Jump to content
l@mpros dy

Σπασιμο κλειδας-ζητουνται συμβουλες

Recommended Posts

Οτι λεει ο τιτλος, χθες στις 8 το πρωι γληστρισα στο σχηματαρι με κατευθυνση τον αυτοκινητοδρομο Σχηματαριου-Χαλκιδας και εσπασα την κλειδα μου. Το θεμα που με καιει πρωτιστως ειναι οτι δεν μπορω να κοιμηθω γιατι νιωθω το διαολι να τραβαει πολυ εντονα προς τα εξω οταν ξαπλωνω.Εχει κανεις καμιαιδεα για καποια πιο ‘‘βολικη‘‘ θεση του σωματος μπας και κλεισω κανα ματι; Επισης ξερει κανεις ποσο χρονο παιρνει για να παψει να ενοχλει τοσο; Ο γιατρος μου ειπε 40 μερες αλλα ο πατερας μου μου λεει οτι ειχε δει διαφορα πανω στις 4 μερες...

Υ.Γ Η αναισθησια στην χωρα αυτη δεν παιζεται...Ημουν μονος μου μετα το ατυχημα και προσπαθουσα να βγαλω απο την τσαντα λιγο νερο και κανενα απο τα 10 περιπου αμαξια που περασε δεν σταματησε παρα μονο ενας φορτηγατζης 5 λεπτα πριν ερθει το ΕΚΑΒ και η οδικη.

Υ.Γ.2 Απο την αδρεναλινη που ειχα καταφερα να σηκωσω αμεσως μετα την πτωση το cbfακι και με γεματο τεποζιτο (13 λιτρα) αλλα με το που ανοιξα την τσαντα λυγισα απο τον πονο...Περιτο να πω οτι εκανα 7 λεπτα να βγαλω απο την τσαντα το κινητο για να κανω τα απαραιτητα τηλεφωνα.

Θα το ξαναπω και ας κουραζω...ΠΑΝΤΑ κρανος και εξοπλισμο, επεσα με 20 χιλιομετρα στην διασταυρωση και το μπουφαν ειχε κοκκαλινες προστασιες τι να λεμε τωρα αν δεν τα φοραγα δεν ξερω τι χειροτερο θα μπορουσα να ειχα παθει...Καλυνυχτες και παντα ορθιοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Περαστικα σου φανταζομαι ότι φορας το γνωστο σαμαρι, λοιπον εγω όταν την επαθα αρχισα να είμαι καλυτερα την τριτη μερα χρειαζεται προσοχη για να μην κολλησει στραβα για τον υπνο εβαζα ένα μαξιλαρι στον ωμο για να είναι στην σωστη θεση και κοιμομουν μπρούμυτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά φίλε και αγύριστα, συμβουλές μόνο από τον γιατρό! Το πολύ πολύ πάρε και μία δεύτερη γνώμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικα φιλε...

Εγω σε εξαρθρωση ωμου με τα ιδια προβληματα σε υπνο κλπ, ειχα ρωτησει ορθοπαιδικο για συμβουλες για σωστη σταση κλπ...

Ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις, σιγουρα θα ξερει πολυ περισσοτερα απο εμας για το πως να ανακουφιστεις στον υπνο ;-)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστιά σου φίλε και όπως σωστά έγρψες πάντα εξοπλισμό για να γλυτώσουμε τα χειρότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου περαστικά και πάντα όρθιος... Βίωσες για τα καλά τι εστί αλληλεγγύη ε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ατιμο πραγμα αυτο που επαθες

περαστικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περαστικα φιλε μου...εγω ειχα σπασει τον συνδεσμο της κλειδας (διαφορετικη περιπτωση) και ακολουθησε επεμβαση...

ανακουφιστηκα κι επανηλθα πληρως περιπου μετα απο τεσσερις μηνες, αλλα ακομη και τωρα δεν ειναι το ιδιο με πριν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικα σου φιλε και σιδερενιος! με το καλο να ξεπερασεις τον τραυματισμο σου και παντα ορθιος απο δω και περα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες! Πηγα σημερα στο νοσοκομιο γιατι ανακαλυψα οτι το κοκκαλο ειχε παρει στροφη προς τα εξω με αποτελεσμα να βρισκει στο δερμα :shock:. Απλα υπομονη θελει και αν μετα τις 40 μερες δεν κολλησει εντελως ή παει να βγει εξω απο το δερμα (μου το ειπε και αυτο αληθεια!) θα παω για καποιου ειδους επεμβαση...Ρε τι αλλο θα ακουσω :pray: αντε με τις υγιες μου :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συντηρητικά 90%. Νάρθηκας ή οκτωειδή επίδεση για 3-4 εβδομάδες.

Σε μεγάλη παρεκτόπιση, ιδιαίτερα όταν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού του δέρματος, του βραχιονίου πλέγματος ή των αγγείων και σε ανοικτά κατάγματα

η αντιμετώπιση είναι χειρουργική, είτε με πλάκα ΑΟ είτε με βελόνα RUSH, είτε με βελόνα Kirschner.

Επιπλοκές: Παρατηρούνται νευρολογικές διαταραχές λόγω αυξημένου πόρου καθώς και σπάνια ψευδάρθρωση ιδιαίτερα μετά από κατάγματα του μέσου

τριτημορίου.

Χρόνος πόρωσης: 6-12εβδομάδες.

Περαστικά φίλε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συντηρητικά 90%. Νάρθηκας ή οκτωειδή επίδεση για 3-4 εβδομάδες.

Σε μεγάλη παρεκτόπιση, ιδιαίτερα όταν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού του δέρματος, του βραχιονίου πλέγματος ή των αγγείων και σε ανοικτά κατάγματα

η αντιμετώπιση είναι χειρουργική, είτε με πλάκα ΑΟ είτε με βελόνα RUSH, είτε με βελόνα Kirschner.

Επιπλοκές: Παρατηρούνται νευρολογικές διαταραχές λόγω αυξημένου πόρου καθώς και σπάνια ψευδάρθρωση ιδιαίτερα μετά από κατάγματα του μέσου

τριτημορίου.

Χρόνος πόρωσης: 6-12εβδομάδες.

Περαστικά φίλε....

:pray: :pray: :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίζει να δικαιούσαι δυνατά αναλγητικά μέχρι να αναρρώσεις.

Δες αν μπορείς να κάτσεις καμιά βδομάδα με ενέσιμα μυοχαλαρωτικά, στην περιοχή του ποππού, μπας και μπορέσεις να ξεκουραστείς σαν άνθρωπος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καπου πρεπει να γραψω αυτη την οδυσσεια πλεον μιας και απο τα νευρα, την αγανακτιση και τον πονο ο υπνος ειναι το τελευταιο που με νοιαζει...Για να τα παρω απο κει που ειχα μεινει, ξημερωματα Τριτης διαπιστωσα οτι η κλειδα δεν ειναι σοι. Πλεον ηταν στα ορια να βγει εξω ακομα και οταν σηκωθηκα απο το κρεβατι. Κατευθειαν στον Ευαγγελισμο οπου αρχζει η περιπετεια.Με βλεπουν 2 ειδικευομενοι οι οποιοι ομοβροντα μου ειπαν εισαγωγη και το πρωι χειρουργιο. Κοιμαμαι στον θαλαμο με τα χιλια ζορια και ξυπναω στις 7 οπου αναμενω το χειρουργιο. Κατα τις 10 ερχεται ο πατερας μου και μου λεει "θελουν να σε δουν οι διευθυντες πρωτα". Οκ περιμενω ερχεται ο πρωτος μου σπρωχνει την κλειδα προς τα μεσα, μπαινει. Μου λεει δεν θα βγει τωρα θα στο δεσουμε και δεν θα σου κανουμε επεμβαση. Φευγει αυτος, φευγει και η κλειδα ξανα, ερχεται ο 2ος...Τα ιδια παλι και η ιδια απαντηση. Ερχεται και ο 3ος (αυτος που θα μου εκανε την επεμβαση) ξανα την σπρωχνει, μπαινει μεσα η κλειδα και παιρνοντας το υφακι του δοκτωρα απο το Greys Anatomy μου λεει <<σηκω, περπατα, εισαι ετοιμος>>. Απλα τωρα που μπηκε θα σου βαλουμε και τον αλλον ναρθηκα (τυπου 8, καπως ετσι) κατω απο τον κανονικο που τον φοραγα ηδη (μαζι και οι 2 δηλαδη). Στοχος να εχω μια θεση της πλατης προς τα πισω ωστε να κρατησει το κοκκαλο μεσα και να μην ξαναβγει.

Κοιμαμαι το βραδυ στο σπιτι λοιπον και σημερα (εχει βγει παλι το κοκκαλο εν τω μεταξυ) μετα απο μπανιο βαζω τους ναρθηκες και ξανα οι ιστοριες...Εφημερευει το ΚΑΤ παω εκει και οι γιατροι μου λενε οτι κατα την γνωμη τους επρεπε να γινει χειρουργιο αλλα δεν το αποφασιζουν αυτοι μιας και με παρακολουθουν ηδη στον Ευαγγελισμο, καθως επισης υποψιαζονται οτι ο ναρθηκας τυπου 8 μου εκανε μεγαλυτερη ζημια και μου τον αφαιρεσανε.

Τωρα καθομαι εδω και σκεφτομαι...Τι να κανω αυριο; Να μου πει παλι ο αλλος δεν στο κανω το χειρουργιο και αντε γεια; Και να μεταφερω τα χαρτια μου στο ΚΑΤ και να κανω εκει την επεμβαση; Τι να απαντησω στον γιατρο που θα με ρωτησει (οπως και χθες) αν θελω να κανω την εγχειρηση με κινδυνο μολυνσεων απο το χειρουργειο; Αν δεν ειναι σιγουροι αυτοι τοτε ποιος; Ετσι μου'ρχεται να την βγαλω μα την Παναγια την κλειδα να την κανω ξιφος να πεσουν κεφαλια κατω με αυτους που εχω μπλεξει. Ξερω οτι ειμαι σε φορουμ για μοτοσυκλετες αλλα μιας και φημιζομαστε για τα καταγματα μας και εχω κανει με πολλους απο σας μια-δυο κουβεντες εδω μεσα, σας τα λεω μπας και εχετε καποια αποψη για τα αυριανα...Η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο και αν δεν σταθεροποιηθει μεχρι την Κυριακη ειναι σχεδον αδυνατο να ξαναπαρει αδεια ο πατερας μου (η μητερα μου δεν το συζηταω, ουτε για δειγμα οι αδειες) για να με προσεχει μιας και πολλες κινησεις δεν μπορω να τις κανω μονος μου, ουτε καν να σηκωθω απο τον καναπε...Δεν ξερω για ποσο θα συνεχιστει αυτο το πραγμα, καταλαβαινω που μου λενε οι γιατροι οτι ειναι πιο σοβαρο το καταγμα μου απο αλλα παρομοια στη κλειδα αλλα ρε διαολε τον βλεπεις τον αλλον και υποφερει του κανεις και τεστ απο πανω;;;Να κρινω εγω αν ειναι καταλληλο να μπω στο χειρουργειο να απανταω "ισως ναι" και να μου λες "Εγω παλι δεν το νομιζω και αν σου ειπαν οτι δεν θα πονας μετα την επεμβαση σε γελασανε";;; Δεν ειμαι σε θεση να κρινω τωρα πρεπει να κλεισω και το λαπτοπ για να σκεπαστω οποτε αν εχετε καποια γνωμη γραψτε την εδω, θα διαβαζω απο το κινητο μεχρι να με παρει ο υπνος. Καλο βραδυ συντροχοι και μην σας τυχει ποτε τετοια ταλαιπωρια ευχομαι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ουφ επιτελους καλα νεα μετα απο τοσα βασανιστηρια...Σημερα πηγα στο ΚΑΤ οπου με ειδε αλλος γιατρος πολυ συννενοησιμος και τυπικος και με εβαλε στον ισιο δρομο. Κυριολεκτικα δηλαδη μιας και την Τριτη που μου εβαλαν τον επιδεσμο τυπου "8" τον ειχε σφηξει τοσο πολυ ο αλλος γιατρος που μονο βοηθεια και στηριξη δεν προσφερε (με τραβαγε πισω σε φαση να γερνω πολυ). Μου εξηγησε οτι χειιρουργιο δεν θα κανω μονο αν βγει η κλιδα εξω απο το δερμα(με την προηγουμενη επιδεση λιγο ηθελε ακομα). Εν παση περιπτωση ειμαι μια χαρα σημερα και δεν πηρα ουτε ενα lonarid και θα ριξω τον υπνο του δικαιου.

Σε πιο ευχαριστα για να κλεισω ηρθε και το CBF σπιτι αφου αντικατασταθηκε το συστημα του λεβιε ταχυτητων (στο τσακ γλιτωσε τον αξονα) με κοστος 80 ευρω. Τωρα περιμενω να αναρρωσω και με την πρωτη ευκαιρια θα φυγω για Β.Ευβοια για να συνεχισω απο κει που ειχα μεινει...Γενικα τα πραγματα πηραν τον δρομο τους και θελω να ευχαριστησω ολους εσας για τις ευχες και την υποστηριξη σας.Παντα ορθιοι στα μωρα μας και τετοιες δυσκολιες ας μας μενουν μονο ως αναμνηση και εμπειρια για να γινουμε καλυτεροι αναβατες. Να‘στε καλα με πολλα και ομορφα χιλιομετρα στα κοντερ :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά και αγύριστα φίλε μου!

Υπομονή και σύντομα όλα θα φτιάξουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα