Jump to content
Sign in to follow this  
δεν έχω έμπνευση

υδατοαπωθητικό σπρέι για τη ζελατίνα του κράνους

Recommended Posts

Καλημέρα!

Ξέρετε κάναν τρόπο βελτίωσης της ορατότητας κατά τη βροχή; Όταν βρέχει, μαζεύονται εκατοντάδες σταγονίτσες στη ζελατίνα του κράνους, με αποτέλεσμα το παραμικρό φως να δημιουργεί εκατοντάδες λαμπάκια μες στη μούρη μου και να τυφλώνομαι.

• Το να σηκώσω τη ζελατίνα αποκλείεται, διότι φοράω γυαλιά και, αν βραχεί και αυτών το τζάμι, κλάφ' τα Χαράλαμπε. Επαληθευμένο...
  • Ένας φίλος μου 'χε προτείνει να τρίψω πατάτα. Αποτυχία! Σα να 'χα μπει πίσω από καταρράκτη ήταν.
  • Βρήκα αυτό το σπρέι. Λέει "δημιουργείται μια επίστρωση απώθησης του νερού". Το 'χει δοκιμάσει κανείς, να μου πει γνώμη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες συμβουλές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση πως αν κόψεις μια πατάτα και τη ''περάσεις'' στη ζελατίνα σου το νερό θα φεύγει πιο εύκολα. Για σπρέι δε γνωρίζω/δεν απαντώ.

εντιτ: το έχεις δοκιμάσει :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον Di_Manolio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δλδ θες να κανεις εναν συνδιασμο του τυπου..

βροχη-νυχτα-φωτα-σπρευ ζελατινας...?

δεν ειναι λιγακι ρισκο?

ντελιβερι εργαζεσαι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δλδ θες να κανεις εναν συνδιασμο του τυπου..

βροχη-νυχτα-φωτα-σπρευ ζελατινας...?

δεν ειναι λιγακι ρισκο?

ντελιβερι εργαζεσαι?

Δε μπορώ, δυστυχώς, να αποφύγω τον συνδυασμό... Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα σε σπίτια και μπορεί το τελευταίο μάθημα να τελειώνει στις 20:00 σε κάνα χωριό και τη μέρα αυτή να βρέχει. Αν αποφασίσω να λουφάρω όποτε βρέχει, θα πρέπει να είμαι σε αργία όλο το Χειμώνα (Κέρκυρα γαρ...).

Συνεπώς ερευνώ το μη χείρον, αφού δεν έχω το βέλτιστον.

Έχω την εντύπωση πως αν κόψεις μια πατάτα και τη ''περάσεις'' στη ζελατίνα σου το νερό θα φεύγει πιο εύκολα. Για σπρέι δε γνωρίζω/δεν απαντώ.

εντιτ: το έχεις δοκιμάσει :crazy:

Αν πρόκειται να το δοκιμάσεις ποτέ, έχε μαζί σου ένα πανάκι. Θα το χρειαστείς...

Τροποποιήθηκε από τον δεν έχω έμπνευση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε καταλαβαινω κ ξερω,στην περιοχη σου αμα αρχισει να βρεχει δεν σταματα ποτε,

δυστηχως δεν εχω κανει χρηση του σπρει για να σε βοηθησω,

εχουν βγει λεει κατι γαντια που εχουν ενα μαραφετι για να σκουπιζεις εξωτερικα την ζελατινα,

αλλιως ενα καθαρο βαμβακερο πανι για εσχατη λυση...κ οσο κρατησει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε καταλαβαινω κ ξερω,στην περιοχη σου αμα αρχισει να βρεχει δεν σταματα ποτε,

δυστηχως δεν εχω κανει χρηση του σπρει για να σε βοηθησω,

εχουν βγει λεει κατι γαντια που εχουν ενα μαραφετι για να σκουπιζεις εξωτερικα την ζελατινα,

αλλιως ενα καθαρο βαμβακερο πανι για εσχατη λυση...κ οσο κρατησει.

Το καλό με την Κέρκυρα είναι ότι βρέχει μια φορά το χρόνο. Αρχινάει Σεπτέμβρη και τελειώνει Μάη.

Το πανί ίσως να μην είναι βολικό. Αφενός θα πρέπει να σταματώ τη μηχανή για να σκουπίζομαι, αφετέρου θα έχει αποτέλεσμα μόνο για δευτερόλεπτα, αφού αρκεί ένα λεπτάκι υπό βροχή για να ξαναγίνει το κράνος όπως ήταν.

Αυτά τα γάντια που λες δε τα 'χα υπόψιν... Δηλαδή τα φοράς και κάνεις μία και σκουπίζεσαι; Καλό αυτό! Έχεις κάνα σύνδεσμο να με παραπέμψεις για διερεύνηση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καποιος ειχε βαλει προσφατα ενα λινκ αλλα δεν τα παω καλα με το ψαξιμο...αν θυμαται κανεις ας ποσταρει να δει το παληκαρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.motosolutions.com/raincoat.html

Απλά άψογο...

Και για θάμπωμα:

http://www.motosolutions.com/fogtech.html

Για το θάμπωμα υπάρχει και καλύτερο αλλά οταν έψαχνα πρόπερσι δεν υπήρχε Ευρώπη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω τα συγκεκριμένα γάντια τα οποία διαθέτουν κρανοκαθαριστήρα...έχει ενα λαστιχάκι στον αντίχειρα το οποίο το περνάς μια και σου καθαρίζει τα ''πολλά'' νερά απο την βροχή και για λιγο βλέπεις καλύτερα!!!Δοκιμασμένα 2 φορές σε αρκετή βροχη και δεν έχει περάσει τίποτα αλλα απο θέμα θερμότητας είμαι λίγο απογοητευμένος θα ήθελα να ήταν λίγο πιο ζεστά..!!!

http://www.toofast.gr/showprod.php?id=636

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.motosolut...m/raincoat.html

Απλά άψογο...

Και για θάμπωμα:

http://www.motosolut...om/fogtech.html

Για το θάμπωμα υπάρχει και καλύτερο αλλά οταν έψαχνα πρόπερσι δεν υπήρχε Ευρώπη...

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά! Για πόσο καιρό διαρκεί η ισχύς αυτού του πράγματος; Εδώ βρήκα τα 5 κεριά με 9 λύρες, ήτοι περίπου 11 ευρώ. Θα πρέπει κάθε φορά που βρέχει να ξοδεύω 2 ευρώ ή το αποτέλεσμα διαρκεί παραπάνω; Εσύ σε ποιο μαγαζί τα 'χες βρει;

Βασικά βρήκα κι αυτά τα σπρέι, της ίδιας μάρκας. Τι λες γι' αυτά; Εσύ τι δοκίμασες;

Για το θάμπωμα από λίγο να ψηθώ, αλλά τελικά το αποκήρυξα μιας και φοράω γυαλιά, οπότε υπάρχει κι εκεί θάμπωμα, που δεν γλυτώνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με ένα φακελάκι βγάζω συνήθως όλη τη χρονιά. Αν καθαρίζεις το visor χωρίς να το τρίβεις μένει για πάρα πολύ καιρό. Κάνε μια έρευνα αγοράς και πάρτα όπου τα βρεις φθηνότερα...

Τα σπρέι δεν τα ξέρω. Είναι καινούριο προϊόν...

Εγώ βάζω το δεύτερο στα γυαλιά γιατί αλλιώς δεν παλευέται... (Πάντα κλείνω εντελώς τον visor) Φέτος την γλίτωσα. Δεν μου χρειάστηκε ακόμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μ' έχεις ψήσει αρκετά για το της βροχής... Θα τα ψάξω εξονυχιστικά!

Πάντως για τα γυαλιά οράσεως το φοβάμαι... Δε θα 'θελα να βάλω επιφάνεια μη εγκεκριμένη από οπτικό, κατευθείαν πάνω στα γυαλιά μου. Τα φοράω συνεχώς και σκέφτομαι μην κάνω καμιά κουταμάρα που ν' αντικατοπτρίζεται στην ποιότητα οράσεώς μου. Ή μήπως το 'χεις ψάξει προς αυτή τη μεριά;

Εγώ έχω τα συγκεκριμένα γάντια τα οποία διαθέτουν κρανοκαθαριστήρα...έχει ενα λαστιχάκι στον αντίχειρα το οποίο το περνάς μια και σου καθαρίζει τα ''πολλά'' νερά απο την βροχή και για λιγο βλέπεις καλύτερα!!!Δοκιμασμένα 2 φορές σε αρκετή βροχη και δεν έχει περάσει τίποτα αλλα απο θέμα θερμότητας είμαι λίγο απογοητευμένος θα ήθελα να ήταν λίγο πιο ζεστά..!!!

http://www.toofast.g...prod.php?id=636

Δεν είναι κι άσχημη λύση, απ' τη στιγμή που αποκλειστούν οι αλοιφές. Τη βάζω σε δεύτερη μοίρα, διότι έχω ήδη δύο ζευγάρια γάντια και κωλύομαι να πάρω και τρίτο...

Ως προς τη ζέστη, που λες, θα 'ναι σίγουρα καλύτερα απ' τα δικά μου τα nordcap.

Το σίγουρο είναι πως έχω μπόλικο υλικό για έρευνα! Ευχαριστώ πολύ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το καλό και με τα δυο προϊόντα ειναι οτι δεν επηρεάζουν την όραση σου ή την επιφάνεια που εφαρμόζονται.

Το προϊόν ειναι ακατάλληλο όπως και ο,τι άλλο παρόμοιο αν εχεις ελαιοφοβική επίστρωση καθώς δεν μπορεί να κάτσει στην επιφάνεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάθε υλικό έχει ένα συντελεστή διάθλασης, ο οποίος διαφέρει από χρώμα σε χρώμα. Αυτό κάνει τις ακτίνες κάθε χρώματος ν' αποκλίνουν διαφορετικά απ' την πορεία τους συγκριτικά με τις υπόλοιπες. Αυτό οδηγεί σε τόσο μεγαλύτερη θολούρα, όσο μεγαλύτερη είναι και η διαφορά των δεικτών διάθλασης. Αυτό είναι το πρόβλημα των φτηνών φωτογραφικών φακών και των πρώτων τηλεσκοπίων κι αυτό είναι που φοβάμαι.

Αλλά μπορεί να 'ναι και λυμένη αυτή η σκέψη, απ' την εταιρία. Θα ρωτήσω και τον οπτικό μου καλού-κακού! Αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, θα είσαι σημείο καμπής στα οδηγικά μου προσόντα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(Για τα ματια, περιπου τριαντα χρονια τωρα φοραω φακους επαφης και αλλη, καλυτερη λυση,δε βρηκα.Αντιθετα, με τα γυαλια παντα ειχα προβλημα, ειδικα το χειμωνα...). Όσο για τη ζελατινα,κι εγω δοκιμασα ο,τι μου ειπαν, φιλοι,γνωστοι,διαφοροι επαγγελματιες,αλλά και καποιοι πιο εμπειροι συναδελφοι, δηλαδη τα παντα(σπρεϊ,ζελέ!καμποσες δικες τους "πατεντες" /μονο πουρε πατατας δε σκεφτηκα να επαλοιψω :grin: ) και διαφορά δεν ειδα... :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείς πως έχεις δοκιμάσει τα προϊόντα του άνωθεν φίλου και σε απογοήτευσαν. Αυτόν τον άκουσα ευχαριστημένο πάντως, συν τ' ότι τα βίντεο που παρουσίαζαν το προϊόν ήταν αρκετά θελκτικά.

Με τους φακούς δε το 'χω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω συναντήσει κάνενα πρόβλημα και με τα δύο προϊόντα τόσο σε ήλιο τόσο και το βράδυ με τα φώτα αντίθετα. Δουλεύουν άψογα. Ο οπτικός τι να σου απαντήσει; Αν δεν έχει το προϊόν στα χέρια του να το εξετάσει δεν μπορεί να πει τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείς πως έχεις δοκιμάσει τα προϊόντα του άνωθεν φίλου και σε απογοήτευσαν. Αυτόν τον άκουσα ευχαριστημένο πάντως, συν τ' ότι τα βίντεο που παρουσίαζαν το προϊόν ήταν αρκετά θελκτικά.

Με τους φακούς δε το 'χω...

Ναι!Μπορει να εφταιγε και το κρανος μου(η ποιοτητα του εννοω)...δεν παιρνω και ορκο οτι ισχυει για ολους...Σε κανα μηνα που θα αρχισω να μετακινω συχνα και για πιο μεγαλες αποστασεις το ybr, θα δω με το Nolan μηπως υπαρχει διαφορα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε κανα μηνα που θα αρχισω να μετακινω συχνα και για πιο μεγαλες αποστασεις το ybr, θα δω με το Nolan μηπως υπαρχει διαφορα

Ω! YBR... Είχα ένα φλερτ μαζί της το καλοκαίρι, αλλά δεν είχα μεγάλη προίκα για να καταλήξει σε γάμο... Τροποποιήθηκε από τον δεν έχω έμπνευση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(Για τα ματια, περιπου τριαντα χρονια τωρα φοραω φακους επαφης και αλλη, καλυτερη λυση,δε βρηκα.Αντιθετα, με τα γυαλια παντα ειχα προβλημα, ειδικα το χειμωνα...). Όσο για τη ζελατινα,κι εγω δοκιμασα ο,τι μου ειπαν, φιλοι,γνωστοι,διαφοροι επαγγελματιες,αλλά και καποιοι πιο εμπειροι συναδελφοι, δηλαδη τα παντα(σπρεϊ,ζελέ!καμποσες δικες τους "πατεντες" /μονο πουρε πατατας δε σκεφτηκα να επαλοιψω :grin: ) και διαφορά δεν ειδα... :think:

Οι φακοί επαφής είναι μάλλον η καλύτερη λύση αλλά δεν είναι για όλους και μειονεκτούν σημαντικά αν υπάρχει σκόνη στον χώρο που κινήσαι.

Μην γενικεύεις με τα προϊόντα. Δεν είναι όλα τα ίδια. Υπάρχουν κάποια που είναι μάπα ή για άλλη χρήση. Τα συγκεκριμένα που προτείνω είναι δοκιμασμένα και δουλεύουν άψογα.

Το συγκεκριμένο αντιθαμβοτικό έχει δοκιμαστεί τόσο πάνω στο εσωτερικό του visor αλλά και στα γυαλιά μου χωρίς κανένα πρόβλημα για κάμποσο χρόνο.

Με δύο επαλείψεις την ημέρα ήμουν οκ. Φυσικά δεν πρέπει να βραχεί γιατί είναι υδατοδιαλυτό...

Εξ'αρχής ήθελα προϊόντα της Nanofilm που έχουν περισσότερη αντοχή αλλά δεν ήταν διαθέσιμα στην Ευρώπη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για παραγγελία το βλέπω και οψόμεθα!

Εξ'αρχής ήθελα προϊόντα της Nanofilm που έχουν περισσότερη αντοχή αλλά δεν ήταν διαθέσιμα στην Ευρώπη.

Ώπα! Αυτά τα Nanofilm διαφέρουν από τα Raincoat που λέγαμε πριν; Ή μήπως το Raincoat είναι μάρκα κι όχι είδος;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Raincoat είναι προϊόν της Moto Solutions για την απώθηση του νερού. Η Nanofilm είναι άλλη εταιρεία που βγάζει μόνο αντιθαμβοτικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Raincoat είναι προϊόν της Moto Solutions για την απώθηση του νερού. Η Nanofilm είναι άλλη εταιρεία που βγάζει μόνο αντιθαμβοτικά.

τα προϊοντα της Nanofilm οχι,δεν τα εχω δοκιμασει,αλλά υποσχομαι να το κανω τον επομενο μηνα,αν κι εφοσον εχω το ιδιο θεμα με τη ζελατινα.Αν θυμαμαι καλα,το σπρεϊ αλλά και καποιο σωληναριο που αγοραζα μεχρι πριν απο 2-3 χρονια, ηταν made in Italy...Για να δουμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα αυτά που αναφέρω είναι made in U.S.A. Οι Ευρωπαίοι δεν ξέρουν να φτιάχνουν τέτοια ματζούνια! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα