Jump to content

Recommended Posts

:cheers:

Δεν εχω ουτε παχυμετρο ουτε το εξω ξανακάνει, οποτε θα παω απο εκει θα βγαλω την ταπα να το δει ο φραγγιας και να μου δωσει σωστη διαμετρο να μην ειναι φαρδυ.

Είδα κάποια βιντεακια με ελληνική περιγραφή και μου φαίνεται σχετικά ευκολο η αλλαγη τακακιων κ υγρων.

Στο μονο που θα συναντησω δυσκολια ειναι οτι ο πυρος ειναι βιδωτος κ οχι με ασφάλεια, οποτε θελει ξεφρακάρισμα καλό για να λυθει.

Στέλιο ο πείρος που λές προφανώς μιλάς για NISSIN δαγκάνα πρέπει να βγεί για να αλλάξεις τακάκια και όχι για να αλλάξεις υγρά, αυτό θες να κάνεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

έτσι, πάνε από εκεί με τη μηχανή κ πες του "έλα μισό λεπτό έξω να δεις το εξαεριστηράκι"

και θα σε φτιάξει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στέλιο ο πείρος που λές προφανώς μιλάς για NISSIN δαγκάνα πρέπει να βγεί για να αλλάξεις τακάκια και όχι για να αλλάξεις υγρά, αυτό θες να κάνεις?

Ναι Σαββα κ τακακια και υγρα. Δεν εχει νοημα να συμπληρωσω υγρα αν τα τακακια ειναι σχεδον τελειωμενα γιατι ετσι θα κανω κακό στη δισκοπλακα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι Σαββα κ τακακια και υγρα. Δεν εχει νοημα να συμπληρωσω υγρα αν τα τακακια ειναι σχεδον τελειωμενα γιατι ετσι θα κανω κακό στη δισκοπλακα.

Ωραία.

Λοιπόν άκου.

Δεν είναι καθόλου δύσκολο να τον βγάλεις αλλά καλό είναι να βγάλεις και όλη τη δαγκάνα και να της ρίξεις μια καθαριότητα να γίνει λαμπίκο και να γρασάρεις με προσοχή και τις γλύστρες της.

Πάρε μια ιδέα από δω :

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω βρει ηδη τιμές για καθαριστικο φρενων, τακακια, υγρα ντοτ 4, θα παω να παρω κ διαφανες λαστιχακι κ συριγγα κ θα γίνει αψογο.

Εχω δει βιντεακια (πιθανον απο τον ΑΛΧ) που δειχνει πως και τί με μια τρανσαλπ.

Η διαδικασια φαινεται απλή.

Τροποποιήθηκε από τον zentakias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω βρει ηδη τιμές για καθαριστικο φρενων, τακακια, υγρα ντοτ 4, θα παω να παρω κ διαφανες λαστιχακι κ συριγγα κ θα γίνει αψογο.

Εχω δει βιντεακια (πιθανον απο τον ΑΛΧ) που δειχνει πως και τί με μια τρανσαλπ.

Η διαδικασια φαινεται απλή.

Είναι απλή αλλά θέλει τεράστια προσοχή γιατί αν γίνει μία στραβή...........προσωπικά πάντως δεν κάνω τίποτα χωρίς εγχειρίδιο συντηρήσεως, δυναμόκλειδο κλπ.....δεν θέλω να σε ψαρώσω για το τι μπορεί να συμβεί αλλά δεν λέω περισσότερα παρά να πάρεις το χρόνο σου, όχι στην άρπα κόλλα και με μεγάλη προσοχή.

Πιστεύω είδες τα βίντεο καλά......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μπουκαλακια του νερού αντέχουν το υγρό φρένων? έλεγα να χρησιμοποιήσω ενα νερού για να αδειάσω τα παλιά υγρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μπουκαλακια του νερού αντέχουν το υγρό φρένων? έλεγα να χρησιμοποιήσω ενα νερού για να αδειάσω τα παλιά υγρά.

Προτίμησε κάτι γυάλινο και προσοχή, δεν τα πετάμε όπου νάναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΟΛΥΝΣΕΩΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ .

Τα δίνουμε σε συνεργείο που τα πάει για ανακύκλωση, όχι σε υπονόμους όχι σε φρεάτια όχι σε χώμα όχι πουθενά αλλού.

Πάρε μια ιδέα δοχείου :

Epsiloniotakappa3CC0nualpha2103_zps5ae22efa.jpg

Epsiloniotakappa3CC0nualpha2102_zpse1c6e59d.jpg

Epsiloniotakappa3CC0nualpha2101_zpsffc9f666.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι πλαστικο γιατι διαβρωνει

Προτιμησε καλυτερα καποιο αλουμινενιο κουτακι μπυρας ή καποιο γυαλινο

Εναλλακτικα μπορεις και με αυτο του νες καφε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντί να χρησιμοποιήσω σύριγγα δεν μπορώ απλά να τρομπάρω με τη μανέτα μέχρι να αδειάσει όλο το κύκλωμα στο μπουκάλι (μαζί και το δοχείο)? Απλά μετά θα θέλει εξαέρωση, σωστά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα παρει περισσοτερο χρονο αν τρομπαρεις μεχρι να βγει το υγρο. προσεχε μην παρει αερα το κυκλωμα γιατι θα τρομπαρεις-εξαερωνεις για 1 ωρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να βοηθησω αν μου επιτρεπετε.

αφηστε το  διαφανο .....σωληνακι συνδεδεμενο στον εξαερωτηρα να κυλα το υγρο με φυσικη ροη 

συμπληρωνετε στο δοχειο για να ξεπλυθει η γραμμη.......

μολις αρχισουν να βγαινουν καθαρα υγρα απο το σωληνακι....κλειστε τον εξαερωτηρα με το χερι.... χωρις να βγαλετε το σωληνακι ....

με μια συριγγα 5 -10 μλ 

τραβηξτε υγρα απο το δοχειο (της μηχανης)

φροντιστε να μην υπαρχει φυσαλιδα στη συριγγα......

ανοιξτε σωληνακι μεχρι να βγει λιγο υγρο...

κουμπωστε τη συριγγα στο σωληνακι .....

πρεσσαρετε απο κατω προς τα πανω τα υγρα.....

''πνιξτε'' το σωληνακι με τα δακτυλα να μην παρει αερα....

βγαλτε συριγγα...

επαναλαβετε 2-3..... φορες....

η φυσικη ροη του αερα ειναι να πηγαινει προς τα πανω ...

πρεσσαροντας ετσι τα υγρα η οποια φυσαλιδα προσκολλημενη στο τοιχωμα φευγει....προς τα πανω παρασυρομενη απο τα υγρα....

απολυτη εξαερωση χωρις κοπο και κραμπες....

οσοι πιστοι προσελθετε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια για να μην παιδευεστε....

αδειαζουμε ολο το κυκλωμα αυτο ειναι ευκολο...

μετα με μια μεγαλη συριγγα περναμε τα υγρα απο κατω προς τα πανω !!!!

απλα βρειτε ενα σωληνακι να ταιριαζει στον εξαερωτηρα.....

αφου γεμισει το δοχειο επανω ...

2-3 πατηματα για την εξαεωρωση ... δεν θα χρειαστειθ περισσοτερα πατηματα μιας και ο αερας εχει ηδη βγει προς την φυσικη του πορεια με την τοποθετηση των υγρων απο κατω.....

πιστεψτε με δε θα χασετε...

5 λεπτα μαξ.

και μανετα τουβλο.

ενας ταπεινος  μηχανικος

Την 25/1/2014 at 6:42 ΜΜ, το μέλος o_xlapatsas έγραψε:

εγώ έτσι το κάνω, και δουλεύει, ίσως μόνο χρειαστεί περισσότερο τρομπάρισμα για καλύτερο "ξέπλυμα"

σωστα αλλα αργει και παιδευεστε

αδειαζετε απο πανω με συριγγα 

ρουφατε απο κατω με συριγγα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι εξαερωτήρες όταν ξεβιδωθούν και με σύριγγα τραβάμε υγρά από αυτούς από το σπείρωμα τους

μερικές φορές περνά αέρας που μας δείχνει πλασματικές φυσαλίδες

Για να μην βλέπουμε λοιπόν φυσαλίδες που στην ουσία ΔΕΝ είναι στο κύκλωμα μας βάζουμε λίγο γράσο στο σπείρωμα τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα