Jump to content

Recommended Posts

Κόκκινο ή μαύρο ή άσπρο δεν παίζει ρόλο, εγώ την αγόρασα τον Αυγουστο άσπρη, εγώ την έβγαλα από την κούτα και είχε αριθμό σειράς πάνω από 3000 αυτή έχει 2777 (συμπεριλαμβάνεται και στην ανάκληση), συνεπώς είναι παλαιότερη.

Απλώς μου κάνει εντύπωση γιατί από εκεί που την αγόρασα τον Αυγουστο έδωσε 3 σε μία βδομάδα και μετά δεν ειχε στοκ για κάμποσο.

Ποιός ήταν αυτός που την ειχε απούλητη τόσους μήνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά γιατί να τη φτιάξουν; Ο Mcpap έχει το ίδιο θέμα και μετακινεί ποιο αριστερά το τιμόνι (το πρότεινε τουλάχιστον). Ο Δημήτρης βαφτίζει το ελάττωμα κατασκευαστική ιδιαιτερότητα. Άλλοι που έχουν το ίδιο θέμα εκθειάζουν τη μοτοσυκλέτα. Βλέπει όλα αυτά η Honda και μου λέει (από επίσημα χείλη) πως πολλοί θέλουν να έχουν κραδασμό για να νιώθουν τον κινητήρα!

Πριν αποφασίσω να το πάρω είχα δει το post του Mcpap αλλά σκέφτηκα «Honda είναι δεν μπορεί να έχουν βγάλει μοτοσυκλέτα που τρέμει» και την πήρα με κλειστά μάτια.

Οι εταιρίες καθορίζουν την πολιτική τους απέναντι στους πελάτες τους με βάση την αντίδραση των πελατών. Κάτι όπως οι πολιτικοί στην Ελλάδα! Αφού κάνουμε την ανάγκη επιθυμία και μετά τσιμουδιά μας βγαίνουν και από πάνω.

Τροποποιήθηκε από τον panmih

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα με τον αριθμό σειράς θα το ψάξει ο δικηγόρος και όταν έχω απάντηση θα σας ενημερώσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συνάδελφε, η περιγραφή η δική σου σαν πρόβλημα δεν έχει καμία σχέση με την δική μου.

Για να βάλουμε τα πράγματα λίγο στην θέση τους επί τη ευκαιρία.

Το ότι η μοτοσυκλέτα εμφανίζει ένα κραδασμό στο τιμόνι σε κάποιες στροφές (κάτω από τις 3300 και πάνω από τις 2000) με συγκεκριμένο τρόπο χρήσης όπως περιέγραψα δεν είναι πρόβλημα απλά γιατί και οι υπόλοιποι κατασκευαστές (συμπεριλαμβανομένης και της Yamaha για το ΧΤ660-Tenere, όπου κάπου πριν εγινε αναφορά) κρύβουν το φαινόμενο με το να βάζουν λαστιχένιους αποσβεστήρες μεταξύ βάσης τιμονιού και άνω πλάκας λαιμού.

Πράγμα που το CB δεν έχει.(Και καλά κάνει για λόγο που θα αναλύσω άλλη φορά).

Το συγκεκριμένο μοτερ του CB συγκριτικά με άλλα δικύλινδρα και μονοκύλινδρα εχει έτη φωτός πιο βελούδινη λειτουργία απόδειξη ότι ανεβάζει στροφές στο κόφτη στην επιτάχυνση για πλάκα σαν τετρακύλινδρο εν σειρά, παρόλη την περιορισμένη υποδύναμή του.

Συνεπώς η Honda με τα διπλά αντίβαρα στο τιμόνι έχει κάνει σωστά την δουλειά της.

Το ότι στην δική σου μοτόσυκλέτα έχει γίνει κάποιο λάθος στην γραμμή παραγωγής και ενισχύεται για κάποιο λόγο ο κραδασμός παραπάνω (συντονίζει όπως επανειλημμένα έγραψα) δεν πάει να πεί ότι όλες έχουν πρόβλημα.

Εφόσον δε κάποιοι άλλοι συνάδελφοι δεν επιβεβαιώνουν τον κραδασμό ενώ κάποιοι άλλοι ναι, ενισχύεται η άποψή μου ότι ο συντονισμός γίνεται λόγω κάποιας μικροδιαφοράς στην συναρμολόγηση μάλλον του τμήματος λαιμού-τιμόνι γιαυτό και σου είπα να ασχοληθείς λίγο μπάς και βρεις τι είναι και λύσεις το πρόβλημά σου, να απολαυσεις την μηχανή σου χωρίς να τρέχεις στα δικαστήρια.

(Μπορεί να φταιει ακόμα και το σφίξιμο στα ρουλεμάν του λαιμού).

Εσύ το αντίθετο δεν νομίζω να απάντησες σε καμία ερώτηση μας που σου θέσαμε πιο πάνω σε σχέση με την κατάσταση της μηχανή σου, (στρώσιμο κλπ.) ενώ τώρα μάλλον μας κάνεις και πλάκα για τον αν φτιάχθηκε.

Υστερα μάλιστα και από το τελευταίο με τον αριθμό σειράς για πες μας τι να υποθέσουμε?

Για να μην υποθέτουμε τίποτα δεν μας λές από που την πήρες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mcpap μην το παίρνεις προσωπικά και μην κάνεις υποθέσεις για τον αντιπρόσωπο. Όπως έχω αναφέρει η μοτοσυκλέτα εισήχθη από τον Σαρακάκη τον Ιανουάριο του 2014. Το αν υπάρχει κάτι μεμπτό θα φανεί σύντομα.

Έκανα πλάκα για την επισκευή αλλά μόνο για μισή ώρα έτσι για να ανέβει η εντροπία του post! Μετά ήμουν σαφής.

Σε ότι αφορά την κατάσταση της μηχανής, έχω κάνει το πρώτο service, έχει 1500 χιλιόμετρα και περιμένω την αντικατάσταση των βιδών. Εννοείται πως δεν θα κάνω καμία επέμβαση επάνω της μόνος μου.

Πάντως η Honda έχει ήδη χάσει 2 πωλήσεις εξαιτίας του θέματος και της αντιμετώπισης του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σου Στάθη. Από την αρχή έδειξες το μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Δεν είχα πολύ χρόνο γι’ αυτό και δεν ασχολήθηκα με τα διαδικαστικά του θέματος (θα το κάνω σύντομα). Καλόπιστα σκεπτόμενος πάντως (και μια και που βόλευε λόγω πολυκοσμίας) πήρα μαζί μου το CB στις διακοπές. Έκανα ένα ταξίδι 300 χιλιομέτρων οπότε το είδα και σε σχετικά μεγάλη διαδρομή. Επίσης επί ένα μήνα σχεδόν το χρησιμοποιούσα καθημερινά για μια διαδρομή 43 χιλιομέτρων (πήγαινε έλα στη θάλασσα).

Εντυπώσεις. Στη μεγάλη διαδρομή δεν τα πήγε άσχημα αν και η θέση οδήγησης δεν προσφέρεται για να την κάνεις με τη μία. Είμαι 187 εκατοστά και αυτό σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο. Το θέμα με το τιμόνι δεν έκανε συχνά την εμφάνισή του μια και οι στροφές ήταν ποιο ψηλά και το οδόστρωμα σχετικά καλό.

Στις διαδρομές για τη θάλασσα υπήρχε το γνωστό θέμα εκεί που το οδόστρωμα δεν ήταν καλό και όταν οι στροφές ήταν χαμηλά.

Η μοτοσυκλέτα (αν δεν είχε το θέμα με το τιμόνι) είναι καλή για το σκοπό που την πήρα, δηλαδή μικρές διαδρομές κυρίως μέσα στην πόλη. Δεν θα την έπαιρνα αν έκανα συχνά μεγάλα ταξίδια.

Η σέλα της είναι αστεία. Η προσαρμογή της επάνω στο σασί δεν είναι καλή και μετατοπίζεται αν φρενάρεις απότομα.

Το τιμόνι τέλος είναι τραγικό. Το ότι συντονίζει πάνω από τις 3000 στροφές δεν σημαίνει πως εκεί βγάζει περισσότερο κραδασμό ο κινητήρας και δημιουργείτε το πρόβλημα. Τον κραδασμό του τιμονιού μπορεί να τον διαπιστώσει κάποιος αν απλά, όντας σε στάση, αφήσει τη μπροστινή ρόδα να πέσει από ύψος πεζοδρομίου. Η συμπεριφορά του τιμονιού σε κακό οδόστρωμα ή αν πέσεις σε λακκούβα κάνει την οδήγησή της μοτοσυκλέτας επικίνδυνη.

Αστεία είναι και η επίσημη απάντηση από τη Honda η οποία λέει πως αφού τον κραδασμό τον έχουν όλα τα CB500X δεν αποτελεί πρόβλημα! Ίσως έχουν στείλει ένα και στο Διεθνές Γραφείο Μέτρων και Σταθμών ως πρότυπο αναφοράς!

Τροποποιήθηκε από τον panmih

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στάθη, σύμφωνα με τη Honda η μοτοσυκλέτα δεν έχει θέμα, αν και το τιμόνι έχει κραδασμό, αλλά εσύ έχεις θέμα αφού δεν μπορείς να αντιληφθείς τον κραδασμό που σίγουρα έχει και το δικό σου CB!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στάθη, σύμφωνα με τη Honda η μοτοσυκλέτα δεν έχει θέμα, αν και το τιμόνι έχει κραδασμό, αλλά εσύ έχεις θέμα αφού δεν μπορείς να αντιληφθείς τον κραδασμό που σίγουρα έχει και το δικό σου CB!!

Αν ήμουν στη θέση σου (εύχομαι κανείς να μην βρεθεί) και μου απαντούσαν έτσι στο πρόβλημά μου θα τρώγανε μπουνιά στα μούτρα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω χρόνο τελευταία για να ασχοληθώ αλλά μετά από καιρό βρήκα τρόπο επικοινωνίας με τη Honda Japan και το μοιράζομαι για όποιον τυχόν το χρειαστεί. Honda Customer Relations Automobile customersvc4@spirit.honda.co.jp

Νεότερα σύντομα (ελπίζω!).

*Δεν ήθελα να το πιστέψω στην αρχή αλλά το CB έχει θέμα κλυδωνισμού λόγω την μετατόπισης του καυσίμου στο ρεζερβουάρ. Δεν αποκλείεται αυτό να έχει παίξει κάποιο ρόλο σε μερικές πτώσεις πάνω σε στροφή που έχουν αναφερθεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 24/3/2015 at 0:49 ΜΜ, το μέλος panmih έγραψε:

Δεν έχω χρόνο τελευταία για να ασχοληθώ αλλά μετά από καιρό βρήκα τρόπο επικοινωνίας με τη Honda Japan και το μοιράζομαι για όποιον τυχόν το χρειαστεί. Honda Customer Relations Automobile customersvc4@spirit.honda.co.jp

Νεότερα σύντομα (ελπίζω!).

*Δεν ήθελα να το πιστέψω στην αρχή αλλά το CB έχει θέμα κλυδωνισμού λόγω την μετατόπισης του καυσίμου στο ρεζερβουάρ. Δεν αποκλείεται αυτό να έχει παίξει κάποιο ρόλο σε μερικές πτώσεις πάνω σε στροφή που έχουν αναφερθ

Ξεθαβω λιγο το θεμα γτ πηρα και εγω ενα cb500x 2013 μοντελο κ εχω ακριβως το ιδιο θέμα. Στην αρχη το θεωρησα φυσιολογικό καθως προερχόμενος απο μονοκύλινδρο ειχα πολλους κραδασμους αλλα μετα με αυτο π βλεπω κ διαβαζω εδω λογικα εχω το ιδιο θεματακι τρεμουλο κυριως στην δεξια μερια στις 3000-5000 στροφες κ μετα απο αυτους συντονιζει ο δεξις καθρευτης κ στα πολλα χλμτρα εχω μονο τον αριστερο εύχρηστο. 

Βρεθηκε τροπος λυσης ή θα πρέπει να ζησω με αυτο βεβαια εγω φοράω και καγκελα τα οποια θα δοκιμασω να τα βγαλω μηπως κ βελτιωθει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα