Jump to content
bebis

Σκόπια-Βαρδάσκα-ΦΥΡΟΜ

Recommended Posts

link

Επειδή

1. θεωρώ το θέμα πολύ σημαντικό

2. όσο και αν δεν αρέσει σε ορισμένους, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται

ανοίγω νέο θέμα που ελπίζω να μην διαγραφεί και αυτό.

Day 5

Λευκάδα (GR) - Ohrid (MK)

FYROM η οπως προτιμω καλυτερα Σλαβικης Μακεδονιας (και ΟΧΙ Σκοπιων -μα ποσο ηλιθιο ειναι να βαφτιζεις μια ολοκληρη χωρα με το ονομα της πρωτευουσας της; ).

Μα πόσο ηλίθιο είναι να βαφτίζεις μια ολόκληρη χώρα με τα ιστορικά ονόματα μιας άλλης;;;

Πλήρως πολιτικοποιημένο αυτό το ταξιδιωτικό. Ακούς εκεί Σλαβική Μακεδονία!!! Θα ήταν πολύ εκπαιδευτικό αν στο ταξίδι σου έκανες μια παράκαμψη για να επισκεφτείς το ύψωμα της Γκραμπάλας κοντά στο Καλπάκι, όπου οι παππούδες μας είπαν ΟΧΙ στην παραχώρηση των εδαφών και της ιστορίας μας.

Mπροστα σε αυτο το μεγαλειο της φυσης οι διχονοιες των ανθρωπων εμοιαζαν τοσο μικρες και ανουσιες.

Μικρε ανοητε ανθρωπε εγω θα βρισκομαι ακομα εδω σε εκατο χιλιαδες χρονια απο τωρα οταν εσυ δεν θα εισαι παρα μια ελαχιστη υποσημειωση στο βιβλιο του πλανητη...

Όταν η μάνα Γη θα έχει καταπιεί όλες τις λιμνούλες, τα βουνά και τα αντραβελντ ροαντς λόγω της κατακρήμνισης των γεωλογικών πλακών, να 'στε σίγουροι όλοι οι απάτριδες/προσκυνημένοι ότι το αίμα που χύθηκε για το ιδανικό της ελευθερίας π.χ. στις Θερμοπύλες, στην Αλαμάνα, στο Καλπάκι, δεν θα έχει ξεχαστεί ούτε σε 10 εκατομμύρια χρόνια ακόμη κι αν ο άνθρωπος έχει μετοικήσει στον Άρη.

Τέλος είναι ένα από τα τεχνάσματα της προπαγάνδας το να περνάει κάποιος πολιτικά μηνύματα μέσω ωραίων εικόνων και λέξεων που χαϊδεύουν αφτιά και μάτια.

Πραγματικά κρίμα.

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Είσαι πολύ άδικος με τον Νίκο(Ταξιδευτής) και δεν ειναι ετσι όπως τα λες, ο κάθε ενας μπορει να εχει τις απόψεις του επάνω στο θεμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είσαι πολύ άδικος με τον Νίκο(Ταξιδευτής) και δεν ειναι ετσι όπως τα λες, ο κάθε ενας μπορει να εχει τις απόψεις του επάνω στο θεμα

Σαφώς και είναι άδικος με τον Νικόλα.

Πόσο μάλλον για έναν άνθρωπο που πέρα από χαμηλών τόνων, αποτελεί ένα στολίδι του mybike τόσο για τον χαρακτήρα του όσο και για τα κείμενά του.

Διέγραψα μια φράση του κειμένου που θεωρώ ανεπίτρεπτη και τροποποίησα τον τίτλο (γιατί εμφάνιζε στοχοποίηση).

Παρακολουθώ και ανά πάση στιγμή το θέμα θα πάει στο καλάθι των αχρήστων, αν ξεφύγει η κουβέντα!

Edit: Τα περί προπαγάνδας δε τα διέγραψα. Γιατί μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να τα διαβάσω.........

Τέτοια θέματα/κείμενα στο mybike?

Πραγματικά κρίμα.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέμα για τηλεθέαση,ανακάλυψαμε τον τροχό και πάλι.

Κατά τα άλλα,και για να μαθαίνουν αυτοί που δεν εχουν πάει,μόλις μπαίνεις στο έδαφός τους,η ταμπέλα γράφει ''Republica Makedonija'',εδώ και κάτι δεκαετίες.

Δεν τους βάφτισε ο Ταξιδευτής και ο κάθε Ταξιδευτής,έτσι αυτοαποκαλούνται,το γιατί και πως,είναι γνωστά.

Ναι,είναι λυπηρό, αλλά τι να κάνουμε.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι λυπηρό ναι αλλά νομίζω οτι θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί λίγο. Το οτι αυτοαποκαλούνται έτσι δε σημαίνει οτι εμείς θα πρέπει να το συμμεριζόμαστε ή να το αναπαράγουμε. Με αυτή την λογική σε 200 χρόνια οι απόγονοι μας θα γνωρίζουν οτι ο Μέγα Αλέξανδρος ήταν Σλάβος μια ιστορία που οι γείτονες έχουν ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι να ναι!

ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΤΟΥ KEYBOARD DETECTED!

:blush2:

Κρίμα είσαι εσύ άγνωστε! Εσύ είσαι το κρίμα και αν δεν το καταλάβεις σύντομα αλοίμονο σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σόρι παίδες αλλά το γεγονός ότι οι απόψεις που δέχονται κριτική προέρχονται από τον διακεκριμένο Ταξιδευτή μας ουδεμία σχέση έχει.

Είναι απόψεις νηφάλιες και προσγειωμένες και ως τέτοιες αξίζουν, αν μη τι άλλο, σεβασμό.

Νηφάλιες και προσγειωμένες από την άλλη δεν νομίζω να είναι οι παρακάτω απόψεις.

Όταν η μάνα Γη θα έχει καταπιεί όλες τις λιμνούλες, τα βουνά και τα αντραβελντ ροαντς λόγω της κατακρήμνισης των γεωλογικών πλακών, να 'στε σίγουροι όλοι οι απάτριδες/προσκυνημένοι ότι το αίμα που χύθηκε για το ιδανικό της ελευθερίας π.χ. στις Θερμοπύλες, στην Αλαμάνα, στο Καλπάκι, δεν θα έχει ξεχαστεί ούτε σε 10 εκατομμύρια χρόνια ακόμη κι αν ο άνθρωπος έχει μετοικήσει στον Άρη.

Με αυτή την λογική σε 200 χρόνια οι απόγονοι μας θα γνωρίζουν οτι ο Μέγα Αλέξανδρος ήταν Σλάβος μια ιστορία που οι γείτονες έχουν ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό.

Και κάπου εδώ τελειώνει η συζήτηση για εμένα [που δεν την βλέπω να φτουράει κιόλας].

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...και γω άδικους θα τους χαρακτηρίσω τους χαρακτηρισμούς για τον Ταξιδευτή ,

είναι κρίμα για κάποιον που έχει γράψει τόσα , "απο καρδιάς" και έχει μοιραστεί μαζί μας τόσα συναισθήματα, και τόσα όνειρα , να χαρακτηριστεί οτι κάνει προπαγάνδα υπέρ κάποιας χώρας

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σύντροχε tzoutz δεν έχω διάθεση στείρας αντιπαράθεσης. Είπα την άποψη μου. Αν την θεωρείς μη νηφάλια και μη προσγειωμένη δεκτό. Είναι η άποψη μου. Τον Ταξιδευτή δεν τον γνωρίζω παρά μόνο από εδώ. Μια χαρά φαίνεται και τα post του επίσης. Όταν έγραψα να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί αναφερόμουν και στον bebis και στον Ταξιδευτή. Προσπάθησα να είμαι ευγενικός και προσεκτικός στην έκφραση μου. Για προφανείς λόγους. Ο καθένας αποφασίζει και πράττει.

Τώρα για το αν η άποψη μου είναι μη νηφάλια και προσγειωμένη αρκεί να κάνεις ένα search για να δεις τι ισχύει. Οι Σλάβοι υιοθέτησαν σημαία με τον γνωστό ήλιο. Υιοθέτησαν και τον Μέγα Αλέξανδρο με άγαλμα του στην κεντρική πλατεία των Σκοπίων. Κάπου είχα δει για 23 μέτρα ύψος. Το περνάνε στον λαό τους, θα τα περάσουν και σε εμάς και σε πολλούς άλλους. Συγνώμη αλλά διαφωνώ με τέτοιου είδους οικιοποιήσεις ιστορίας. Το Σλαβική Μακεδονία κάποια στιγμή θα σβήσει και θα μείνει το σκέτο Μακεδονία.

Ρίξε μια ματιά εδώ

για να πάρεις μια γεύση περι προπαγάνδας.

Και εδώ μια άποψη Ιταλίδας στους Financial Times:

Sir, I read with interest the article on Macedonia in the Financial Times of September 13 “

Mood stays buoyant in spite of ethnic stress” (Republic of Macedonia, Special Report). But I was puzzled and amused by the reaction of the Greek government official who saw the building in Skopje of a statue of Alexander as a “deliberately provocative usurping of Greek identity, history and culture”.

Why shouldn’t the Macedonians commemorate Alexander if they want to? He was Macedonian, son of a Macedonian father on whose achievements he built his own success, and a mother from Epirus.

Joyce Ann MacCafferty, Parma, Italy

Ένα πολύ μικρό δείγμα...

Μπορείς να εξακολουθείς να πιστεύεις οτι η άποψη μου είναι μη νηφάλια και μη προσγειωμένη. Απλά θα διαφωνούμε :_thumbsup:

Edit: Για να το διευκρινήσω, δεν θεωρώ οτι ο σύντροχος έκανε προπαγάνδα στο ταξιδιωτικό του.

Τροποποιήθηκε από τον crisx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Νικόλας βγάζει ένα πάθος στις αφηγήσεις του και ζει τα ταξίδια του με ένα δικό του τρόπο και μερικές (ως αρκετές) φορές υπερβάλλει ευχάριστα στις περιγραφές του...

Εγώ προσωπικά διαβάζω τα ταξιδιωτικά του όχι όπως διαβάζω οποιοδήποτε άλλο στεγνό ταξιδιωτικό, αλλά περισσότερο σαν ένα μυθιστόρημα.

Το ότι βγάζει προφανώς τα εσώψυχα του, τα βιώματά του, τις σφαλιάρες που έχει φάει στη ζωή, τους καημούς και τις πίκρες σε κάθε ταξιδιωτικό ξοδεύοντας το χρόνο του για να διαβάζουμε εμείς τον τιμά και αυτό το αναγνωρίζουν πιστεύω όλοι.

Φυσικά και δεν συμφωνώ με αρκετές από τις απόψεις του, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι έχει ποιητική αδεία.

Από την άλλη όμως δεν σημαίνει ότι πάντα έχει δίκιο και κάποιος άλλος δεν μπορεί να έχει διαφορετικές απόψεις...

• Like 6

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σπανια γραφω σε θεματα εδω και πολυ καιρο, νομιζω οτι ολοι οι φιλοι εδω το ξερουν. Ημουν ομως σιγουρος οτι θα καταληγαμε να κανουμε αυτη τη συζητηση τελικα -απλα ελπιζα να διαψευσθω...

Καταρχας ειλικρινα δεν με πειραζει κανενας χαρακτηρισμος και αποψη -αλλοιμονο αν στεναχωριομουν για γραφομενα μεσα σε ενα φορουμ- αλλα περισσοτερο απο ολα πιστευω ακραδαντα οτι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες -ειτε τις συμμεριζομαι ειτε οχι.

Ξερω πολυ καλα οτι για τους φιλους απο τη Βορεια Ελλαδα, το θεμα με τα FYROM/Σκοπια/οτιδηποτε ειναι ενα πολυ ευαισθητο ζητημα και το σεβομαι.

Ομως στις πεντε γραμμες που γραφω για αυτη την μικροσκοπικη χωρα εκει πανω θελω να δειξω οτι τα πραγματα ειναι πολυ μα ΠΟΛΥ διαφορετικα απο οτι εχουμε στο μυαλο μας και απο τα οσα μας εχουν μαθει να πιστευουμε (μισουμε/ενοχλουμαστε) σχετικα με αυτους τους ανθρωπους.

Πρωτα απ' ολα οι ανθρωποι εκει οχι μονο ΔΕΝ μας αντιπαθουν αλλα αντιθετως συναντησα ΜΟΝΟ τις καλυτερες προθεσεις και συμπεριφορες απο ΟΛΟΥΣ παροτι εβλεπαν οτι ειμαι Ελληνας. Με καθε ειλικρινεια ημουν προετοιμασμενος για τα χειροτερα αν οι ανθρωποι γνωριζαν απο που ερχομαι, ομως αντιθετα με αυτο με εκαναν να ντρεπομαι που ειχα ερθει με τετοια προκαταληψη. Σε αυτο θελω να σταθειτε λιγο και να το διαβασετε ξανα. Εχεις απο τη μια ενα λαο που οσους και να συναντησα (και γνωρισα αρκετους) βρηκα ΜΟΝΟ καλες προθεσεις, φιλοξενια, χαμογελα, και απο την αλλη εναν αλλο λαο που το μονο που βλεπω να εχουν ειναι προκαταληψη, αρνητικη προδιαθεση και μια ισοπεδωτικη λογικη οτι οι ταδε ειναι ετσι και ετσι.

Δεν ξερω πως το βλεπετε εσεις αλλα εγω νοιωθω πολυ ασχημα με κατι τετοιο. Με δυο λογια: Αυτοι μας συμπαθουν και εμεις τους βριζουμε. Νοιωθετε καλα με αυτο; Εγω οχι.

Επισης θελω να τονισω κατι αλλο που δεν βλεπω να αναφερεται απο τους οσους μιλανε περι επεκτατικων πολιτικων των Σκοπιανων κλπ.

Τη χωρα αυτη ρε παιδια την εχουμε κυριολεκτικα ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ οικονομικα. Οι μισες επιχειρησεις εκει πανω ειναι Ελληνικων συμφεροντων. Σουπερμαρκετ, τραπεζες, αλυσιδες εστιατοριων, μαγαζια ηλεκτρονικων ειδων, δικτυα τηλεφωνιας... Ακομα και το ηλεκτρικο δικτυο τους εν μερει υποστηριζεται απο το δικο μας. Η Bitola εχει αναπτυχει εδω και χρονια χαρη στους Ελληνες που πηγαινουν εκει για τα ψωνια τους και καθε ειδους υπηρεσιες. Οπως αναφερω και στο ταξιδιωτικο μου, η πολη ειναι ΓΕΜΑΤΗ οδοντιατρεια που λειτουργουν μονο και μονο λογω των Ελληνων που πανε εκει να φτιαξουν τα δοντια τους.

Οι ανθρωποι εκει ειναι ΠΑΜΦΤΩΧΟΙ σε σχεση με ενα ευρωπαικο κρατος -εστω και σε δεινη κατασταση οπως εμεις. Τα 500 ευρω ενος Ελληνα για εκεινους ειναι 3 μισθοι, και δεν μιλαω καν για μισθους 1000+ που ειχαμε προ κρισης.

Βαλτε τωρα πανω σε ολο αυτο και το γεγονος οτι η χωρα τους δεν ειναι καν μελος του ΝΑΤΟ και προφανως ουτε της Ευρωπαικης ενωσης και δεν εχει ΚΑΜΙΑ προοπτικη να γινει οσο εμεις θετουμε ζητηματα βετο και βλεπετε το ζητημα.

Δεν ξερω αν γινεται εμφανες το που θελω να καταληξω... Εχεις απ' τη μια μερια μια μικροσκοπικη σε μεγεθος χωρα με ελαχιστη οικονομικη δυναμη και -ας ειμαστε ειλικρινεις- ακομα πιο μικρη πολιτικη επιρροη στο παγκοσμιο πολιτικο γιγνεσθαι και απ' την αλλη μια χωρα κατα πολυ μεγαλυτερη τοσο σε μεγεθος οσο και σε οικονομια και πολιτικη υποσταση -περα απο τη κριση που διερχομαστε η ουσια παραμενει οτι η Ελλαδα παραμενει ενα αναγνωρισμενο μελος της Ευρωπαικης ενωσης με κοινο νομισμα με τους ισχυροτερους και μελος των πολιτικων σκηνων εδω και δεκαετιες.

Αν θελετε μπορειτε να μη συμφωνησετε μαζι μου, αλλα εγω εντελως προσωπικα το βλεπω σαν ενα ποντικι να προσπαθει να τρομοκρατησει ενα -εστω και αρρωστο- λιονταρι. Το λιονταρι μπορει να ειναι αρρωστο αλλα εχει την δυναμη να πατησει το ποντικι ανα πασα στιγμη.

Η οικονομια τους εξαρταται κατα ενα ΜΕΓΑΛΟ μερος απο εμας ρε παιδια. Τι νομιζει κανεις οτι μπορουν να κανουν οι υπερεθνικιστες της χωρας τους; (που ετσι και αλλιως υπαρχουν τετοιοι σε καθε χωρα οπως και στην Ελλαδα) Να κλεισουν τα συνορα τους με μας; Να κανουν στρατιωτικη επιχειρηση εναντιων μας; Να κανουν επελαση και να καταλαβουν τα εδαφη της Ελλαδας;

Καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι αλλο και ειναι ιστορικο. Η καπηλευση του ονοματος της Μακεδονιας, του Μεγαλου Αλεξανδρου, η προσπαθεια να προσετεριστουν μια ιστορια που δεν ειναι δικη τους κοκ. Ομως εγω εχω να ρωτησω κατι αλλο και προτου δωθει απαντηση θα ηθελα να αναρωτηθουμε με το χερι στη καρδια. ΕΜΕΙΣ ως ΓΝΗΣΙΟΙ Ελληνες, ως ΓΝΗΣΙΟΙ απογονοι του Μ. Αλεξανδρου, των Μακεδονων, των αρχαιων Ελληνων κλπ κλπ ΤΙ κανουμε ακριβως για να τιμησουμε αυτη τη κληρονομια;

Ποσα παιδια γνωριζουν καν την ιστορια των προγονων μας, την ιστορια των αγωγων που εγιναν για την ελευθερια, το ποιος ηταν ο Μεγας Αλεξανδρος και το ΤΙ εκανε για να ειναι τοσο μεγαλος τελικα;

Ξερετε ποσες φορες εχω γνωρισει ΞΕΝΟΥΣ που γνωριζουν την ιστορια ΜΑΣ χιλιες φορες καλυτερα απο εμας; Ξερετε ποσοι Γερμανοι πχ μαθαινουν αρχαια Ελληνικα και διαβαζουν κειμενα αρχαιων φιλοσοφων; Ξερετε ποσοι Σκανδιναβοι μαθαινουν απο παιδια για το μεγαλειο του Παρθενωνα και ζουν με το ονειρο να τον δουν απο κοντα μια μερα;

Ποτε ειναι η τελευταια φορα που καποιος απο εμας πηγε εκει πανω και ας ειναι μια συγκοινωνια δρομος; Πολυ πιθανον ΑΝ ηταν τυχερος και οι καθηγητες δεν βαριοντουσαν (εμενα βαριοντουσαν) θα πηγαινε με το σχολειο - τι ακριβως ενοιωσε οταν βρεθηκε εκει τελικα;

Που θελω να καταληξω; Αν θελουμε να μην καπηλευονται αλλοι την ιστορια μας ας την προστατευσουμε πρωτα απ' ολα ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι με το να την μαθουμε, να την νοιωσουμε ουσιαστικα και να την ΤΙΜΑΜΕ καθε μερα ως μερος της ζωης μας και οχι ως κατι που κουτσομαθαιναμε στο σχολειο και τρελλαινομασταν απ' τη βαρεμαρα.

Προφανως αυτο δεν ειναι δικαιολογια για καποιον να εκμεταλλευτει κατι που δεν του ανηκει, αλλα εδω υπαρχει και κατι ακομα. Οι πολεις εκει πανω ηταν Ελληνικες, οι ανθρωποι ΕΙΝΑΙ ορθοδοξοι χριστιανοι και η ευρυτερη περιοχη καποτε ανηκε στο Βασιλειο της Μακεδονιας.

Εγω ξερετε πως το βλεπω; Αυτοι οι ανθρωποι θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι Ελληνες και εγω προσωπικα δεν εχω να χωρισω ΤΙΠΟΤΑ μα τιποτα μαζι τους. Εχω γνωρισει πολυ καλους ανθρωπους εκει, εξαιρετικα ευγενικους, φιλοξενους, ανοιχτοκαρδους, και αυτο για μενα δεν εχει ουτε ταμπελες, ουτε εθνικοτητες, ουτε προπαγανδες, ουτε πολιτικες. Ειμαστε ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ως ανθρωποι δεν θα επρεπε να εχουμε τιποτα να χωριζουμε, παρα μονο ΠΟΛΛΑ να μας ενωνουν...

• Like 10

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι πολύ in να έχουμε "ευαισθησίες" για τους γείτονες και τα δικαιώματά τους, αλλά τελείως out να έχουμε τις ίδιες ευαισθησίες για τους συνέλληνες.

Μεγάλη χαζομάρα να βαφτίζεται αυθαίρετα έτσι η ΠΓΔΜ (σόρυ αν δεν σας αρέσει αλλά αυτό είναι το επίσημο όνομα σε Ο.Η.Ε., Ε.Ε. κλπ).

Agencies+++++++++++++++++++1ftheUSA%5B1%5D_Page_-393491992.jpg

Φαντάζομαι πως αν το σπίτι του Νίκου ήταν στα μέρη που αναφέρονται σαν "κατεχόμενα Μακεδονικά Εδάφη" δεν θα είχε τόσο "αλέγρα" τοποθέτηση για το όνομα της FYROM

...........

Ξερω πολυ καλα οτι για τους φιλους απο τη Βορεια Ελλαδα, το θεμα με τα FYROM/Σκοπια/οτιδηποτε ειναι ενα πολυ ευαισθητο ζητημα και το σεβομαι.

.....................

Σόρρυ Νίκο, αλλά δεν το δείχνεις με το να τους αποκαλείς "Σλαβική Μακεδονία".

Τα περί ανθρώπων που όλοι κλπ κλπ τα ασπάζομαι, αλλά, βρε αδερφέ, το αν και τί κάνουμε για να τιμήσουμε την κληρονομιά και όλα τα άλλα που λες, τί σχέση βρίσκεις να έχουν με τις εις βάρος μας διεκδικήσεις;

• Like 9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ

και οι συνέχειες του θα σας λύσουν πολλές απορίες περί σλαβικών απόψεων. Από τους ίδιους τους σλάβους.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά συμφωνώ στα περί ανθρώπων, συμφωνώ ότι για τον περισσότερο κόσμο το πού θεωρεί ότι ανήκει είναι θέμα συνήθειας/εκπαίδευσης και όχι καταγωγής (δείτε πχ τους Αμερικανούς για το πιο πρόσφατο παράδειγμα, δε λένε "είμαι Ιταλός/Ιρλανδός/Έλληνας", λένε "είμαι Αμερικάνος"), διαφωνώ με τη λογική του "κρίμα είναι". Όπως εμείς έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν, έτσι έχουν κι αυτοί τις δικές τους.

Δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί τους (μάλιστα έχουμε αρκετούς και στη σχολή, γιατί σαν παράρτημα αγγλικού πανεπιστημίου προσελκύει κόσμο από όλα τα βαλκάνια, και προβλήματα δεν υπήρξαν) μέχρι τη στιγμή που κάποιος θα αποφασίσει ότι έχει να χωρίσει αυτός κάτι μαζί μου.

Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι η πιο σωστή συμβιβαστική λύση είναι το όνομα Σλαβομακεδονία με ξεκάθαρο προσδιορισμό των συνθετικών λέξεων: τμήμα της Μακεδονίας που κατοικείται από Σλάβους. Ακυρώνει αυτόματα όλες τις διεκδικήσεις γιατί κάνει διαχωρισμό μεταξύ Μακεδόνων και Σλάβων, οπότε θα πέσουν σιγά σιγά και τα μίση μεταξύ των χωρών. Γιατί μη γελιέστε, η μόνη χώρα που έχει συμφέρον από την ύπαρξή τους είναι η Ελλάδα, που χρειάζεται έναν κυματοθραύστη για να μη κατεβαίνουν τα μπάχαλα νοτιότερα.

Οι Σέρβοι ξέρουν ότι μέχρι το τέλος του πρώτου παγκοσμίου το μέρος εκείνο ήταν Σερβία. Έχουν και μειονότητα στα βόρεια της FYROM, αλλά για την πιο απλή καταγραφή διαβάστε το "η ζωή εν τάφω" του Μυριβήλη που πολέμησε εκεί στον Α Π.Π. Δεν είναι τυχαίο που οι Αγγλοι/Γάλλοι ανέθεσαν εκείνο το κομμάτι του μετώπου στο Σερβικό στρατό, το έκαναν γιατί ήξεραν ότι θα πριζώνονται που θα βλέπουν τα σπίτια τους απέναντι και θα κάνουν καλύτερα ντου. Έχουν πολύ καλές σχέσεις μαζί τους, αλλά δεν παύουν να θεωρούν ότι τουλάχιστον το βόρειο κομμάτι θα έπρεπε να είναι δικό τους.

Οι Βούλγαροι ξέρουν ότι είναι δικοί τους που εποίκισαν την περιοχή επί Οθωμανικής αυτοκρατορίας γιατί όλη η περιοχή ήταν ένα κοινό κράτος. Ούτε λίγο ούτε πολύ τους θεωρούν τα "χαμένα πρόβατα" του δικού τους λαού.

Οι εδώ δίγλωσσοι (περιοχές γύρω από Έδεσσα κλπ) στη συντριπτική πλειοψηφία τους δεν θεωρούν τον εαυτό τους καταπιεσμένη μακεδονική μειονότητα αλλά Έλληνες, ίσα ίσα οι περισσότεροι πολιτικά είναι από δεξιά και πιο πέρα (μέχρι και φιλοβασιλικούς έχω γνωρίσει να φανταστείτε). Αν υπήρχε θέμα μειονότητας, το κόμμα τους (υπάρχει) θα έπαιρνε και ψήφους. Η γλώσσα είναι μείξη βουλγαρικών με στοιχεία ελληνικών και σερβικών, αποτέλεσμα της αναγκαιότητας να συννεοούνται (πχ εμπορικές συναλλαγές) από την εποχή της Οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Οι Αλβανοί το 2000 που έγιναν τα επεισόδια ήταν 35% του πληθυσμού τους, με σταθερά θετικό δείκτη γεννήσεων. Παρεπιπτόντως, μαντέψτε ποια ήταν η μοναδική γειτονική χώρα που δώρισε (δεν πούλησε, δώρισε) στρατιωτικό υλικό στη FYROM για να μη καταλήξει δεύτερο Κόσοβο;

Οι ίδιοι τους; Αρκετές χιλιάδες (μεταξύ αυτών και βουλευτές/υπουργοί) έχουν ήδη Βουλγαρικά διαβατήρια και η ζήτηση αυξάνεται, ειδικά εφόσον η Βουλγαρική υπηκοότητα έχει πλεονεκτήματα όπως η εργασία στις χώρες της ΕΕ, κλπ. Φίλος που τελείωσε την σχολή στην οποία είμαι έχει κρατήσει επαφές με παλιό του συμφοιτητή από τη γειτονική χώρα, ο τύπος λέει πως οι ηγεσίες τους μπορεί να επιμένουν, αλλά ειδικά στον νέο κόσμο το όλο θέμα είναι σαν ένα μπαλόνι που ξεφουσκώνει.

Με λίγα λόγια, το γειτονικό κράτος είναι εντελώς ετερογενές και όχι με τρόπο πολυσυλλεκτικό και συνεργατικό, αλλά με τρόπο διαλυτικό. Εκτός από την Αλβανική και Σερβική μειονότητα, υπάρχει πληθυσμός με Βουλγαρική συνείδηση καθώς και ελάχιστοι Έλληνες που είτε ήταν εκεί από παλιά, είτε μετανάστευσαν λόγω πολιτικών πεποιθήσεων μετά τον εμφύλιο.

Προσωπική μου άποψη είναι πως η προτιμότερη και πιο ανώδυνη λύση είναι να κωλλυσιεργούμε, είναι θέμα χρόνου το πρόβλημα να λυθεί από μόνο του. Ειδικά στη φάση που είμαστε δε θα είναι καλό για μας να μας σύρουν σε διαπραγματεύσεις, γιατί οι "φίλοι" και "σύμμαχοι" από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού θα βρουν ευκαιρία να μας επιβάλλουν κάποια "συμβιβαστική" λύση στην οποία ο συμβιβασμός θα είναι εντελώς μονομερής από τη δική μας πλευρά.

Και το θέμα δεν είναι το όνομα και μια σημαία. Το θέμα είναι να μην επιβραβευτεί ένα πολιτικό ρεύμα στη γειτονική χώρα που θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να έρθει να με διώξει από το σπίτι μου με το έτσι θέλω, επικαλούμενο κατασκευασμένα παραμυθάκια, για να μην συνεχιστεί. Το γεγονός ότι σήμερα δεν υπάρχει σοβαρή απειλή δεν εξασφαλίζει ότι θα είναι έτσι και σε 30 χρόνια. Και εγώ δε γουστάρω να φύγω από το σπίτι μου, μ'αρέσουν και τα πιτόγυρά μου και οι μπουγάτσες μου στις 5 το πρωί και η ρετσίνα-κόλα στο πάρκο της γειτονιάς μου. Χωρίς μίσος, βασικά χωρίς κανένα συναίσθημα, απλά κυνικά και με ψυχρή λογική.

• Like 5

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σύντροχε tzoutz δεν έχω διάθεση στείρας αντιπαράθεσης. Είπα την άποψη μου. Αν την θεωρείς μη νηφάλια και μη προσγειωμένη δεκτό. Είναι η άποψη μου.

Φίλε crisx είναι σεβαστή η άποψη σου και σόρι αν ήμουν κάπως απότομος. Με τέτοια θέματα είμαι κάπως προκατειλημμένος να περιμένω στείρα αντιπαράθεση βλέπεις.

Ο Ταξιδευτής με κάλυψε απολύτως, κι ευτυχώς γιατί δεν είχα και ιδιαίτερη διάθεση να γράφω, ούτε όμως και την ματιά κάποιου ο οποίος την έχει επισκεφθεί.

Αποδέχομαι το όνομα Σλαβομακεδονία αφού βρίσκεται στον ευρύτερο γεωγραφικό χώρο της ιστορικής Μακεδονίας, κατοικείται από σλαβόφωνους και δεν είναι πραγματική απειλή προς εμάς με οποιονδήποτε τρόπο. Αντιθέτως θεωρώ ότι περισσότερο απειλή για αυτούς είμαστε εμείς.

Ίσως το επιχείρημα σου να ήταν ακραίο απλώς για να τονίσεις την σημασία του θέματος, αλλά πραγματικά μου φαίνεται απίθανο σε 200 χρόνια οι Έλληνες να πιστεύουν ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Σλάβος.

Αυτά από εμένα και με φιλική διάθεση, όπως προείπα ο Ταξιδευτής με κάλυψε απολύτως και δεν έχω να προσθέσω κάτι.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό το τι να κάνουμε μας έχει φτάσει ως εδώ....

Aστο μεγάλε.Ενα τσιγάρο δρόμο είναι το σπιτι μου απο τα συνορα.

Και στο φινάλε,επειδή δεν με γνωρίζεις,μην κρίνεις.

Αυτοί που με γνωρίζουν,ξέρουν το ποιόν μου,και κατάλαβαν το πνεύμα μου.

Επι του θέματος,άλλοι έπρεπε να κάνουν πριν απο κάτι δεκαετίες,αλλά δεν έκαναν τίποτα ως συνήθως,όπως και σήμερα που σέρνονται στα πόδια κάθε μεγάλης δύναμης,πουλώντας εκδούλευση και κοιτώντας τον κώλο τους.

Από τότε,έχει τρέξει πολύ νερό στ'αυλάκι,και εκτός της συναισθηματικής φόρτισης,έχουμε μάθει να ζούμε με αυτό,γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι,και όλα είναι δρομολογημένα πλέον.Εμένα με παρηγορεί το γεγονός,οτι μπαίνοντας στην πόλη του πάλαι ποτέ Μοναστηρίου,υπάρχει ταμπέλα που υποδεικνύει την αρχαία Ηράκλεια,και έτσι αναγράφεται ακριβώς.

Ούτε πράκτορας είμαι,ούτε μοιρολάτρης.Απλά ρεαλιστής.

• Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι να ναι!

ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΤΟΥ KEYBOARD DETECTED!

:blush2:

Κρίμα είσαι εσύ άγνωστε! Εσύ είσαι το κρίμα και αν δεν το καταλάβεις σύντομα αλοίμονο σου.

ANARCHOBAXALOS ΤΟΥ KEYBOARD DETECTED!

Αλοιμονο μου?

Για το αν ειμαι κριμα η οχι κρατα την γνωμη για τον εαυτο σου μικρουλι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομιζω οτι το θέμα της ονομασίας είναι περίεργο και έχει πεσει τρελή προπαγάνδα...

Είναι επίσης οτι στην Ελλάδα ζούμε και στη δική μας φούσκα. Οποίος έχει ζησει το εξωτερικο θα ξέρει οτι το 99,9% λέει τα Σκόπια Macedonia, οτι και να γράφουμε στα χαρτιά. Έχω συναδέλφους απο εκεί, και είναι οκ, έτσι το έχουν μαθει, έτσι το έχουμε μαθει.

Το θέμα είναι οτι παρατείνοντας το θέμα, όλοι, μα όλοι Macedonia τους φωνάζουν.

Εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ονομάζονταν north Macedonia, new macedonia , north republic of macedonia πάντως.

Όταν όλος ο κόσμος τους λέει έτσι, δεν μπορείς να κανεις βέτο σε όλο τον κοσμο δυστυχώς. Και πόλεμο να κανεις κανεις δε θα πάρει το μέρος σου.

Δυστυχώς με τις πολιτικες και διπλωματικές μας ικανότητες την φαγαμε για αλλη μια φορά απ'οτι φαίνεται...

• Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου εσύ που άνοιξες το θέμα, πρέπει να κάνεις ένα ταξίδι σε όλη τη Μακεδονία.

Να γνωρίσεις και να μιλήσεις με ανθρώπους Μακεδόνες. Όχι Έλληνες, Σκοπιανούς και Βούλγαρους.

Μακεδόνες. Και δε μιλάω για τους Γιουγκοσλάβους που μένουν σε περιοχές όπως Γευγελή, Πρίλεπ κτλ.

Έτσι ακριβώς είναι και η ήπειρος. Αργυρόκαστρο, Άγιοι Σαράντα, Κορυτσά.

Είναι ηπειρώτες. Άσχετα που μένουν στην περιοχή της Αλβανίας.

Ψάξτο λίγο καλύτερα.

Και μια απλή φιλική παρατήρηση:

Βλέπεις ότι αυτό που παρατήρησες το γράφει κάποιος με ένα κείμενο λουλούδι, με ευγένεια και πολλές εικόνες.

Δεν είναι ένας τυχαίος αγράμματος κάγκουρας που είπε: "Ρε μαλάκες, πήγα στη Μακεδονία να 'ουμ και με σταμάτησαν οι μπάτσοι...."

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φαντάζομαι πως αν το σπίτι του Νίκου ήταν στα μέρη που αναφέρονται σαν "κατεχόμενα Μακεδονικά Εδάφη" δεν θα είχε τόσο "αλέγρα" τοποθέτηση για το όνομα της FYROM

Σόρρυ Νίκο, αλλά δεν το δείχνεις με το να τους αποκαλείς "Σλαβική Μακεδονία".

Τα περί ανθρώπων που όλοι κλπ κλπ τα ασπάζομαι, αλλά, βρε αδερφέ, το αν και τί κάνουμε για να τιμήσουμε την κληρονομιά και όλα τα άλλα που λες, τί σχέση βρίσκεις να έχουν με τις εις βάρος μας διεκδικήσεις;

Παναγιωτη εγω -προσωπικα και μονο- ΠΑΝΤΑ ειχα, εχω και θα εχω προβλημα μονο με ενα πραγμα: με τα συνορα που χωριζουν ανθρωπους.

Θελω να τιμω τη χωρα μου ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ πρωτα απ' ολα, να προσπαθω να ζησω με τις διδαχες των αρχαιων μας προγονων, να προσπαθω για το καλο, το σεβασμο, την αξιοκρατια, τη δικαιοσυνη, την αξιοπρεπεια, την ολιγαρκεια (και ΟΧΙ ολιγαρχεια), να αγαπω το περιβαλλον, το συνανθρωπο μου και την ιστορια οσων περασαν πριν απο εμενα απο αυτα τα εδαφη.

Κανοντας αυτα, εχω ενα κρατος ανθρωπων πραγματικα ΙΣΧΥΡΟ που δεν εχει αναγκη να μπει σε αντιπαραθεση με καποιον κατα πολυ πιο αδυνατο για εναν ισχυρισμο που αυτος κανει. Και οχι, συγνωμη κιολας, αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με τα ονοματα. Αν ο αλλος θελει να λεγεται Αθηναιος η Ανδρομεδιανος, μεγεια του με χαρα του.

Στην τελικη ειναι στο χερι καθε σκεπτομενου ανθρωπου να κρινει και να αποφασισει αν αυτο που λεει ο αλλος στεκει η οχι.

Θελω τους λαους ενωμενους και οχι να μαλωνουν για τις κωλογραμμες του χαρτη -ΑΥΤΟ ειναι το ονειρο μου. ΕΝΑΣ ενωμενος, αγαπημενος, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ λαος.

Ο BurningBeard εγραψε ενα πολυ εμπεριστατωμενο κειμενο ειδωμενο απο την απολυτως "ψυχρη", λογικη πλευρα και γραφει κατι που θεωρω πολυ σωστο. Η ονομασια ΣΛΑΒΙΚΗ Μακεδονια ειναι ο καλυτερος συμβιβασμος παρα να προσπαθουμε να πεισουμε το πλανητη οτι πρεπει να τους αναφερουν με αρκτικολεξα η συνολικα με την ονομασια μιας πολης -θα ηταν σαν να προσπαθουσε καποιος λαος να αναφερεται στην Ελλαδα ως Αθηνα. "Πηγα σε ενα νησι στην Αθηνα φετος...."

Και -παλι εντελως προσωπικα- θεωρω οτι η ονομασια Σλαβικη Μακεδονια ειναι δικαιη γιατι οι ανθρωποι αυτοι ΕΙΝΑΙ και τα δυο αυτα συνθετικα: η περιοχη ανηκε στην Αρχαια Μακεδονια και ΕΙΝΑΙ Σλαβοι -οπως εγραψε πολυ καλυτερα απο εμενα ο φιλος Tzoutz.

Και στην τελικη, αν ο Icelover που ζει με αυτα τα ζητηματα διπλα απ' τη πορτα του γραφει τα οσα πολυ σωστα κατ' εμε αναφερει πολυ, τοτε εγω τι αλλο μενει να πω;

Οσο για το τι σχεση εχει να κανει το αν τιμαμε/την ιστορια μας με τις διεκδικησεις χρειαζεται να πω κατι; Προφανως η απαντηση ειναι αυτονοητη.

Κανω μια επεξεργασια για να αναφερω και το οτι η τοποθετηση του Gilles ειναι απολυτως ακριβης. Αν με καποιον θα πρεπει να ειμαστε σαν λαος εξοργισμενοι ειναι με τους τρομακτικα ανικανους πολιτικους μας και ΟΧΙ με τους ανθρωπους εκει που ξανατονιζω ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Και κατι απολυτως τελευταιο για μενα στο θεμα αυτο και κλεινω.

Διαβαζοντας τις αποψεις των παιδιων εδω που καταλαβαν τι ηθελα να πω νοιωθω απολυτα περηφανος που μπορω να τους λεω φιλους μου...

Παιδια, τα σεβη μου.

Αυτα ακριβως και τιποτε αλλο.

Τροποποιήθηκε από τον Ταξιδευτής
  • Like 5

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εξαιρετικό το κείμενο του BurningBeard

να προσθέσω εδώ ,πως οι Βούλγαροι είναι οι πρώτοι που διεκδίκησαν το όνομα αλλά και την ίδια τη Μακεδονία (όχι ιστορικά , εκείνη την εποχή και λόγο των πολέμων γραφόταν ιστορία και διαμορφώνονταν τα σύνορα της κάθε χώρας) και είναι κάτι που ακόμη και σήμερα υποβόσκει στη γείτονα χώρα απλά εμείς δεν το γνωρίζουμε .

είναι πολύ πιθανόν, το όνομα Μακεδονία που δόθηκε μετά το τέλος του πολέμου με τη σύμφωνη γνώμη και της Ελλάδας να έγινε ώστε να σταματήσουν οι διεκδικήσεις της Βουλγαρίας (το τελευταίο είναι προσωπική άποψη/υπόθεση)

αυτά όσο αφορά τη πρόσφατη ιστορία

Δεν είναι Μακεδόνες

Δεν έχουν τις ίδιες ρίζες με τον Μ. Αλέξανδρο

Δεν έχουν Ελληνική παιδεία

Θεωρούν κτήμα τους μια ξένη χώρα

Απλά έτυχε να κατοικίσουν εδώ απο τα Βυζαντινά χρόνια και εδώ

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εξαιρετικό το κείμενο του BurningBeard

να προσθέσω εδώ ,πως οι Βούλγαροι είναι οι πρώτοι που διεκδίκησαν το όνομα αλλά και την ίδια τη Μακεδονία (όχι ιστορικά , εκείνη την εποχή και λόγο των πολέμων γραφόταν ιστορία και διαμορφώνονταν τα σύνορα της κάθε χώρας) και είναι κάτι που ακόμη και σήμερα υποβόσκει στη γείτονα χώρα απλά εμείς δεν το γνωρίζουμε .

είναι πολύ πιθανόν, το όνομα Μακεδονία που δόθηκε μετά το τέλος του πολέμου με τη σύμφωνη γνώμη και της Ελλάδας να έγινε ώστε να σταματήσουν οι διεκδικήσεις της Βουλγαρίας (το τελευταίο είναι προσωπική άποψη/υπόθεση)

αυτά όσο αφορά τη πρόσφατη ιστορία

Δεν είναι Μακεδόνες

Δεν έχουν τις ίδιες ρίζες με τον Μ. Αλέξανδρο

Θεωρούν κτήμα τους μια ξένη χώρα

Απλά έτυχε να κατοικίσουν εδώ απο τα Βυζαντινά χρόνια και εδώ

:rotfl:

Kαι ποιός έχει????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα