Jump to content
Seirios

Επασφάλιστρο Νέου Οδηγού (Παραπληροφόρηση από ασφαλιστική;)

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Σε χθεσινό τηλεφώνημα γνωστής ασφαλιστικής για προσφορά συμβολαίου για το αυτοκίνητο της οικογένειας (χωρίς επασφάλιστρο), ο πατέρας μου απάντησε πως στο συμβόλαιο του αυτοκινήτου χρειαζόμαστε επασφάλιστρο νέου οδηγού διότι εδώ και 2 χρόνια το οδηγώ και εγώ. (20 ετών σμρ)

Ενώ μέχρι σήμερα πληρώναμε πάντα επασφάλιστρο, ο εν λόγω πράκτορας μας είπε πως κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο διότι λέει το αυτοκίνητο δεν είναι στο όνομα μου, επομένως μπορώ να το οδηγώ και χωρίς επασφάλιστρο. Θα χρειαζόταν λέει μόνο αν το αυτοκίνητο ήταν στο δικό μου όνομα!

Κάτι τέτοιο φυσικά δε μας φάνηκε ούτε εμένα αλλά ούτε και εκείνου λογικό!

Γι' αυτό ερωτώ;

-Τιιιι παίζει εδώ; Μήπως ο εν λόγω πράκτορας είναι ολίγον τι άσχετος και δε το θεωρεί απαραίτητο ή το κάνει απλά για να μειώσει την τιμή του προσφερόμενου συμβολαίου ώστε να γίνει πιο δελεαστική;

Ή μήπως όντως ισχύει κάτι τέτοιο;

Γιααα πείτε ρε παιδιά τη γνώμη σας οι γνώστες, ειδικά αν έχουμε και κανέναν ασφαλιστή στο forum ας μας κάνει μια ανάλυση, να υπάρχει εδώ και για όσους αναζητήσουν κάτι παρόμοιο στο μέλλον!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

όπως ακριβώς τα σκέφτηκες είναι, δε χρειάζεται να πω κάτι εγώ... βρες κάποιον άλλο συνάδερφο να σου κάνει μια σωστή προσφορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με λίγα λόγια από το link που έβαλε ο Ste7ios θα χρειαζόταν να πληρώσεις επασφάλιστρο αν το ασφάλιστρο έβγαινε στο όνομά σου.. Από τη στιγμή που δεν βγαίνει στο όνομά σου πήγαινε να πιεις το επασφάλιστρο σε ρακές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή θες να μου πεις ότι αν τρακάρω εγώ το αμάξι του πατέρα μου, θα με αποζημιώσετε 100% ε;; Για πες του έτσι να δούμε τι θα δου πει.

Ένα θα σου πω. Τράκαρα το αυτοκίνητο του αδερφού μου που είχε μάλιστα ΜΙΚΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ (ήμουν κάτω από 23 χρονών) και μάντεψε τι πήραμε από αποζημίωση από την ασφαλιστική. Τα μισά. Γιατί; Δεν είχε επασφάλιστρο για μένα (ήμουν κάτω από 23).

Μην παίζεις με επασφάλιστρα. Παπάτζες σου λέει πιθανότατα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

[...]επομένως μπορώ να το οδηγώ και χωρίς επασφάλιστρο. [...]

Φυσικά και μπορείς. Και χωρίς δίπλωμα μπορείς. Και καθόλου ασφάλεια να μην έχεις πάλι μπορείς. Όπως θα διαβάσεις συχνά-πυκνά εδώ μέσα..

Το θέμα είναι οτι παρόλο που μπορείς προφανώς και δεν είναι σωστό και επίσης προφανώς ΔΕΝ θα σε καλύψει η ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος. Οπότε ενημέρωσε τον ασφαλιστή σου οτι είναι γλυκύτατος αλλά θα επιλέξεις κάποιον άλλο λίγο πιο ξινό..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικά και μπορείς. Και χωρίς δίπλωμα μπορείς. Και καθόλου ασφάλεια να μην έχεις πάλι μπορείς. Όπως θα διαβάσεις συχνά-πυκνά εδώ μέσα..

Το θέμα είναι οτι παρόλο που μπορείς προφανώς και δεν είναι σωστό και επίσης προφανώς ΔΕΝ θα σε καλύψει η ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος. Οπότε ενημέρωσε τον ασφαλιστή σου οτι είναι γλυκύτατος αλλά θα επιλέξεις κάποιον άλλο λίγο πιο ξινό..

Θεος!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή θες να μου πεις ότι αν τρακάρω εγώ το αμάξι του πατέρα μου, θα με αποζημιώσετε 100% ε;; Για πες του έτσι να δούμε τι θα δου πει.

Ένα θα σου πω. Τράκαρα το αυτοκίνητο του αδερφού μου που είχε μάλιστα ΜΙΚΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ (ήμουν κάτω από 23 χρονών) και μάντεψε τι πήραμε από αποζημίωση από την ασφαλιστική. Τα μισά. Γιατί; Δεν είχε επασφάλιστρο για μένα (ήμουν κάτω από 23).

Μην παίζεις με επασφάλιστρα. Παπάτζες σου λέει πιθανότατα.

Αυτό ακριβώς. :_thumbsup:

Υποτίθεται ότι το αυτοκίνητο το οδηγάει ο πατέρας σου που δεν χρειάζεται επασφάλιστρο.

Αν όμως το τρακάρεις εσύ που δεν έχεις, η ασφαλιστική θα σου δώσει πολύ λιγότερα, λόγω μη σωστής ασφάλισης.

Εννοείται ότι το ξέρει ο ασφαλιστής που μιλήσατε, αλλά κάνει την πάπια για να μη σου φανεί ακριβός και στην τυχόν στραβή (φτου-φτου) θα κάνει περισσότερο την πάπια..... εκεί να δεις απαπαπαπαπα που έχει να κάνει όταν θα του ζητάς πλήρη αποζημίωση.

It's your choice τί θα κάνεις.

Για μένα, βρες άλλον και κάνε μία με επασφάλιστρο εφόσον το χρησιμοποιείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γινεται να το οδηγεις απλως θα εχεις το αγχος σε περιπτωση ατυχηματος τι θα κανεις που θα πρεπει να φερεις τον πατερα σου ακομη και αν ειναι αγρια χαραματα ή μερα μεσημερι που πηγαινεσς θαλασσα και καποιος περασε με κοκκινο και καρφωθηκε πανω σου.

επισης νομιζω με μεγαλη επιφυλαξη οτι το επασφαλιστρο μπορεις να το ενεργοποιησεις τη στιγμη του ατυχημενος με την τριπλασια τιμή ομως.

παρολα αυτα οταν ειχα βρεθει στη θεση σου (λιγο πολυ ολοι μας εχουμε βρεθει σε παρομοια θεση) ο πατερας μου δεν πληρωνε ασφαλεια αν δεν ημουν πληρως καλυμμενος και εγω.

οσο για τον nuntius πιο πανω απλα θεουλης .... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα είναι οτι παρόλο που μπορείς προφανώς και δεν είναι σωστό και επίσης προφανώς ΔΕΝ θα σε καλύψει η ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος.

Δεν ισχυει αυτο. Ισχυει ακριβως οτι ελεγε το link που ποσταρε ο Στελιος.

Φιλος χωρις επασφαλιστρο εχει αποζημιωθει πολακις. Απλα χρειαστηκε να πληρωσει το προστιμο που οριζει η ασφαλεια.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλος χωρις επασφαλιστρο εχει αποζημιωθει πολακις. Απλα χρειαστηκε να πληρωσει το προστιμο που οριζει η ασφαλεια.

Οοοοοκ! Αμαρτίαν ούκ έχω :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικά και δεν το αμφισβητώ, αλλά μήπως ο φίλος σου έχει "μπάρμπα στην Κορώνη", δηλ. κολλητό ασφαλιστή ή στέλεχος ασφαλιστικής εταιρείας που του μπαλώνει την κατάσταση?

Γιατί, στα ψιλά γράμματα όλων των συμβολαίων τέτοιων ειδών, αναφέρεται ρητά (η διατύπωση στο περίπου, το νόημα δείτε) ότι σε περίπτωση ανακριβών ή ψευδών στοιχείων των ασφαλισμένων προς την ασφαλιστική, αυτή δεν υποχρεούται να τηρήσει όλους τους όρους της σύμβασης ως έχουν, αλλά να κρίνει κατά περίπτωση και με βάση το νόμιμο συμφέρον της, ενώ επιφυλάσσεται και παντός νομίμου δικαιώματός της έναντι του ασφαλισμένου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1ον Το ασφαλιστήριο εκδίδεται στο όνομα που είναι η άδεια του αυτ/του. Ο ιδιοκτήτης δεν είναι απαραίτητο να είναι και ο ίδιος οδηγός.

2ον Το αυτοκίνητο/μοτο μπορεί να οδηγηθεί από τον οποιοδήποτε έχει δίπλωμα για την κατηγορία του οχήματος.

3ον Σε περίπτωση που προκληθεί ατύχημα με οδηγό που έγκειται στην κατηγορία "νεος οδηγός" (κάτω των 23ων ή δίπλωμα μικρότερο του έτους), η ασφαλιστική αποζημιώνει τον παθών αλλά θα ζητήσει ποινή (30-40% των ασφαλίστρων ή ποσοστό της αποζημίωσης, ανάλογα τον εσωτερικό κανονισμό της εταιρείας) γιατί δεν ήταν δηλωμένος.

4ον Σε περίπτωση που προκληθεί ατύχημα με μη νόμιμο οδηγό (χωρίς δίπλωμα/μεθυσμένος κλπ) αποζημιώνει, αλλά έχει το δικαίωμα να κινηθεί νομικά προς τον υπαίτιο μη νόμιμο οδηγό.

5ον Σε περίπτωση που νέος οδηγός εμπλακεί σε ατύχημα που δεν είναι υπαίτιος, η άλλη ασφ.εταιρεία πρέπει να αποζημιώσει τον παθών*, αλλά από την στιγμή που δικιά σου εταιρεία ενημερώνεται ότι το όχημα οδηγείται από νέο οδηγό θα επιβάλει επίσης πρόστιμο + το επασφάλιστρο μέχρι την λήξη του καθεστώς αυτού.

*

Βέβαια αυτό δίνει "πάτημα" στην άλλη εταιρεία να καθυστερήσει ή να προτείνει συμβιβασμό ή να το αφήσει για τα δικαστήρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι δεν εχει καποιο κονε απλα ετσι ειναι. Με καλυψε και ο απο πανω. Μη ξεχνατε οτι οι εταιριες πελατες ψαχνουν και δε θα κατσουν να σου κανουν τη ζωη μαρτυριο για μικροζημιες. Εαν σκοτωσεις κανεναν κτλπ βεβαια ποτε δε ξερεις..

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι δεν εχει καποιο κονε απλα ετσι ειναι. Με καλυψε και ο απο πανω. Μη ξεχνατε οτι οι εταιριες πελατες ψαχνουν και δε θα κατσουν να σου κανουν τη ζωη μαρτυριο για μικροζημιες. Εαν σκοτωσεις κανεναν κτλπ βεβαια ποτε δε ξερεις..

Άντε μπράβο, αυτό ήθελα να πω κι εγώ.

Αν είναι για μικροζημιές, θα δεχτούν εύκολα να πληρώσεις το πρόστιμο.

Αν η ζημιά είναι μεγάλη, λες να δεχτούν από σένα ένα 150άρι ως πρόστιμο (το 60% του ασφαλιστηρίου σου) για να πληρώσουν χιλιάρικα στον παθόντα?

Πλάκα με κάνεις? :grin: Μιλάμε για ασφαλιστικές εταιρείες και μάλιστα στο Ελλαδιστάν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η όλη ουσία είναι γιατί να παίξεις με τα ψιλά γράμματα όταν μιλάμε για ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως η ασφάλιση αυτοκινήτου.

Έτσι κι αλλιω΄ς οι ασφαλιστικές ψάχνουν τρόπους να κόβουν απο τις αποζημιώσεις, σκέψου να τους έχεις δώσει και ένα ωραίο πάτημα με τέτοιους λόγους.

Εφόσον είναι κάτω απο 23 πλήρωνε κανονικά το επασφάλιστρο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η όλη ουσία είναι γιατί να παίξεις με τα ψιλά γράμματα όταν μιλάμε για ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως η ασφάλιση αυτοκινήτου.

Έτσι κι αλλιώς οι ασφαλιστικές ψάχνουν τρόπους να κόβουν απο τις αποζημιώσεις, σκέψου να τους έχεις δώσει και ένα ωραίο πάτημα με τέτοιους λόγους.

Εφόσον είναι κάτω απο 23 πλήρωνε κανονικά το επασφάλιστρο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

:ok: :ok:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν κανετε εναν μικρο κοπο,να διαβαζετε το βιβλιαρακι με τους γενικους και ειδικους ορους του ασφαλιστηριου σας,δεν θα ηταν απαραιτητη αυτη η συζητηση.

Εστω και της ''τελευταιας'' των ''τελευταιων'' ασφαλιστικης εταιρείας.Ολα αναγράφονται με σαφήνεια,ειδικά για το ποιος θεωρείται ''νεος οδηγός σε ηλικία'' ή ''νέος οδηγός σε δίπλωμα'',και τις συνέπειες μη δήλωσης οδηγού με αυτές τις ιδιαιτερότητες,στην ασφαλιστική σύμβαση.

Είναι υποχρεωμένες δια νόμου οι εταιρείες,να χορηγούν το εν λογω εντυπο των ορων,ειδικά μαζί με το πρωτασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Ολα ειναι ακριβώς διατυπωμένα εκεί,και έχουν απόλυτη ισχύ,σε οποιοδήποτε δικαστήριο,εαν θεωρήσουμε οτι καταπατάται κάποιος όρος της σύμβασης.Η οποία σύμβαση είναι αμφοτεροβαρής όμως,και έτσι εχουμε δικαιώματα και υποχρεώσεις που πηγάζουν απο αυτή,και εμείς,και η ασφαλιστική εταιρεία.

Μετά κλαίμε και οδυρόμαστε στα φόρα,για τις κακές εταιρείες που δεν θέλουν να μας εξυπηρετήσουν και να μας αποζημιώσουν,γιατί δεν γνωρίζουμε οτι υπογράφουμε ενα νομικό κέιμενο,και οχι απλα ''ενα κωλόχαρτο για την τροχαία μωρέ''.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν κανετε εναν μικρο κοπο,να διαβαζετε το βιβλιαρακι με τους γενικους και ειδικους ορους του ασφαλιστηριου σας,δεν θα ηταν απαραιτητη αυτη η συζητηση.

Εστω και της ''τελευταιας'' των ''τελευταιων'' ασφαλιστικης εταιρείας.Ολα αναγράφονται με σαφήνεια,ειδικά για το ποιος θεωρείται ''νεος οδηγός σε ηλικία'' ή ''νέος οδηγός σε δίπλωμα'',και τις συνέπειες μη δήλωσης οδηγού με αυτές τις ιδιαιτερότητες,στην ασφαλιστική σύμβαση.

Είναι υποχρεωμένες δια νόμου οι εταιρείες,να χορηγούν το εν λογω εντυπο των ορων,ειδικά μαζί με το πρωτασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Ολα ειναι ακριβώς διατυπωμένα εκεί,και έχουν απόλυτη ισχύ,σε οποιοδήποτε δικαστήριο,εαν θεωρήσουμε οτι καταπατάται κάποιος όρος της σύμβασης.Η οποία σύμβαση είναι αμφοτεροβαρής όμως,και έτσι εχουμε δικαιώματα και υποχρεώσεις που πηγάζουν απο αυτή,και εμείς,και η ασφαλιστική εταιρεία.

Μετά κλαίμε και οδυρόμαστε στα φόρα,για τις κακές εταιρείες που δεν θέλουν να μας εξυπηρετήσουν και να μας αποζημιώσουν,γιατί δεν γνωρίζουμε οτι υπογράφουμε ενα νομικό κέιμενο,και οχι απλα ''ενα κωλόχαρτο για την τροχαία μωρέ''.

ευτυχως που ταυτοχρονως με τις νουθεσιες που προσπαθεις να μας μεταλαμπαδευσεις επεξηγεις κιολας και δε μας αφηνεις μετεωρους , ευχαριστουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το επασφάλιστρο νέου οδηγού δεν είναι απαραίτητο για να σε καλύψει η ασφαλιστική σε περίπτωση ατυχήματος στο οποίο φταις..

Αν δεν έχεις το επασφάλιστρο θα σε καλύψει η ασφαλιστική - πληρώνοντας τον κακομοίρη που τράκαρες- αλλά θα έχεις πρόστιμο..

Οστόσο πρέπει να το έχεις 1) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και 2) το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο από το επιπλέον κόστος του επασφάλιστρου..

Τροποποιήθηκε από τον ΜπάμπηςXT660X

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε θανατηφορο ατυχημα παντως χωρις το επασφαλιστρο ακομα sex κανουν στον οδηγο που δεν τον καλυπτε η ασφαλεια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχάς σας ευχαριστώ ολους για το ενδιαφέρον και τον κόπο που κάνετε να μου απσντήσετε!

Κατα δεύτερον... ποιος σας είπε ότι πρόκειται να εκδώσω συμβόλαιο χωρίς επασφάλιστρο;

Ο λόγος που ρωτάω είναι κυρίως εγκυκλοπαιδικός αλλα και για να τεστάρω κατα πόσο η συγκεκριμένη "καλή" εταιρια πουλάει φουμαρα, ή φύκια για μεταξωτές κορδέλες ή πως αλλιώς θέλετε πείτε το... προκειμενου να κερδίσει άλλο ένα συμβόλαιο.

Με θέματα ασφάλειας ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ! Γι αυτό κ από τα 17 μου που κυκλοφορω νομιμα στο δρόμο φροντίζω να ειμαι πάντα καλυμμένος για όλα τα προβλεπόμενα και μη (διπλώματα επασφάλιστρο κλπ).

Απλώς ήθελα να ξερω τι γινεται σιγουρα καθώς σκεφτηκα ότι έτσι ίσως το δει κ κάποιος άλλος με τον ιδιο προβληματισμο με εμενα. Σίγουρα δε θα πηραν μονο τον πατέρα μου τηλ χθες για προσφορά...

Άλλωστε εξήγησα πως ούτε εμένα μου φάνηκε λογικο, οποιος νέος οδηγος θέλει να καβαλαει του αλλουνού το αμάξι χωρίς επιπρόσθετη ασφαλοστική κάλυψη κλπ....

Αυτά! Κ πάλι thnx για το χρόνο σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε θανατηφορο ατυχημα παντως χωρις το επασφαλιστρο ακομα sex κανουν στον οδηγο που δεν τον καλυπτε η ασφαλεια...

Σκέψου τώρα, να έχεις περάσει STOP, ¨εκανες μαλακία ρε φίλε, είσαι 22 χρονών, άπειρος ακόμα, μπερδεύτηκες.

Χτύπησες έναν άνθρωπο και τον τραυμάτισες άσχημα και τον καθήλωσες σε΄ενα κρεββάτι 3 μήνες.

ΠΟΙΑ ασφαλιστική είναι αυτή που μπροστά στο ενδεχόμενο να πληρώσει αποζημιώσεις της τάξης των δεκάδων χιλιάδων ευρό με ένα χτυπημένο άνθρωπο, εργατικά, νοσοκομεια, ηθικές βλάβες, δεν θα κρεμάσει τον ΠΑΡΑΤΥΠΟ ασφαλισμένο της ΄χωρίς επασφάλιστρο και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν θα κοιτάξει να τον βάλει σαν ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟ και να αρνηθεί σε΄ενα δικαστήριο ενδεχομένως να τον καλύψει καθότι παράτυπος???

Και κάποιοι επιμένουν να λένε, δεν πειράζει μωρέ θα σε καλύψει΄, έχουν καλή ψυχή οι εταιρείες, θα σου ρίξουν και΄ενα προστιματάκι, θα σε χαϊδέψουν και λίγο στο σβερκάκι κλπ κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευτυχως που ταυτοχρονως με τις νουθεσιες που προσπαθεις να μας μεταλαμπαδευσεις επεξηγεις κιολας και δε μας αφηνεις μετεωρους , ευχαριστουμε.

Το μήνυμα σου αναβλύζει ειρωνία,ή εγώ ξύπνησα στραβά σήμερα ???

Σοβαρά ρωτάω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα