Jump to content
Sign in to follow this  
δεν έχω έμπνευση

υδατοαπωθητικό σπρέι για τη ζελατίνα του κράνους

Recommended Posts

http://www.motosolut...m/raincoat.html

Απλά άψογο...

Και για θάμπωμα:

http://www.motosolut...om/fogtech.html

Για το θάμπωμα υπάρχει και καλύτερο αλλά οταν έψαχνα πρόπερσι δεν υπήρχε Ευρώπη...

φαινεται να κανει τρομερη δουλεια στο βιντεο παντως!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως με τις στρογγυλές σταγονίτσες η ορατότητα είναι καλύτερη. Δεν αφήνει να συγκεντρωθούν μεγαλύτερες και ογκοδέστερες σταγόνες / περιοχές νερού που δημιουργούν θόλωμα και έντονες διαθλάσεις αφού δεν μπορούν πλέον να συγκρατηθούν από την επιφάνεια του visor.

Επίσης μένουν και κενές περιοχές που βλέπεις χωρίς πρόβλημα.

Τα visor που έχουμε οι περισσότεροι δεν πρέπει να παρουσιάζουν σοβαρές διαφορές μεταξύ τους... Δεν νομίζω ότι το δικό σου είναι ειδική περίπτωση.

Το πριν και μετά είναι ιδιαίτερα αισθητό και όταν ξεχνάω να το περάσω καταλήγω να ανοίγω το visor για να βλέπω καθαρά... Με το Raincoat δεν έχει χρειαστεί ποτέ να τον ανοίξω. Παρατήρησε το.

Επίσης αν στρίψεις το κεφάλι σου δεξιά - αριστερά ενώ κινείσαι φεύγουν οι περισσότερες σταγόνες και καθαρίζει. Τις παίρνει ο αέρας...

Αν όλος ο visor είχε θολώσει, είχε αυτή την ασπρίλα ομοιόμορφα αφού στέγνωσε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και όμως με τις στρογγυλές σταγονίτσες η ορατότητα είναι καλύτερη. Δεν αφήνει να συγκεντρωθούν μεγαλύτερες και ογκοδέστερες σταγόνες / περιοχές νερού που δημιουργούν θόλωμα και έντονες διαθλάσεις αφού δεν μπορούν πλέον να συγκρατηθούν από την επιφάνεια του visor.

Επίσης μένουν και κενές περιοχές που βλέπεις χωρίς πρόβλημα.

Τα visor που έχουμε οι περισσότεροι δεν πρέπει να παρουσιάζουν σοβαρές διαφορές μεταξύ τους... Δεν νομίζω ότι το δικό σου είναι ειδική περίπτωση.

Το πριν και μετά είναι ιδιαίτερα αισθητό και όταν ξεχνάω να το περάσω καταλήγω να ανοίγω το visor για να βλέπω καθαρά... Με το Raincoat δεν έχει χρειαστεί ποτέ να τον ανοίξω. Παρατήρησε το.

Επίσης αν στρίψεις το κεφάλι σου δεξιά - αριστερά ενώ κινείσαι φεύγουν οι περισσότερες σταγόνες και καθαρίζει. Τις παίρνει ο αέρας...

Αν όλος ο visor είχε θολώσει, είχε αυτή την ασπρίλα ομοιόμορφα αφού στέγνωσε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω...

Ίσως να 'μουνα λίγο άδικος ως προς την επιτυχία του κατά την ημέρα. Δεν είχα πρόβλημα ορατότητας, απλά περίμενα η ζελατίνα να 'ναι όπως στο βίντεο της παρουσίασης: στεγνή.

Το κυριότερο πρόβλημα με τη βροχή το 'χω το βράδυ με τα φώτα των αυτοκινήτων. Κυκλοφορώ σε επαρχιακό δρόμο χωρίς κολώνες φωτισμού. Επομένως η κόρη του ματιού έχει διασταλεί και ως εκ τούτου είναι ενοχλητικό μέχρι και το στοπ του μπροστινού αυτοκινήτου, όπως αυτό πολλαπλασιάζεται μέσα απ' τις σταγόνες. Συνεπώς μάλλον είχα υπερβολικές απαιτήσεις απ' το προϊόν. Η αλήθεια είναι πως κυκλοφόρησα μόνο 30 λεπτά τη νύχτα με βροχή και όχι για πολύ σε θεοσκότεινο δρόμο, για να έχω ασφαλές στατιστικό συμπέρασμα. Απλά αυτό το λίγο που έκανα το ένιωσα προβληματικό. Κέρκυρα είμαι, οπότε δυστυχώς :crazy: θα μου δοθεί η ευκαιρία για το σχηματισμό μεγάλου στατιστικού δείγματος. Οπότε θα επανέλθω με καλύτερη στατιστική ανάλυση.

Αυτό με το στρίψιμο του κεφαλιού το παρατήρησα κι εγώ! Ομολογουμένως ήταν εντυπωσιακό! Έβγαζε αρκετά, αλλά πέραν του ότι ξαναγέμιζε σταγονίτσες σχετικά σύντομα, δε μπορώ να οδηγώ με το κεφάλι στριμμένο :pray: και δει στους επαρχιακούς δρόμους που βρίσκομαι.

Για την επάλειψη είχα χρησιμοποιήσει πάνω από το ήμισυ του τεμαχίου. Ήτοι, πιστεύω, αρκετό. Είχε ασπρίσει, αλλά έκανε νερά, γραμμές καθαρές (τουλάχιστον συγκριτικά με τις άσπρες), πιθανώς κι απ' το ίδιο το σφουγγαράκι. Εσύ λες πως πρέπει να 'ναι όλο κάτασπρο; Χωρίς ίχνος καθαρού σημείου;

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον που δείχνεις για να με βοηθήσεις! :worthy:

Τροποποιήθηκε από τον δεν έχω έμπνευση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπεραρκετό! Εγώ βάζω περίπου ένα ρεβύθι και κάτι, και βγάζω άνετα όλη τη χρονιά, για να μην πω δυο... Δες και τον τύπο που το εφαρμόζει στο βίντεο...

Αν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να βγάλω κανά βιντεάκι, ετσι σαν συγκριτικό...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια απλη και οικονομικη λυση ειναι και το overlay (crema). το γνωστο κερι για ξυλινες επιφανειες!

δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο τα εξειδικευμενα προιοντα αλλα σιγουρα δεν χαλαει την ζελατινα και με μια επαληψη καθε δυο μηνες το νερο θα φευγει πολυ ευκολα απο την ζελατινα με μικρη ταχυτητα!!!

το περνας με ενα βαμβακι αφηνεις να στεγνωσει και καθαριζεις παλι καλα με βαμβακερη πετσετα! (κανεις και το υπολοιπο κρανος και ειναο παντα σαν καινουριο! ;) )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα