Jump to content
Sign in to follow this  
δεν έχω έμπνευση

υδατοαπωθητικό σπρέι για τη ζελατίνα του κράνους

Recommended Posts

Όλα αυτά που αναφέρω είναι made in U.S.A. Οι Ευρωπαίοι δεν ξέρουν να φτιάχνουν τέτοια ματζούνια! :P

λογικα το Raincoat πρεπει να υπαρχει στην Ελλαδα, αλλά τα προϊοντα της Nanofilm που δεν κυκλοφορουν η παραγγελία γινεται μονο μεσω διαδικτυου, πχ. ebay??

Τροποποιήθηκε από τον NORMANN

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μπα, ούτε αυτό, τουλάχιστο πριν 3-4 χρόνια που τα έψαχνα. Αυτά της Moto Solutions τα είχα βρει μόνο Αγγλία από το V2 Mall (αυτοί με τσάντισαν πολύ με μια παραγγελία που δεν ήρθε ποτέ, οπότε δεν θα τους ξαναπροτιμήσω...)

Τώρα αν έχει αλλάξει η κατάσταση δεν ξέρω, μια και έχω αρκετή καβάτζα ακόμη!

Το καλύτερο αντιθαμβοτικό πάντως για το visor είναι το PinLock! Δεν ξαναπαίρνω κράνος χωρίς αυτό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπα, ούτε αυτό, τουλάχιστο πριν 3-4 χρόνια που τα έψαχνα. Αυτά της Moto Solutions τα είχα βρει μόνο Αγγλία από το V2 Mall (αυτοί με τσάντισαν πολύ με μια παραγγελία που δεν ήρθε ποτέ, οπότε δεν θα τους ξαναπροτιμήσω...)

Τώρα αν έχει αλλάξει η κατάσταση δεν ξέρω, μια και έχω αρκετή καβάτζα ακόμη!

Το καλύτερο αντιθαμβοτικό πάντως για το visor είναι το PinLock! Δεν ξαναπαίρνω κράνος χωρίς αυτό!

αρα οι επιλογες ειναι κατι ιταλικα που εχω δει,απο δω κι απο κει και το visor...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει και από το Motoraid αυτό: Αντι-βρόχινο σπρέυ Polo

Σε 30ml και 250ml.

Το έχω δοκιμάσει και είναι αρκετά καλό. Ειδικά μετά από κάποια ταχύτητα και πάνω.

Με ένα τηλέφωνο και σε μερικές μέρες είναι σπίτι σου. Για να μην μπλέξετε με "εξωτικά" προϊόντα και αποστολές από το εξωτερικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε 30ml και 250ml.

Το έχω δοκιμάσει και είναι αρκετά καλό. Ειδικά μετά από κάποια ταχύτητα και πάνω.

Με ένα τηλέφωνο και σε μερικές μέρες είναι σπίτι σου. Για να μην μπλέξετε με "εξωτικά" προϊόντα και αποστολές από το εξωτερικό.

μου αρεσει γιατι υπαρχει και σε συσκευασια τσεπης...Χμ,ωραια.Και αυτο στη λιστα των υποψηφιων αγορων( ε ρε παντοφλα που θα πεσει σπιτι... B) )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

701_14_12_11_6_26_52.jpeg

πολυ ενδιαφερον...βγαινει και σε αντρικα γυαλια πρεσβυωπιας?? :crazy: (αν ναι,σε 5-6 χρονακια...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε 30ml και 250ml.

Αυτό το "από κάποια ταχύτητα και πάνω" δε μ' άρεσε... Είμαι με παπί, οπότε μιλάμε για μέγιστη ταχύτητα 80km/h, για να μην αναφερθώ στο μεγάλο τμήμα της διαδρομής που καλύπτεται από οφιοειδή επαρχιακό δρόμο, ήτοι 40km/h ή λιγότερο. Κοντολογίς παπί+βροχή+χωριό+νύχτα αποκλείουν μεγάλες ταχύτητες.

Ευχαριστώ πάντως!

Τροποποιήθηκε από τον δεν έχω έμπνευση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσο αυξάνει ο αέρας που πέφτει στον visor τόσο μειώνονται οι σταγόνες πάνω του! Δεν θυμάμαι ακριβώς με πόσα, αλλά έχω την εντύπωση ότι μετά από τα 60-70 ο visor είναι εκπληκτικά καθαρός. Λες και δεν έχει σταγόνα πάνω του! Αλλά και με μικρότερες ταχύτητες οι όποιες σταγόνες δεν αποτελούν πρόβλημα:

Το νερό δεν μπορεί να κολλήσει στον visor και να αλλοιώσει την όραση σου. Οι όποιες σταγόνες δημιουργούνται είναι μικρές και στρογγυλές και δεν δημιουργούν πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα μπω άμεσα σε παραγγελία του προϊόντος που συνέστισες. Τουλάχιστον για τη βροχή, για τη θολούρα θα κάνω μια σύσκεψη ακόμα με τον εαυτό μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα τελευταίο θα πω... Με το σωστό ντύσιμο και αυτά τα προϊόντα, χαίρομαι την βροχή! :)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα

Rainy_Day_Woman_864_by_NevaehLleh.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε καταλαβαίνω απόλυτα

Rainy_Day_Woman_864_by_NevaehLleh.jpg

εσεις το εχετε βαλει στοχο να με χωρισετε παλιοχονταιοι...Αμ δε θα σας κανω τη χαρη....( :shock: ) Τροποποιήθηκε από τον NORMANN

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα τελευταίο θα πω... Με το σωστό ντύσιμο και αυτά τα προϊόντα, χαίρομαι την βροχή! :)

Όχι, εντάξει, δε το νομίζω γω... :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αποστολή εξετελέσθη!

Για όποιον ενδιαφέρεται, δεν το πήρα από 'δω, τα έξοδα αποστολής ήταν υπερδιπλάσια του κόστους. Εδώ ήτανε λογικότερα.

Θα γράψω εμπειρίες με την πρώτη ευκαιρία!

ΥΓ: Μερσί Στέλιο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μη μου λες τέτοια... Αν και δε το νομίζω, το Πάσχα θα σταματήσει να βρέχει εδώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον άργησες! :P Του χρόνου πάλι! :lol:

Αδερφέ, το έλαβα και μόλις το επάλειψα!
  1. Νομίζω όμως (εμπειρικά και απ' τις οδηγίες) ότι ένα φακελάκι καλύπτει αρκετά παραπάνω από μία ζελατίνα κράνους. Ισχύει αυτό ή δεν κατάλαβα καλά;
  2. Αν δε χρειάζεται όλο το φακελάκι, μπορώ να φυλάξω το υπόλοιπο για την επόμενη χρήση;
  3. Το σφουγκαράκι και το πανάκι τα καθαρίζω με κάποιον τρόπο μετά τη χρήση;
  4. Αν "ναι", πώς τα καθαρίζω;

Ευχαριστώ για τις οδηγίες και πάλι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1, 2. Ναι, με ένα φακελάκι βγάζω όλη τη χρονιά και βάλε. Για να κρατήσει όμως θα πρέπει να είναι κλεισμένο αεροστεγώς γιατί ξεραίνεται. Μια φορά για να μην πάει χαμένο πέρασα και τη ζελατίνα της μηχανής! :crazy:

3, 4. Ζεστό νερό και σαπούνι.

Ελπίζω να έγινε σωστά η επάλειψη: όταν στεγνώσει πρέπει να έχει ασπρίσει όλη η επιφάνεια.

Καλές βροχο-βόλτες!

Τροποποιήθηκε από τον Ste7ios

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μια φορά για να μην πάει χαμένο πέρασα και τη ζελατίνα της μηχανής! :crazy:

Αν σου περισσέψει κι εσένα, αυτό ΜΗΝ το κάνεις γιατί μάντεψε πού θα πηγαίνουν τα νερά της ζελατίνας μόλις πιάσεις ικανή ταχύτητα :shock:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χμμμ... Πολλά δε τα τήρησα... Θα δείξει σήμερα! Θα μεταφέρω εμπειρίες!

Ευχαριστώώώώ!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα δεις οτι ολα αυτα δεν πιανουν, παρε τον "μικρο καθαριστηρα". Αυτο που ειναι σαν τον καθαριστηρα των αμαξιων, αλλα το βαζεις στο δακτυλο σου. Εμενα με εσωσε. Αρκει να ειναι σχετικα καθαρη η ζελατινα εξωτερικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η εμπειρία μου συνοψίζεται στα εξής:

• Μικρότερου διαμετρήματος σταγονίτσες στη ζελατίνα, αλλά σίγουρα όχι αφανισμός τους. Ίσως και να 'χουν πληθύνει, πράγμα που αυξάνει την συνολική επιφάνεια του νερού στη ζελατίνα.
  • Σε ταχύτητες κάτω των 60χμ/ώρα δεν είχε ορατά αποτελέσματα.
  • Η ποσότητα σταγόνων δεν ήταν καλύτερη ως προς το πρόβλημα με τα φώτα των αυτοκινήτων το βράδυ.

Το κράνος μου είναι nolan N62. Ίσως να "παίζει" κι αυτό το ρόλο του. Σημειωτέον η ζελατίνα είναι καινούρια.

Θα κάνω άλλη μια επάλειψη, μήπως δεν έκανα κάτι καλά, και θα επανέλθω.

Αμα δεις οτι ολα αυτα δεν πιανουν, παρε τον "μικρο καθαριστηρα". Αυτο που ειναι σαν τον καθαριστηρα των αμαξιων, αλλα το βαζεις στο δακτυλο σου. Εμενα με εσωσε. Αρκει να ειναι σχετικα καθαρη η ζελατινα εξωτερικα.

Δεν πιστεύω να εννοείς το γιαλοκαθαριστήρα που έστειλε ένας άλλος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα