Jump to content
themata

MotoGP 2014 > Grand Prix of Losail, Qatar

Losail, Qatar  

74 ψήφοι

1. 1. 1η θέση

2. 2. 2η θέση

3. 3. 3η θέση

Recommended Posts

Καλή αρχή, χωρίς τραυματισμούς και άλλα δυσάρεστα

ξεχωριστός και εντυπωσιακός αγώνας γιατί γίνεται νύχτα

-----------

το πρόγραμμα δοκιμών / αγώνα (ώρες Ελλάδας)

Πέμπτη 20/3/2014

FP1 18:55 - 19:40

Παρασκευή 21/3/2014

FP2 17:00 - 17:45

FP3 19:55-20:40

Σάββατο 22/3/2014

FP4 18:55-19:25

Q1 19:35-19:50

Q2 10:00-10:15

Κυριακή 23/3/204

WUP 17:00 - 17:20

RACE 21:00-

----------------

τα περσινά αποτελέσματα

COMMERCIAL BANK GRAND PRIX OF QATAR

MotoGP Race Classification 2013

Doha, Sunday, April 07, 2013

1 25 99 Jorge LORENZO SPA Yamaha Factory Racing Yamaha 166.4 42'39.802

2 20 46 Valentino ROSSI ITA Yamaha Factory Racing Yamaha 166.0 +5.990

3 16 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda 166.0 +6.201

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παναγιωτη, περιμενω πως και πως τον πρωτο αγωνα της χρονιας... μην προθετεις + 1 μηνα !!!

Προκαταβολικα, να σου πω μεσα απο την καρδια μου ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ οπως και περισυ ετσι και για φετος για την ενημερωση των αγωνων MotoGP!!!

Να εισαι καλα :)

Τροποποιήθηκε από τον a.r.o.stakhs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O Marquez δήλωσε πως μάλλον δεν θα είναι 100% έτοιμος στον αγώνα (από τον τραυματισμό του)

http://www.motogp.com/en/news/2014/Marquez%20I%20dont%20expect%20to%20be%20at%20100%20in%20Qatar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ νωρις για προγνωστικα καθως ουτε οι ομαδες ουτε οι οδηγοι ειναι 100% ετοιμοι και επισης δεν εχουμε παρει μια γευση απο τα φετινα ελαστικα και τους καινουριους κινητηρες. Μετα απο 2-3 αγωνες θα δουμε στο περιπου τι παιζει.

Παρ'ολα αυτα ετσι for the record δινω τριαδα σε Lorenzo-Pedrosa-Rossi μιας και ο μικρος ακομα δεν εχει αναρρωσει πληρως και περιμενω να δω τον αγωνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το οτι δεν εχει αναρωσει πληρως δε μου λεει οτι δε θα ειναι στην τριαδα, αλλα οτι δε θα τους παρει τα σωβρακα με το ενα χερι δεμενο πισω απο τη πλατη του! τον περιμενω μεσα στη τριαδα και τον γιατρο σε ρολο πρωταγωνιστη, τουλαχιστον εδω που ξερουμε οτι του παει η πιστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλή αγωνιστική Χρονιά

10009300_10201913037973924_1891685103_n.jpg

Την Κυριακή το βράδυ στην Motoλέσχη ΠΕΡ.Α.ΜΟ.Σ, live, ο πρώτος αγώνας της χρονιάς.

Moto2 - 19:20

MotoGP - 21:00

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πιστευω οτι η πρωτη 4αδα θα ειναι μαρκεθ-λορεντζο-πεντροσα-ροσι οχι απαραιτητα με αυτη την σειρα και αυτο επειδη αυτοι ειναι πιο εμπειροι και λιγο πιο γρηγορη

φυσικα δεν ξεχνω τον εσπαργκαρο οπου δεν ξερω...........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσημη παρουσίαση της εργοστασιακής ομάδας της yamaha

Ομορφα τα Movistar, μου είχαν λείψει αυτά τα γραφικά!

Γιατρεεεεεεεεέ, το νου σου!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά..να το κάνουμε όπως πέρυσι? όποιος βρει πρώτος καλό live να το ανεβάσει εδώ για την Κυριακή..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συνέντευξη τύπου http://www.motogrand...t.aspx?id=16566

MarcMarquez. "Είμαι καλύτερα, αλλά δεν μπορούμε να μιλήσουμε με σιγουριά για το επίπεδο που είμαι. Αυτό θα φανεί όταν είμαι πάνω στη μοτοσυκλέτα", απάντησε ο νεαρότερος σε ηλικία Παγκόσμιος Πρωταθλητής της μεγάλης κατηγορίας!

"Θα μου πάρει λίγο χρόνο για να βρω το ρυθμό μου, αλλά θα είναι δύσκολο γιατί έχασα πάνω από ένα μήνα προπόνησης και πριν πέντε ημέρες δεν μπορούσα καν να περπατήσω. Τώρα όμως μπορώ και πιστεύω ότι θα είμαι καλά πάνω στη μοτοσυκλέτα. Ήταν δύσκολο να είμαι σπίτι μου, όταν όλοι οι άλλοι έκαναν δοκιμές. Τώρα όμως ανυπομονώ για τη νέα σεζόν. Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να μιλάμε για νίκη εδώ. Θα πρέπει να δω πως θα είναι το πόδι μου όλο το Σ/Κ", πρόσθεσε ο 21χρονος άσος.

Έχοντας παραβρεθεί - μαζί με τον Rossi - στα αποκαλυπτήρια των νέων χρωμάτων της M1,που έγιναν λίγα λεπτά πριν την έναρξη της συνέντευξης τύπου, ο JorgeLorenzoσχολίασε: "Είναι πολύ ευχάριστο που η Movistar ήρθε σε συμφωνία με την ομάδα μας και είμαστε όλοι ενθουσιασμένοι με τους αγώνες. Από φυσικής κατάστασης είμαι κοντά στο 100%, αλλά είχα τρεις επεμβάσεις το χειμώνα και δούλεψα σκληρά για να επανέλθω. Ο πρώτος αγώνας είναι πολύ σημαντικός! Δεν θέλεις να κάνεις το λάθος και να πέσεις. Πρέπει τουλάχιστον να είμαστε στο βάθρο".

Ελαφρώς διαφορετική προσέγγιση για τον πρώτο αγώνα στο Κατάρ, είχε ο DaniPedrosa: "Ο πρώτος αγώνας είναι - φυσικά - σημαντικός, αλλά το Πρωτάθλημα έχει 18 γύρους για να αποδείξεις ότι είσαι ο καλύτερος. Σίγουρα θέλω να κάνω την καλύτερη δυνατή αρχή, αλλά αυτό θέλουν και οι υπόλοιποι".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πεμπτη 20/03/2014

17:00 ΜΟΤΟ 3 fp1 http://www.vipboxeu....eam-online.html

17:55 ΜΟΤΟ 2 fp1 http://www.vipboxeu....eam-online.html

18:55 MOTOGP fp1 http://www.vipboxeu....eam-online.html

19:55 MOTO 3 fp2 http://www.vipboxeu....eam-online.html

20:50 ΜΟΤΟ 2 fp1 http://www.vipboxeu....eam-online.html

Τροποποιήθηκε από τον ghostkon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηρθε η ωρα για Rabat ,nakagami, kallio, luthi, aegerter ,terol , jordi torres , zarco, και οι νεοι στην κατηγορια Sam Lowes, salom και vinales

Τουμπανο και φετος η moto2 :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

FP1 (!!!)

COMMERCIAL BANK GRAND PRIX OF QATAR

MotoGP Free Practice Nr. 1 Classification 2014

Doha, Thursday, March 20, 2014

1 41 Aleix ESPARGARO SPA NGM Forward Racing Forward Yamaha 336.1 1'55.201

2 19 Alvaro BAUTISTA SPA GO&FUN Honda Gresini Honda 342.9 1'55.667 0.466 / 0.466

3 38 Bradley SMITH GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 337.3 1'55.816 0.615 / 0.149

4 29 Andrea IANNONE ITA Pramac Racing Ducati 345.7 1'55.996 0.795 / 0.180

5 44 Pol ESPARGARO SPA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 346.0 1'56.020 0.819 / 0.024

6 26 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 344.0 1'56.332 1.131 / 0.312

7 46 Valentino ROSSI ITA Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 340.4 1'56.542 1.341 / 0.210

8 5 Colin EDWARDS USA NGM Forward Racing Forward Yamaha 332.1 1'56.626 1.425 / 0.084

9 99 Jorge LORENZO SPA Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 340.0 1'56.668 1.467 / 0.042

10 69 Nicky HAYDEN USA Drive M7 Aspar Honda 328.6 1'56.670 1.469 / 0.002

11 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda 344.4 1'56.682 1.481 / 0.012

12 6 Stefan BRADL GER LCR Honda MotoGP Honda 342.4 1'56.726 1.525 / 0.044

13 35 Cal CRUTCHLOW GBR Ducati Team Ducati 339.7 1'57.046 1.845 / 0.320

14 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Ducati Team Ducati 340.4 1'57.100 1.899 / 0.054

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Rossi: "Όντας έβδομος, συνήθως αρχίζεις να ανησυχείς αλλά αυτή τη φορά σε μικρότερο βαθμό",εξήγησε ο Vale. "Οι Espargaro, Bradl, Smith, Iannone, Bautista, είχαν όλοι τους την ευκαιρία να βρεθούν εδώ για δοκιμές και είναι φυσιολογικό που είναι πιο γρήγοροι. Το ελαστικό ήταν άσχημο σε αίσθηση, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η κατάσταση της πίστας. Ήταν πολύ βρώμικη".

"Νομίζω κι εύχομαι, ότι καθώς η πίστα θα καθαρίζει, θα βελτιωνόμαστε. Πρέπει να περιμένουμε, γιατί αυτή ήταν μόνο η πρώτη διαδικασία. Ο χρόνος μου - μέσα σε 45 λεπτά - δεν είναι τόσο άσχημος, σε σύγκριση με τους άλλους που είχαν τρεις ημέρες εδώ",πρόσθεσε.

Ο Rossi δυσκολευόταν για το μεγαλύτερο διάστημα της περασμένης σεζόν στα φρένα, με τα προβλήματα να μην τον αφήνουν να ανταγωνιστεί τον ομόσταυλό του, ή τους αναβάτες τηςRepsol Honda.

"Είναι πολύ νωρίς να πω κάτι τέτοιο και θέλω να περιμένω να δω αν θα καταφέρω να βελτιωθώ αύριο και να μείνω κοντά στους πρώτους χρόνους. Θα είναι δύσκολο να μειώσω τη διαφορά με τους πρώτους, διότι κι αυτοί ενδεχομένως να βελτιωθούν. Ελπίζω ότι σε κάθε διαδικασία θα είμαστε και καλύτεροι και ότι θα μπορέσουμε να φτάσουμε στην κορυφή, αν και για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος", πρόσθεσε.

Τέλος, ολοκλήρωσε λέγοντας: "Έχω αλλάξει την τοποθέτηση του σώματός μου στη μοτοσυκλέτα και τον τρόπο που την οδηγάω, διότι το απαιτούσαν αυτά τα ελαστικά. Έχουν καλύτερη ευστάθεια στα φρένα, αλλά χειρότερη πρόσφυση στα πλάγια και πρέπει να προχωρήσουμε με μικρά βήματα".

Lorenzo: "... δεν είχα ποτέ άλλοτε τόσο άσχημη αίσθηση από τα ελαστικά, με εξαίρεση το ντεμπούτο μου στην κατηγορία το 2008".

Το έντονο πρόβλημα του Lorenzo με τα καινούργια ελαστικά συνεχίζεται και είναι μεγαλύτερο στην πίστα του Κατάρ, η οποία ειδικά την πρώτη ημέρα δεν πρόσφερε καθόλου καλή πρόσφυση. "Δεν έχουμε πρόσφυση", επιβεβαίωσε ο Ισπανός. "Όταν είσαι όρθιος δεν έχεις την ίδια αίσθηση με πέρυσι και όταν βγαίνεις από την στροφή και ανοίγεις, δεν έχεις πρόσφυση καθόλου".

"Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα, ειδικές στις γρήγορες στροφές. Όταν θέλω να ανοίξω το γκάζι και να επιτεθώ, χάνω το πίσω μέρος. Νοιώθεις σαν να μην έχεις TC, αλλά στην τηλεμετρία φαίνεται ότι αυτό δουλεύει και μάλιστα πολύ. Έτσι καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις πρόσφυση", πρόσθεσε.

"Δύσκολα θα βελτιώσουμε το χρόνο μας, χωρίς πρόσφυση στα πλάγια". Άλλο ένα μειονέκτημα των εργοστασιακών αναβατών, ήταν το ότι έχασαν το τεστ του Κατάρ που διεξήχθη στην πίστα πριν από περίπου δέκα ημέρες. Ο JorgeLorenzo όμως, δεν στάθηκε σε αυτό."Ναι, τρεις ημέρες δοκιμών είναι 15 ώρες κι εμείς είχαμε 45 λεπτά. Αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία όμως. Τα 45 σήμερα και τα 45 αύριο θα είναι αρκετά για να τους πλησιάσουμε. Άλλωστε, ο Pedrosa ήταν πιο γρήγορος και αυτό σημαίνει ότι υπάρχει περιθώριο. Τα πράγματα όμως είναι δύσκολα. Νοιώθω ότι είμαι ήδη στο όριο!"

motograndprix.gr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα