο τι λιγες φορες που τα λογια δεν προσφερουν τιποτα.......

Καλη δυναμη....

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...έχω φτάσει σε σημείο τρέλας ... Να κοροιδέυω τον άνθρωπο μου οταν είμαι εκεί και οταν φεύγω να κλαίω και να χτυπιέμαι.

φίλε SONY

έχοντας περάσει πλέον, ίδια κατάσταση, ίδια αισθήματα, διαφορετικά πρόσωπα,

θα σου πω μόνο το εξής

προσπαθείστε να περάσετε όσο πιο όμορφα πράγματα και στιγμές μπορείτε μαζί. απλά όμορφα πράγματα.

γελάστε, συζητήστε, κάνετε μια βόλτα,....γενικά ότι σας δίνει χρόνο να είστε μαζί.

αυτά θα θυμάσαι όταν ο χρόνος μετριάσει τον πόνο της απώλειας.

να'σαι δυνατός δίπλα του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι χειρότερο. Εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν. Ούτε αυτό το μαρτύριο ούτε το ξαφνικό.

Το μόνο που έχω να σου πω καλέ μου φίλε είναι ότι όταν εγώ ήξερα ότι κάποιος δικός μου έχει λίγο καιρό ζωής και ταλαιπωριέται (πρόσφατα ο παππούς μου), σκεφτόμουν ότι θα ηρεμήσει αν φύγει.

Δε συγκρίνω βέβαια τον παππού με τον άνθρωπό μου.

Μόνο κουράγιο καλέ μου φίλε. Λυπάμαι πολύ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχασα προσφατα κολλητο φιλο, καταπληκτικο ανθρωπο και μορφη, μεσα σε 2 ημερες. Δεν τον αποχαιρετησα ποτε, και για αυτο και εχω κολλησει και αρνουμαι να το πιστεψω.

Η γυναικα μου μπηκε 10 λεπταστην ΜΕΘ, μιλησε και γαληνεψε.

Οταν σου δωθει η ευκαιρια και η δυναμη, γιατι το εχεις αναγκη και φαινεται, ΜΙΛΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δύσκολο πολύ αυτό που περνάς..

1)Απλά να είσαι δίπλα του..όταν θα αρχίσει να πονάει να του κρατάς το χέρι..να σε νοιώθει εκεί..αλλά ποτέ μην τον πιέσεις..άμα θέλει χρόνο να ηρεμήσει να του τον δώσεις..

2)αν η κατάστασή του αγαπημένου σου προσώπου το επιτρέπει ακόμα μην κάνεις χατίρια που πριν δεν θα έκανες..δεν είναι ωραίο πράγμα η ελεημοσύνη..

3)μην τον λυπάσαι ποτέ και σε καμία περίπτωση..είναι απλά αυτό που λέμε η κακιά η ώρα..

4)αφιέρωσε χρόνο όχι για μεγάλα και φανταχτερά πράγματα αλλά για τις μικρές και απλές στιγμές..αυτές έχουν μεγαλύτερη σημασία..μια βόλτα στο πάρκο..ένας καφές μια όμορφη μέρα..σε αυτές τις στιγμές χτίζονται τα συναισθήματά.

τα υπόλοιπα θα σου βγουν σιγά σιγά μόνα τους καθώς μόνο εσύ ξέρεις τι σχέση έχετε..ήρεμα,δύναμη και κουράγιο φίλε μου..

Τροποποιήθηκε από τον ChristosZ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό κουράγιο σε όλους σας.

Βρες τις προσωπικές διεξόδους σου και κάνε όσο πιο πολλά μπορείς με & για τον άνθρωπό σου.

Μάζεψε αγάπη, κουράγιο και δύναμη και δώστα απλόχερα.

Edit - Θα συμφωνήσω απόλυτα με την vaelsod. Σκέψου αυτά που σου έγραψε. Προσωπικά, αν ήμουν στη θέση του ανθρώπου σου, θα ήθελα να ξέρω, θα ήθελα να "οργανωθώ", να "κλείσω εκρεμμότητες", να "εκμεταλλευτώ" τέλος πάντων το χρόνο μου όπως εγώ επιλέξω, με γνώση του τι έρχεται.

Τροποποιήθηκε από τον zoo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε να ξερεις οτι ποναμε και εμεις μαζι σου.

Να εισαι παντα χαμογελαστος και ευθυμος διπλα στο προσωπο αυτο.

Κουραγιο και δυναμη. Πραγματικη ατυχια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητέ φίλε δεν μπορώ ούτε να φανταστώ πως αισθάνεσαι, θα σε έχω όμως στις σκέψεις μου.

Πιστεύω ότι στο διάστημα που σας απομένει πρέπει να πείτε ο ένας στον άλλον όλα όσα θα θέλατε να πείτε.

Η ζωή παίζει πολύ άσχημα παιχνίδια, τουλάχιστον εσείς έχετε την ευκαιρία να την αποχαιρετήσετε παρέα.

Σε άλλους δεν δόθηκε ποτέ αυτή η ευκαιρία και κουβαλάνε το βάρος όλων όσων θα ήθελαν να είχαν πει στον άνθρωπο που αγαπάνε και ποτέ δεν είπανε.

Αν ποτέ θελήσεις κάτι εμείς εδώ είμαστε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είχα σκοπό να γράψω ακριβώς τα ίδια με τον Τζουτζ. Οπότε δεν θα τα πω

Κουράγιο φίλε. Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο

Μόνο μίλα με τον άνθρωπο σου γιατί μετά θα μετανιώσεις που δεν μίλησες. Το έχω περάσει και ξέρω πως είναι.

χαρείτε ο ένας τον άλλο όσο μπορείτε.

Καλό κουράγιο φίλε.

:/

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να μάθει τι έχει και να μοιραστείτε μαζί τον πόνο, την αγάπη και τα δάκρυα.

Είναι πολύ τυχερός ο άνθρωπος που σε έχει δίπλα του...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητέ SONY, ό,τι και να σκεφτώ ή να γράψω είναι πολύ λίγα και ανίκανα να απαλύνουν τον πόνο.

Τα λόγια σου με στεναχώρησαν πολύ και μου θύμισαν για άλλη μια φορά πόσο μικροί και ανήμποροι είμαστε.

Αφενός σου εύχομαι να αντέξεις, να είσαι δυνατός και να είσαι δίπλα στον άνθρωπό σου.

Αφετέρου, εύχομαι, ελπίζοντας η ευχή μου να πραγματοποιηθεί, το μεγαλείο του ανθρώπινου οργανισμού να ανατρέψει τα δεδομένα και να κάνει την έκπληξη.

Αλλά σε ρεαλιστικότερα επίπεδα, θα σου πω απλά πως, μέσα στην άσχημη αυτή κατάσταση, υπάρχει και κάτι καλό που θα εκτιμήσεις σε βάθος χρόνου!

Έχεις την ευκαιρία να προλάβεις να κάνεις πράγματα που αμελούσες, με τον αγαπημένο σου.

Να πας μια βόλτα, μια εκδρομή, για έναν καφέ, να μιλήσεις, να χαμογελάσεις, να τον αγκαλιάσεις.

Να μοιραστείς μαζί του την αγάπη σου, την σκέψη σου, το βλέμμα σου, τον πόνο σου και την χαρά σου.

Να του εξηγήσεις πως νιώθεις τυχερός που τον είχες πλάι σου.

Να καταλάβεις πως μπορεί να πέρασαν τα χρόνια, να προσπεράσατε μήνες ή χρόνια χωρίς να το καταλάβετε, αλλά τελικά να αντιληφθείτε πως ακόμα και τα δευτερόλεπτα μπορούν να αφήσουν στιγμές που διαρκούν δεκαετίες.

Σου εύχομαι να βρεις χρόνο.

Για εκείνον, για εσένα και για τις αναμνήσεις σας!

Σε ευχαριστώ θερμά, που μας έκανες την τιμή να μας ανοιχτείς, να μοιραστείς μαζί σου τον πόνο.

Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι, μη διστάσεις.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα