Jump to content
Ο ΦΡΟΥΚΟΥΜΠΙΚΟΥ

Ανεξέλεγκτο Γάβγισμα Σκύλου - Ηχορύπανση

Recommended Posts

To ίδιο πρόβλημα είχαμε κι εμείς πριν λίγο καιρό.

Ο τύπος είχε 3 σκυλιά στο διαμέρισμα στα οποία αν τους έβαζες μια σέλα, άνετα μπορούσες να τα ιππεύσεις.

Το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας ήταν μόνα τους μέσα και όπως καταλαβαίνετε το γάβγισμα πήγαινε σύννεφο!!

Το πρόβλημα λύθηκε όταν μετά από συνέλευση που κάναμε γι' αυτό το θέμα (στην οποία βέβαια ο τύπος δεν πάτησε) αποφασίσαμε να φέρουμε το υγειονομικό.

Με βάση το καινούργιο ΦΕΚ, όποιος έχει κατοικίδιο είναι υποχρεωμένος να του έχει βιβλιάριο υγείας, να το έχει εμβολιασμένο και να του έχει τσίπ στο οποίο να είναι περασμένο όλο το ιστορικό υγείας του.

Εντέλει ήρθε το υγειονομικό και του βρήκε αρκετές παρατυπίες ακόμα ( καθότι το σπίτι του ήταν μες στη μπίχλα. Απορώ πώς ζούσε εκεί μεσα). Του έραψε ένα κοστουμάκι άνω των 1000ευρώ και τελικά τα πήγέ στο εξοχικό του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

λυση εκτακτου αναγκης.

ειπες οτι εχει αυλη,αρα ειναι μεζονετα/μονοκατοικια...?συνεπως δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει κατι αυθερετο!!

μαθε εαν ειναι ιδιοκτητης κ οχι ενοικιαστης κ στειλε του την πολεοδομια,

θα τον σκισουν απλα... :secret:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λυση εκτακτου αναγκης.

ειπες οτι εχει αυλη,αρα ειναι μεζονετα/μονοκατοικια...?συνεπως δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει κατι αυθερετο!!

μαθε εαν ειναι ιδιοκτητης κ οχι ενοικιαστης κ στειλε του την πολεοδομια,

θα τον σκισουν απλα... :secret:

δύσκολο... θέλει έγγραφη και επώνυμη καταγγελια στην πολεοδομία μαζί με χαρτιά/δικαιολογητικά και να αναφέρεις ακριβώς ποια/ποιες οι παρανομίες του μαζί με τα σχέδια που είχαν κατατεθεί στην πολεοδομία (τα δικά του) που απλά δεν παίζει να τα βρεις από το αρχείο τους...

τρεχα γυρευόπουλος διαδικασία... μην μπεις καν στον κόπο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κόλλα τον σε μια γωνία ένα βραδάκι και κοίτα μην έχει κόσμο τριγύρω και "μίλα" του.

Όταν ο διάλογος αποτυγχάνει να φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα, υπάρχουν και άλλες λύσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μας ειπες το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ....δεν το λυπηθηκες το Τσιουαουα ρε Βαγγελη;Ακαρδε!!!...

ρε μιλάμε για διαστεύρωση ροτβάιλερ-ποιμενικο-Pit bull, Αρκούδα σκέτη.. :crazy:

Βασικά ένα ημίαιμο αρκετά μεγάλο τύπου λαμπραντόρ σε μέγεθος είναι, οριακά με έπαιρνε για τσαμπουκά....

τα κολαρα που λεω εγω δεν κανουν κακο στο σκυλι, δεν προκειται σε καμια περιπτωση να παθει καρδιακη προσβολη ή τπτ αλλο, το λεω γιατι εχω 3 σκυλια και στην αρχη μεχρι να συνηθησουν το χωρο τους τα φορουσα, και να σας πω και πως δουλευουν για να μην εχετε οφθαλμαπατες, την πρωτη φορα που θα γρυλισει το σκυλι κανει ενα προειδοποιητικο μπιπ μπιπ και στην 2η φορα που θα ξαναγαβγισει τοτε τον χτυπαει μια μικρη ποσοτητα ρευματος. Ε μια δυο το σκυλι μαθαινει και μετα απο ενα σημειο και μετα και χωρις μπαταρια να το εχετε και μονο που θα το του φορατε δεν θα κανει κιχ. Τωρα αν το νομιζετε αυτο βαρβαρο κι αν επισης οτι η ψυχικη υγεια των ανθρωπων ειναι λιγοτερο σημαντικη απο αυτη των σκυλιων, τοτε τι να πω....

Όταν όλοι αυτοί που μιλάνε κάνουν κάνα παιδάκι, ή έχουν γυναίκα έγκυο κλπ αλλάζουν 180μοίρες απόψεις!!

Εντάξει καλή η φιλοζωία. Και εγώ αγαπάω τα σκυλιά ειδικά αλλά για να ζούμε σε μια πόλη και όχι σε χωριό χρειάζονται κα΄ποια βασικά σε σεβασμό..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

???? σε ποιος και σε τι συγκεκριμενα αναφερεσαι??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν όλοι αυτοί που μιλάνε κάνουν κάνα παιδάκι, ή έχουν γυναίκα έγκυο κλπ αλλάζουν 180μοίρες απόψεις!!

Εντάξει καλή η φιλοζωία. Και εγώ αγαπάω τα σκυλιά ειδικά αλλά για να ζούμε σε μια πόλη και όχι σε χωριό χρειάζονται κα΄ποια βασικά σε σεβασμό..

Δηλαδή όσοι μένουν σε χωριό δεν εμπίπτουν στους κανόνες περί σεβασμού? Τι διαφορά έχουν με εκείνους που μένουν σε πόλη?

Ρωτάω διότι, μιας και μένω πλέον σε χωριό, οι γείτονές μου που καμιά φορά ενοχλούν (είτε λόγω σκυλιών που γαβγίζουν, είτε λόγω αλυσοπρίονου κλπ) δείχνουν κατανόηση και δεν χρειάζεται δεύτερη κουβέντα από πλευράς μου. Συμμορφώνονται με τις παρακλήσεις μου, όχι για τον φόβο της αστυνομίας ή της εισαγγελίας, αλλά διότι σέβονται τον γείτονα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ αυτό κατάλαβα (αφού το επεξεργάστηκα ολίγον), δηλαδή ότι δεν υπάρχουν γείτονες να ενοχλήσει κανείς...

Απλά το υπογραμμίζω ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις...

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα κολαρα που λεω εγω δεν κανουν κακο στο σκυλι, δεν προκειται σε καμια περιπτωση να παθει καρδιακη προσβολη ή τπτ αλλο, το λεω γιατι εχω 3 σκυλια και στην αρχη μεχρι να συνηθησουν το χωρο τους τα φορουσα, και να σας πω και πως δουλευουν για να μην εχετε οφθαλμαπατες, την πρωτη φορα που θα γρυλισει το σκυλι κανει ενα προειδοποιητικο μπιπ μπιπ και στην 2η φορα που θα ξαναγαβγισει τοτε τον χτυπαει μια μικρη ποσοτητα ρευματος. Ε μια δυο το σκυλι μαθαινει και μετα απο ενα σημειο και μετα και χωρις μπαταρια να το εχετε και μονο που θα το του φορατε δεν θα κανει κιχ. Τωρα αν το νομιζετε αυτο βαρβαρο κι αν επισης οτι η ψυχικη υγεια των ανθρωπων ειναι λιγοτερο σημαντικη απο αυτη των σκυλιων, τοτε τι να πω....

Αυτό που λέω αγαπητέ είναι ότι υπάρχουν πάμπολλοι άλλοι τρόποι για να εκπαιδεύσεις έναν σκύλο στο να μην γαβγίζει!

Ξερω πολύ καλά τι μπορεί να κάνει αυτό το εκπαιδευτικό εργαλείο αλλά έχω να σου πω ότι χρησιμοποιείται σε εξαιρετικές περιπτώσεις από επαγγελματίες εκπαιδευτές όταν εκπαιδεύουν έναν σκύλο από απόσταση!

Δεν είναι βάρβαρο στα χέρια του εκπαιδευτή που ξέρει την ώρα που εκπαιδεύει!Είναι όμως βάρβαρο σε έναν τυχαίο ιδιοκτήτη που νομίζει ότι με το να το φορέσει στον σκύλο θα βγάλει το σκασμό!

Και σε ερωτώ εγώ, για ποιο λόγο δεν έκατσες να ασχοληθείς με τον σκύλο για να του μάθεις πότε να γαβγίζει και πότε όχι?Φορούσες το κολλάρο όλη την μέρα στον σκύλο και έχτισες σχέση μαζί του βάσει ενός ρεύματος!Αντί να ασχληθείς με εκπαίδευση καθημερινή ενασχόληση προτίμησες να του φορέσεις το κολλάρο για να βγάζει τον σκασμό!Πες μου λοιπόν τι διαφορά έχει η λέξη κακοποίηση από αυτό που ζει ο σκύλος σου(ή μάλλον αυτό που έζησε μέχρι να μάθει να βγάζει το σκασμό τότε που χρησιμοποιούσες το κολλάρο)

Θεωρείς τον εαυτό σου σωστό?

Δηλαδή επειδή είχε αποτέλεσμα αυτό το πράγμα που εφάρμοσες είναι και η σωστή οδός?

Θεωρώ ότι ζούμε στο 2013 και η ενημέρωση σε κάποια πράγματα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!Είναι λοιπόν ανεύθυνο να ρησιμοποιούμε τέτοιες λύσεις την στιγμή που υπάρχουν πολλές πολλές άλλες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όσοι μενουν σε χωριά, είναι............

....γίδια ! :shock:

Κι άξεστοι. :bash:

Κι αγριάνθρωποι . :vava:

Γειά, έφυγα....... :2guns: :2guns: :2guns:

:peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή έχω κι εγώ σκύλο που γαβγίζει πολύ, ποιά είναι η λύση?

Τι είδους εκπαίδευση?

•Που διατηρείς τον σκύλο?

•Πόσες φορές ασκείται?

•Ποια η ηλικία του?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μένει σε άνετο διαμέρισμα με μπαλκόνι με πολύ ορατότητα γύρω.

Βγαίνει έξω τρεις φορές την ημέρα, μία εξ'αυτών μεγάλη βόλτα.

Μια φορά την ημέρα παιχνίδι.

5 ετών.

27 κιλά, θηλυκό στειρωμένη, ημίαιμη.

Προειδοποιεί - γαβγίζει όταν περνά σκύλος σε ακτίνα 200 μέτρα και το βράδυ όταν έχει ησυχία, αλλά περνάει κάποιος(οι) που κάνουν λίγο φασαρία.

Αν βγω γρήγορα και τη καλμάρω σταματά συνήθως. Δε της φωνάζω, ούτε απειλώ, γενικά προσέχω πως μιλάω/φέρομαι μιας κι έχω παιδί σπίτι.

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μένει σε άνετο διαμέρισμα με μπαλκόνι με πολύ ορατότητα γύρω.

Βγαίνει έξω τρεις φορές την ημέρα, μία εξ'αυτών μεγάλη βόλτα.

Μια φορά την ημέρα παιχνίδι.

5 ετών.

27 κιλά, θηλυκό στειρωμένη, ημίαιμη.

Προειδοποιεί - γαβγίζει όταν περνά σκύλος σε ακτίνα 200 μέτρα και το βράδυ όταν έχει ησυχία, αλλά περνάει κάποιος(οι) που κάνουν λίγο φασαρία.

Αν βγω γρήγορα και τη καλμάρω σταματά συνήθως. Δε της φωνάζω, ούτε απειλώ, γενικά προσέχω πως μιλάω/φέρομαι μιας κι έχω παιδί σπίτι.

Ε ρε παιδί μου εσύ δεν βρίσκεσαι στην κατηγορία "ανεύθυνος ιδιοκτήτης" με σκύλο που γαβγίζει άσκοπα!

Μια χαρά συμπεριφορά έχει η σκύλα σου!Υπάρχει αιτία που γαβγίζει και υπάρχει και ιδιοκτήτης που είναι παρών!

Δεν μπορείς να ράψεις το στόμα του σκύλου!

Η σκύλα σου γαβγίζει με αιτία την οποία εξηγείς!

Αν κάνει μόνος αυτό το δικαιολογημένο γάβγισμα όταν υπάρχει αιτία δεν μεταφράζεται στο ότι "γαβγίζει πολύ"!

Βέβαια αν όλη την υπόλοιπη μέρα γαβγίζει άσκοπα μέσα στο σπίτι καταπατάς και τους κανόνες καλής γειτονίας και ησυχίας!

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω!

Πρόσεξε όμως, μου λες ότι γαβγίζει σκύλο και άτομα που περνάνε, άρα η σκύλα προφανώς βρίσκεται στο μπαλκόνι το βράδυ, έτσι?

Αυτό είναι το λάθος σου και εκεί μπορεί να πατήσουν οι γείτονές σου και να σου κάνουν μια ενδεχόμενη παρατήρηση!

Γι'αυτό λοιπόν μάζεψε την σκύλα μέσα!Εκτός και αν γαβγίζει μέσα από την μπαλκονόπορτα οπότε πάω πάσο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι και εγω ενας αγανακτισμενος σκυλοπληκτος σε παραδιπλανη οικοδομη υπαρχει στο μπαλκονι σκυλος που γαυγιζει συνεχως παραλιγω να κοματιαστω απο τσομπανοσκυλα στο βουνο εχω φαει κυνηγητα απο σκυλια στο δρομο και παραλιγο να πεσω απο το μηχανακι και εχω χασει φιλο που του βγηκε σκυλος και σκοτωθηκε.Αναρωτιεμαι λοιπον γιατι ειναι ανηθικο να ριξουμε μια φολα εφ οσον ειναι το μονο μεσον αμυνας μας σε αυτα τα επιθετικα σαρκοβορα οντα την στιγμη που σκοτωνουμε χιλιαδες αλλα ακακα ζωα αρνια κοτοπουλα που δεν μας ενοχλουν.Εχω γνωστους που μενουν σε χωρια και δεν μπορτουν να βγουν απο το σπιτι τους γιατι αδεσποτα αγριοσκυλα κανανε αγελες και επιτιθενται στον κοσμο Το προβλημα ειχε φτασει στο απροχωρητο και στην Ρουμανια οπου μολις περασε απο την βουλη νομος για την αμεση εκτελεση των αδεσποτων σκυλων.Τωρα για την μοδα που υπαρχει να παιρνει και ο καθενας ενα η δυο σκυλια για να γεμισουν την μοναξια του και την ανυπαρξια φιλων πρεπει να υπαρχουν απο το κρατος πολυ αυστηροι κανονες και ειδικα στην πολη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν τυχει ποτε και δεις σκυλο ή γατα να πεθανει απο φολα φιλε δραπετη, τοτε ελα και μιλα μου. Το ατυχο ζωο ταλαιπωρειται παααρα πολυ μεχρις οτου πεθανει και πιστεψε με ειναι πολυ αποκρουστικο θεαμα.

Προσωπικα ειναι κατι που δε θα μπορουσα με τιποτα να κανω, το σιχαινομαι. Ααααν ειχα προβλημα τοσο εντονο με καποιο αδεσποτο, χιλιες φορες που λεει ο λογος να το πυροβολουσα, παρα να του ριξω φολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμας εδω στο απεναντι μπαλκονι εχει ενα κακιασμενο/διαολεμενο/σατανικο μικρο σκυλι σε μεγεθος μεγαλης γατας που απορω που βρισκει τοση ενεργεια και γαβγιζει ασταματητα...Περιττο να πω πως οι ιδιοκτητες του ειναι και οι 2 κωφαλαλοι(κυριολεκτικα).....

Αλλη ιστορια πριν 6-7 χρονια με ενα σκυλι που ανετα θα το αντιμετωπιζα σε ring τυπου MMA.Δεν με εχει ξαναφερει σε τετοιο σημειο νευρων αλλος ζωντανος οργανισμος στον πλανητη στα 30 χρονια ζωης μου.

Αγαπαω τα σκυλια-γατια(ειχα στο παρελθον) και θα εχω παλι στο μελλον(μολις μεγαλωσει το μωρο) αλλα ειχε παραγινει το κακο με μερικους τυπους που δεν εχουν ιδεα(και δεν θελουν να μαθουν) το πως πρεπει να αναθρεψουν ενα ζωντανο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή όσοι μένουν σε χωριό δεν εμπίπτουν στους κανόνες περί σεβασμού? Τι διαφορά έχουν με εκείνους που μένουν σε πόλη?

Ρωτάω διότι, μιας και μένω πλέον σε χωριό, οι γείτονές μου που καμιά φορά ενοχλούν (είτε λόγω σκυλιών που γαβγίζουν, είτε λόγω αλυσοπρίονου κλπ) δείχνουν κατανόηση και δεν χρειάζεται δεύτερη κουβέντα από πλευράς μου. Συμμορφώνονται με τις παρακλήσεις μου, όχι για τον φόβο της αστυνομίας ή της εισαγγελίας, αλλά διότι σέβονται τον γείτονα.

Γιώργη το αυτονόητο το χωροταξικό εννοώ και όχι οτι στο χωριό είναι γίδια και δεν τους νοιάζει και στην πόλη μαζεύτηκαν οι ΄΄αστοί΄΄!!

Εδώ σε 500τ.μ. έχει 3 πολυκατοικίες και 15 διαμερίσματα μεσοτοιχίες και το γαύγισμα του σκύλου και η βρωμιά του είναι μέσα στο σπίτι και του δίπλα!

Στο χωριό μπορεί ο άλλος να έχει 1-2 στρέμματα και 2 σκυλιά και ο διπλανός να είναι στα 50 μέτρα το επόμενο σπίτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι και εγω ενας αγανακτισμενος σκυλοπληκτος σε παραδιπλανη οικοδομη υπαρχει στο μπαλκονι σκυλος που γαυγιζει συνεχως παραλιγω να κοματιαστω απο τσομπανοσκυλα στο βουνο εχω φαει κυνηγητα απο σκυλια στο δρομο και παραλιγο να πεσω απο το μηχανακι και εχω χασει φιλο που του βγηκε σκυλος και σκοτωθηκε.Αναρωτιεμαι λοιπον γιατι ειναι ανηθικο να ριξουμε μια φολα εφ οσον ειναι το μονο μεσον αμυνας μας σε αυτα τα επιθετικα σαρκοβορα οντα την στιγμη που σκοτωνουμε χιλιαδες αλλα ακακα ζωα αρνια κοτοπουλα που δεν μας ενοχλουν.Εχω γνωστους που μενουν σε χωρια και δεν μπορτουν να βγουν απο το σπιτι τους γιατι αδεσποτα αγριοσκυλα κανανε αγελες και επιτιθενται στον κοσμο Το προβλημα ειχε φτασει στο απροχωρητο και στην Ρουμανια οπου μολις περασε απο την βουλη νομος για την αμεση εκτελεση των αδεσποτων σκυλων.Τωρα για την μοδα που υπαρχει να παιρνει και ο καθενας ενα η δυο σκυλια για να γεμισουν την μοναξια του και την ανυπαρξια φιλων πρεπει να υπαρχουν απο το κρατος πολυ αυστηροι κανονες και ειδικα στην πολη.

Εσύ τώρα είσαι νοήμων άνθρωπος?

Τα αδέσποτα σκυλιά που κυκλοφορούν στους δρόμους τα δημιουργούν άνθρωποι!Σε αυτούς να πας να ρίξεις φόλα!

Τον φίλο σου που τον σκότωσε σκύλος όταν πετάχτηκε ήταν ατύχημα!Αν θέλεις να βρεις τον υπαίτιο να αναζητήσεις αυτόν που δημιούργησε τον σκύλο αυτόν!Δηλαδή τον άνθρωπο!

ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!Πάρτε το χαμπάρι!

Όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που θα ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα τα σκυλιά τους θα υπάρχουν και αδέσποτα!!!

Μάλλον από κάπου...δραπέτευσες εσύ με τέτοιες αντιλήψεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιρνεις φιλοζωικη

Παιρνεις αστυνομια.

Θα του κανουν παρατηρηση και θα καταγραφει η κληση

Μετα τη τριτη φορα νομιζω εχεις και βαση για μηνυση κτλ

Καπως ετσι παει.

Ναι. Με εκατό ευρώ παράβολο για τη μήνυση. Για να γίνει το δικαστήριο μετά από χρόνια. Όπου θα επικαλεστεί μαλακίες και θα αθωωθεί.

Παντως σιγουρα κατι μπορει να γινει με το νομο

Αν ο άλλος είναι ζώο, τίποτα δεν μπορεί να γίνει με το νόμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απορώ πάντως πως οι moderators/administrators του forum υιοθετούν posts με περιεχόμενο παράνομων πράξεων και δεν διαγράφουν posts!

Εκτός και αν παράνομο θεωρούν μόνο την μη κατοχή δπλώματος μοτοσυκλέτας...

:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Ναι. Με εκατό ευρώ παράβολο για τη μήνυση. Για να γίνει το δικαστήριο μετά από χρόνια. Όπου θα επικαλεστεί μαλακίες και θα αθωωθεί.

Η εισαγγελικά παραγγελία είναι ανέξοδη!Διάβασε παραπάνω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απορώ πάντως πως οι moderators/administrators του forum υιοθετούν posts με περιεχόμενο παράνομων πράξεων και δεν διαγράφουν posts!

Εκτός και αν παράνομο θεωρούν μόνο την μη κατοχή δπλώματος μοτοσυκλέτας...

:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Η εισαγγελικά παραγγελία είναι ανέξοδη!Διάβασε παραπάνω!

Η εισαγγελική παραγγελία είναι μια τρύπα στο νερό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στελιο,εσυ που κατεχεις το θεμα για πες...τι θα εκανες εαν ησουν στην θεση του Φρουκου...?

πως θα αντιπετωπιζες το θεμα με ολα αυτα τα αναποδα δεδομενα που δυσκολευουν την οποια λυση...

εχει σημασια νομιζω να μαθουμε την αποψη ενος κατοχου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα