Jump to content
manos mpekas

Αισθητηρας λ

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω το εξης....εχω ακουσει οτι αφαιροντας τον αισθητηρα λ απο την εξατμηση εχουμε καλυτερα αποτελεσματα ισχυει κατι τετοιο? και αν ναι , πως μπορω να τον αφαιρεσω χωρις να αλλαξω λαιμους...ευχαριστω

Τροποποιήθηκε από τον manos mpekas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

μην τον αφαιρέσεις έτσι απλά, καθώς θα μείνεις πρώτον με μια τρύπα στην εξάτμιση και δευτερον, ο αισθητήρας λ είναι ζωτικής σημασίας για τη ρύθμιση του μίγματος. αν δεν παίξει παράκαμψη του με πρόγραμμα-εξωτερικό εγκέφαλο, αν τον αφαιρέσεις μόνο προς το χειρότερο στέλνεις τον κινητήρα σου... (ξερυθμίζει το μίγμα και κατανάλωση-δύναμη-απόκριση πάνε βόλτα)

έτσι γνωρίζω τουλάχιστον...απλή αφαίρεση του λ, ΔΕΝ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αφαιρώντας τον αισθητήρα λ, τα αποτελέσματα στην καταστροφή του καταλύτη και τον εξτρά καρκίνο που θα βγάλεις στην ατμόσφαιρα, είναι πράγματι θεαματικά.

Βγάλε και τον καταλύτη, τι τον θες; Να μην χαλάει κι αυτός, τζάμπα βάρος είναι, τι ξέρουν τα εργοστάσια...

Μη σου πω, ότι με το 0.5 ίππο που θα πάρεις στις 14500rpm, το πρωτάθλημα από τον Συνιώρη, το έχεις σίγουρο. Όρμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αφαιρώντας τον αισθητήρα λ, τα αποτελέσματα στην καταστροφή του καταλύτη και τον εξτρά καρκίνο που θα βγάλεις στην ατμόσφαιρα, είναι πράγματι θεαματικά.

Βγάλε και τον καταλύτη, τι τον θες; Να μην χαλάει κι αυτός, τζάμπα βάρος είναι, τι ξέρουν τα εργοστάσια...

Μη σου πω, ότι με το 0.5 ίππο που θα πάρεις στις 14500rpm, το πρωτάθλημα από τον Συνιώρη, το έχεις σίγουρο. Όρμα!

μη τα σοδομίζεις όλα μωρε :lipssealed: δωσε καλμ αντβαις, καλά τα λες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ μωρέ τα σοδομίζω;;;;;;

Αυτή η βαρβαρότητα και η απίστευτη αναίδεια στην Φύση την ίδια, του Νεοέλληνα, δεν έχει αντίπαλο.

Να μάθει κάτι, να σπουδάσει πραγματικά (και όχι να περάσει τα σος και να πάρει ένα πτυχίο), να κατανοήσει την Φύση, να κατανοήσει το αίτιο και αποτέλεσμα, να μάθει το βαθύτερο της λειτουργίας των πραγμάτων, να αποκτήσει μια βαθύτερη γνώση σε ένα θέμα...εεεεε... ΟΧΙ ο νεοέλληνας.

Να μάθει τα πράγματα που κάνουν βλακώδη ζημειά και στον ίδιο και στου άλλους και όλο αυτό χωρίς λόγο και αιτία, ΠΡΩΤΟΣ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έχεις δίκο ρε Ιπτάμενε,λες και μόνο στην Ελλάδα,βγάζουμε τις εξατμίσεις μας και βάζουμε ολόσωμες... :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή η βαρβαρότητα και η απίστευτη αναίδεια στην Φύση την ίδια, του Νεοέλληνα, δεν έχει αντίπαλο.

Να μάθει κάτι, να σπουδάσει πραγματικά (και όχι να περάσει τα σος και να πάρει ένα πτυχίο), να κατανοήσει την Φύση, να κατανοήσει το αίτιο και αποτέλεσμα, να μάθει το βαθύτερο της λειτουργίας των πραγμάτων, να αποκτήσει μια βαθύτερη γνώση σε ένα θέμα...εεεεε... ΟΧΙ ο νεοέλληνας.

Να μάθει τα πράγματα που κάνουν βλακώδη ζημειά και στον ίδιο και στου άλλους και όλο αυτό χωρίς λόγο και αιτία, ΠΡΩΤΟΣ.

μωρε και εγώ μαζί σου αλλα πας βαθιά και οφ τόπικ τους προβληματισμούς...δεν χρειάζεται σε ένα θέμα για καταλύτη η χολή για τον νεοέλληνα...όλοι μέρος του είμαστε... :baby:

τεσπά στο παιδί νομίζω δώσαμε την ίδια πληροφορία, κάναμε σαφες αυτό που θέλαμε να πούμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ο φιλος και ο καθε φιλος που θελει να φτιαξει την απαραδεκτη μαμα εξατμιση του για να αναπνευσει και να πηγαινει οπως πρεπει το μονοκυλινδρο του καταστρεφει τη φυση.

Οχι τα εργοστασια και οι παρανομες χωματερες, οχι τα αρχαια επαγγελματικα που βγαζουν 2 τονους καρκινο απο πισω, οχι τα διχρονα scootερακια και η αποιρη βρωμα τους, οχι τα σκουπιδια που πεταει ο καθε καραγκιοζης οπου βρει και οχι ολα τα υπολοιπα, αλλα ο φιλος με το μονοκυλινδρο.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε μάστορα, σε παρακολουθώ από τότε που μπήκα στο forum. Γνώσεις έχεις, όπως και απόψεις που αρκετές φορές συμφωνώ μαζί τους. Μπορείς να είσαι πολύ χρήσιμος σε όλους, να βοηθήσεις πολύ κόσμο... Ο τρόπος σου όμως δεν είναι ο καλύτερος και αυτό υποβιβάζει και τα λεγόμενα σου. Δεν λέω να μιλάμε με το 'σεις και με το σας αλλά όχι και έτσι. Δεν νομίζω ότι βοηθάς καθόλου έτσι...

Πάντα φιλικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφαιρεση αισθητηρα 'λ'...χμμμ....βρωμα και καγκουρια μου μυριζει εδω :crazy: :crazy: :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tespa την απαντηση στη εδωσε ο χλαπατσας.

μονο με την υπαρξη παραλληλου εγγεφαλου τον αφαιρεις..

και στην περιπτωση του 610 με ολοσωμη, και προγραμμα

και αν εχεις το fcrato καλο ρυθμισμα σε δυναμομετρο.

Τροποποιήθηκε από τον PanosDenzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αφαιρεση του αισθητηρα 'λ απο μονη της μονο κακο μπορει να κανει , δε κερδιζεις τιποτα , ισα ισα θα πηγαινει και χειροτερα , τοσο απλα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αφαιρεση του αισθητηρα 'λ απο μονη της μονο κακο μπορει να κανει , δε κερδιζεις τιποτα , ισα ισα θα πηγαινει και χειροτερα , τοσο απλα .

Θα καιει τα αντερα του,φυσικα αν δεν βγει ο καταλυτης θα κακαρωσει στα πρωτα μετρα,ο εγκεφαλος θα μπει default mode και θε στελνει την προικα του

ολα τα ανωθε που ανεφερε ο φιλτατος απο πανω χμμμμ

well βγαλτον μωρε big deal .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά εγώ που θα βάλω αφτερ εξάτμιση. Τον αισθητήρα τι να τον κάνω? (καλά θα τον βάλω και στον κώλο μου :lol: ) Να τον αφαιρέσω τελείως ή να κάνω μια τρύπα κ να τον χώσω; Αν αφαιρεθεί τελείως προκαλέι κάποια ζημιά; Δεν έχω καταλάβει :unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά εγώ που θα βάλω αφτερ εξάτμιση. Τον αισθητήρα τι να τον κάνω? (καλά θα τον βάλω και στον κώλο μου :lol: ) Να τον αφαιρέσω τελείως ή να κάνω μια τρύπα κ να τον χώσω; Αν αφαιρεθεί τελείως προκαλέι κάποια ζημιά; Δεν έχω καταλάβει :unsure:

Η άφτερ εξάτμιση πρέπει να έχει πρόβλεψη να τον φιλοξενήσει. Εάν δεν τρέχει παράλληλος εγκέφαλος, δεν τον βγάζουμε τον αισθητήρα. Τα πάντα μπορούν να συμβουν στη λειτουργία του κινητήρα μετά.

Αν αφαιρεθεί τελείως το μίγμα γίνεται άστα να πάνε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά δε γίνεται και όοοοοτι να'ναι. Γυρίζει σε safe χάρτη, με καθορισμένες τιμές μίγματος. Γενικά ο λ μετρά και πληροφορεί τον εγκέφαλο για τα % οξυγόνου στα καυσαέρια και ο εγκέφαλος με τη σειρά του, ρυθμίζει την αναλογία αέρα/βενζίνης ώστε τα καυσαέρια που προκύπτουν να περιέχουν τις κατάλληλες αναλογίες που ορίζονται από τον κατασκευαστή. Αν αφαιρέσεις τον αισθητήρα, ο εγκέφαλος μην έχοντας επαφή με το αποτέλεσμα της καύσης, ορίζει μίγμα με βάση εναλλακτικό χάρτη που είναι περασμένος στην κεντρική του μνήμη. Πρακτικά, επειδή η καλή καύση (και συνεπώς απόδοση του κινητήρα) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (περιβάλλον, τύπος βενζίνης κλπ), καλό είναι να έχουμε τον λ επάνω ώστε να αφήνουμε τον εγκέφαλο να ορίζει τη στοιχειομετρική αναλογία στον κύλινδρο. Ειδάλλως, για να εκμεταλλευτούμε μια αλλαγή εξάτμισης, όταν στην καινούρια δεν υπάρχει πρόβλεψη για αισθητήρα, καλό είναι να φτιάξουμε νέο πρόγραμμα.

Υ.Γ.: Κατα βάση, ο λ χρειάζεται ώστε κατα την καύση, να μην παράγονται μεγάλα ποσοστά βλαβερών ρύπων και αυτό επιτυγχάνεται με ρύθμιση του μίγματος.

Αν καπου κάνω λάθος, διορθώστε με ή συμπληρώστε.

Τροποποιήθηκε από τον FunkyBear

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα