Jump to content
zandesiro

ZΟΝGSHEN RX3 Το φθηνό Adventure Bike από την Κίνα!

Recommended Posts

.....................

Οσο για τις σκουριες κλπ. Πλεον ολα τα μηχανακια (καινουρια)  εμφανιζουν σκουριες  απο πολυ πολυ νωρις. Ειτε ειναι φθηνα, ειτε ακριβα.  ειτε ευρωπαικα ειτε γιαπωνεζικα ειτε κινεζικα.

Και σε αυτο φταιει οτι ολα πλεον τα μεταλλα ειναι απο ανακυκλωση,ή κατωτερης ποιοτητας λογω κοστους

Πρεπει να βγαλουμε απο το μυαλο μας τα παλια καλα αθραυστα μηχανακια που ξεραμε

Έτσι ακριβώς είναι δυστυχώς.

Σε λίγα χρόνια η λέξη "ποιότητα" θα είναι απλά μια παροπλισμένη λέξη άλλων χρυσών εποχών......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

.....................

Οσο για τις σκουριες κλπ. Πλεον ολα τα μηχανακια (καινουρια)  εμφανιζουν σκουριες  απο πολυ πολυ νωρις. Ειτε ειναι φθηνα, ειτε ακριβα.  ειτε ευρωπαικα ειτε γιαπωνεζικα ειτε κινεζικα.

Και σε αυτο φταιει οτι ολα πλεον τα μεταλλα ειναι απο ανακυκλωση,ή κατωτερης ποιοτητας λογω κοστους

Πρεπει να βγαλουμε απο το μυαλο μας τα παλια καλα αθραυστα μηχανακια που ξεραμε

Έτσι ακριβώς είναι δυστυχώς.

Σε λίγα χρόνια η λέξη "ποιότητα" θα είναι απλά μια παροπλισμένη λέξη άλλων χρυσών εποχών......

Φίλος και διδάκτορας σε τομέα επιστήμης υλικών υποστηρίζει οτι όσο ποιο παλιό ένα βιομηχανικό προϊόν σε σχέση με την αντοχή του στον χρόνο και όχι με την τεχνολογική του εξέλιξη είναι  μακράν καλύτερο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη με μπερδευει η προταση σου,  συμφωνείς ή διαφωνεις με την προταση μου?

Ειναι καλυτερα τα παλιοτερα  ειναι φτιαγμένο απο πρωτογεννη υλικα σωστα? Ή και τα ανακυκλωμενα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δηλαδη εγω που εχω ενα μηχανακι που εχει την μηχανη που ειχε το suzuki katana αλλα ειναι πιο τεχνολογικα εξελιγμενη με Injection κλπ εχω τον τελειο συνδυασμο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη με μπερδευει η προταση σου,  συμφωνείς ή διαφωνεις με την προταση μου?

Ειναι καλυτερα τα παλιοτερα  ειναι φτιαγμένο απο πρωτογεννη υλικα σωστα? Ή και τα ανακυκλωμενα?

Εγώ κατάλαβα Λιάκο ότι απλά επιβεβαιώνει αυτό που λες και εκ μέρους κάποιου ειδικού στον τομέα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα υλικά μια χαρά αν θέλουν τα κάνουν να αντέχουν. Τα μέταλλα δεν παίζει ρόλο αν είναι ανακυκλώσιμα ή όχι. Το πρόβλημα είναι η εδραιωμένη πολιτική που ακολουθείται.  Τα μηχανάκια δεν πρέπει να αντέχουν πολύ. Αν αντέχουν πολύ τότε οι εταιρείες θα κινδυνεύουν να κλείσουν. Νόμος του καπιταλισμού. Δεν επιχειρείς να λύσεις ένα πρόβλημα. Πρέπει να το διατηρείς για να βγάζεις λεφτά από την "λύση" του. Έτσι και με τις μηχανές. Η μοτοσυκλέτα πάντα αποτελούσε στην ρίζα της φιλοσοφίας της, την παροχή μεταφορικού μέσου που να μην κοστίζει και να παρέχει ελευθερία. Αυτή είναι η κεντρική φιλοσοφία του μοτοσυκλετισμού είτε μιλάμε για Ιαπωνικά μηχανάκια είτε για Αμερικάνικα είτε για ον οφ στριτ σκούτερ και δεν ξερω γω τι αλλο. Με τον καιρό και τα χρόνια η φιλοσοφία αυτή εκφυλίστηκε στον δυτικό κόσμο. Τα μηχανάκια έγιναν ένα  μέσο επίδειξης και ποζεριάς κυρίως... Ο κλασσικός παλιός μηχανόβιος τώρα πια θα πρέπει να ενταχθεί στην φιλοσοφία αλλάζω κάθε 5 χρόνια μηχανή γιατί αυτό λέει η αγορά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η υπαρξη της αγορας υφισταται με το ρημα αγοραζω.αν δεν αγοραζει κανεις δεν υπαχει και αγορα.Αν καθε καταναλωτικο αγαθο το αγοραζαμε μια φορα και μετα κραταγε για παντα η αγορα θα κατερεε.Τα τελευταια δε χρονια η ταση να αλλαζουμε τα αγαθα οσο παει και ποιο συντομα  γιγαντωνεται βλεπε π.χ ψυγεια τηλεορασεις κουζινες ρουχα αυτοκινητα κλπ.:yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαλά δεν είναι έτσι ακριβώς γιατί αν ένα χ προϊόν διαλύεται πολύ γρήγορα, το ίδιο γρήγορα εξαφανίζονται κι οι αγοραστές του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το RX3 υπάρχει πουθενά στην Θεσσαλονίκη να το δούμε από κοντά και εμείς ρε παιδιά; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η υπαρξη της αγορας υφισταται με το ρημα αγοραζω.αν δεν αγοραζει κανεις δεν υπαχει και αγορα.Αν καθε καταναλωτικο αγαθο το αγοραζαμε μια φορα και μετα κραταγε για παντα η αγορα θα κατερεε.Τα τελευταια δε χρονια η ταση να αλλαζουμε τα αγαθα οσο παει και ποιο συντομα  γιγαντωνεται βλεπε π.χ ψυγεια τηλεορασεις κουζινες ρουχα αυτοκινητα κλπ.:yes:

δηλαδη τα κινητα που δεν χαλανε ποτε δεν αγοραζουμε νεα?

επισης ενα παλιο αμαξι που ακομα δουλευει κομπλε τι σημαινει οτι δεν θα αγορασουμε νεο?

δεν ειναι το θεμα τι κραταει για παντα αλλα το ποσο γρηγορα εξελισσεται η τεχνολογια. οσο εξελισσεται τοσο εμεις θα αγοραζουμε.

π.χ εγω εχω 3 κινητα στο συρταρι που δουλευουν αψογα. δυο με κουμπια τα παλια και 1 σμαρτ. και ομως πηρα αλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δηλαδη τα κινητα που δεν χαλανε ποτε δεν αγοραζουμε νεα?

επισης ενα παλιο αμαξι που ακομα δουλευει κομπλε τι σημαινει οτι δεν θα αγορασουμε νεο?

δεν ειναι το θεμα τι κραταει για παντα αλλα το ποσο γρηγορα εξελισσεται η τεχνολογια. οσο εξελισσεται τοσο εμεις θα αγοραζουμε.

π.χ εγω εχω 3 κινητα στο συρταρι που δουλευουν αψογα. δυο με κουμπια τα παλια και 1 σμαρτ. και ομως πηρα αλλο.

Kαι αυτο που λες σωστο ειναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα παιδιά!

Έχω κάνει μια πολύ εκτεταμένη έρευνα για την μηχανή.

Πωλείται σε αρκετές χώρες (εδώ και 2 χρόνια σε κάποιες εξ αυτών) με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ονόματα, αλλά ΙΔΙΟ μοτίβο! Τα μόνα που διαφέρουν είναι κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες (τροχοί, alternators, ζελατίνα, κάγκελα, ventilator, φώτα, engine guard, αναρτήσεις, σέλα κτλ). Ο κινητήρας, πλαίσιο, είναι ΙΔΙΑ

USA/CAN: CSC RX3

COLOMBIA: AKT ADVENTUR 250

RUSSIA/BELARUS/UKRAINE: MINSK TRX 300i

ARGENTINA: CORVEN TRIAX 250 TOURING.

Όπως και σε άλλες χώρες (Τουρκία, Νότιος Αμερική, ΝΑ Ασία κτλ)

Το θέμα είναι ότι σε άλλες τις άλλες χώρες, υπάρχουν κάποιες βελτιώσεις (300w vs 200w alternator για παράδειγμα). Όπως και οι τροχοί 19"/17" που διατίθονται στην βόρεια Αμερική (αλλά με σαμπρέλα- υπάρχουν βέβαια και tubeless ζάντες, αλουμινίου, χωρίς ακτίνες/ αλλά και convertion kits για να μην χρησιμοποιηθεί σαμπρέλα ακόμα και με ακτίνες)

Πολλές πληροφορίες θα βρείτε στο site: www.chinariders.net (δείτε το θέμα Zongshen RX3) όπως και στο blog του εισαγωγέα βορείου Αμερικής CSC (California Scooter Company blog / κάντε google). Εγώ προσπαθώ να ανταλλάξω το Vstrom μου με την μηχανή, γιατί πια δεν χρειάζομαι τόσα πολλά κυβικά και βάρος (ειδικά στην μικρή Κέρκυρα, ο όγκος του Suzuki είναι απαγορευτικός για μετακινήσεις στην πόλη ή σε στενούς δρόμους). Επιπλέον, θέλω να χρησιμοποιώ την μηχανή και σε λίγο πιο τραχύ έδαφος, και το Zongshen είναι κατασκευασμένο για τέτοιες συνθήκες. Δείτε και video στο youtube για επιβεβαίωση αυτών που σας γράφω..

Η μηχανή, ΔΕΝ είναι τόσο βαριά, εάν αφαιρεθούν: side boxes, κάγκελα και αντικατασταθούν οι ΒΑΡΕΙΣ τροχοί με πιο ελαφρούς. Το unsprung weight των μηχανών, όσο πιο ελαφρύ, τόσο πιο καλά.. Πιστεύω, ότι το Zongshen είναι κάπου 150kg χωρίς τα επιπλέον καλούδια. (Βασικά, τα μπροστινά κάγκελα, και το skidplate είναι απαραίτητα σε τέτοια μηχανή. Όπως και ένα topbox /όχι απαραίτητα Tourfella που βάζουν στην Αμερική, αλλά και Givi..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να συμπληρώσω χώρες...???

Chile, Perú, Ecuador, Panamá= Zongshen RX3 250
Paraguay = KentonCanyon 250
Turkey = Mondial RXi Evo Enduro
Malasia = KTN RS3 250

UK = HONLEY RX3

Δεν θυμάμαι Αφρική και κάποιες άλλες χώρες... 

Κώστα, εμείς τα είπαμε και τηλεφωνικά, οπότε δεν έχω κάτι να προσθέσω...

8.000χλμ και συνεχίζουμε ακάθεκτοι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

30.000χλμ με 250cc ...???!!!
Κιιινεεεζικο ειναι μωρε...!!!

http://www.examiner.co.uk/news/west-yorkshire-news/meet-micro-man-who-wanted-10230146

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κυριακο, μακαρι να το μηδενισεις 2 και 3 φορες το κοντερ.

Η ποιοτητα θα δειξει ποσο καλη ειναι, στην πενταετια και μετα.

Αν και με σωστη συντηρηση και περιποιηση, δεν νομιζω να εχεις οποιοδηποτε θεμα και θα σου κρατησει και περισσοτερο.

Για τα πλαστικα μερη, φροντισε να μην ξεραθουν, λογικα θα υπαρχουν σκευασματα (πχ αλοιφες, σπρευ) που τα κανουν ευκαμπτα σαν την πρωτη φορα.

Ειχα και γω ενα απο τα γνωστα λιφαν παπιά, και σε πληροφορω οτι λογω συντηρησης που του εκανα, ηταν πολυ ανωτερο απο πολλα αλλα γιαπωνεζικα και μη.

Μονο με τα πλαστικα τμηματα ειχα θεμα, που ηταν ξερα απο οταν το πηρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπέρα στα παιδια!(PAPPOUS VATRAXOS)εχουμε κανα νεοτερο από το μοτο?βασικα σημερα πηγα στο σαλτα να το δω,εχει ένα ιδιο με το δικο σου, με το σαλτα εχω τεραστια ιστορια μιας και το σπιτι μου είναι διπλα(στο κατάστημα μεγαρων)και εχω παρει 8 μηχανάκια από εκει!ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΤ ΡΙΞΕ ΚΑΝΑ ΝΕΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ,ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΚΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΗΣ ZONGSHEN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ,ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΦΟΥΝΤΟ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ:thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξαρτάται τι νεότερα θες...

Αισίως έχω περάσει τα 9.000χλμ και θα γράψω τα 10 μέσα στις γιορτές...

Για το γκάζι, τι να σου πω...???

Τα ανέφερα όλα περιληπτικά στην προηγούμενη σελίδα...

Ο αντιπρόσωπος δεν είναι για φούντο, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ είναι για ΦΑΠΕΣ...!!!

ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ όσο δεν πάει...!!! 

Έχει φάει 2 φορές αναφορά στη μαμά εταιρεία μέχρι στιγμής...!!! Και δεν πρέπει να είμαι ο μόνος...!!!

Τον τσάκισε το capital control λέει και δεν μπορεί να εκτελωνίσει λέει και έχει στο τελωνείο 3 κοντέϊνερ λέει

και κάνε υπομονή λέει και θα έρθουν πολλά ανταλλακτικά λέει και γενικά όλο λέει... αλλά τίποτα δεν κάνει... 

Για πολλές μηνύσεις είναι ο ξεφτίλας...!!!

Αν τελικά αγοράσεις τη μηχανή, το μόνο που σε καίει είναι το φίλτρο λαδιού,

που και για αυτό έχω βρεί τη λύση και δεν παρακαλάω κανένα λαλάκα ΚαραΤανάση... 

Τακάκια που είναι το αμέσως επόμενο αναλώσιμο, κάνουν και από CRYPTON X, οπότε χαλαρά και εκεί...

Ανταλλακτικά υπάρχουν στο net, αλλά μέχρι στιγμής μας βγήκε αξιόπιστο και δεν έχω χρειαστεί κάτι... δυστυχώς... 

Πάντως τις πηγές μου, τις έχω... ετοιμοπόλεμες αν τις χρειαστώ... 

Για όποια απορία, στείλε πμ ή πίνουμε ένα καφέ και τα λέμε από κοντά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παππου !!!!!!!!!!!!!!!
δεν  τον  κανουμε  ομαδικο τον  καφε.........
  γιατι  ειμαι  σε  συσκεψη   με τον  εαυτο μου για την  αγορα του ......

Τροποποιήθηκε από τον MaiTak

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά,  απορία...  Είδα πόσο κάνει.  Σα πολλά δεν είναι τα 4.000; περίμενα λιγότερα :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

3800, 3700 και 3500 λένε οι τιμές στα καινούργια... λες και άμα πας στον άλλον που λέει 3800 και του πετάξεις 3500 ζεστά, θα πεί όχι... τες πα...

Γιατί πολλά ρε...???

Όταν 3000 έχει το Crypton X, γιατί σου φαίνονται πολλά τα 3500 για διπλάσια κυβικά και μηχανή, με ότι συνεπάγεται...???

Και μην ακούσω για αξιοπιστία ή για όνομα εταιρείας... το ένα είναι παπί και το άλλο μηχανή... καμία σχέση...

Ντάξει σε σχέση με άλλες χώρες είναι λίγο τσιμπημένο, π.χ. Αμέρικα πάει κάπου στα 3200, αλλά δεν το βλέπω απαγορευτικό σαν τιμή...

Μου αρέσει πάντως που του ανεβάζουν τιμή, χωρίς να πουλάει και χωρίς αντιπρόσωπο...

φαντάσου να πούλαγε κιόλας... 5000 θα το είχαν πάει...!!!

(κάντε κάνα αστείο να το ανεβάσετε κι άλλο να το δώσω πιο ακριβά από όσο το πήρα, να μην μου μείνει άντερο από το γέλιο...!!! ) :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

3800, 3700 και 3500 λένε οι τιμές στα καινούργια... λες και άμα πας στον άλλον που λέει 3800 και του πετάξεις 3500 ζεστά, θα πεί όχι... τες πα...

Γιατί πολλά ρε...???

Όταν 3000 έχει το Crypton X, γιατί σου φαίνονται πολλά τα 3500 για διπλάσια κυβικά και μηχανή, με ότι συνεπάγεται...???

Και μην ακούσω για αξιοπιστία ή για όνομα εταιρείας... το ένα είναι παπί και το άλλο μηχανή... καμία σχέση...

Ντάξει σε σχέση με άλλες χώρες είναι λίγο τσιμπημένο, π.χ. Αμέρικα πάει κάπου στα 3200, αλλά δεν το βλέπω απαγορευτικό σαν τιμή...

Μου αρέσει πάντως που του ανεβάζουν τιμή, χωρίς να πουλάει και χωρίς αντιπρόσωπο...

(κάντε κάνα αστείο να το ανεβάσετε κι άλλο να το δώσω πιο ακριβά από όσο το πήρα, να μην μου μείνει άντερο από το γέλιο...!!! ) :tooth:

Για αξιοπιστία δε μιλάω,  μακάρι να είναι ολα καλα όπως σου πάει μέχρι στιγμής..  Απλά το συγκρίνω με το τι μεταχειρισμενο παίρνεις με 4.000.

Κατά τα άλλα δεν είχα ιδέα ότι το crypton εχει 3.000... Τραγικό το θεωρώ.  Αλλα θα βγούμε οφ τοπικ.  Προφανώς αν το συγκρίνεις με το παπι,  είναι πολυ καλη τιμή :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί πολλά ρε...???

To crypton x 2500 καινουριο. Μιλαμε ομως για ενα μηχανακι το οποιο γνωριζεις τι θα παρεις. Ξερεις οτι εχεις ανταλλακτικα, ξερεις οτι εχεις μεταπωληση, ξερεις τι παιρνεις. Το κινεζακι απο την αλλη ομορφο, γλυκο αλλα μεχρι εκει. Σιγουρα ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια αλλα δν καταλαβαινω πως καποιος θα δωσει σχεδον 4000 ευρο να παρει κατι το οποιο απο μονος του θα πρεπει να το συγκρινει με παπακια για να δειξει οτι πηρε κατι καλο. Το φτηνο κρεας το τρωνε οι σκυλοι λενε εδω που ειμαι. Οπως επισης και το οτι πληρωσεις παιρνεις. Λογο επαγγελματος αδερφου εχω ακουσει τα παντα για τα κινεζικα οχι βεβαια οτι τα ευρωπαικα (ΚΤΜ) ειναι καλυτερα. Ομως οπως μου λεει με το που δουμε κινεζο να μπαινει στο μαγαζι επιτοπου εφυγε. Φτιαχνεις 1 προβλημα βγαινουν 3. Μακρια και αγαπημενοι. Καλους δρομους απο εμενα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με ποιον αλγοριθμο εξισωνεις μοτοσυκλετες κινεζικης κατασκευης με ευρωπαϊκα?

Καλο και χρυσο το crypton Χ αλλα ειναι παπακι και 2500 για παπι δεν δινω ουτε για πλακα..

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα