Jump to content
psycho

Αλλο ενα θεμα για κρανος μεχρι 300 ευρω για σπορ μηχανη

Recommended Posts

Καλη Χρονια σε ολους παιδια, με υγεια και ολοι παντα ορθιοι!

Ψαχνω για κρανος για να αντικαταστησω το υπαρχον, εχω διαβασει ενα σωρο αρθρα στο ιντερνετ, και πριν βγω στη γυρα δοκιμων στα μαγαζια θα ηθελα τις γνωμες σας προτασεις.

Το Budget ειναι γυρω στα 300 ευρω αλλα αν βρω και κατι πολυ πιο κατω η λιγο παραπανω που να μου χρειαζεται και να αξιζει δεν υπαρχει προβλημα.

Τα δεδομενα εχουν ως εξης:

-- Οδηγαω σκυφτο μηχανακι CBR600FS.

-- Το θελω για μετρια συχνη χρηση αλλα και κανενα (σπανιο) ταξιδακι, οχι ομως για καθημερινες αγγαρειες, εκει παιρνει μπρος η βεσπα με αλλο κρανος ..

-- Οπωσδηποτε να βγαινει πληρως το εσωτερικο και να πλενεται.

-- Καλη ορατοτητα και ειδικα προς τα πανω. Εχω παρατηρησει οτι με το υπαρχον κρανος μου αν σκυβω νορμαλ δεν βλεπω παρα πολλα μετρα μπροστα γιατι με εμποδιζει στην ορατοτητα το "κουτελο" του κρανους, εντελως ακταλληλο για σξυφτες μηχανες. Οποτε πολλες βρισκω οτι τεντωνω τον αυχενα μου για να ειμαι πιο ψηλα απλα για να βλεπω καλυτερα.

-- Θελω να ειναι οσο πιο ξεκουραστο γενικα σε αεροδυναμικη και σταθεροτητα ωστε να μην κοπαναει για τον αυχενα. Νομιζω οσοι οδηγουν σπορ μηχανες καταλαβαινουν τι εννοω. Παρατηρω οτι τα ιδια κρανη εχουν μεγαλες διαφορες σε ορθια - σκυφτη θεση οδηγησης.

-- Επισης να ειναι ελαφρυ για να μην καταπονειται τοσο ο αυχενας και να ειναι ξεκουραστο.

-- Απο αποψη θορυβου, θαμπωματος κλπ δεν εχω τρελλες απαιτησεις (για την ωρα).

-- Το να ειναι ασφαλες εννοειται νομιζω..

-- Το μεγεθος μου ειναι Small.

-- Το κεφαλι μου ειναι γενικα "round" σχημα

-- Θα μου αρεσε να ειχε εσωτερικη μαυρη ζελατινα για πρακτικους λογους φτανει να μη χαλαει τις προηγουμενες απαιτησεις. Το θεωρω βολικο.

-- Το ιδιο και για air pump ισως. Ποια ειναι η γνωμη σας?

-- Δεν εχω προβλημα να το ψωνισω online, φτανει να το δοκιμασω εδω.

Ψαχνοντας βρηκα τα εξης.

-- marushin 999 RS, Stone fibre, 1.1kg, pinlock,

-- marushin RS2 Carbon fibre, 1.1Kg (1.1) 5* , 260 euro

-- Shark Race-R Pro Composite fibre, 1.3Kg (1.25 +_) 5* 336 euro

-- Shark Race-R Composite fibre, 1.5Kg () 5*, 242 euro

-- Shark RSR2 Carbon , Carbon fibre-kevlar, 1.35 KG, 230 euro, 5*

-- Shark Speed-R - Fiberglass, 1.45Kg 4* with sun visor

-- Scorpion exo 500 air, 1.5kg, 4*, with sun visor and air

-- Shoei XR1100 1.5kg, 300 - 350 euro,

-- AGV Grid Carbon kevlar, 8 sizes, 1.38Kg, 4* , 270 euro

-- AGV GT VELOCE 315 euro

-- AGV T2 1.5 Kg, fiberglass

-- HJC RPHA-10 1.3 Kg, 3* , 181 euro http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/clearance-helmets/hjc-r-pha-10-pinna-blue-mc-2.html

-- HJC FG-15 Carbon 2013 http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/clearance-helmets/hjc-fg-15-kane.html

-- HJC FG-15

-- ΝΕΧΧ XR1R carbon , 1.2KG, 350Euro

-- Scorpion 2000 air, 1.38kg, no rating, 4 shell sizes, 360

Κλινω πιο πολυ προς Shoei XR1100, HJC RPHA-10, HJC FG-15, Shark Race-R Pro, Shark Speed-R , ΝΕΧΧ XR1R carbon (Πολυ ομορφο αλλα μαλλον οχι καλο?) απο αυτα που εχω διαβασει.

Καποια αλλα μου φαινονται πολυ δελεαστικα για τα λεφτα τους, πχ marushin RS2 (πολυ μικρο βαρος , αλλα μηπως υστερει αλλου γενικα?).

Απο μεθαυριο θα κανω και δοκιμες λαιβ σε μαγαζια.

Οποιαδηποτε βοηθεια μηπως αποριψω μερικα , δεκτη! Ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=639 agv grid απο εμένα.δοκιμασμένο εδώ και 13 χιλιάδες χιλιόμετρα.και κάθε μέρα,και ταξίδι και απο όλα.θα το αλλάξω μόνο αν χαλάσει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.megastock...t.asp?catid=639 agv grid απο εμένα.δοκιμασμένο εδώ και 13 χιλιάδες χιλιόμετρα.και κάθε μέρα,και ταξίδι και απο όλα.θα το αλλάξω μόνο αν χαλάσει..

Και τι θα παρεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τι θα παρεις?

το ίδιο σε άλλο χρώμα!! προς το παρών έχω αυτό: http://www.megastock...t.asp?catid=632

και δυο λόγια.1350gr βάρος.

Αεραγωγάρες.Το καλοκαίρι είναι σουπερ στο δρόμο.

Μεγάλο οπτικό πεδίο προς όλες τις μεριές.

Σταθερότατο στο hornet,οπότε φαντάζομαι σε μηχανή με fζελατίνα θα τα πάει ακόμα καλύτερα.

φτηνό σε σχέση με ίδια κρανη άλλης μάρκας.

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν το έχεις βρει 200 ευρώ τσίμπα το.

εγω το πήρα απο εδώ,γιατί ήταν απόφαση τελευταίας στιγμής να αλλάξω κράνος!

edit,το Τ2 είναι παλιότερο απο το Grid και ας δείχνουν οπτικά ίδια.

το Grid έχει καλύτερα εσωτερικά μαξιλάρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω και σκυφτή μηχανή ( HONDA CBR 600F ) και ψηλή οπότε το έχω δοκιμάσει σίγουρα :ok: .....SHARK RACE R PRO :thumbsup: με κλειστά τα μάτια από Helmet city :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν το έχεις βρει 200 ευρώ τσίμπα το.

εγω το πήρα απο εδώ,γιατί ήταν απόφαση τελευταίας στιγμής να αλλάξω κράνος!

edit,το Τ2 είναι παλιότερο απο το Grid και ας δείχνουν οπτικά ίδια.

το Grid έχει καλύτερα εσωτερικά μαξιλάρια.

Το τ2απο το grid μονο αυτη την διαφορα εχει?? Τα μαξιλαρακια?

Eκτός απο τα εσωτερικά αλλάζει και ο μηχανισμός ζελατίνας - ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ καθώς στο Τ2 παίζει και να σπάσεις τα δοντάκια λόγο αντίστασης κάθε φορά που αλλάζεις ζελατίνα/αφαιρείς αυτή που έχεις πάνω...

Grid δαγκωτό.

In other (agv) news : Δεν ξέρω τι πάιζει με την AGV μάγκες αλλά...έχουν εξαφανιστεί κράνη (μοντέλα εννοώ) τα οποία δεν έχουν ουτε χρόνο στην αγορά όπως το GT Veloce π.χ και το παλαιότερο Grid.Aυτά τα 2 συγκεκριμένα τα εμφανίζει ΜΟΝΟ στο site της Dainese πλέον :crazy:

Απ'οτι είδα, εχει και 2 νέα μοντέλα (Κ-3 SV και ενα νεο σπαστό)...

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παλαιότερο Grid εννοείς το Τ2 έτσι;Σωστός για την ζελατίνα το είχα ξεχάσει.

Απο ότι έχω καταλάβει,πάει για αντικατάσταση σειρών βασικά.και το Grid σιγά σιγά πάει για απόσυρση.Βέβαια οι νέες σειρές είναι και πιο ακριβές....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά σε όλους,έχω βρεί ένα hjc rpha 10 + απο Αγγλία και βγαίνει 230ε με αποστολή.Σκεφτόμουν και για το xr 1100 αλλά κλείνω προς το hjc γιατι έχω ακούσει καλύτερα σχόλια και λόγο τιμής.Ποια είναι οι γνώμη σας και αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει τι διαφορά έχει το rpha 10 με το rpha 10+.Όσο για το μέγεθος σε shoei kai arai είναι το medium,hjc είχα δοκιμάσει το rpha σε medium πέρυσι και αν θυμάμαι καλά μου πήγαινε και τώρα δεν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής.Γνώμες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι διαφορά έχει το rpha 10 με το rpha 10+.

Το «+» είναι το καινούργιο, ουσιαστικά το ίδιο με το παλιό με λίγες βελτιώσεις: αεραγωγός μπροστά, κούμπωμα ζελατίνας, εσωτερικό. Αν σου έκανε το medium, τότε να πάρεις medium (αυτά δεν αλλάζουν).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά σε όλους,έχω βρεί ένα hjc rpha 10 + απο Αγγλία και βγαίνει 230ε με αποστολή.Σκεφτόμουν και για το xr 1100 αλλά κλείνω προς το hjc γιατι έχω ακούσει καλύτερα σχόλια και λόγο τιμής.Ποια είναι οι γνώμη σας και αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει τι διαφορά έχει το rpha 10 με το rpha 10+.Όσο για το μέγεθος σε shoei kai arai είναι το medium,hjc είχα δοκιμάσει το rpha σε medium πέρυσι και αν θυμάμαι καλά μου πήγαινε και τώρα δεν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής.Γνώμες?

Το plus:

New Visor (fitting also to RPHA 10)

New Pinlock (bigger Version)

New Windbreaker

New Chin airconditioner

New Pins

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περασα απο ενα μαγαζι το καλοκαιρι πανω στην θηβων απο οπου αγορασα ενα κρανος ρεπλικα του ροσσι γυρω στα 230 ευρω..Πικρα αν σκεφτεις οτι στο νετ το πουλανε γυρω στα 180...AGV K3, ελαφρυ ομορφο και ανθεκτικο, βγαινει και σε απλα χρωματα οπως μαυρο, ασπρο και γκρι

agv_k3_rossi_icon-3.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποια είναι οι γνώμη σας και αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει τι διαφορά έχει το rpha 10 με το rpha 10+.

ειχα xr1000 και μετα rpha 10 kai rpha 10+

αν βρεις το απλο φτηνοτερα η σε σχεδια που σου αρεσουν παραπανω παρε το απλο, οι διαφορες τους ειναι να 'χαμε να λεγαμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειχα xr1000 και μετα rpha 10 kai rpha 10+

αν βρεις το απλο φτηνοτερα η σε σχεδια που σου αρεσουν παραπανω παρε το απλο, οι διαφορες τους ειναι να 'χαμε να λεγαμε...

Πηρες το + μπρε ? Δεν εχει διαφορες ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πηρες το + μπρε ? Δεν εχει διαφορες ?

ναι Στεφ και η μονη που διαπιστωσα ειναι ο μπροστινος αεραγωγος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι Στεφ και η μονη που διαπιστωσα ειναι ο μπροστινος αεραγωγος

Ζελατινα που λενε ? ΠΑΤΑριες ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζελατινα που λενε ? ΠΑΤΑριες ?

Αλλαζει λιγο μονο σε κατι που αφορα το pinlock οπως επισης και το pinlock (ειναι μεγαλυτερο λενε), εγω δεν το ειχα χρησιμοποιησει ποτε, οποτε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω κάποιους ενδοιασμούς ως προς το μέγεθος γιατί μέτρησα το κεφάλι μου και βλέπω οτι είναι 58,5cm ενω το medium σε shoei μου κάθεται καλά και δεν είμαι σίγουρος για το μέγεθος στο rpha που θέλω να πάρω.Κάποιο κράνος hjc,διαφορετικό που να είναι σχετικό ώστε να δοκιμάσω έχετε να μου προτείνετε ώστε να δω το μέγεθος?

Τροποποιήθηκε από τον antonis87

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα