Jump to content
δεν έχω έμπνευση

προβλήματα κλειδαριας δισκόφρενου abus

Recommended Posts

επειδη εχω κατι παρομοιο της abus (ισως λιγο πιο εξελιγμενο, μου το εφεραν απο Γερμανια...βαρος 1600 γρ.) και εχω μεινει, 2 χρονια τωρα, πολυ ευχαριστημενος, πιθανολογω οτι ειναι βραχυκυκλωμα λογω υγρασιας και οχι ελαττωματικο προϊον (οπως σωστα ειπες απο το "πλαστικο καλυμμα προστασιας στην οπη του κλειθρου".)...Μηπως,μηπως λεω,να το εβγαζες,να το ελυνες τελειως (δεν εννοω να το κανεις βιδες :crazy: ετσι?) και ειδικα στο σημειο οπου μπαινει συρταρωτα η θηκη με τις μπαταριες αλλά και γενικοτερα, να το καθαριζες με χαρτι κουζινας αρχικα και υστερα μ΄ενα σπρει επαφων??Αν το λυσεις, δειξε λιγη προσοχη στο σημειο οπου μπαινει, οταν κλειδωνει, ο πηρος (εχει μια μικρη μπιλλια,σα σφαιριδιο,να μη φυγει απο τη θεση του και χαθει...)....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στο site τους έχει για επίσημους αντι[εκπροσώπους στην Ελλάδα :

Locking Systems, Video Surveillance & Alarm Systems

Pan. C. Fokas & Co.

Security Devices

11, Kerameon Street

10436 Athens

Ph.: +30 210 52 22 287

fokasp@otenet.gr

Mobile Security - Motorbike

PSp.H. Alexopoulos Ltd.

22 Dimitrakopoulou Str

11742 Athens

Ph.: +30 210 92 22 776

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηπως,μηπως λεω,να το εβγαζες,να το ελυνες τελειως (δεν εννοω να το κανεις βιδες :crazy: ετσι?) και ειδικα στο σημειο οπου μπαινει συρταρωτα η θηκη με τις μπαταριες αλλά και γενικοτερα, να το καθαριζες με χαρτι κουζινας αρχικα και υστερα μ΄ενα σπρει επαφων??

Το καλύτερο που μπορώ να κάμω είναι απλά ν' ανοίξω τη θήκη των μπαταριών. Οιαδήποτε άλλα τμήματα είναι σφραγισμένα, τουλάχιστον ως προς τις δικές μου μαστορικοδιαρρικτικές ικανότητες. Θα τ' αφήκω πάντως να στεγνώσει στον ήλιο. Εδώ κινητά επαναφέρονται, αυτό θα 'χει πρόβλημα; Αν ευοδωθεί η απόπειρα, θα αναφερθώ!

Αν το λυσεις, δειξε λιγη προσοχη στο σημειο οπου μπαινει, οταν κλειδωνει, ο πηρος (εχει μια μικρη μπιλλια,σα σφαιριδιο,να μη φυγει απο τη θεση του και χαθει...)....

Αν σου πω ότι δεν έχω πάρει χαμπάρι ποτέ μου αυτή τη μπιλίτσα; Ή πολύ τυχερός είμαι, που δεν την έχασα, ή έχουμε διαφορετικά μοντέλα.

Στο site τους έχει για επίσημους αντι[εκπροσώπους στην Ελλάδα :

...

Ph.: +30 210 92 22 776

Ευκαιρίας δοθείσης θα τους τηλεφωνήσω. Αύριο μάλλον. Θα πω και εντυπώσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο το μικρο "σφαιριδιο" λειτουργει σαν "ελατηριο" ( δεν ξερω πώς αλλιως να στο περιγραψω...) και μαλλον διευκολυνει τον πηρο κατα το κλειδωμα-ξεκλειδωμα...Βρισκεται μεσα στο << κυλινδρικο χιτωνιο >> (περιπου στη μεση) οπου μπαινει ο πηρος... Πω πω ρε μαμωτο ραδιοφωνικη μεταδοση και περιγραφη εκανα :lac: Εγω το ελυσα τελειως πριν απο ενα χρονο,σαν καλος μαστροχαλαστης που ειμαι,δηλαδη στα εξ ων συνετεθη,και του εβαλα παντου σπρεϊ. Μεχρι στιγμης δε με εχει προβληματισει, διαφορετικα το φρεατιο ή ο καδος ειναι κοντα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον είσαι καλύτερος μάστορας από μένα. Εγώ άντε να καταφέρω σε στιγμές οίστρου το ν' αλλάξω μπαταρίες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον είσαι καλύτερος μάστορας από μένα. Εγώ άντε να καταφέρω σε στιγμές οίστρου το ν' αλλάξω μπαταρίες!

Δεν ειναι θεμα μαστροσυνης (ειμαι μετριος "μαϊστωρ" ως προς τα τεχνικα)...Μαλλον εχω περισσοτερο χρονο απο σενα, ιδ. το χειμωνα και με πιανει μεγαλο πεισμα οταν κατι με δυσκολευει (ειδικα περι μοτο...)...Αυτη η "συρταρωτη θηκη" που παιρνει τις μπαταριες με παιδεψε τοσο την πρωτη φορα, ωστε μου ηρθε να το πεταξω απο το μπαλκονι κατευθειαν στον καδο...αλλά τελικα το καταφερα...160 ευρω το πληρωσα στους Γερμανους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατρεύτηκε! Η θεραπεία είχε ως εξής:

1. Ρεπό για 4 μέρες.
  2. Άνοιγμα όσων λύνονται.
  3. Έκθεση στον ήλιο ή γενικώς στη ζέστη του αντικειμένου.
  4. Κλείδωμα το βράδυ με πάουερ-τακ (0,90 ευρώ, απ' το χαρτοπωλείο της γειτονιάς) να καλύπτει την κλειδαριά.

Τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Έπαψε το "τικ-τακ" και ο συναγερμός λειτουργεί στην εντέλεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα