Jump to content
Denzo

Denzo's Yamaha Crypton R 115

Recommended Posts

Ήρθε λοιπόν και για εμένα η στιγμή να ποσταρω μια γλυκιά ιστοριούλα που επιβεβαιώνει πως ότι αγαπάς αλλά κάτι σε

χωρίζει φύγε/άστο να φύγει . Αν ξανασμίξετε αγαπιέστε πραγματικά . αν όχι τότε καλο θα ήταν να προχωρίσεις. Μη ξεχνάμε

άλλωστε πως για εμάς που νιώθουμε αναβάτες τα δίτροχα έχουν ψυχή...

Ολα ξεκίνησαν το 2005 καλοκαίρι όντας 11- 12 ήρθε στο σπίτι κάτι νέο κάτι πιο καινούριο απο το αφανισμένο τοτε Dr 125se.

Ηταν το καινούριο crypton το θείου μου ( ο οποίος ήταν και ο υπευθηνος για την ενταξή μου στον κόσμο της μοτοσικλέτας και φυσικά το εξιλαστήριο θύμα για τα μπινελίκια απο τη μάνα μου επηδή έπερνα κρυφά :secret: το μηχανάκι... θενκσ ΘΕΙΟ :mB_kalo_e: )

mqwy.jpg Uploaded with ImageShack.us

Σε αυτό το παπί ξεκίνησα να γράφω τα πρώτα μου χιλιόμετρα, το περιεργαζόμουν το κοιτούσα, έπαιζα με τα φλασάκια

και φυσικά μου άρεσε πολύ όταν ανέβαινε ο δείκτης των χιλιομέτρων :peep: Κάθε βδομάδα θα έκανα πάνω απο 10 χιλιόμετρα ακόμα και μπροστά στο σπίτι όπου μεχρι εκεί επιτρεπόταν :crazy: (λέμε τώρα)

Μεγάλωσα πηγα 3γυμνασίου και πια έκανα κάποιες εκπαιδευτικές βόλτες με τον Θείο μου έτσι ώστα να το μάθω πιο σωστα.

Ειχα πια και περισσότερο χρόνο να το μάθω αφού ο μεγας μυητής μου αγόρασε χαι τεκ πολυθρονέτο.

(Beverly 400 tourer το έκανα και αυτο καμια τράκα μη νομίζετε..) :afro:

Τα φέρνουν έτσι οι καταστάσεις λοιπόν και φεύγω για την κύπρο λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων των μεγάλων.

εκτειμόμενος χρόνος διαμονής 3 χρόνια . 3 χρόνια χωρις βόλτα , χωρίς μηχανάκι, χωρις ξερογκαζία βρε αδερφε.

Ευτηχώς μετά απο 1,5 χρόνο πισω στην Ελλαδαν, ανέστησα το ακόμα πιο παιδικο μου μοτο το DR και με μια μερική ανασκευή δουλεψε πολυ καλα για χωματαδες και βόλτες εντός(suzuki ftw).

καλως μεχρι εδώ τελειώνω το λύκειο, περνάω στο παν/μιο (τει φυσικοθεραπείας Αιγιο)

και απλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ ΑΜΗΧΑΝΟΣ. με έκανε χρυσό η μάνα μου να μου δωσει το αμαξι εγώ τίποτα,

μοτο και πάλι μοτο.

Ετσι στους πλεων αραχτούς καφέδες με τον γκουρου μου επαιξε το θέμα Crypton, που να σημειωθεί οτι ή καθόταν παρατημένο στην αυλή ή δανειζόταν κατα καιρόυς σε φίλους για προσωριν΄εξυπηρέτηση ή στην καλύτερη πήγαινε μέχρι την παραλία και πίσω για καννα μήνα.

Ετσι είπαμε να το πάρω.

Οπως και έγινε την άλλη μερα έγινε εξουσιοδότηση σε εμένα και μαζί έξω από το ΚΕΠ παρέλαβα και το πολυπόθητο κλειδί με τις ευλογίες του ανκλ φυσικα.

Το πρα πρα μέχρι να τέλειωνα με το ελληνικό δίπλωμα θα έμενε σπίτι φυσικά αλλα ποσος με ενδιέφερε εκείνη τη στιγμή αφου σε καννα μήνα θα το είχα μαζι μου στον τόπο οπου σπουδάζω.

Το κρυφτο δεν ήταν και στα χάι του μετα απο τόση κακο μεταχείρηση οπότε................. :mB_kalo_e:

(παλια μου τεχνη κοσκινο)

ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΕΛΩ.

Ας αρχίσουμε λοιπόν με τα ξανα-νιωματα μονταρισματα.

( το τοπικ θα ενημερώνεται ανα καιρούς και αναλογα τις βελτιώσεις)

Ο θερμοσύφων πήρε πόδι και κοκκινη κάρτα :banned:

και στη θέση του εμπήκε η mc0p.th.jpg

:shoot:

http://imageshack.us...6/6379/joid.jpg

το παπί ήρθε στο Αιγιον,

Σερβις αμεσα στον μηχανικό που πήγα συστημένος απο τον Σμια(θενκς και πάλι ρε Μπιλάρα)

Αλλάχτηκαν μπουζι, λάδια σε Motul 3000 20-50

z471.jpg Uploaded with ImageShack.us

τεντώθηκε λιπάνθηκε η αλυσίδα

η οποια είναι σε κακή κατασταση και θα πάρει πόδι πολύ σύντομα.

έτσι φτάσαμε κάπου εδώ

yawr.th.jpg

Τα ελαστικά όμως είναι καπως έτσι.

πισω

xz1q.jpg Uploaded with ImageShack.us

μπροστά είναι καινούριο της irc όμως δεν έχει καλή αισθηση, και όταν τι πιέσω δεν αποπνέει εμπιστοσύνη.

χωρίς όμως να έχει κουνήσει εκατοστό.

qbmp.jpg Uploaded with ImageShack.us

Για αυτο και σήμερα αγοράστηκαν ελαστικά michelin pilot street σε

2,25f

2,50r

εντιτ για να συμπληρ΄ωσω ότι το μοτερακι ηρθε σταχερια μου έχει 22.879 και το πήρα με 22,123

σε 2 βδομαδες παρακαλω.

stay tuned :afro:

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

με 2.25 μπροστα θα ειναι χειροτερα ρε Πανο... για μενα οτι χειροτερο μπορεις να κανεις. γλυστρανε πιο ευκολα κ δεν μπορεις να πλαγιασεις οσο πλαγιαζες με το 2.50 το αρχικο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φοράς εξατμισάρα! πανέμορφη!! τώρα αν έχεις όρεξη ανέβασε και κανένα βιντεάκι να ακούσουμε ήχο! καλοφόρετα τα ελαστικά σου!! και φυσικά θα περιμένουμε εντυπώσεις μιας και είναι σχετικά καινούργια και δεν τα έχουν φορέσει αρκετοί!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω Ναπολεων, το ξέρω η αληθεια είνα οτι είναι υπέροχη παναλαφρη (και ησηχη με την ταπα.)

ομως τραβαει πολλα βλεματα λογο εμφανισης και φοβαμαι μην την κοζαρουν καλοθελητες.. :hunter:

τα εχω παρει ηδη, δεκτη η αποψη σου Στελιο,

αλλα οπως τα είδα μου μοιαζει οτι υπάρχει δυνατότητα για μεγαλύτερες κλισεις. από οτι με τα irc.

αλλα οτι και να λεμε απο βδομαδα, ερχεται η τοποθετηση και κατι αλλα.. :secret:

οποτε θα διξει.

να πω οτι τεχνικα χαρακτηριστηκα για το παπί δεν εχω γραψει,

καθως περιμενω να βαλω τα λαστιχα, και ενα σετ κινησης ωστε να ολοκληρωθει το σερβις και να εχω ολοκληρωμενη εικονα

Τροποποιήθηκε από τον PanosDenzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για το περιθώριο κλείσεις έχεις δίκιο μιας και τα pilot street και τα pilot sporty έχουν τεράστια περιθώρια πλαγιάσματος! εγώ δεν θα έβαζα 2.25 για το φρενάρισμα και για το ''πάτημα''... ο καθένας όπως του αρέσει!! πάντως κλείδωνέ το καλά γιατί εγώ προσωπικά πρώτη φορά βλέπω τέτοια εξατμισάρα σε κρυπτον ρ!! λοιπόν περιμένουμε... και φωτογραφίες φυσικά!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tη συγκεκριμενη εξατμιση φορα φιλος μου σε crypton x 180 και πραγματικα ο ηχος και η αποδοση οτι καλυτερο στο παπι αλλα ειναι και πανακριβη. Ποσο την πηρες αν επιτρεπεται και αν ειδες διαφορα στο παπι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειναι η αυθεντική οπως καταλαβαινεις,

ομως να δωσω 270 που έχει για αντρες,

ή 320, που εχει για χ δεν τα εδινα...

απλα είμουνα στο ψάξε για εξατμιση που θα καθοτανε ομορφα, στο Dr.

δηλαδη να επερνα, αυτη και να εφτιαχνα mid-pipes και headers στον παπαγιαννη π.χ.

ε και 2-3 μηνες αναζητησεις στο καρ, κατι έκατσε, ενας που την εδινε 180, γιατι τελικα δεν εμπαινε στο δικο του,

ε και την χτυπησα με 170 ευρω.

ε μετα αλλαξανε τα σχεδια οποτε την εβαλα στο κρυπτον.

φυσικα και εχω δει διαφορα, μονο και μονο η απωλεια 3κιλων περιπου, φτανει. καθως αυτη ειναι 1,8 :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συνέχεια έχει σήμερις. :grin::shades:

Τροποποιήθηκε από τον stuntboy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Update αφού είχαμε αλλαγές :mB_kalo_e:

Τοποθετήθηκαν πίσω αναρτήσεις 28αρες YSS εναντι 27 των μαμα, ρυθμιζώμενες ως προς την σκληρότητα με 3 σκάλες εγω το έβαλα στην τρίτη και βλέπουμε.

http://imageshack.us/a/img51/6588/u5nv.jpg

Kουκλίστικες.

http://imageshack.us...4/4929/ehmf.jpg

εδώ τοποθετημένες.

http://imageshack.us...68/542/ot3z.jpg

Αλλάχτηκαν τα αλυσιδογράναζα, με Afam (χρυσή αλυσιδούλα)

http://imageshack.us...4/8386/4keq.jpg

ωαραιος συνδιασμός νικελ χρυσο δεν νομίζετε?

http://imageshack.us...0/6448/mgf1.jpg

τον δρόμο της παλιάς αλυσίδας πήραν και τα φλασάκια για τυφλούς, και τη θεση τους εχει πλεων ενα ομορφο κολοφλαναρο που

τα περιλαμβανει.

http://imageshack.us...0/2330/2hey.jpg

dat ass B)

και σπεσιαλακι μια λαμπίτσα osram τυπου ξένον.

για να έχουμε το φως μας το βράδυ.

http://gk47.th.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tωρα πιστευω πως εγινε αγνωριστο. Ευχομαι να το κρατας παντα σε αυτη τη κατασταση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σιγουρα βελτιωθηκε η συμπεριφορά του και φανηκαν οι αδυναμίες του.

ευχαριστώ συντροχε. :cheers:

θα γινουν πολλα ακομα... :spiteful:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Πανο μιας και θελω κι εγώ να βάλω μια εξατμισουλα ήθελε να σε ρωτήσω τι παραπάνω σε επιδόσεις μπορείς κερδίσεις με μια τέτοια εξατμιση .Ευχαριστω!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με μια οποιαδηποτε, θα κερδισεις μια σημαντικη απωλεια βαρους, και λιγη ροπη..

αυτο που θα καταλαβεις στην ουσια ειναι πιο γεματη λειτουργεια του κινητηρα και σε ποιοτικες εξατμισης μια σπιρταδα plus.

φυσικα με μια ολοσωμη με φαρδυτερους λαιμους ολα ειναι στο +.

η αυθεντικη yoshi εχει αριστα υλικα . αλλα για να κατσει τελεια σε ολα τα παπια το τελικο ισως χρειαστει λαιμους χειροποιητους.

(οπως θα κανω και εγω αλλωστε. γιατι το mid pipe δεν δενει αρτια.)

καλες αγορες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σε ρωτήσω και κατι αλλο μια καλή εξατμιση μπορει να σου δώσει κανένα χιλιόμετρο παραπάνω;;Ένας γνωστός πουλάει μια protech τι λες θα δώσει τίποτα η τσάμπα τα λεφτά;;;Ευχαριστω πάντως για την απάντηση σου!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στην τελικη πολυ λιγα πραγματα.. η και καθολου..

αν μενεις αθηνα πηγαινε να σου φτιαξουν μια ντραγκον και θα ξενιασεις για χρονια. φουλ ανοξειδωτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τίποτα ε κρίμα γιατι εγώ ήθελα πιο πολυ κέρδος στην τελική παρά στο μπαμ.Ελεγα μήπως μια καινουρια εξατμιση σε συνδυασμό με ενα μεγαλύτερο γραναζι μπροστά πάρω τίποτα απο το μηχανακι αλλα τίποτα Τεσπα Ευχαριστω για την απάντηση!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πανο σοβαρα τωρα, βαλε τη φατσα σου να διαψευσεις οτι δεν εισαι ο τυπος στο αβαταρ!! :crazy:

μονο τυποι σαν τον κυριο στο αβαταρ γουσταρουν τοσο πολυ εντουροειδη μοταρντ κ τα σχετικα :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oντως λοιπων ειχαμε αλλαγε και εξτραδακια μεσα στις γιορτες...

Αρχικα εγινε η απιτουμενη αλλαγή λαδιών

χρησημοποιηθηκαν τα Belray EXP 10-40 ημισυνθετικα..

ειμαι ηδη πολυ ευχαριστημενος απο το πως δουλευει το μοτερ

Μαζι με τα λαδάκια μπήκε και μια μανετουλα Ride it πιο κοντη+ ρυθμιζομενη.

ei3e.jpg

E αφου πιασαμε τα φρένα μπηκε και μια δισκόπλακα Braking oversize. :grin:

http://48d1.jpg

Kαι για να βοηθήσουμε τη 2πιστονη δαγκανουλα μας να αποδωσει καλυτερα σημερα εγινε σερβις με υγρά φρένων castrol dot4

και τακάκια Εbc με το κοκκινο πλακάκι.

φωτο απο τα τακακια..

1qz8.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποτε εν ετη δυο μηδεν και δεκατεσσερα,

το μηχανακι ειναι ετσι.....

jh5p.jpg%20%20Uploaded%20with%20ImageShack.us]http://jh5p.jpg Uploaded with ImageShack.us

Εχουμε δρομο ακόμα αλλα σιγουρα το αποτελεσμα μεχρι στιγμής με ικανοποιεί πλήρως. B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα