Jump to content
Di_Manolio

Μοτοσυκλέτα με 50.000km + .....

Recommended Posts

Ετσι ακριβως. +1000 αρεσκω

Εγω δεν μπορω να πουλησω το CBR γιατι με επαιρναν τηλεφωνο και μου ελεγαν οτι εχει πολλα χιλιομετρα.

Νταξ... αν τους χαλαει στο ματι τοσο οταν βλεπουν το κοντερ... να το αλλαξομεν ρε παιδια.

Ποσο θες λεβεντη μου να γραφει ? 12 ? 12 ! Εσυ ? 25.000 ? 25 ! Οτι θελει ο πελατης :P

:lol:

εμένα τώρα άμα μηδενίσει στα 99.999 θα το πουλήσω για άστρωτο! "παιδιά καινούριο είναι, 500χλμ γράφει ο χιλιομετρητης!" :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

:lol:

εμένα τώρα άμα μηδενίσει στα 99.999 θα το πουλήσω για άστρωτο! "παιδιά καινούριο είναι, 500χλμ γράφει ο χιλιομετρητης!" :crazy:

Στο 50αρι Address σκουτερ που το κοντερ παει μεχρι 9999 χιλιομετρα εχω σταματισει να μετραω πλεον ποσους κυκλους εχει κανει 20 χρονια τωρα :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κ αν ο αλλος καιγεται να το πουλησει επειδη καιγεται για χρηματα?γιατι να μην ειναι ευκαιρια?αν δεν δεις κατι,δεν μπορεις να κρινεις εκ των προτερων..

Δεν διαφωνώ και λογικό να υπάρχουν ειδικά τις εποχές αυτές αλλά όχι πολλές θα έλεγα ελάχιστες γιατί πλέον για να φύγει κάτι γρήγορα πρέπει να το σκοτώσεις και δεν είναι πολλοί αυτοί, μετριούνται στα δάχτυλα. Όλοι οι άλλοι όμως.... εκτός αν μπούμε στο τρυπάκι να πούμε ''οκ, εγώ θα είμαι ο τυχερός''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ δηλαδή, που σε ένα χρόνο έκανα 26000χλμ μόνο σε ταξίδια εκτός πόλης κλπ (και άλλα 20000χλμ σε ενάμιση χρόνο με το παπί εντός Αθηνών :mB_kalo_e:), αν έμενα Αθήνα και δεν ερχόμουν στο νησί, και με την προυποθεση ότι συνέχιζα να αλωνίζω την Ελλάδα τα σαβ/κα με τους ίδιους ρυθμούς, τώρα, μετά από σχεδόν 2 χρόνια η μηχανή θα είχε σίγουρα πάνω από 50000 πραγματικά χλμ....

Τι θα σήμαινε αυτό δηλαδή??? Ότι έπρεπε να πάω για καινούρια???

Η μηχανή, αν είναι καλοσυντηρημένη δεν έχει θέμα με τα χλμ...

Αν θα έπαιρνα?? Η απαντηση είναι, ανάλογα την γενική κατάσταση της μηχανής , αλλά κυρίως ανάλογα με τον ιδιοκτήτη... Αν θα φαινόταν σωστός μοτοσυκλετιστής, με αγάπη για την μοτοσυκλέτα ή οχι...

:punk: :punk:

Τροποποιήθηκε από τον woulverin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε παιδια ας σκεφτουμε οτι μπορει και καποιος να εχει μια μηχανη 3ετιας και να εχει κανει 50000χλμ η και 60000 τι σημαινει οτι ειναι σαπια?

εγω εχω 59000χλμ στο xt και το πηρα με 49000 και συνεχιζω ακαθεκτος και ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση γιατι το εχω προσεξει παρα πολυ απο τοτε που το πηρε και το προσεχε και ο προηγουμενος και πολλοι θα νομιζουν οτι ειναι πιο καινουργιο απο κατι αλλα νεοτερα μοντελα τα οποια τα εχουν σε αθλια κατασταση.

αλλωστε ενα μοτερ με 50000 κατα την κριση μου μπορει να αντιστοιχει σε ενα μοτερ αυτοκινητου με 120000.

εγω θα αγοραζα.αγορασα μια φορα μου βγηκε σε καλο και θα ξαναγοραζα αν ειναι οντως προσεγμενο και σαν σερβις θα εκανα ενα γενικο οπωσδηποτε και απο κει και περα οτι προεκυπτε (εννοειται θα το εχει δει μηχανικος πριν το αγορασω για να δω και πως θα παιξω με την τιμη)

Σωστος! εξαρταται σε τι κατασταση ειχε την μοτοσυκλετα ο προηγουμενος ιδιοκτητης...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ρωτήσω κι εγώ κάτι... ανεξαρτήτως τιμής, θα προτιμούσατε ένα νεότερης χρονολογίας μοντέλο με πολλά χιλιόμετρα ή ένα παλιότερης χρονολογίας με λίγα χιλιόμετρα.

Οι παράγοντες οδηγός, συντήρηση ας πούμε ότι είναι σταθεροί στην παραπάνω εξίσωση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ρωτήσω κι εγώ κάτι... ανεξαρτήτως τιμής, θα προτιμούσατε ένα νεότερης χρονολογίας μοντέλο με πολλά χιλιόμετρα ή ένα παλιότερης χρονολογίας με λίγα χιλιόμετρα.

Οι παράγοντες οδηγός, συντήρηση ας πούμε ότι είναι σταθεροί στην παραπάνω εξίσωση...

νομιζω πρεπει να βαλεις και αλλους παραγοντες στην εξισωση.Δηλαδη θεματα περιφερειακων ή ακομη και ηλεκτρονικων που μπορει να εχουν τα νεοτερα μοντελα ωστε να αξιζει να τα προτιμησεις εστω και με περισσοτερα km.Αν μιλαμε για παραπλησια μηχανακια χωρις πολυ μεγαλες διαφορες(πχ R1 04 με R1 08 ή ακομη και με 09+) προτιμας το παλιοτερο μοντελο με λιγα ομως km το οποιο ομως θα ειναι και σε πολυ καλυτερη τιμη.Τα ρεστα σου δε, μπορεις να τα επενδυσεις σε αναρτησεις και φρενα και το μηχανακι να γινει 2 κλασεις παραπανω συγκριτικα με ενα πιο συγχρονο μαμα.Μιλαω γενικα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λίγο αόριστο το παράδειγμα.

Ας πούμε v-strom 08 και v-strom του 10 που είναι και το ίδιο μοντέλο χωρίς αλλαγές αν δεν κάνω λάθος. Του 08 έχει αποδεδειγμένα 30000 και του 10' 60000.Του 08 το δίνει 4000 και του 10' επίσης 4000. Με όλα τα έξτρα ίδια, τα πάντα. Εγώ θα έπαιρνα του 08 και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη...

Η αξία της μοτοσυκλέτας πέφτει πολύ γρηγορότερα με την χρήση παρά με την παλαιότητα. Αυτά δεν λόγια δικά μας αλλά νόμοι της αγοράς.

Οι εγγυήσεις των αυτοκινήτων τι λένε; Toyota συγκεκριμένα:6 χρόνια εγγύηση ή 180000 χλμ. Αν τα 180000 χλμ τα κάνεις σε 3 χρόνια παύει η εγγύηση κι ας είναι μόνο 3 χρόνων το αμάξι.

Πολλοί φοβάμαι βγαίνετε εκτός θέματος ειδικά όσοι έχετε μηχανάκια με χιλιομετράκια.... Το θέμα λέει "θα αγόραζες μηχανάκι με 50000+ και τι μπορεί να ζητήσει μετά". Δεν λέμε αν ένα μηχανάκι πεθαίνει ή είναι άχρηστο μετά τις 50000χλμ ή όχι. Απλά, όσο περισσότερα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι τόσο λιγότερα χρήματα θα πάρεις ή θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις. Κι εγώ αν θα είχα 1000-1500 ευρώ για αγορά μηχανής δεν θα είχα τρελές απαιτήσεις... Δείτε το αντικειμενικά και μην παίρνετε παράδειγμα από τον εαυτό σας "εγώ το κάνω 10000 το χρόνο", "εγώ 20000" και και και... Μαγκιά σας, κι εγώ γράφω σχετικά πολλά χιλιόμετρα το χρόνο, γι'αυτό τα πήραμε δεν τα πήραμε να τα κοιτάμε, αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα συζήτησης. Δεν συζητάμε αν πρέπει να κάνουμε 5000 ή 10000 ή 20000χλμ το χρόνο...Όσα θέλει κι αντέχει κάνει ο καθένας και μαγκιά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεγαλύτερο βάρος θα έδινα στο πού έχουν γίνει τα χιλιόμετρα. Θα προτιμούσα ας πούμε ένα μηχανάκι που δεν έχει ταλαιπωρηθεί στο σημειωτόν της κίνησης Αθήνας ή Θεσσαλονίκης και ας έχει περισσότερα χιλιόμετρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετσι ακριβως. +1000 αρεσκω

Εγω δεν μπορω να πουλησω το CBR γιατι με επαιρναν τηλεφωνο και μου ελεγαν οτι εχει πολλα χιλιομετρα.

Νταξ... αν τους χαλαει στο ματι τοσο οταν βλεπουν το κοντερ... να το αλλαξομεν ρε παιδια.

Ποσο θες λεβεντη μου να γραφει ? 12 ? 12 ! Εσυ ? 25.000 ? 25 ! Οτι θελει ο πελατης :P

Χαλαρά πιστεύω πως αυτός θα είναι ο λόγος που δεν θα πουλήσω ποτέ την μηχανή όταν την βάλω για αγγελία. Να ξέρεις ότι έχεις κάνει τα πάντα για να συντηρήσεις σωστά την μηχανή σου με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε κόστος και χρόνο , να την έχεις πένα και να σε παίρνει ο κάθε καραγκιόζης να σου πει για τα χιλιόμετρα. Εκεί λες τον πούλο , δεν την πουλάω μέχρι να μου μείνει στα χέρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πατάω τα 45 Μιχαλάρα.

αντε ρε απο`δω κι`ετσι που το`πες νομιζα οτι εχεις καμμια κατοσταρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βρηκα ενα ωραιο μηχανακι αλλα εχει πολλα χλμ (27000) οποτε το απεριψα :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4632282/

Μα βάζουν και αυτοί κάτι κουλούς αριθμούς.. :kaaaala:

Τροποποιήθηκε από τον ChristosZ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.car.gr/cl...photos/4632282/

Μα βάζουν και αυτοί κάτι κουλούς αριθμούς.. :kaaaala:

πολλα χλμ