Jump to content
Mr.Slow

Πόνος και πιάσιμο (γηρατειά)

Recommended Posts

Λοιπόν, τελευταία έχω προσέξει πως μετά από κάθε βόλτα μεγαλύτερη του δεκάλεπτου με την μηχανή αρχίζω κι έχω ένα επίμονο πιάσιμο στον αυχένα και την πλάτη ψηλά, πράγμα που μου προξενεί συνήθως και πονοκεφάλους, εξίσου επίμονους. Το'χω προσέξει μόνο απ'την στιγμή που πήρα την varadero, με την kle δεν μ'ενόχλησε ποτέ, παρά μόνο αν έκανα πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα, κι ακόμα και τότε σε αρκετά μικρότερο βαθμό, ενώ με το ποτέμκιν αρχίζει και γίνεται σε ενοχλητικά μικρή συχνότητα.

Από γυμναστική, δεν είναι σίγουρα. Όσο έκανα με την παλιότερη μηχανή κάνω και τώρα. Σκέφτηκα μπας κι είναι το βάρος του κράνους, αλλά και πάλι, στην kle δεν μ'ενοχλούσε. Αέρας δεν με βαράει να πω πως κρατάω αντίσταση και συνήθως είμαι χαλαρός πάνω στην μηχανή. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ίσως η ελαφρώς (πολύ ελαφρώς) πιο σκυφτή στάση που έχω στο ποτέμκιν.

Καμιά ιδέα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

αυχενικο? :think:

Στανταράκι και... κληρονομικό (!) αλλά είναι δυνατόν να μην μ'ενοχλούσε με άλλες μηχανές; Ή σε άλλες περιπτώσεις γενικώς; Εκεί είναι που κολλάω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ίσως η ελαφρώς (πολύ ελαφρώς) πιο σκυφτή στάση που έχω στο ποτέμκιν.

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα εργονομίας.*

Ελάχιστοι πόντοι εκτός από την ζώνη άνεσης σου μπορεί να σε καταστρέψει.

Ψάξου με κάνα τιμονάκι ίσως. Βρες ένα KLE βάλε τα δίπλα δίπλα και κάνε τράμπες στατικά να δεις που διαφέρουν.

Μετά πράττεις ανάλογα....

* Εκτός της συνήθους ποτεμκινιακής γκρίνιας σου.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιτα τωρα ειχαμε και χειμωνα κατι που το κανει νομιζω πιο εντονο.

Επισης μπορει να εχει να κανει και με το βαρος και με τη σταση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα εργονομίας.*

Ελάχιστοι πόντοι εκτός από την ζώνη άνεσης σου μπορεί να σε καταστρέψει.

Ψάξου με κάνα τιμονάκι ίσως. Βρες ένα KLE βάλε τα δίπλα δίπλα και κάνε τράμπες στατικά να δεις που διαφέρουν.

Μετά πράττεις ανάλογα....

* Εκτός της συνήθους ποτεμκινιακής γκρίνιας σου.....

Θα δοκιμάσω αν και λιγουλάκι δύσκολο να πιάσω στάση παρόμοια με της kle, είναι γενικώς λίγο διαφορετικό το στήσιμο. Ίσως αποστάτες στο τιμόνι να΄ρθει ψηλότερα κάνουν κάτι.

Και σταμάτησα να παραπονιέμαι για το ποτέμκιν ρε, κόφτε το δούλεμα. :P

κοιτα τωρα ειχαμε και χειμωνα κατι που το κανει νομιζω πιο εντονο.

Επισης μπορει να εχει να κανει και με το βαρος και με τη σταση

Δεν ξέρω αν φταίει ο χειμώνας ή οτιδήποτε αλλά σε λίγο θα με σπονσοράρει φαρμακευτική με τα norgesic και δεν ψήνομαι καθόλου! :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μηπως ειναι μπροστα κ μακρυα το τιμονι σου?για δες μηπως το φερεις προς τα σενα κ καλυτερεψει το πραμα.

σιγουρα οπως ειπαν ειναι θεμα εργονομιας μοτο,

για να το βρεις ομως θα κανεις μια τροποιηση καθε φορα κ θα δοκιμαζεις,οχι πολλες μαζι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ:

Δε σε θελει απο την αρχη αυτο το Βαρκαντερο ρε!Κανει τα παντα για να το δωκεις...αφου το θελεις κι εσυ...το θελεις...το θελεις...το θελεις...

Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ:

Κοιταξε την εικονα στο κεντρο για 1' συνεχομενα και σταθερα και ψιθυρισε "Πωλειται Βαρκαντερο"

upnotismos.jpg

Η ΛΥΣΗ:

παρε το μηχανακι που γούσταρες εξ'αρχης.θα σου περασουν ολα τα ψυχαναγκαστικοσωματικοπνευαμτικορευματικα προβληματα :)

ΥΓ.ΑΝΤΙΔΟΤΟ:

δεν θα σου πω τι να κανεις διοτι και να το θεραπευσεις....παλι κατι αλλο θα σου φταιει μετα...ΠΩΛΕΙΤΑΙ...η μονη λυση στην Υγεια σου!λολ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαλώς όρισατε και εσείς στον φαντασικό κόσμο των αυχενοπαθών ®...

Ηλικία, διατροφή, κακή στάση αυχένα κατα την διάρκεια του ύπνου/εργασίας, έλλειψη άσκησης, κρύο...όλα συμβάλουν...

Τώρα χειμώνα μάλιστα, πολύ χειρότερα (για ευνόητους λόγους), άσχετα απο τα πόσα κασκολια/σωλήνες και αν φορέσεις...με το που μπαίνει Καλοκαίρι καλυτερεύει πάντα (σε μεγάλο βαθμό)...

Τράβα πάρε ενα ατομικό μαξιλάρι ύπνου και θα δεις (λίγη) διαφορά...Απο 'κει και πέρα άσκηση, αρκετή...

Αμα σε πιάνουν ζαλάδες κιόλας...πάνε δες'το και μην το αφήνεις έτσι...

Μαγκες, κατευθείαν στο spam ορισμένοι, μη και δεν το γαμήσουμε και αυτό το θέμα έτσι ? :grin: Όποιος δεν πάσχει απο το συγκεκριμένο καλό είναι να μην...Απίστευτα ενοχλητική πάθηση...

Όσο με το "θέμα εργονομίας είναι"...Ο άνθρωπας το είχε ήδη απλά, είτε επιδεινώθηκε τώρα, είτε το παρατήρησε τώρα (σε τέτοιο βαθμό).

Θα το ξαναπώ, ΑΜΑ ΣΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΖΑΛΑΔΕΣ ΠΑΝΕ ΤΡΑΒΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ να το δεις φίλτατε

Just my 2 Drachmas φυσικά

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχαχ Κώστα ειδικά τώρα που το'φτιαξα κιόλας δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλω, άρχισα και καλομαθαίνω και στο θωρηκτό και ξενέρωσα με τα περισσότερα μικρότερα που δοκίμασα, δύσκολα να πάω σε κάτι άλλο (εκτός απ'το ST :lipssealed: ). Όπως και να'χει, τα λυπάμαι τα φράγκα που πήρε για να έρθει στα ίσα του, κρίμα είναι να σκοτωθεί στην πώληση (που θα σκοτωθεί). Αργότερα ίσως... :peep:

Κατά τ'άλλα, ψυχαναγκαστικό δεν είναι, όντως έχω αυτόν τον πόνο και είναι εξαιρετικά σπαστικό...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπαρχει διαφορα στην σταση του σωματος απο την κλε κατα την ωρα της οδηγησης προφανως.

Εν το βαθυ στην περιοχη των αυχενικων σπονδυλων (Α7-Α1) διαπερνουνται ζωτικης σημασιας νευρα

και αρτηριες για τον εκγεφαλο.

Η αλλαγη στασης λοιπον σε συνδιασμο με τον αυχενικο που οπως λες σε ταλαιπωρει εντινουν το προβλημα.

Φυσικα οι μεταβατικες περιοδοι των εποχων παιζουν και αυτες τον ρολο τους.!

Μη το αφησεις πριν απο οποιοδηποτε πειραματισμο στο διτροχο σου καλο θα ηταν να επισκευθεις καποιο (εμπειρο ) φυσιοθεραπευτη

ετσι ωστε να εχεις επιγνωση του οποιου προβληματος για να βρεθει και τροπος αντιμετωπισης.

Ακομα και απο τις βασικες γνωσεις που μας δινονται στη σχολη δε μπορω να πω πως εχεις το ταδε

γιατι τηλεδιαγνωσεις δεν υφίστανται .

Αλλη μια φορα θα πω πως ακομα και αν περασει δεν πρεπει να επαναπαυθεις το αυχενικο ειναι αρκετα σοβαρο

συνηθες και πολυπληθές προβλημα.

:_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον PanosDenzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κυριε Αργε...για να αφησουμε την πλακα και να περασουμε στη σοβαρη αντιμετωπιση...

ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΜΕΣΩ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΤΕ'!!!

Πηγαινε σε εναν ειδικο Ιατρο και μην το αφησεις.-

Και καλο ειναι,οτι γνωσεις κι αν εχουμε οι υπολοιποι,απο τραυματιοφορεις ή ναυαγοσωστες εως τσιρλιντερς...να ειμαστε επιφυλακτικοι σε διαγνωση και προταση σε ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ θεματα.-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά, προφανώς οι ιατρικές συμβουλές δεν είναι δυνατόν να δωθούν από ένα forum και για το θέμα έχω ήδη συμβουλευτεί φυσικοθεραπευτή και υπάρχουν και οι ανάλογες ασκήσεις, απλά ρώτησα μπας και υπάρχει κάποιος... παθών που γνωρίζει κάποια παρέμβαση στην μηχανή που ίσως βοηθούσε. Αυτός άλλωστε θα'ταν ο μοναδικός λόγος να πάω σε άλλη μηχανή αυτή την στιγμή, αν δηλαδή δεν υπήρχε κάποια αποτελεσματική παρέμβαση στα περιφερειακά της και κάτι άλλο βόλευε περισσότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προσωπική εμπειρία: είχα ρυθμίσει τη ζελατίνα στο vstrom νε τετοιο τρόπο που έμπαινε αέρας από κάτω (ανάμεσα ζελατίνα-πλαστικά), με αποτέλεσμα να δέχεται πίεση ο αυχένας (αφού το κεφαλι κρατούσε αντίσταση να μη φύγει πίσω). φυσικά δεν ήταν πολύ έντονο για να φαίνεται με "γυμνό" μάτι.

μετά από λίγο λοιπόν από τη συνεχόμενη αντίσταση, είχα θέμα με τον αυχένα. παρότι λοιπόν έχεις σαφώς καλύτερη ανεμοκάλυψη, είναι και θέμα αεροδυναμικής, πώς διαχέεται ο αέρας που φεύγει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι σιγουρος πως σε εχουν ενημερωσει απλα επειδη το ανεφερες ποτε οδηγηση και norgesic. Καλα κουραγια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου "το γηρας ου ερχεται μονον" :P

Συνεχισε να οδηγεις HONDA παντως!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου "το γηρας ου ερχεται μονον" :P

Συνεχισε να οδηγεις HONDA παντως!

Το διαπιστώνω όσο... γερνάω! :crazy:

Προς το παρόν Χόνδα, το'χω ξαναπεί, είμαι πλέον φαν (της αξιοπιστίας της). Αν κερδίσω το τζόκερ όμως θα πάρω όλη την σειρά της Triumph!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει να εχεις πιαστει φιλε και απο την καρεκλα του υπολογιστη.

Με μ.ο. μηνυματων 145856/μερα στο ΜαιΜπαικ,ολο και καποιο κουσουρι θα εχει αφησει :mB_kalo_e::crazy: ............ :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει να εχεις πιαστει φιλε και απο την καρεκλα του υπολογιστη.

Με μ.ο. μηνυματων 145856/μερα στο ΜαιΜπαικ,ολο και καποιο κουσουρι θα εχει αφησει :mB_kalo_e::crazy: ............ :peep:

Έχω το mybike παράλληλα με τα excel, τις παρουσιάσεις κτλ. ανοιχτό στην δουλειά και η δουλειά βγαίνει γρήγορα! :tooth:

Ισχύει πάντως, πέραν της πλάκας, το θέμα υπολογιστής αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά, είμαι συνήθως όλη μέρα να παλεύω με τους καταραμένους πίνακες, και τον ενδιάμεσο χρόνο είτε ασκούμαι λιγάκι ή πάω καμιά βόλτα με το μοτόρι! Δώρον άδωρον δηλαδή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τοτε που πηρα χονΔα το εχω και γω το προβλημα και ειμαι 25. Η λυση ειναι να ξεφυγουμε απο αυτη την μαστιγα :shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τοτε που πηρα χονΔα το εχω και γω το προβλημα και ειμαι 25. Η λυση ειναι να ξεφυγουμε απο αυτη την μαστιγα :shoot:

Είπαμε, triumph μόλις κερδίσω το λαχείο. Θα παραιτηθώ κι απ'την δουλειά για να'χω χρόνο να τα οδηγάω! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγώ νομίζω ότι λίγο η διαφορετική θέση, λίγο το επιπλέον βάρος κι ιπποδύναμη, λίγο που δεν το έχεις μάθει ακόμα και δεν είσαι χαλαρός και λίγο το έτερον ήμισυ που δεν το έχει συνηθίσει επίσης κι ενδεχομένως πέφτει περισσότερο πάνω σου και σε πιέζει..έχει δημιουργηθεί ένα θέμα από το τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσυ συγκεκριμενα δυσκολα θα ξεφυγεις παλιο χαρακτηρα :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα