Jump to content
Stefanos_V

Μίζα V-Strom κολλημένη

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Είμαι κάτοχος ενός v-strom 650 του 2008.Χτες σε μια από τις βόλτες με το mybike και ενώ ήμασταν στη Βάρκιζα Μου κόλλησε ο διακόπτης της μίζας μέσα όταν πήγα να το βάλω μπροστά!Πανικοβλήθηκα είναι η αλήθεια γιατί ήταν 12 το βράδυ και βαριόμουν να περιμένω την οδική!Ευτυχώς κάποιος γνώστης της περίπτωσης (όνομα στο forum δεν θυμάμαι να πω την αλήθεια :wallbash: ) με βοήθησε και την ξεκολλήσαμε ανοίγοντας τον διακόπτη! Τότε συνειδητοποίησα ότι τα φώτα δεν άναβαν!Κούνησα λίγο την μίζα πάνω κάτω και δούλεψαν!Είχα ακούσει για αυτό το πρόβλημα σε v-strom αλλά δεν περίμενα να συμβεί στο δικό μου!Πήρα τηλ έναν φίλο που είχε το ίδιο και μου σύστησε ένας μάστορα στα Μελίσσια!Πήγα λοιπόν σήμερα το μεσημέρι!Ο τύπος μου έβγαλε τρελή εμπιστοσύνη και μου είπε ότι επειδή κόβουν τα φώτα πριν την ανάφλεξη για παίρνει όλο το ρεύμα η μίζα για να πάρει μπροστά και έτσι ζεσταίνεται πολύ ο διακόπτης και κολλάει! Μου είπε ότι ο διακόπτης ολόκληρος μαμά έχει 120 γιούρια αλλά είχα τις εξής επιλογές: 1) να μπει διακόπτης για τα φώτα και να τα ανάβω εγώ και να τα σβήνω και 2) να μπει ένα ρελλεδάκι που να κόβει αυτό την τροφοδοσία στα φώτα και παίρνει όλο το βάρος μέχρι να πάρει μπροστά!!!

Κόστος 1ης λύσης: 35 ευρώ

Κόστος 2ης λύσης: 60 ευρώ

Δεν το σκέφτηκα και επειδή βαριέμαι τα πολλά κουμπιά επέλεξα την δεύτερη να είμαι ήσυχος!

Απόλυτα ευχαριστημένος και ήταν και γρήγορος! Έχει γίνει και σε άλλα v strom από ότι έχω δει!

Άνοιξα το θέμα σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος να πάει αν θέλει εκεί που πήγα και εγώ!

Τα σχόλια δικά σας... :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω σου φτιαξα το διακοπτη χθες βραδυ :crazy:

Αν επιαναν λιγο τα χερια σου παντως το εκανες και μονος σου(αυτο με το ρελε κτλ).

Τουλαχιστον τωρα ξεμπερδεψες με το θεμα.

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια και ειμαι κατοχος vstrom, ειχα ενημερωθει για το προβλημα αυτο και την πατησα μια βραδια καθως αναγκαστηκα να κανω σχεδον 100 χιλιομετρα χωρις τα κανονικα φωτα και μονο με τα προβολακια! Για αυτο και εβαλα εξτρα διακοπτη. Γνωστης ηλεκτρολογικων δεν ειμαι αλλα με υπομονη καταφερα και ενα μονος μου την ηλεκτρολογικη διαδικασια.

Συγχωρεσε με για αυτο που θα πω αλλα προσωπικα πιστευω οτι ο τυπος σου πηρε αρκετα χρηματα για να βαλει το ρελε. Βεβαια απο την αλλη εισαι σιγουρος οτι το εφτιαξε ανθρωπος που ξερει και οχι καποιος που δεν εχει ιδεα απο ρευματα.

Ευχομαι να ηταν το πρωτο και το τελευταιο προβλημα που ειχες με την μηχανη σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.vstromhel...om/t14875-topic

αχρειαστο να ειναι αλλα χρησιμο

Δεν μπορούμε να δούμε όσοι δεν είμαστε γραμμένοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε, γραφτειτε τοτε! :_thumbsup:

Υποψιν δεν ειναι προσαρμογη ρελε, ειναι καθαρισμος - μικροεπισκευη του διακοπτη της μιζας.

Τροποποιήθηκε από τον furious99

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν ο διακόπτης της μίζας ειναι μεταγωγικός διακόπτης, δηλαδη σε ηρεμία δίνει τάση στα φώτα οταν τον πατήσεις κόβει τα φωτα και δίνει στην μιζα, για να αποφύγεις λοιπον την μεγαλη καταπόνηση του διακόπτη, το ρελε πρέπει να τον βάλεις στην μιζα και οχι στα φωτα.

Το πρόβλημα με αυτόν τον διακόπτη ειναι οτι κάνει "αρκτ" και κολλάει στην θέση της μίζας, αν τον "τράβαγες" λίγο με το χέρι θα ξεκόλλαγε.

13315289765_b683e86bbe_b.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου Stefanos_V μηπως μπορεις να μου δωσεις τα στοιχεια αυτου του μάστορα και να μου πεις σε ποια περιοχη βρίσκεται γιατι έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν ψηνομαι να σκάσω 120 ευρω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Φίλε μου Stefanos_V μηπως μπορεις να μου δωσεις τα στοιχεια αυτου του μάστορα και να μου πεις σε ποια περιοχη βρίσκεται γιατι έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν ψηνομαι να σκάσω 120 ευρω....

έχεις pm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε StefanosV αν μπορείς στείλε και σε μένα ένα pm πως να βρω το μάστορα γιατί και μένα η μίζα μου μου κάνει κολπάκια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητέ Στέφανε, για να μην σε τρελάνουμε στο πμ, δεν γράφεις δημόσια το όνομα και τη διεύθυνση του μάστορα? Δε νομίζω ότι αντιβαίνει σε κάποιον κανόνα και είναι κάτι που λογικά ενδιαφέρει πολλούς :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδες χιλια συγνωμη αλλα λογω εκλογων δςν ειχα χρονο να μπω…...

Μοτοηλεκτρικη Κώστας ζερβας

Κ.Καραμανλη 6 Μελίσσια

Τηλ 2106130902

κιν 6972766384

Και παλι σορι για την καθυστερηση... Ελπιζω να βοηθησα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

V strom 2006 abs κόλλησε η μίζα μέσα , αφού πήρε μπροστά οι ταχύτητες μπήκαν κανονικά τα φώτα μικρή μεγάλη σκάλα μόνο δν παίζανε παρά μόνο οι ψείρες .. με κολλημένη μίζα μέσα έβαλα ταχύτητες τουλάχιστον την πήγα μέχρι τον μάστορα .. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι πάει να πει ''κόλλησε η μίζα μέσα'';;;

Δεν δουλεύει, δεν κάνει τίποτα;

Δουλεύει χωρίς να σταματάει;

Το ''μέσα'' τι έννοια έχει; Χώθηκε κάπου στο εσωτερικό της μηχανής;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ναι ακριβώς κόλλησε μέσα και button απλά έπαιζε πέρα δώθε χωρίς να έχει αντίσταση .. ετς κ αλλιώς είχε θέμα το δικο μου button απλά ήταν η ώρα του έχω παραγγείλει ανταλλακτικό καινούργιο στα 120€ περίπου ίσως κ λίγο παραπάνω αλλά κ μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση με τα μισά λεφτά δν θα ήταν κακά .. το πήγα στο μάστορα το πρωί, το έφτιαξε . Το γράφω μήπως κάποιος πάθει κάτι παρόμοιο ώστε να ξέρει . 

πριν 6 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ναι ακριβώς κόλλησε μέσα και button απλά έπαιζε πέρα δώθε χωρίς να έχει αντίσταση .. ετς κ αλλιώς είχε θέμα το δικο μου button απλά ήταν η ώρα του έχω παραγγείλει ανταλλακτικό καινούργιο στα 120€ περίπου ίσως κ λίγο παραπάνω αλλά κ μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση με τα μισά λεφτά δν θα ήταν κακά .. το πήγα στο μάστορα το πρωί, το έφτιαξε . Το γράφω μήπως κάποιος πάθει κάτι παρόμοιο ώστε να ξέρει . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το button που λες αν το μεταφράσεις σημαίνει όντως κουμπί, ωστόσο στη γλώσσα των μηχανικών το μπουτόν, όπως το λένε, αναφέρεται σε ένα άλλο εξάρτημα της μίζας και όχι στο κουμπί ή διακόπτη εκκίνησης, στην περίπτωση σου έγραψες ένα κείμενο που αν δεν ξέρει κάποιος “κορακίστικα” δεν βγάζει νόημα, όταν θέλετε να ποστάρετε και να ζητήσετε μια γνώμη ή βοήθεια καλό θα είναι να αναφερθείτε με τη σωστή ορολογία ή να κάνετε μια πληρέστερη περιγραφή και ας είναι με πολύ απλά λόγια.

Καλή συνέχεια εύχομαι και καλές βόλτες.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα